Vhodná zbraň pro skryté nošení?

Co jinam nepatří...


Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#91 » čtv 1. úno 2024, 10:01

Je potřeba si uvědomit, koho to ti izraelci učí, komu je to určeno. On je totiž rozdíl, jestli to učej policistu, nebo vojáka, nebo ozbrojeného civilistu. Každý se totiž do situace, kdy by mohl potřebovat střílet dostává úplně jiným způsobem.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1302

Příspěvek#92 » čtv 1. úno 2024, 10:12

Bombadil píše:Carloss a P.V.: Však netvrdím, že je to jediný správný způsob nošení, jen beru variantu nošení s prázdnou nábojovou komorou jako jednu ze správných variant. A když vím, že to tak učí izraelští instruktoři střelby, tak mi přijde úsměvné, že by tam příšel CzechJoker a říkal jim - vy nosíte s prázdnou komorou? Zvažte slzák nebo modlitbu :-D

Osobně mi přijde nejvíc rizikové tyto dva způsoby střídat, což se může ve stresové situaci vymstít.


No Izraelci to učí taky z důvodu, že to učí pro obranné složky, kde nelze zcela jistě určit, jakou zbraň vyfasuje, najde na bojišti nebo naopak o ni přijde a prázdná komora mu může zachránit život apod. U nich je proto vhodný naučený jeden pohyb, co funguje na všechny. My máme každý svou soukromou a že by ses dostal k jiné, kterou neznáš, není pravděpodobné a toto nám tedy odpadá.



Střelec
Příspěvky: 1673

Příspěvek#93 » čtv 1. úno 2024, 10:19

Neopomněl bych fakt, že ten izraelský způsob který zde zmiňujete se učí tak půl století a k tomu si dosaďte jaké se tehdy používaly zbraně a porovnejte jejich bezpečnostní prvky s dnešními.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 866

Příspěvek#94 » čtv 1. úno 2024, 10:23

Izraelští instruktoři také, mimo jiné, doporučují sedmý den po narození obřezat šulina. To jen na margo kouzla Izrael. IDF používá obě varianty, v závislosti na jednotce a jejím taktickém nasazení. Je jiná situace u vojáka na patrole a u civilisty v režimu skrytého nošení.
Místo teoretizování doporučuji zajít na skutečný kurz se skutečným instruktorem, který ti navodí skutečnou situaci. Jak se říká: ukázaná platí.



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#95 » čtv 1. úno 2024, 10:46

Protože opakování je matka moudrosti: https://www.youtube.com/watch?v=RJzw4liFaZA Myslím, že se skrytým nošením to aspoň částečně souvisí. Ještě doplním, že toto viddejo ukazuje, k čemu je na zbrani na obranu civilistou "dobrý" kolimátor.

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 195

Příspěvek#96 » čtv 1. úno 2024, 11:50

Bombadil píše:Carloss a P.V.: Však netvrdím, že je to jediný správný způsob nošení, jen beru variantu nošení s prázdnou nábojovou komorou jako jednu ze správných variant. A když vím, že to tak učí izraelští instruktoři střelby, tak mi přijde úsměvné, že by tam příšel CzechJoker a říkal jim - vy nosíte s prázdnou komorou? Zvažte slzák nebo modlitbu :-D

Osobně mi přijde nejvíc rizikové tyto dva způsoby střídat, což se může ve stresové situaci vymstít.


U Izraelců je to pozůstatek z doby kdy většina jejich výzbroje byly různé typy zbraní vyrobené za nebo těsně po druhé světové a potřebovali unifikovaný postup zacházení s širokou škálou zbraní. Proto prázdná komora, tasit, natáhnout, střílet, funguje u všech samonabíjecích stejně bez ohledu na typ zbraně a její ovládací prvky.

Je fakt že se to v Izraeli do dnes učí, ale je taky fakt, že zdaleka ne všichni tam takhle nosí.

Ještě k tomu nošení s prázdnou komorou. Já si myslím že nikdo moc nemá problém s rychlostí s jakou je člověk schopen tasit a připravit zbraň ke střelbě oproti nošení s nábojem v komoře, ten rozdíl budou setiny vteřiny. Ale jak psali ostatní, je tu riziko závady a pak pokud máš jednu ruku něčím zaneprázdněnou nebo se nedej bože na tobě už někdo válí/mlátí tě apod. tak budeš dost možná nahranej. Znamená to, že musíš nosit s nábojem v komoře? Ne. Ale netvrdil bych, že nošení mimo komoru vyjde nastejno jako s nábojem v komoře, nevyjde.

edit: koukám, že P.V. byl rychlejší než já.



Bombadil
Příspěvky: 20

Příspěvek#97 » čtv 1. úno 2024, 11:56

CzechJoker píše:Izraelští instruktoři také, mimo jiné, doporučují sedmý den po narození obřezat šulina. To jen na margo kouzla Izrael. IDF používá obě varianty, v závislosti na jednotce a jejím taktickém nasazení. Je jiná situace u vojáka na patrole a u civilisty v režimu skrytého nošení.
Místo teoretizování doporučuji zajít na skutečný kurz se skutečným instruktorem, který ti navodí skutečnou situaci. Jak se říká: ukázaná platí.


Nepleteš si instruktora s rabínem, Moše? :lol: na fóru je to vždy teorie, na kurzy chodím, jen jsem tvrdil, že obě varianty jsou podle mě akceptovatelné a mají své nevýhody a výhody. Proto jiným nošení s prázdnou komorou nerozmlouvám ani to nehaním.



Bombadil
Příspěvky: 20

Příspěvek#98 » čtv 1. úno 2024, 12:09

to Klicky, Carloss, Střelec a P.V.: Aby nedošlo k mýlce, sám nosím s nábojem v komoře - buď se spuštěným kohoutem u pistole nebo v DAO revolveru, kde fakt nevyndávám jeden náboj z revolveru. Jen u ostatních nezavrhuji nošení s prázdnou nábojovou komorou a považuji to za rovnocennou variantu. Nejdůležitější věcí bude nakonec stejně tréning. Vidím určité výhody a nevýhody u obojího.
Prázdná komora:
výhody -
1. i když jen nepatrně, je to bezpečnější
2. psychologický faktor natažení závěru, byl jsem toho sám svědkem, dokáže některé útočníky zastrašit a ke střelbě nemusí dojít
3. Pokud ti někdo zbraň sebere v rámci konfliktu dřív než tasíš, je menší šance, že ji proti tobě použije
nevýhody - vše co jste popsali vy a já s tím souhlasím včetně toho, abych i když budu mít volné obě ruce, abych díky stresu správně natáhl závěr.

Pro mě je nošení s nábojem v komoře lepší i proto, že střídám revolver a pistoli, takže nemusím měnit návyk při tasení.

to Carloss: Videa od Hard Task mám moc rád, byl to můj první zdroj informací s literaturou.



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#99 » čtv 1. úno 2024, 13:20

Jasně. Já nikomu nic nevnucuju. Každý sám za sebe, nechť si zhodnotí, co je pro něj lepčí. :-)

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 195

Příspěvek#100 » čtv 1. úno 2024, 15:56

Bombadil píše:to Klicky, Carloss, Střelec a P.V.: Aby nedošlo k mýlce, sám nosím s nábojem v komoře - buď se spuštěným kohoutem u pistole nebo v DAO revolveru, kde fakt nevyndávám jeden náboj z revolveru. Jen u ostatních nezavrhuji nošení s prázdnou nábojovou komorou a považuji to za rovnocennou variantu. Nejdůležitější věcí bude nakonec stejně tréning. Vidím určité výhody a nevýhody u obojího.
Prázdná komora:
výhody -
1. i když jen nepatrně, je to bezpečnější
2. psychologický faktor natažení závěru, byl jsem toho sám svědkem, dokáže některé útočníky zastrašit a ke střelbě nemusí dojít
3. Pokud ti někdo zbraň sebere v rámci konfliktu dřív než tasíš, je menší šance, že ji proti tobě použije
nevýhody - vše co jste popsali vy a já s tím souhlasím včetně toho, abych i když budu mít volné obě ruce, abych díky stresu správně natáhl závěr.

Pro mě je nošení s nábojem v komoře lepší i proto, že střídám revolver a pistoli, takže nemusím měnit návyk při tasení.

to Carloss: Videa od Hard Task mám moc rád, byl to můj první zdroj informací s literaturou.


Hele v pohodě, já nosím pro změnu s prázdnou protože na nošení s plnou nemám koule a navíc se znám, jsem zbrklej, takže u mě je ta šance že něco poseru větší než u průměrnýho člověka.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#101 » čtv 1. úno 2024, 19:01

Ještě bych přidal rozdíl u reálného života civilisty, že si nemůže předem vytáhnout zbraň kdykoli má pocit, že by mohlo k něčemu dojít, preventivně natáhnout náboj do komory a případně začít vyzývat jménem zákona jako policista či izraelský voják někde na checkpointu, když se mu někdo nelíbí nebo jde moc blízko. Civilista z principu tasí většinou až v poslední možné chvíli.



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#102 » čtv 1. úno 2024, 19:26

Přesně tak. Civilista bývá nejprve přepaden a až na to reaguje. Policista dostane úkol vysíračkou a třeba před vstupem do budovy s má dost času připravit, vřčetně natažení. V zásadě předem ví, že jde do nějakého průšvihu. U izraelského vojáka je situace ještě poněkud jiná.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti