Kniha Odstřelovačská taktika povstalců a záškodníků

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#31 » pát 10. črc 2020, 12:54

Střelec 123 píše:Vojenství, válečnictví, střelba, odstřelovačství, to všechno se pořád vyvýjí a mění. Co platilo před deseti lety už dneska neplatí, nebo platí jenom omezeně. Proto je třeba čerpat nové poznatky, myšlenky, nápady, inspirace.

Obávám se, že minimálně pro první dvě kategorie platí stejné poznatky jaké shromáždili a praktikovali ti v tomto oboru skutečně významní lidé již před tisíci lety ...

Uživatelský avatar
Josef Skoumal 1966
Příspěvky: 7

Příspěvek#32 » pát 10. črc 2020, 13:54

Ano, za dva tisice let se toho opravdu mnoho nezmenilo. Pribyly jenom tanky, letadla, vrtulniky, rakety, dela, mezikontinentalni rakety, atomove, chemicke a biologicke zbrane, lasery a satelity, hvezdne valky, specialni jednotky, radia, vysilacky, mobily a pocitace, vynález strelneho prachu a vubec vsech vybusnin a trhavin atd. atd. Jsou to jenom drobne zanedbatelne detaily, jinak je vse porad stejne. I Vy jeden stary pse, drzte se svych starych kousku a nenechte se ovlivnit vyvojem...

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#33 » pát 10. črc 2020, 15:10

To jsou jen prostředky, pomůcky, nikoliv samotné "umění boje, války". Je to jako když malíř přejde ze štětce na sprej - změna nástroje z člověka bez umu mistra malíře neudělá.

Uživatelský avatar
Josef Skoumal 1966
Příspěvky: 7

Příspěvek#34 » pát 10. črc 2020, 15:50

Ja vim, ze to jsou jenom prostredky. Ale prece nebudeme tvrdit, ze taktika nasazeni dnesniho letectva ma neco spolecneho s taktikou sevrenych rad rimskych legionaru (napr.)...

Nove prostredky, nove takticke moznosti.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#35 » pát 10. črc 2020, 16:23

Střelec 123 píše:Tato diskuze nemá chybu. "Lynx" knihu hodnotí negativně, ačkoliv ještě nepřečetl ani třetinu (50 stran ze 180-ti)

Na přečtenou část jsem upozornil rovnou. A proč jsem hodnotil? Protože knihu nejspíš nedočtu. Ztráta peněz mě tolik nemrzí, ztrráta času ano. Kdybych směl hodnotit až po přečtení, nemohl bych varovat, že ne všem musí tato kniha vyhovovat.

Střelec 123 píše:Protože je až příliš "návodná", mluví se již o tom, že se o autora zajímají PČR a BIS, a že jsou tady snahy prodej knihy zakázat nebo jinak znemožnit. Kdo má o ni zájem, doporučuji zakoupit co nejdříve, dokud se kniha ještě může ofiko prodávat...

Teď jsi mě pobavil. Návodná tato kniha v žádném případě není. Něco tak povrchního jsem dlouho neviděl. A zbytek... Původně jsem to komentovat nechtěl, ale to už je čirá propaganda. Asi nedáš nějaký důkaz zájmu PČR a BIS o autora nebo tuto knihu, co? Prostě jako v té knize - samé bezobsažné kecy.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#36 » pát 10. črc 2020, 17:00

Původně mě napadlo udělat si radost a koupit si něco na čtení. Po přečtení diskuze tady mě ten nápad už přešel, neodradilo mě jenom negativní hodnocení, ale i to pozitivní hodnocení od třech nových nicků specializovaných jen na tohle vlákno ... Třeba se pletu, ale jestli ta knížka je na tom tak, že potřebuje takovou "podporu", tak asi raději nebrat ...

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#37 » pát 10. črc 2020, 17:19

Pro "staré psy" kniha samozřejmě není. Ale pro nás nezkušené, je to jistě zajímavý kousek.
Také bych moc neuvítal knihu o tom jak složit počítač a spravovat sítě pro začátečníky.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#38 » pát 10. črc 2020, 18:08

Střelec 123 píše:Armáda USA (ať už si o ní myslíme co chceme) je nejvyspělejší a nejmodernější na světě, protože jde pořád dopředu, sleduje nové trendy, předjímá, vyhledává příležitosti a s předstihem jich využívá. Můžete ji srovnat s jakoukoliv jinou armádou (třeba se směšným sborem AČR), která ustrnula ve vývoji a v čase někde před třiceti lety. To jsou ti Vaši "staří psi, které novým kouskům nenaučíte". A proto jsou tam kde jsou, a jsou odsouzeni k prohře a zkáze v okamžiku, kdy dojde na lámání chleba...

A pak přijde mudžahedín v sandálech, županu a kalachem volítaným jako stará dakota a celá slavná americká armáda prožije svůj další Vietnam (dvě desetiletí v Afghánistánu jim opravdu neslouží ke cti).
Mimochodem, americká armáda má šest složek, ale to asi víš.
Líbí se mi tvůj přístup a nadšení, akorát mi nekoresponduje s věkem. Jsem ve stejné věkové kategorii, sloužil jsem v armádě státu, který už neexistuje a rozhodně si v životě nic neidealizuji. Ano, tuto knihu jsem neviděl. Čerpám z toho, co je z ní ukázáno na webu a co tady píší lidé, kteří si ji koupili a přijde mi velmi povrchní a z kategorie "populárně naučné" literatury.

Josef Skoumal 1966 píše:Nove prostredky, nove takticke moznosti.

To si úplně nemyslím, moderní technologie jsou spíše podpůrným prostředkem. Můžeš decimovat obyvatelstvo drony, můžeš je vybombardovat do doby kamenné, ale dokud tam nevstoupí noha pěšáka, území jsi nedobyl. A jak ukazují příklady z posledních let, ani to není záruka úspěchu.

Killing joke píše:Ale pro nás nezkušené, je to jistě zajímavý kousek.

Zmiňoval jsem knihu Vojenský a policejní odstřelovač. Je obsáhlá, je v ní popsaná taktika, výběr zbraně a stojí polovinu. Akorát vyžaduje soustředění. Existuje i kniha "Lovci lidí" (Bože, jak nenávidím tyto pitomé názvy), která popisuje vývoj odstřelovačů snad od války mezi Severem a Jihem až po současnost. Je to více beletristické, ale i tak zajímavé.



Střelec 123
Příspěvky: 3

Příspěvek#39 » pát 10. črc 2020, 18:30

Nikde nepíšu, že mě fascinuje americká armáda. Jen je prostě nejlepší, nejvyspělejší, nejmodernější. To je holý fakt. Udával jsem ji pouze jako příklad.

Otázkou je, co bylo skutečným cílem války ve Vietnamu (skutečným, ne veřejně deklarovaným). Jestli šlo o obsazení území, úplnou kontrolu nad obyvatelstvem, zničení ozbrojeného odporu nepřítele, nadvládu nad zemí, pak šlo nepochybně o prohru.

Pokud šlo o to utratit miliardy, vydělat na zbrojení, předstírat, že USA je policajtem, který stojí vždy na správné straně, vydělat na pašování drog, zatáhnout do toho a vyšťavit Rusáky a další, atp. atp. - tak se to povedlo na jedničku.

To samé Afghánistán, Irák a mnoho dalších zemí. Kola americké ekonomiky se točí, penězovody tečou, v USA se nebojuje, za to v jiných zemích je válka, ničení, peklo. USA se tím drží na špici a má z toho profit. Podle mě je tohle cíl...



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#40 » pát 10. črc 2020, 21:03

CzechJoker píše:Mimochodem, americká armáda má šest složek, ale to asi víš.
Technická: americká armáda (U.S.Army neboli pozemní vojska) je jednou z těch šesti složek amerických ozbrojených sil.
Ostatně jejich vzájemné vztahy jsou také zvenčí dost nepřehledné - např. vzdušné síly námořní pěchoty působí z letadlových lodí námořnictva. Možná je to kvůli zmatení nepřítele. :idea:

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#41 » sob 11. črc 2020, 09:13

Termín "americká armáda" jsem použil pro zjednodušení, díky za upřesnění pro pana Nowaka, který zde vystupuje pod nickem Střelec 123 a jehož jediné tři příspěvky jsou v tomto threadu. Může o tom naspat další poutavou knihu, pokud ho předtím nesebere BIS, FBI, CIA, GRU, MOSSAD nebo borci od doktora CH. Pro mě osobně je určitým varováním, že pan Nowak provozuje profil na ruské síti V kontakte (https://vk.com/nowak77), což by zájem tajných služeb o jeho osobu mohlo do určité míry vysvětlovat.

Ale zpět k tématu: téma je samo o sobě zajímavé, jinak by se podobné knížky neprodávaly po vagonech. Každý si v tom hledá něco svého, nosné téma. Někdo třeba sní sen o tom, že je reinkarnovaný Honza Rambousek (a.k.a. John Rambo), někoho zajímají technologie, zbraně, vybavení nebo taktika, pro jiného jsou zase zajímavé scénáře.

Tato kniha ve mě, alespoň z toho, co je o ní napsané přímo na stránkách eshopu, budí dojem kompilátu, doplněného o - z mého pohledu - absolutní bláboly typu: "Ukázalo se, že běžný vojenský výcvik odstřelovače je pro jejich účely nevhodný, neboť obsahuje velké množství postupů, které jsou v podmínkách minimálního zásobování a každodenního boje o holé přežití nepoužitelné." Pokud pan Nowak neprošel tímto výcvikem, případně se v tomto tvrzení nemůže opřít o věrohodný citát reálného vojenského odstřelovače, pak to pokládám za marketingový blábol, který má pouze navnadit hejly na to, že i oni mohou být guerilloví hrdinové. Nemohou.

Dále namátkou hned další odstavec: "Taktika povstalců se tak začala vyvíjet odlišným směrem a nakonec se stala zcela samostatnou disciplínou. Existuje už přes dvacet let, neustále se vyvíjí a mění s každým dalším válečným konfliktem." Taktika guerillového boje neexistuje "přes dvacet let", pokud to vezmeme jako rámcové vymezení času. Co třeba bitva v Teutoburgeském lese (v roce 9 po Kristu)? To se nepočítá? Nebo všechny možné partyzánské skupiny v období 2. světové války? Celé to budí dojem, že autor nereflektuje dějiny jako celek, ale nasvěcuje pouze (pro něho) atraktivní období posledních let a konfliktů v Afghánistánu a Iráku. V rámci autorské licence to je možné, ale měl by na to upozornit a neměl by se tvářit, že nic předtím neexistuje.

Další část mě vysloveně baví: "Málokdo si uvědomuje, jak rychlá je dynamika vzniku konfliktů umocněná globalizací a bleskovým přenosem informací. 16. dubna 1917 přijel Lenin do Ruska a již 6. listopadu téhož roku stál v čele revoluce. 21. listopadu 2014 začaly protesty proti vládě na Ukrajině a v polovině února 2015 padla vláda, proběhl převrat a vypukla občanská válka. 13. února 1948 zahájili komunisté převrat a už 25. února měli Československo plně ve své moci. 16. prosince 1989 začaly demonstrace v Rumunsku a už 25. prosince byl popraven Nicolae Ceausescu s manželkou. A konečně, necelých 24 hodin stačilo 20. a 21. srpna 1968 vojskům Varšavské smlouvy k obsazení Československa."

Proboha, co je to za blábol? Seřadit za sebe data bez souvislostí? Vždyť tomu všemu něco předcházelo, bylo to zasazeno do nějakého historického rámce... Jasně že chápu, že pro simplexní jedince s alobalovou čepičkou to může být důkazem, ale pokud se o ty věci zajímáte do hloubky a nekloužete po povrchu, tak přece vidíte, že to "takhle jednoduché" nebylo. (A to včetně našeho národního svátku - 21.8.1968 - kdy se absolutně neřeší reálné souvislosti: vnitrostranický boj mezi stalinisty a modernisty, snaha SSSR opět na našem území rozmístit svoje vojska i to, že západní státy měly vlastních problémů až nad hlavu (studentské protesty, válka ve Vietnamu) a po ujištění, že vojska VS nepřekročí demarkační linii je to prostě nezajímalo. A ta poznámka o globalizaci je fakt vtipná... Trend posledních desetiletí vztahovat na minulých sto let? OMG WTF...

Prosba na šťastné majitele: mohli byste prosím napsat, zda-li a v jakém rozsahu je v knize popsáno toto:
- správná práce s úhly a vzdálenostmi
- překonání balistické ochrany nepřítele
- vhodný výběr úkrytu, správná volba přístupové a únikové trasy
- chystání léček
- obvyklá protiodstřelovačská opatření a metody jejich překonání
- utajená střelba z automobilu a využití vozidla jako mobilního úkrytu odstřelovače
- prevence odhalení odstřelovače s pomocí kriminalistického pátrání

Díky



milonk
Příspěvky: 102

Příspěvek#42 » sob 11. črc 2020, 11:13

Dle me se dotyka vseho, rozsah nejsem schopen urcit. Dle me nejde uplne do hloubky, spis ukazuje smery, ale to me jako neznalemu nevadi. Uz jsem se jednou ptal znalych, jestli jsou tam nejake vylozene nesmysly, ale zatim bez odpovedi (posuzovani dle popisku na eshopu neberu). Evidentne si ji znaly nekoupi jako ja zacatecnickou knihu o IT :-D.

Jinak souhlasim s @Killing joke vyse.

Maly offtopic k VK profilu. VK profil si dnes porizuje hodne lidi, protoze nevi kdy na FB/YT skonci a z jakeho duvodu (nebo uz skoncil). Takze to je dost slaby argument ...
Viz varujici priklad z videjka od dana vavry https://www.youtube.com/watch?v=OQ1eBSZvFSo

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#43 » sob 11. črc 2020, 14:25


Uživatelský avatar
Miata
Příspěvky: 201

Příspěvek#44 » ned 12. črc 2020, 07:00

Pokud knihu někdo koupil a je z ní zklamán , pak ji od něj za 300,- koupím ;)

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#45 » čtv 6. srp 2020, 06:40

Tak jsem ji precetl. Inu zajimave, dost plytké a po povrchu, ale jak bylo receno vyse, dá se v tom najít dost zajímavých bodu, které cloveka donuti si hledat dalsi info.

Je jasné, ze neni mozne vsechny aspekty do zakladu vysvetlovat, to by to bylo na 1000 stran. Na druhou stranu z toho vážně nevím, zda je autor:
1) Nadšenec - amater, který se chtel podelit o jeho pohled na vec
2) Nadsenec - machýrek, který chtel ukazat kolik toho "ví/neví"
3) Chtěl vydělat prachy a moc se u toho nenadřít

Tech penez mi neni líto, bavilo me to. Nenašel sem nic zásadně špatně ( možná, že tomu sám nerozumim a tak nevím, ze je neco blbe) :)

Co bych ale rozhodně doporučil pro případný dotisk, nebo verzu 2m je profesionalnejsi graficka uprava. Tohle je jako psany na psacím stroji.

Číslovat kapitoly a nadpisy odlisit pismem, fontem tučně. Obrazky trosku promakat. Přidat nějaký fotky. Strukturovat text. Celkově klidně menší písmo, nejake moderní, ne tohle historické. Určitě by hodně přidalo používání BOXů vhodně v textu, kde se možné uvest nejake faktografické udaje o zbrani, jednotce, miste atd. Poznámky pod čarou, doplnujiící uvedené taky pusobí dobře.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů