Airsoftová AR15 v lese

Co jinam nepatří...


zihuatanejo
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » stř 12. úno 2020, 16:40

Chtěl bych vědět, jestli se mohu s airsoftovou AR15 pohybovat po lese, případně louce, kde po zběžné kontrole neuvidím nikoho dalšího.

Jde mi o to - pořídil jsem si hračku ve velikosti, hmotnosti a s ovládacími prvky skutečné AR-15. Mým cílem je používat ji k tréninku - v podstatě jako činku (běh se zbraní je něco jiného, než běh na volno, včetně ovládání, pokud je člověk unavený, zpocený, atd.). Bydlím v podstatě na vesnici, kde šance na někoho takto narazit je malá, ale určitě ne vyloučená. Mimo to, existují i různé foto pasti, které mě mohou v lese zachytit se zbraní v ruce, myslivec na posedu, ... Pokud někoho uvidím, nemám problém zbraň položit na zem, počkat si než dotyčný přejte, atd... Zkrátka nejsem agresivní člověk, co si potřebuje hrát na vojáčky.

Jak se na tohle dívá zákon?

P.S: Jedna skutečnost navíc, která by mohla celou situaci zkomplikovat. Ten samý model AR15 mám doma i v ostré verzi. Rozdíly jsou jasně patrné, ale až při porovnávání, kdy jsou obě zbraně vedle sebe.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#2 » stř 12. úno 2020, 17:01

Jen tak mimochodem airsoft nebo "hracka ve velikosti vzhledu a hmotnosti ..." nemusi znamenat to same



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#3 » stř 12. úno 2020, 17:03

No nevím, běhat kdekoliv (kde je byť teoretická šance, že mě někdo uvidí s něčím co lze na první pohled zaměnit za ostrou zbraň) je myslím celkem bejkárna. Pokud jde jen o tu váhu, tak bych s sebou raději tahal dřevěnou maketu (předloze odpovídající váhy) kterou každý okamžitě rozpozná. Je celkem rozdíl být vyhodnocen okolím za neškodného blázna z maketou, než za nebezpečného magora s ostrou zbraní.

Zákon se na to dívá celkem jasně - nelze (§ 15, odst 5, písm a). Kor esli máš ZP a nechceš o něj v důsledku takové megakraviny přijít. Jasně, nebylo by to hned, ale stačí kombinace s jiným přestupkem a stáváš se jedním vrzem nespolehlivým (§ 23).

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#4 » stř 12. úno 2020, 17:12

Imho môžeš mať z toho problémy, mal by si to nosiť skryte. Ak naviac bežíš okolo niekoho, on sa vyplaší a ostane stáť, potom zavolá policajtov a ešte povie, že si ušiel z miesta činu...

Už to vidím na Novinkách
- mladík na mňa vybehol v lese,vražda v očííích, myslel jsem že zemřu, koukali jsme se na sebe chvílí a pak jsi to rozmyslel a bežel pryč, bojím se že někoho zabije nebo sebe. + podarilo sa nám zistiť, že dotyčný má zbrojný preukaz.... boom senzácia

A tvoj príbeh nikde nezverejnia, lebo je nudný "no, trénoval som, niekho som stretol, kývol som mu hlavou na pozdrav a pokračoval v behu"

Hlavne ak máš ZP a rovnakú ostrú, nebudú mať ako vedieť, že to ostrá nebola. A budú na teba tvrdí, lebo to máš vedieť lepšie, ako iní. Airosftka je D, ale ak by aj šlo o hračku alebo napodobeninu, teda nie D zbraň, aj tak porušuješ iné zákony na ochranu verejného poriadku. (vzbudzuješ u ľudí obavy a podobne).

Osobne by som to nerobil ani nedoporučoval robiť, ale keď už, tak tú airsoftku aspoň polep oranžovo (minimálne hlaveň a zásobník) a nos pri tom triko s nápisom AIRSOFT CLUB ČR alebo niečo také, malo by to výrazne znížiť šancu na problémy... alternatíva je dohodnúť sa so starostom, aby povolil tréning airsoftovému klubu.



zihuatanejo
Příspěvky: 4

Příspěvek#5 » stř 12. úno 2020, 17:15

Myslel jsem si, že to tak bude, ale svítala mi v hlavě naděje : "Však airsoft se hraje legálně", ale chtěl jsem se před tím raději s někým poradit. Díky :-)



cipis
Příspěvky: 2114

Příspěvek#6 » stř 12. úno 2020, 17:20

Používání zbraní kat. D je jasně dané. Stačí se dovolit majitele pozemku a tento označit např. cedulkami, že tam probíhá střelba ze zbraně kat. D a že jsou potřeba min. ochranné brýle.

V zákoně je to jasně popsáno:

(3) Střelba ze zbraně uvedené v § 7 písm. c) až g) nebo ze zbraně uvedené v § 7 písm. k) je zakázána na místě, kde by střelbou mohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku, není-li na takovém místě určen pro střelbu bezpečný prostor, zajištěn dohled odpovědné osoby nebo není-li takové místo viditelně označeno jako místo, kde probíhá střelba a na kterém je střelba umožněna pouze s vhodnými ochrannými pomůckami.

(5) Držitel zbraně kategorie D nesmí

a) zbraň nosit viditelně na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném, nejde-li o místo a účel uvedené v odstavci 2 nebo 3,
Naposledy upravil(a) cipis dne stř 12. úno 2020, 17:25, celkem upraveno 2 x.



cipis
Příspěvky: 2114

Příspěvek#7 » stř 12. úno 2020, 17:23

mikymoto, zákon se na to dívá jasně, ale uvedl jsi špatnou část, pro airsoftky (či vzduchovky atd.) to neplatí za podmínek uvedených v odstavci 3

Léta letoucí se takto normálně ten airsoft hraje, skočí se za majitelem pozemku, ať už soukromou osobou nebo na obec, domluví termín, na místě se pak, podle toho, co to je, provede označení prostoru či nechají hlídky, no a hraje se. Dobrým zvykem bývá toto nahlásit na policajty a hasiče (vzhledem k tomu, že byli v týmu příslušnici, tak to bylo jednodušší). Nejjednodušší samozřejmě bylo, když s námi hrál i majitel onoho kusu lesa :)

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#8 » stř 12. úno 2020, 19:28

Mnoo já bych prez tu pusku hodil povlak na polstar a hotovo.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#9 » stř 12. úno 2020, 20:23

cipis
No on taky kolega nemluvil o něčem organizovaném, ale o vlastním soukromém běhání po loukách a lesích. Tam se tak nějak dá těžko předpokládat, že si oběhá všechny vlastníky a podél trasy běhu nabouchá cedulky s upozorněním, že se bude tam bude běhat se zbraní. Leda, že by našel bandu obdobně smýšlejících jedinců a buď běhali spolu, nebo by běhal kolem nich, když budou trénovat střelbu na domluvené akci :D



cipis
Příspěvky: 2114

Příspěvek#10 » stř 12. úno 2020, 22:41

No když bude jen běhat, tak potřebuje jen a pouze souhlas vlastníka. Nic značit nemusí, protože nemůže dojít o ohrožení života nebo zdraví, protože střílet nebude.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#11 » stř 12. úno 2020, 23:26

No a jak zabezpečíš, že nebude zbraň vidět??? Protože vidět může bejt právě pouze v tom případě, že se jedná "o místo a účel uvedené v odstavci 2 nebo 3". Pochybuju, že Ti někdo uvěří, že běhání se zbraní (byť je to jen kuličkovka) je rekonstrukcí bitvy o jednom muži, nebo kulturní akce. Jestli si to chce riskovat, tak ať si dělá co chce. Jen doufám, že ho pak nebudou po lesích nahánět na základě telefonátu rozklepanýho houbaře policajti a druhej den nebude na Novinkách článek jak prase o potřebě regulace zbraní. A věř tomu, že článek by tam tom byl - jak jde o zbraně, tak je klik zajištěnej.
Když potkám v lese pár puberťáků s flintama v maskáčích, tak mi je jasný, že si jdou hrát na vojáčky. Když tam ale uvidím pobíhat samotnýho dospěláka s něčím na první pohled k nerozeznání od ostré, tak budu myslim hodně nervózní.

Uživatelský avatar
S0far
Příspěvky: 115

Příspěvek#12 » čtv 13. úno 2020, 02:37

Kup sprej a stříkni si hračku na oranžovo. Dobře tvarovaný závaží to furt bude, ale už daleko hůř zaměnitelný s ostrou. To co píšou pánové nademnou platí sice i tak, ale riziko tím myslím podstatně snížíš.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 797

Příspěvek#13 » čtv 13. úno 2020, 07:40

Jestli chceš být "safe" z pohledu zákona, tak by podle mě mělo stačit, když z tý airsoftky vyndáš střeva. Pak už by to nemělo být D a zároveň tím zachováš všechny ovládací prvky (kromě spouště). Doufám, že pořád platí presumpce neviny. Takže dokud ti někdo nedokáže, že jsi tam zaručeně běhal s ostrou, tak jsi měl být v pohodě. Jestli je to ale rozumný nebo ne si odpověz sám :-)

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#14 » čtv 13. úno 2020, 09:45

Sud, i jedina hlavni cast zbrane se rovna zbrani. Kdybys chodil s vykuchanou kosou, porad tam mas hlaven a pouzdro zaveru. Na tyhle veci (zavazi) se u nas pouzivaji gumove makety sa58. Tezke jsou srovnatelne



cipis
Příspěvky: 2114

Příspěvek#15 » čtv 13. úno 2020, 09:48

mikymoto, on přece nemusí tu zbraň schovávat. Splní prostě potřebné podmínky a může si tam lítat, jak chce. A tu jednu jedinou plechovku, do které "střílí", tak postaví tak, aby nedošlo k ohrožení života, zdraví nebo majetku. Když to místo bude v oplocence, za plotem, zdí atd., tak tam může dokonce pobíhat i s ostrou (proto stavím jako první a pořádný argument souhlas majitele, v případě zřetelně ohraničené nemovitosti se jedná pak o držení).
Člověk nesmí být předposraný, to aby ses za chvíli bál, aby sis jen neuprdl ...
Seržo, u airsoftky to bude asi jinak. Když vyndáš pajšl, tak zbude imitace hlavně (to z venku viditelné není hlaveň, ale trubka) a imitace těla (závěr ve smyslu airsoftky je mechabox). S tou tvou logikou by totiž i gumová hlaveň byla hlaveň ;-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů