Hlavně z Mosina na PPŠ/PPS?

Co jinam nepatří...


Silver Eagle
Příspěvky: 6

Příspěvek#1 » pát 26. čer 2020, 19:14

Ahoj

Trochu "hospodská diskuze", takže se omlouvám, jestli jsem ve špatné sekci nebo jestli to už někde je:

S kamarády jsme otevřeli téma častého tvrzení, že se někdy za války ve větším měřítku vyráběly hlavně pro Špaginy půlením exitujících hlavní z pušek Mosin-Nagant.

Zkoušel jsem to hledat, ale česky ani anglicky jsem nenašel nic co by to definitivně "ozdrojovalo" (potvrdilo nebo vyvrátilo)
(a moje ruština není na dostatečné úrovni pro takový výzkum)
Nejblíže jsou asi na tomto fóru, ale přijde mi, že i tam spíše hádají.

Zásadní protiargumenty jsou samozřejmě stoupání drážek a pak také tvar špaginové hlavně (nákružek u komory větší než průměr mosinové hlavně)

Zatím bych nejvíce věřil těmto dvěma teoriím:
1: Jde o zkreslení toho, že se používaly stejné polotovary (ještě před řezáním drážek a osoustružením vnějšího průměru)
2: Nešlo o "Špaginy" ale o "Sudajevy", konkrétně prvotní leningradskou výrobu. (i když měli kapacity na lisování, výroba hlavně vyžaduje hodně specializované stroje, takže vzali za vděk tím co měli: v podmínkách blokády má smysl udělat z jedné zbraně dvě, samopal se do města hodí mnohem víc a špatné stoupání drážek prostě museli zkousnout - pořád je jednodušší vystružit novou komoru, než vrtat a drážkovat celou hlaveň)

Najde se tu někdo dost fundovaný, kdo by měl nějaké bližší informace? (třeba z nějaké obskurní knížky, kam se strýček Google nedostane)?



Ozzy1
Příspěvky: 103

Příspěvek#2 » pon 29. čer 2020, 07:50

Odpověď na Tvou otázku je v knize A. B. Žuk: Pušky a samopaly. ;-)



Silver Eagle
Příspěvky: 6

Příspěvek#3 » úte 30. čer 2020, 19:48

OK, můžeš se prosím podělit, co tam píšou?



Ozzy1
Příspěvky: 103

Příspěvek#4 » stř 1. črc 2020, 08:08

Můžu. Teda musím se první omluvit, ráno jsem prošel Žuka a explicitně uvedeno to tam není, přestože jsem byl přesvědčen, že je. Takže jsem to dříve vyčetl někde jinde. :-(

Ve zkratce - samopal Špagina byl zaváděn jako zjednodušený nástupce samopalu Děgtarjeva. V té době zároveň začínala Velká Vlastenecká Válka a Rus byl na tom opravdu špatně. Takže se samopaly vyráběly v každé fabrice, která toho byla jen trochu schopna. U Špagina je technologicky nejsložitější krok výroba hlavně, takže by při požadované rychlosti výroby stálo spousta polotovarů jen na dodávky hlavně z Tuly nebo Iževska. Proto se někde přistupovalo k tomu, že se hlaveň dlouhé carské mosinky rozřízla napůl a vyrobily se dva samopaly. V každém případě se nejspíš nejednalo o standardní krok. Dlouhých mosinek se dochovalo pořád ještě dost.
Přestože se samopal Sudajeva vyráběl v obléhaném Leningradě, nemám žádné zprávy o tom, že by se u něj přistupovalo ke stejnému kroku. V Leningradě totiž hlavně nejspíš uměli. Když vezmeme v potaz, že jediné zásobování bylo Ladožské jezero a letecký most, bylo mnohem snazší dovézt ignoty oceli, než prastaré flinty.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#5 » stř 1. črc 2020, 12:02

Zmienku o použití hlavní z mosinky som postrehol v poľskej publikácii Artura Nieradka "Pistolety maszynowe PPSz i PPS" vydanej pod číslom 105 v edícii "Typy broni i uzbrojenia". Uvádza sa tam, že z jednej hlavne 1891/30 boli vyrobené dve hlavne na PPŠ.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#6 » stř 1. črc 2020, 16:13

Stoupání špagina a carské mosiny je snad stejné,ne? Nemyslím si,že by tam max. průměr hlavně u komory hrál nějak extra důležitou roli mimo tu minimalistickou skluzavku a doraz pro dynamický závěr,což zajisté splnil i menší průměr........špagin je neskutečné kopyto,které určitě ztoleruje hodně věcí. V obleženém Leningradě bylo dokonce několik vybavených zbrojovek,kde tloukli sudajevy......tedy žádné lisování na primitivních dřevěných nástrojích nebo kování v primitivní kovářské výhni a broušení na nohou poháněných bruskách z mlýnského kamene ve sklepích a za vydatného svištění bomb nad hlavami,to je nesmysl



Aris
Příspěvky: 153

Příspěvek#7 » pát 3. črc 2020, 11:24

Viděl z někdo z vás na živo hlaveň že spagina?
Je to pěkné "bago". Na hlavni mosinky není tolik masa, aby se z toho dala udělat hlaveň do spagina, ten má u komory nakruzek pro aretaci v těle.
Hlaveň mosinky má největší průměr v místě komory. Když ji odriznes, hlaveň má průměr menší, než je potřeba ke konverzi na spagina.

A je tu druhý aspekt, a to je technologie. Spagin s Sudajev byly postaveny pro masivní produkci jednoduchými technologiemi. To co nahoře zmiňujete, je kusová výroba. Ta je složitější, dražší, a delší než standardizovaný postup výroby, vyvinutý tehdejšími technology.
Dávalo by vám smysl nahradit masovou výrobou kusovkou?

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#8 » pát 3. črc 2020, 12:38

Vyrobit dva nákružky pro aretaci asi bude o dost jednodušší než dělat komplet dvě hlavně. A předevší pokud je k dispozici nějaké (značné) množství hlavní, z nichž by konverzí vznikl dvojnásobek je asi i rychlejší, než ty mosinský laufy poslat do hutí, přetavit, vykovat a vystrouhat nový do špaginů ta konverze.



Aris
Příspěvky: 153

Příspěvek#9 » pát 3. črc 2020, 13:27

Ten nakruzek musí být z jednoho kusu společně s hlavní. Kdyby to byla pravda, tak teoreticky by z jedné mosinkove hlavně šla vyrobit jen jedna spaginova hlaveň. Mosinka je od hledí hrozná verzatilka. Ta hlaveň má malý průměr na spagina. Není tam maso na obrobeni.
Je to další Urban legend podobného typu, jako "ulozenkove" mosinky, spaginy a svt, které preckali celou válku bez výstřelu, aby si je pak mohl nějaký Pepík koupit za dumpingove ceny.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů