Skladování zbraně mimo místo bydliště

Co jinam nepatří...


Dund33
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » pát 7. srp 2020, 12:55

Dobré odpoledne,
je mi 21 chci si dělat zbrojní pas a koupit si zbraň, ale moji rodiče odmítají přechovávat na jejich pozemku střelnou zbraň byť schovanou v trezoru, mít samotný zbrojní pas jim nedělá problém. Jelikož minimálně do konce vysoké školy (ještě 3 roky) budu bydlet u nich (protože si nemůžu dovolit vlastní byt) nabídl mi kamarád který si zbrojní pas bude dělat příští léto, že bych mohl si svou zbraň nechávat v trezoru u něj, jeho rodičům by to nevadilo takže bych měl souhlas s majitelem pozemku kde by byla přechovávána. Nevím ale jak bych takovou situaci oznamoval při nákupu zbraně a jestli je tento způsob vyřešení legální. Tak se radši ptám.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 640

Příspěvek#2 » pát 7. srp 2020, 13:16

no hlavně nikomu nic nevykládej (vlastně nejen prodejci a policii, ale pokud možno vůbec nikomu)... pořiď si příruční "trezor" a bouchačku tam zamykej i s náboji = rodičům nic nevykládej... (buď dostatečně samostatný, aby Ti rodiče při posluhování skříňku nevyhmátli - snad nejsou takoví slídilové, aby na to přišli jinak)

pokud potřebuješ vlastní bouchačku hned a ne až po odchodu z domova, tak si zvykni nosit (samozřejmě tak, aby to nepoznali rodiče), ať tam až na výjimečné situace nezůstává sama

teoreticky sice mít bouchačku s vlastním trezorem můžeš u někoho dislokovanou, ale nesmí k ní mít přístup = jak bys to chtěl mít pod dohledem? ...lze to řešit jedině zápůjčkou, kdy si on nechá vystavit registraci na držení (nikoliv nabytí do vlastnictví) Tvojí zbraně - ale takovou důvěru mám já osobně leda ve svého tátu

a za "zbrojní pas" tě tu kdejaký purista ukřižuje, terminologie se v komunitě hlídá

[EDIT] ...a pokud chceš trénovat, ale nenosit, pak je třeba možné nechávat bouchačku v trezoru klubu, anebo se domluvit s tím kamarádem, že bude vedená na něj a bude Ti ji půjčovat na tréning, dokud si nepořídíš vlastní trezor, a pak ji na tebe bezúplatně převede (tak to třeba se svým kamarádem domluvené mám já = on platil, já registroval a jen mu jí půjčuju pod vlastním dohledem)
Naposledy upravil(a) Mac.42 dne pát 7. srp 2020, 13:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#3 » pát 7. srp 2020, 13:23

Pokud si nebudeš pořizovat zbraň kat. A (např. "full auto"), kontrola na uložení zbraně ti nepřijde, ani oznamovat způsob uložení nemusíš. Do dvou kusů stačí vhodně zabezpečit proti zneužití. Pokud uděláš maximum pro to, aby ji nemohl nikdo zneužít (např. samostatná schránka - ale bytelná, žádný "trezor z tržnice", od které máš klíče jen ty), zákonu by mělo být učiněno zadost. Osobně bych to ale nedělal. Cokoli se s tou zbraní stane (dojde k vykradení jejich bytu), jde za tebou. Jedinou výjimkou, kdy bych to snad udělal, je samostatná skříň, řádně ukotvená a s dohledem např. přes kameru.

Jiná věc je, jak se k té zbrani budeš dostávat, např. když budeš chtít na střelnici (případně při návratu ze střelnice)...

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#4 » pát 7. srp 2020, 13:27

Nebo počkat až si kamarád udělá ZP a tvoji zbraň mít natvrdo napsanou na něj? Pak si ji jen přepsat? Ale tím by se to omezilo jen na návštěvu střelnice a ve dvou. Nevím jaké jsou plány.

Já osobně bych to rodičům do baráku netahal a u "cizího" ji nenechával už vůbec. Vím, že tak otázka nezněla, ale já bych si svoji zbraň pořídil až za ty 3 roky (ale mě se to kecá :) ).

P.S. Souhlas majitele pozemku v normální situaci nikoho nezajímá.



Dund33
Příspěvky: 4

Příspěvek#5 » pát 7. srp 2020, 13:44

Dobře, vzhledem k tomu že to bude dlouhá opakovačka kterou nebudu nosit u sebe a budu s ní jezdit jen na střelnici tak asi nejreálněji zní abych ji já zaplatil, ale on ji měl napsanou na sebe. Díky za info.

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#6 » pát 7. srp 2020, 13:48

To byste pak museli asi jezdit oba nebo vyřešit nějaká lejstra? Nikdy jsem to neřešil, určitě někdo ale bude vědět.

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » pát 7. srp 2020, 13:54

"abych ji já zaplatil, ale on ji měl napsanou na sebe"

Chceš nechávat něco tebou zakoupené napsat na někoho jiného a ještě to u něj "skladovat"?
To musí být hoodně velká důvěra v kamaráda.

DZimmy: spolu jezdit nemusí, stačí když si u PČR vyřeší zápůjčku. Tedy povolení k držení (příp. nošení) se souhlasem majitele zbraně, tedy toho kamaráda. Pak si jen vyzvedne zbraň, průkaz zbraně a s tím povolením v kapse může vyrazit na cesty sám.

EDIT: pokud se má jednat o opakovačku, tak jí Dund33 může zakoupit, registrovat na sebe, u kamaráda přechovávat bez závěru ne? Za dodržení zákonných podmínek samozřejmě.
Naposledy upravil(a) Cemada dne pát 7. srp 2020, 13:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#8 » pát 7. srp 2020, 13:56

@Cemada: Díky za ujasnění. Má to nějaké časové omezení?
Mj. když mu chtěl svěřit zbraň, která by ještě ke všemu byla na něj, tak to musí být velká důvěra. Nic proti, ale jak někdo už psal, takhle bych důvěřoval možná tak tátovi.

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » pát 7. srp 2020, 13:59

Časové ne. Povolení platí dokud s tím souhlasí majitel zbraně. Mám to takhle na taťkovu pistoli.



Dund33
Příspěvky: 4

Příspěvek#10 » pát 7. srp 2020, 14:03

Koukám, že nemáte moc dobrý kamarády :D .... ne bez urážky, chápu, že mi radíte ale on toho fakt nezneužije.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#11 » pát 7. srp 2020, 14:06

Dund33 odporúčam sa porozprávať s rodičmi. Ubezpečiť ich že to bude riadne zabezpečené a podobne. Že ak to nepovolia tak to rešpektuješ, ale necháš to u kamaráta - je to väčšie riziko ak s tým niečo vyvedie ako keby to bolo pekne doma v trezore pod neustálym dohľadom...

Ak to zlyhá, môžeš to skladovať u kamaráta myslím bez problémov - dlhá opakovačka je C nie? Na to netreba nákupné povolenie, vlastník sa nemení, tam by nemal byť problém nechávať to uňho. Len to chodievaj občas skontrolovať... spísal by som si o tom aspoň nejakú zmluvu alebo niečo, lebo keby to tam jedného dňa nebolo, problém máš ty.

Ak by to bola zbraň kategórie B, tak si ju kúp a registruj na seba - vlastnenie, nosenie (ak máš E), držanie. Preukaz zbrane bude na teba. A potom daj kámošovi 200 kč kolok nech si podá na tú istú zbraň nákupko aj on, akurát nech tam uvedie čisto nosenie (ak má E) a držanie, bez vlastnenia. K tomu stačí na papier že s tým ako vlastník súhlasíš a je to, môžete zbraň zdieľať a mať k nej prístup obaja. Zbraň si požičiavajte aj s preukazom zbrane. Kamarát ju môže využívať, ale predať a podobne ju môžeš len ty. A ak od neho zmizne, máš aspoň solídny argument že na vine nie si jednoznačne a určite ty.

Ak by si s tým chodil len na tú istú strelnicu, môžeš sa skúsiť dohodnúť so správcom, že by ti tam spravil dlhodobú úschovu za nejaký symbolický poplatok, ak tam na to má priestor.

Kamaráta môžeš mať dobrého, ale môže sa stať všeličo. Pri zbraniach sú prúsery obrovské, drahé a niekedy nebezpečné. Preto tu netreba opatrnosť podceňovať.
Naposledy upravil(a) Arc dne pát 7. srp 2020, 14:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#12 » pát 7. srp 2020, 14:07

@Cemada: To mě taky napadlo, ale ta zápůjčka by byla dle mého bezpečnější.

@Dund33: Já bych se spíš bál toho, že nevíš kdo ke kamarádovi chodí domů, kdo se kde může hrabat a kdyby se něco stalo, tak je to tvůj průser. Kamarád může být sebelepší. Zní to jako paranoia, ale holt je to zbraň.

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#13 » pát 7. srp 2020, 14:08

Arc a jeho přehled nezklamal. :)

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#14 » pát 7. srp 2020, 14:11

Lišiak vždy k službám :)



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#15 » pát 7. srp 2020, 14:13

Nemohl by to prostě udělat tak, že si opakovačku (C) prostě koupí, registruje a s kamarádem sepíše smlouvu o uložení/zápůjčce. Ten musí být samozřejmě oprávněný k držení - tedy ZP.
Prostě analogicky k tomu, že by byla na střelnici v trezoru za úplatu.

A kdyby se jednalo o pistoli (B), tak by to snad mohlo být řešeno tak, že si kamarád napíše "nákupko" ale ne na nošení a pořízení, nýbrž jen na držení té zbraně. Tím se stane oprávněným ji držet a opět může být u něj.

je to tak?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 hostů