Kniha Odstřelovačská taktika povstalců a záškodníků

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#1 » stř 3. čer 2020, 16:28

Četl jste někdo tuto nedávno vydanou knihu?
Zhltnul jsem ji dost rychle i přes poměrně hodně chyb, ale o to lepší byl obsah. Jakožto někdo nezasvěcěný jsem se toho dozvěděl plno co v rámci pár stran co kniha má šlo.
Je tu někdo kdo by mohl knihu zhodnotit z odbornějšího pohledu?

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#2 » stř 3. čer 2020, 16:30

Ještě odkaz kde je toho o knize více s malou ukázkou:

https://www.ozbrojtese.cz/domu/35-kniha ... dniku.html



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#3 » stř 3. čer 2020, 16:34

Zrovna jsem si ji přinesl domů. Docela zajímavé čtení, ale příjde mi, že je to spíše taková osnova, která nakousne úvod do každého tématu a dá člověku velmi základní přehled. Obvykle je tam jeden list velký nadpis a pak tři stránky textu a zase jeden list nový nadpis.. přičemž je použito poměrně velké písmo, které dále nařeďuje množství hodně velkých ilustrací .. asi jako když člověk plní domácí úkol do školy a snaží se to všemožně roztáhnout na více stran ... takže ve výsledku to člověk fakt rychle proletí. Myslím, že nejvíce jí to bude slušet ve slevě za 199 :D Ale koupil bych rozhodně znovu.

Jo a nejlepší je nákres nosiče plátů zepředu. Panáček tam prostě má úplně zbytečně přikreslen výrazný penis :D Asi kdyby se sniper potřeboval někomu mstít a nevěděl kam.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#4 » stř 3. čer 2020, 16:44

Prisla v tydnu, ale jeste sme se k ni nedoslal. Na prvni pohled je to spise popularni a asik po povrchu, ale uvidime.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#5 » stř 3. čer 2020, 17:13

O penisech jako terči se v knize píše, takže to rozhodně není náhoda :D

Uživatelský avatar
Josef Skoumal 1966
Příspěvky: 7

Příspěvek#6 » pát 26. čer 2020, 09:32

Knihu mám doma, a je naprosto výborná. Není příliš obsáhlá, to je pravda, ale je to tím, že autor jde přímo k věci a nevaří z vody. Žádná zbytečná omáčka, jen zhuštěné informace. Je tam popsáno mnoho velmi zajímavých postupů a taktik. Jeden můj kamarád to asi nejlépe vyjádřil slovy "Nejlepší učebnice jak zabíjet lidi na dálku, jakou jsem kdy viděl". I když autor tvrdí, že to není návod, ani učebnice, klidně je možné takhle knihu použít.

Vyměnili jsme si s autorem i několik emailů, chtěl jsem se doptat na určité věci a překvapilo mě, žebyl velmi vstřícný. Ano, je taky pravda, že v knize je několik překlepů atp., ale prostě jim selhal korektor, který to měl na starost. Ví se o tom, pracuje se na nápravě, příště už tu korekci bude dělat někdo jiný.

Jinak knihu nelze opravdu než doporučit, protože je vážně skvělá. Velice pochvalně se o ní vyjadřovali i lidi od průzkumáků, z 601. atd. se kterými jsem v kontaktu. Někteří z nich vyjadřovali i obavy, že by snad taková věc neměla ani být dostupná laické veřejnosti. V knize je řada zajímavých myšlenek, týkajících se práce s úhly a vzdáleností, utlumení zvuku výstřelu, překonání balistické ochrany, výběru cíle, volby zásahové zóny na těle nepřítele, překonání protiodstřelovačských opatření nepřítele, střelba z automobilu a tak. Je to velmi netradiční a zajímavá kniha, nic takového nevyšlo ani v angličtině a němčině, pokud vím.

Kniha není o střílení, míření, spouštění atp., takových informací je všude spousta. Je to o taktice, jak "přečůrat" nepřítele a dostat se mu na kobylku, jak přežít na moderním asymetrickém bojišti. Těch pár špatných "i/y" a překlepů je autorovi odpuštěno, knize dávám za "1" a doporučuji všem :-)



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#7 » pát 26. čer 2020, 10:17

Ano knihu jsem mezitím důkladně přečetl a "zvyšuju hodnocení". Není to žádná tacticool blbost, ve které se popisuje jak se namazat na zeleno, schovat do lesa a z kilometru kosit nepřátele jako ve videohře a u toho týden pojídat veverky. Ne je o tom, jak si vzít starého kalacha, pokusit se jednou vystřelit a celé to přežít. Je takovým správným způsobem "obyčejná" a realistická. Přirovnal bych to ke knize Ruka noci podaná.



Mirek Dušín
Příspěvky: 1

Příspěvek#8 » sob 4. črc 2020, 06:58

Knihu mám doma a jsem naprosto spokojen, zcela splnila (a v mnoha směrech i předčila moje očekávání). Dnes jsem narazil i na čerstvou video recenzi knihy od jednoho bývalého speciála. Rovněž o ní mluví velmi dobře:

https://youtu.be/TemWPiUnjf4

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#9 » sob 4. črc 2020, 08:11

Díky za link. Podíval jsem se i na další jeho videa a je to neskutečný festival blábolů. Tak snad alespoň u této knihy nelže.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#10 » sob 4. črc 2020, 08:32

Knihu jsem si koupil také a po přečtení prvních 55 stran (kapitoly Fyzická příprava odstřelovače, Výběr zbraně a munice, Překonání osobní balistické ochrany a Výběr střeleckého stanoviště) zde jednoznačný názor nesdílím.

Kniha je plná obecných frází, nic, co byste nevěděli po roce základní vojenské služby a shlédnutí dvou, tří filmů. Například v kapitole Výběr zbraně a munice autor říká, že "pokud však máte možnost se na boj připravit a vybrat si zbraň, jsou následující řádky určeny pro vás." Ovšem o výběru zbraně jen pár odstavců, že samonabíjecí pušky začínají vytlačovat opakovačky. Na základě čeho zbraň vybrat? Ani čárka.

A ke střelivu je jen výčet několika ráží bez jakéhokoli popisu výhod nebo nevýhod, natož srovnání. Opravdu se dočtete jen to, že "Moderní ráže jako 6.5 Creedmore, 6.5 Grendel, 6.5 LBC nebo 6.8 SPC jsou sice skvělé pro střelbu na tisíc metrů, ale zároveň vám udělají pořádný průvan v paněžence."). A ráže .223 Rem. je nejvhodnější, protože je široce používaná. To si autor dělá legraci?

Takže aktuální hodnocení 40% - zklamání. Kdybych zohlednil i cenu nebo reálně využité místo, dostal bych se na 35%.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#11 » sob 4. črc 2020, 08:41

A k osobě autora, k jeho kvalifikaci a vztahu k tématu doporučuji jeho osobní webové stránky.
https://www.antoninnowak.cz/about-me/

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#12 » sob 4. črc 2020, 08:49

Díky, to mnohé vysvětluje. Nějaké knihy na toto téma mám, tato k nim nepřibude.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#13 » sob 4. črc 2020, 09:08

Lynx píše: ráže .223 Rem. je nejvhodnější, protože je široce používaná. To si autor dělá legraci?

Asi bych si netroufnul tvrdit, že je .223 Rem pro "amatérské" ostřelovače nejvhodnější, ale co tím chtěl říct celkem chápu. Pokud má někdo spec. flintu a různě poschovávaných 10k ks střeliva je samozřejmě situace jiná, ale takový člověk už většinou ví co dělá. Jinak mě tip na široce používanou ráži právě z důvodu relativně sehnatelného střeliva i v případě nějakého průseru úplně hloupý nepřijde.
Knížku mám už týden doma a zatím jsem moc přečíst nestihl, je pravda že první kapitoly popisující modelové situace např. vývoj taktiky od IRA po Washingtonské střelce jsou dost obecné, ale nějak mě to ani nevadí, to jak ve Washingtonu stříleli jsem věděl, odkud myšlenka upraveného osobáku pochází už ne. Zatím to beru jako tříbení a upřesňování informací, s celkovým hodnocením si počkám až to dám celý a trošku se to ve mě rozleží.

EDIT: ty webovky jsou očividně "ve výstabě", ten text je "Lorem ipsum" generovaný obsah pro náhled budoucího designu. Je pravda, že by stránky v takovém stavu neměly být veřejně přístupné, ale třeba mate nepřítele :)

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#14 » sob 4. črc 2020, 09:32

Neříkám, že není dobré používat střelivo, které je hodně rozšířené. Uvádím to jako typ informace, kterou v knize najdeš. Obecně známé pravdy, ale bez kontextu a vysvětlení (nebo s vysvětlením hodně pochybným). Pokud tvrdím, že je něco ideální, měl bych mít lepší zdůvodnění, než že je to nejpoužívanější a nejlevnější. Pak by pro dvacetiletého řidiče s dvacet týdnů starým řidičákem bylo nejlepší dvacet let staré BMW za dvacet tisíc korun.

Ad web - přesně na to narážím. Polovičatý web, polovičatá knížka. O autorovi ani čárka. Kdyby byl nějak kvalifikovaný k tomuto tématu, jistě by se tím pochlubil na webu nebo v knize. Nedozvíš se nic.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#15 » sob 4. črc 2020, 09:33

Mirek Dušín píše:Knihu mám doma a jsem naprosto spokojen, zcela splnila (a v mnoha směrech i předčila moje očekávání). Dnes jsem narazil i na čerstvou video recenzi knihy od jednoho bývalého speciála. Rovněž o ní mluví velmi dobře:

https://youtu.be/TemWPiUnjf4

Není na tom videu sám autor? Stejná postava, stejné ruce...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů