Test na výbušniny na letišti

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#1 » stř 29. led 2020, 16:00

Na některých letištích, třeba v Ruzyni to dělají, namátkově provádějí stěry na oblečení, pokožce, zavazadlech atd. na přítomnost výbušnin/drog. Mě se to ještě nestalo ale moje přítelkyně na to má štěstí a vezmou jí vždycky :D

Tak mě tak napadlo, jak je to citlivé na různá rezidua po střelném prachu. Co když třeba budu mít bundu, batoh, kalhoty,... ve kterých chodím i na střelnici a nestihl jsem to vyprat? Může se stát, že usazené zbytky střelného prachu nebo splodin po výstřelu budou mít za následek pozitivní výsledek na detektoru?

Na Ruzyni bych jim to asi vysvětlit dokázal. Ale co když se mi to stane někde v zahraničí, kde slovní zásoba personálu u kontroly obsahuje cca tak 10 anglických slov?

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#2 » stř 29. led 2020, 16:16

Už se někde řešilo. Na nikon nic nenašli, i když měl věci,které nosí i na vnitřní střelnici.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#3 » stř 29. led 2020, 21:13

Me taky “stirali” druhej den po zavodech. Ruce sem si myl, takze nic :) Cert vi co tim zjistujou, jestli to neni jen fake a treba sledojou, jedtli nekdo neznervozni.

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 267

Příspěvek#4 » stř 29. led 2020, 21:33

Sud píše:Mě se to ještě nestalo ale moje přítelkyně na to má štěstí a vezmou jí vždycky :D


Třeba je výbušná a je to na ni vidět.....

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#5 » čtv 30. led 2020, 06:00

Do trhavin se pridavaji tekave latky, mj kvuli dohledani vyrobce, na ty reaguje detektor. Ve strelnem prachu nejsou. Kdybyste den predem hazeli granaty, F1 treba, muze to taky zareagovat. Muze, nemusi...



coddy
Příspěvky: 28

Příspěvek#6 » čtv 30. led 2020, 06:59

Byl jsem dopoledne na střelnici a odpoledne letěl do Londýna, tam mě vyhmátli. Plynový chromatograf je dost citlivé zařízení a nitráty odhaluje spolehlivě ale oni jedou hlavně po drogách. Jen jsem absolvoval trochu zevrubnější prohlídku na místě a tím to skončilo.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#7 » čtv 30. led 2020, 07:58

coddy: super, to jsi mě moc neuklidnil. Stačí, že občas v nějakém záhybu v batohu najdu zapadlou nábojnici (prázdnou samozřejmě). To už bych se asi prohlídce dutin nevyhnul :D

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#8 » čtv 30. led 2020, 08:12

Serz : S těmi těkavými látkami to není tak horké. Pro zjištění výrobce se měly přidávat mikrotělíska a nakonec to také lehlo. V TNT ani jedno nenajdeš. Detektory reagují většinou na přítomnost cyklických nitrovazeb a ty najdeš i v nitrocelulóze. Takže ano, možnost pozitivního nálezu na letišti u střelců a zejména přebíječů je.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#9 » čtv 30. led 2020, 18:08

to by se týkalo spíše přebíječů než střelců, zjednodušeně řečeno, na letišti se hledají markanty ukazující na látky, které bouchají, ne které již bouchly. Povýstřelové zplodiny můžou zajímat tak policii při vyšetřování nějakého případu.
Do trhavin se žádné těkavé látky nedávají. Každá trhavina (výbušina) má typické složení a podle toho jsou nastaveny detektory. Těkavá látka = hořlavá látka a to není dobrá kombinace s látkou, která bouchá. Identifikační látky se dávají do plastických trhavin, aby byly identifikovatelné.

U nás nábojnice problém není, za hranicemi to problém být může.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#10 » čtv 30. led 2020, 18:12

Do Tuniska jsem rozsvitil ram, takze to reaguje. Nasledoval ster ruk a to uz bylo ok.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#11 » čtv 30. led 2020, 19:14

No, tekavymi latkami jsem taky nemyslel aceton, ale obecne latku nechavajici stopu



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#12 » čtv 30. led 2020, 20:58

Od těch mikrotělísek se upustilo hlavně, protože po nějaké době by byly úplně všude a bylo by to zase úplně k ničemu. Je to trochu podobné, jako když jsou rozsáhlé balistické databáze, může docházet k falešným identifikacím.



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#13 » čtv 30. led 2020, 22:01

Ve Frankfurtu po sterech (zapomnel jsem vyhodit flasku s vodou) z batohu, ktery byl tyden predtim na strelnici, chromatograf zareagoval - cervene svetlo, hlaska EX-9 (predpokladam ze to znamena explosive). Takze mi za zady stali dva policajti se samopaly, zatimco obsluha vytahala vsechno spinave pradlo a divne koukala na firemni vstupni kartu. Pak me zapsali do sesitu (bylo tam asi pul stranky zaznamu z toho dne) a nechali me jit. Kazdopadne nic, co bych si chtel zopakovat.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#14 » čtv 30. led 2020, 23:00

Kdyz se vratis z pole role po hnojeni a vyrazis na letiste, mas velkou sanci, ze ster bude pozitivni
To same zpusobi i ruzne kremy na ruce

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#15 » čtv 30. led 2020, 23:00

Kdyz se vratis z pole role po hnojeni a vyrazis na letiste, mas velkou sanci, ze ster bude pozitivni
To same zpusobi i ruzne kremy na ruce

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů