Vhodná zbraň pro skryté nošení?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 205

Příspěvek#31 » sob 20. led 2024, 22:30

Sagittarius píše:
audis píše:Koukni myslím taurus g3c jestli má pojistku.

obecně nedoporučuji vázat na manuální pojistku ale rozmlouvat to nebudu. Každý svého pohodlí strůjcem (můj názor striker a nosit v komoře nebo ne. První je blbuvzdorně hned připraveno ke střelbě, druhé blbuvzorne bezpečné a připraveno ke střelbě zaokamzik blbuvzdornym natazenim závěru).


Díky! Tohle je přesně, co jsem hledal. Jinak mám ZP relativně krátce a bude to moje první zbraň na skrytý nošení. Postupně chci přejít na náboj v komoře a bez tý pojistky bych si to nelajsnul.

Jinak ale tip perfektní a asi do ní i vzhledem k cenový relaci půjdu.


Pokud si nejseš jistej tak jak říkal Audis, nosit bezkohoutovou bez náboje v komoře. Tak to zatím dělám já a je to v pohodě. S pojistkou je strašný šaškování i když nejseš ve stresu, natož pak v nějaký vypjatý situaci. Jen moje 2 centy, před dvěma lety jsem totiž uvažoval úplně stejně jako ty.

Ale možná si na to budeš muset přijít sám

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1303

Příspěvek#32 » ned 21. led 2024, 11:04

Sagittarius píše:
Díky! Tohle je přesně, co jsem hledal. Jinak mám ZP relativně krátce a bude to moje první zbraň na skrytý nošení. Postupně chci přejít na náboj v komoře a bez tý pojistky bych si to nelajsnul.

Jinak ale tip perfektní a asi do ní i vzhledem k cenový relaci půjdu.


Nejsem si jistý, jestli si to pamatuju správně, ale právě pojistka "způsobila" smrt/zranění několika policistů v US - ve stresu na ni zapomněli a šli do "palebné pozice" a nic... Ale samozřejmě každého volba. Já nosím od začátku v komoře - napřed kohoutkovou H&K P30 a momentálně po změně práce k saku Glock 48...

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 205

Příspěvek#33 » ned 21. led 2024, 11:10

Taky jsem začínal na P30. Skvělá zbraň, do teď ji mám moc rád. Ta “gumová” nebo jsk to popsat - spoušť mi vždycky vyhovovala



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#34 » ned 21. led 2024, 11:37

Pojistka má v lepším případě dva stavy a vždycky může být v jiném stavu, než si kdo myslí. Reálně má dvě využití a žádné se netýká nošení. Umožní na závodech startovat s SA kohoutovkami s nábojem v komoře a nataženým kohoutem a při mířence poslouží jako opěrka palce silné ruky, pokud má vhodnou polohu a tvar. Jinak jen překáží a hrozí způsobit závadu. Věřit pojistce je chyba, která se může vymstít mnoha způsoby.

Jak už tu bylo řečeno, jde nosit bez náboje v komoře, což také nedoporučuji, protože dostat náboj do komory může být za mnoha různých podmínek skoro až nemožné. Mnohem lepší je v takovém případě volit DAO pistoli či revolver a nosit v komoře. Samozřejmě bez pojistky.

Ale co člověk, to názor. Je třeba názory uvážit a jít si svou cestou.

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 205

Příspěvek#35 » ned 21. led 2024, 11:55

Jarda
O tom, že náboj v komoře je mnohem lepší alternativa náboje mimo komoru se nemá smysl bavit. To je jasný, těch scénářů kdy by člověk mohl mít problém natáhnout závěr tady vymyslíme x. Jde spíš o to, že když je člověk začátečník nebo si dost nevěří, tak je pořád lepší zbraň bez náboje v komoře než žádná zbraň.



Střelec
Příspěvky: 1681

Příspěvek#36 » ned 21. led 2024, 13:12

Doporučil bych neteoretizovat, jestli je lepší/horší pojistka nebo prázdná komora, a absolvovat nějaký kvalitní kurz zaměřený na EDC, porovnat a reálně si vyzkoušet různé zbraně a na základě toho se rozhodnout. Dost to nováčkům pomůže.

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 63

Příspěvek#37 » pon 22. led 2024, 13:10

Sagitarius - nenech si vymluvit pojistku. Nenech si ani vnutit pojistku. Pojistka má své plusy a své mínusy. Kluci tady mají vyhraněný názor, zpravidla proti. Mám teď v práci klid tak zkusím napsat co možná nejlepší shrnutí relevantních pro a proti, snad to tobě nebo někomu pomůže.


Manual Safety :thumbdown:-


1. Zapomeneš odjistit / nechtěně zajistíš . Vyžaduje to trénink, trénink, trénink, a pak ještě trénink. Stalo se nejednomu sportovci, policistovi i obránci, (nebo také útočníkovi), že na odjištění zapomněl. To se nesmí stát, to musíš do sebe dostat tréninkem. Stává se to běžně lidem, co mají zbraní víc a v různých konfiguracích, jak s pojistkou tak bez. Třeba já trénuju tak, že odjišťuji i zbraně bez pojistky, je to pořád stejný pohyb palcem a když tam nic není tak to ničemu neuškodí. Udělám to automaticky vždy když tasím, pak zajišťuji až když znovu schovám.
2. Výběr pouzder může, ale nemusí být omezen. Některé zbraně jsou populární ve verzi bez pojistky, a jejich pojistková verze nemusí dobře pasovat do každého pouzdra. To není problém, jen o tom je potřeba vědět
3. Riziko mechanické závady, kdy pojistku kvůli poškození nebo slabé údržbě nebude možné deaktivovat. Téměř nulová šance, neumím si to představit na zbrani o kterou normálně pečuješ, a když ne odejde zrovna tak cokoliv jiného
4. Pomalejší akce. Osobně nemám pocit že to přidává čas, ale někdo tvrdí jak je to pomalejší
5. Rozměry zbraně jsou na tom místě širší, potenciální riziko že se tam zachytí oblečení když potřebuješ tasit. Jak moc je to relevantní se liší dle názoru každého pistolníka
6. Chod spouště může být na některých zbraních horší nebo jiný ve verzi s pojistkou oproti verzi bez pojistky. Je potřeba vyzkoušet jestli si to vůbec člověk všimne a neplatí to pro každou pistoli.
7. Cena zbraně může být vyšší s pojistkou, a taky mnoho lidi by tu zbraň od tebe pak nechtělo kvůli pojistce koupit. Jenže na ceně toho všeho to neudělá citelný rozdíl... a stejně tak by pár lidi chtěli právě jen tu pojistkovou verzi.


Manual Safety :thumbup:


1. Útočník nebude vědět jak odjistit. Někdo tady psal o tom jak policajti přišli o život protože zapomněli odjistit. To se dá odstranit tréninkem. Ale je taky spousta policistů (nebo obránců) kterým útočník zbraň z pouzdra vytáhl, nebo ji ve rvačce vyrazil z ruky, namířil, stiskl... a pak nic. A zatím co útočník rozjímá nad tím která páčka je pojistka a v jaký poloze má být, obránce má čas na obranu nebo útěk.
2. Glock leg. Tak se nazývá nehoda, kdy střelec vkládá zbraň (bez manuální pojistky) do pouzdra, a větvička nebo košile nebo cokoliv jinýho se dostane do lučíku, pouzdro na to přitlačí a zbraň spustí a proděraví majiteli nohu. Právě tohle je ta nejvýznamnější výhoda pojistky. Reálný konflikt je málo pravděpodobný, ale trénovat bude člověk (snad) často a každý reholstering je riziko.
3. Manipulace. Zbraň sama od sebe nevystřelí, ani v pouzdře ani v sejfu a je jedno jestli má nebo nemá pojistku. Když ji ale chceš dát z pouzdra do sejfu, musíš ji vybít. Jasně, prst mimo spoušť a je to. Jenže mít možnost vyhodit náboj z komory a zkontrolovat že je zbraň prázdná a to vše ve stavu kdy je manuální pojistka zajištěná, to je další vrstva ochrany proti nehodě. Ne každá zbraň to umožňuje, ale ty lepší jo.
4. Rodina a přátelé. Někdy se může stát že člověk třeba sedí za stolem a je zabraný do práce, a má za pásem pistoli. Dítě běhá kolem a je pod stolem, ozbrojenec ho nevidí, a dítě si všimne něco zajímavého a kovového vyčuhovat zpod trička... a neskončí to dobře. Pojistka tu může pomoci. Stejně tak kdyby náhodou rodina nebo kamarád přišel kam by neměl, uvidí co nemá a jako každý neznalý se koukne do hlavně jestli je tam náboj... Jaké je riziko že někdo zavolá když máš vytaženou zbraň na stole a vybavíš hovor na balkóně a zatím to tam necháš nebo že zapomeneš zamknout šuplík nebo podobně, to si každý musí říct sám.
5. Extra bezpečná při pádu. Lidé si myslí že ten jazýček co mají zbraně na spoušti je proti "glock leg". Ne. Je to pádová pojistka. Zbraň padající na hřbet může setrvačností stisknout spoušť a vystřelit, proto je tam tam ta páčka, která tomu zabrání. Některá zbraně to nemají. Některá zbraně nemají ani interní pádovou pojistku. Manuální pojistka je další vrstva ochrany pří pádu zbraně.
6. Klid. Někdo je prostě klidnější když má extra pojistku. Nervózní střelci nejsou dobří střelci, a nenosit protože zbraň majitele stresuje není dobrý. Někdo by třeba nenosil s nábojem v komoře bez pojistky - určitě raději s pojistkou a s připraveným nábojem. Pro někoho je to ale to samé, ale pro někoho to může být velice důležité. Je to psychika.
7. Soutěž. Některé disciplíny umožňují začít s nábojem v komoře jen na zbraních s pojistkou. Jak moc je tento bod relevantní záleží jestli bude člověk soutěžit.



Které argumenty převáží si musí každý vyřešit sám. Není ale pravda že pojistka je přežitek a že na SF pistole nepatří. Osobně si myslím že je daleko pravděpodobnější že při jednom z těch tisíců holstrování mi košile zachycená o pouzdro pošle hollow point do stehna, jako že bych se vůbec dostal do boje o život a zároveň že by mě trénink opustil a neodjistil jsem... Ale já jsem v tomhle v menšině, většina to vidí jinak. Nenech se dotlačit tak nebo onak, přemysli si to... a pak napiš, jak to vidíš ty ;)

A aby to nebylo úplně off-topic, doporučuji se podívat na Sig 365 XL nebo Hellcat H11. Obě sa dají sehnat i ve verzi s manuální pojistkou, jen třeba hledat nebo si to nechat objednat. A určitě vždy náboj v komoře, tam opravdu není o čem.

Uživatelský avatar
Sagittarius
Příspěvky: 17

Příspěvek#38 » pon 22. led 2024, 16:26

Díky, Ricku, za obsáhlou odpověď. Probíral jsem to i s kolegou, kterej mě připravoval na zbroják a udělal jsem si o něco jasnější obrázek. To automatický odmítání manuální pojistky se mi moc nezdálo - nechtělo se mi věřit, že je to takový zlo. Tvůj rozbor mi pomohl se zorientovat ještě líp. Ať se daří!



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#39 » pon 22. led 2024, 18:30

Tak ono to není takové zlo. Jen je to bez pojistky jednodušší. Jeden můj známý si střelil doma, protože měl zajištěno. Ukázalo se, že jen trochu. Já na jednom závodě tasil a nestřílel. Myslel jsem, že jsem odjistil. Taky jen trochu.
Každý si musí sám vyzkoušet, co komu sedí a jak je schopen si nadrilovat návyky, které budou použitelné za všech okolností stejně.



Piggy
Příspěvky: 1901

Příspěvek#40 » pon 22. led 2024, 19:03

Rick píše:Třeba já trénuju tak, že odjišťuji i zbraně bez pojistky, je to pořád stejný pohyb palcem a když tam nic není tak to ničemu neuškodí.
Vzhledem ke skutečnosti, že páčka pojistky může být u různých typů pistolí na jiném místě těla nebo na závěru, a dokonce se může odjišťovat opačným směrem, bych na "pořád stejný pohyb palcem" nespoléhal.
Nehledě na to, že pro EDC není dobrý nápad nosit střídavě odlišné zbraně. To leda pro soutěžní střelbu.

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 63

Příspěvek#41 » úte 23. led 2024, 03:06

Piggy jasně, je potřeba to zohlednit při výběru zbraně, není pojistka jak pojistka. Osobně bych nenosil (nekoupil) zbraň co se liší od ostatních co mám a kazila by mi muscle memory. Jen jsem byl třeba překvapen že se ku příkladu 92FS co je odjištěna v pozici up odjišťuje paradoxně stejným pohybem jako třeba sig 365 který je odjištěn v pozici down, takže ten výběr není malý a tipnul bych že většina novějších zbraní je v tom stejná a výrobci volí dnes spíše down jako sig 365. Samozřejmě, ne všechny, ale všechny zbraně jednoho střelce na nošení klidně jo a co mají ostatní není relevantní.

Jarda odjistit trochu a nic, to je to riziko o kterým jsem mluvil. Zajistit trochu a vystřelit, to je zanedbání bezpečné manipulace. Pojistka je extra, ne namísto základních návyků. Nechtěný výstřel se stane s pojistkou i bez a je to na střelci, jen snad dodrží alespoň bezpečný směr a nic se nestane. Nesmí se to stát, ale může se to stát.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#42 » úte 23. led 2024, 07:50

A to je přesně pohled, ze kterého vycházím. Když pojistku nemáš, nemůžeš se splést. Když je někdo nováček, splete se o to snadněji. Díky tomu pojistka nováčkovi nepřinese větší jistotu a bezpečí, ale větší riziko. Jen další atribut, na který musí dávat pozor, což sníží jeho pozornost v dalších ohledech.

Je můj názor. Já bych si pistoli s pojistkou na nošení neoblékl.

Ještě edit. Pistole je od toho, aby střílela. Střílí tehdy, když má náboj v komoře a když se stiskne spoušť. Pokud ji někdo nosí s nábojem v komoře, má jeden jediný ovládací prvek. Spoušť. Plně se tak může soustředit jen na to, jestli ji zmáčkne a jak nebo ne. Pokud si přidá další ovládací prvek, pojistku, velmi si zkomplikuje řešení krizové situace.

Každý si to musí zvážit sám...
Naposledy upravil(a) Jarda.Jezek dne úte 23. led 2024, 07:59, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1303

Příspěvek#43 » úte 23. led 2024, 07:56

K Glock leg - vyloučit to nelze, nicméně jak u nože, tak pistole ji v případě nutnosti potřebuju dostat co nejdřív do ruky, na uložení zpět už je času víc, klid a nemusím to dělat poslepu... Stejně jako u "zajistit trochu" je to spíš zanedbání bezpečné manilulace (a pokud tu zanedbám, tak ani pojistka, zajištěná jen trochu, mě od možného výstřelu při ukládání zbraně do pouzdra neochrání).

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 871

Příspěvek#44 » úte 23. led 2024, 09:43

Pojistka je imho pozůstatek z doby, kdy nebylo dostupné jiné řešení. Dnes je zbraň běžně osazena více pojistkami, které poskytují bezpečí pro nošení a manipulaci a přitom eliminují chybu nebo prodlení při použití.

Pojistka je problém na řadě drilů, protože zbraň není akceptována ve stavu "nabito a zajištěno" s kohoutem vzadu. Naopak je vyžadován decocking, což je další manipulace navíc. Zopakuj si to za dopoledne 200× a změníš na pojistku názor.

K tomu rozboru situací, resp. bodu 4. "Někdy se může stát že člověk třeba sedí za stolem a je zabraný do práce, a má za pásem pistoli."

Tomu moc nerozumím. Pokud je zbraň v adekvátním pouzdru s krytým lučíkem, nelze vystřelit. Přijde mi to jako hodně vymyšlený argument. Nebo autor nosí bouchačku naostro za opaskem, jako televizní mafyján?

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 63

Příspěvek#45 » úte 23. led 2024, 20:30

Joker - Jsi dítě. Pod stolem. Vidíš pouzdro se zbraní v rovině svých očí, protože se vyhrnulo triko nebo košile. Vybereš zbraň, zatím co je majitel zabraný do rozhovoru a neví o ničem. Zmáčkneš. Můžeš být taky zlodějíček, nebo nějaký zvědavý vožrala, kamarád co si myslí že je to plynovka, nebo levicový aktivista co si myslí že zbraň mít nesmíš nebo že tam chceš všechny postřílet... Prostě jen příklad co mě napadl.


Pánové, začínáme se točit dokolečka. To už nemá smysl dál řešit - jen opakujete už napsané (i mnou samým uvedené) argumenty proti. A co když zapomeneš, a co když to neuděláš pořádně, a tamten si myslel že má zajištěné a střelil (jo jo, za to může pojistka :roll: ), proti glock leg to nedává smysl protože co když zajistíš špatně... to všechno je hned první bod. Já si argumenty proti uvědomuji, a taky jsem je napsal. Pak už je to jen hodnotový soud, co je významnější a co zaváží víc. A to si musí každý soudruh rozhodnout sám dle sebe.

Mě pouze mrzí že novým držitelům tady někteří prezentujete jednostranné argumenty dle svého přesvědčení (neříkám jestli správného nebo ne), a druhou stranu debaty úmyslně ignorujete nebo bagatelizujete. Tak jsem to rozepsal z obou stran, protože věřím v informovanou a individuální volbu. Howgh.
Naposledy upravil(a) Rick dne úte 23. led 2024, 20:38, celkem upraveno 1 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti