Poloha ukazováku během manipulace a střelby

Co jinam nepatří...


Danielcz84
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » úte 5. bře 2024, 15:00

Ahoj, jsem učen na střelnici mít ukazovat při bezpečné manipulaci se zbraní né podél těla zbraně u pistole cz vzor 83, ale hezky s ostatníma prstama na "pažbě" ale tak 90% obrázku na netu učí mít prst podél těla. Přijde mi že se učím návyků který není pro ten prst přirozený tak jako mít prst podél těla, zajisté mimo lučík. Ale trenér kurzu trvá že to tak být nemá a riskují vyhazov od zkoušky. Jaký je názor zde na fóru?? :)


Druhý dotaz při ostré střelbě když mám nabito 5 nábojů, a dostal jsem pokyn střílet, vystřelím první ránu, dávám prst ze spouště okamžitě pryč a nebo může zůstat prst na spoušti a vystřelím po zamířeni druhou ránu.???

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1303

Příspěvek#2 » úte 5. bře 2024, 15:15

Mně učili natažený tak, aby bylo vidět skrz lučík. Všechny prsty na pažbu znamemá, že před střelbou budu prsty povolovat a přehmatávat, abych měl dobrý úchop.

Může zůstat na spoušti, ale pro zklidnění jsme ho dávali mimo, nádech/výdech, další rána...



JirkaCV
Příspěvky: 1595

Příspěvek#3 » úte 5. bře 2024, 15:18

ad 1) Víte, jak drží prase kost? Tak přesně tak mi to připadá. Jsou tu komisaři, určitě k tomu něco doplní.
ad 2) Pokud už mířím a střílím, nedává prst mimo spoušť smysl. Mezi začátkem a koncem střelby je prst na spoušti a po celou dobu mířím na terč. Mimo spoušť ho dám pouze v případě, že nemířím, třeba když jsem zbraň stáhnul na hrudník, abych si oddechl.



milonk
Příspěvky: 104

Příspěvek#4 » úte 5. bře 2024, 15:23

1) Na zkousku nam drzeni vsech prstu na pazbe take doporucovali. Mas tak jistotu, ze ti ten prst na spoust fakt nesjede a nemusis ho hlidat. Obzvlast pokud nemas najetou manipulaci na 100%. U zkousek jsi nervozni a prst ve spousti mas jedna dve ani o tom nevis :-). Takze za me na zkousku ok, pak pokud ziskas jistotu a cvik, tak je to zbytecne.

2) Pokud stale miris na cil a nepohybujes s pistoli mimo terc, tak nemusis. Pri delsi pauze je to dobry zvyk. Pokud ale treba stahujes pistoli na hrud, abys treba ulevil na chvili rukam, tak samozrejme prst mimo spoust.



JirkaCV
Příspěvky: 1595

Příspěvek#5 » úte 5. bře 2024, 15:32

Já si prst mimo spoušť nasušil dopředu na vzduchové pistoli.
Že to bude OK bylo jasné v okamžiku, kdy jsem s prstem mimo spoušť vzal do ruky akuvrtačku. 8-)

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 814

Příspěvek#6 » úte 5. bře 2024, 15:34

Prst na pažbičce stylem "prase kost" je podle mne vhodná pro "prvožadatelům" o ZP pro manipulaci u zkoušek, prostě je to bezpečnější a nehrozí tolik prst na spoušti, na lučíku za který mohou vylétnout u zkoušek. A mám potvrzeno, že tohle pár lidem pomohlo, pak už přecházejí na "klasiku".



ondra009
Příspěvky: 51

Příspěvek#7 » úte 5. bře 2024, 15:42

Ukazovak patri na ram zbrane hned pod zaver. Ani na lucik ani do luciku ani nikam jinam.

Jak si tam jako na tu pazbicku prehmatnes? Ze to chytnes druhou rukou za zaver? Instruktor te uci spatne navyky.



Střílímjakoslepý
Příspěvky: 4

Příspěvek#8 » úte 5. bře 2024, 15:59

Nechápu jak může být člověk být připraven k manipulací se zbraní, když držíš zbraň celou rukou pouze za pažbu... samozřejmě patří podél těla pod závěrem.

Ono je taky dobré si taky zjistit za co tě komisař může vyhodit hned. A to, že máš prst na spoušti/sjede ti na spoušť mezi tyto případy nepatří. Poprvé tě musí upozornit... (Samozřejmě za předpokladu, že celou dobu míříš do bezpečného prostoru a neudělal jsi už více věcí ).

HardTask k tomu před rokem udělal super video.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#9 » úte 5. bře 2024, 16:22

Je tu dost komisařů, tak asi něco řeknou, ale podle mne je zmatené mít jiný úchop, než se kterým se dá opravdu střílet.

Tj, ukazovák viditelně nad lučíkem na těle zbraně a ostatní prsty na pažbě pistole. A platí to i pro ostatní zbraně. Podle mne nebude fungovat spolehlivě změna ukazovák na pažbě pod lučíkem a v lučíku.

Úchop a další se dá trénovat s kde čím, třeba ruční AKU vrtačka ....



vvitty
Příspěvky: 238

Příspěvek#10 » úte 5. bře 2024, 16:24

ondra009: nikam neprehmatavas. Drzis pistoli stale stejne, jen prst misto na zaver das pod lucik, pred prst kterym drzis zbran.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#11 » úte 5. bře 2024, 16:30

Tak u zkoušky je především důležité nemít prst na spoušti, to je fakt. Ovšem měnit neustále držení zbraně z důvodu "jako prase kost" je celkem cestou do hrobu. Není to přirozené a stačí na to přehmátnutí jednou zapomenout a ten prst je na spoušti zcela automaticky. Pokud na tomto trvá vyučující, doporučuji ho vyměnit.



Danielcz84
Příspěvky: 4

Příspěvek#12 » úte 5. bře 2024, 16:39

Hm děkuji všem za názory,.. Já si zajisté úchop už měsíc trénuji na makete zbraně s prsem podel těla, a dneska si tam beru zbraň v učebně a instruktor ne ne, hezky na pažbu.:) jediná pravda bude co proste ukáže komisař že chce vidět

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#13 » úte 5. bře 2024, 16:47

Danielcz84 : Měj si prst třeba v nose když nebude na spoušti.



JirkaCV
Příspěvky: 1595

Příspěvek#14 » úte 5. bře 2024, 17:00

Zkusil jsem se zeptat, co si o tom myslí strýček Google:
https://www.google.com/search?sca_esv=3 ... QJegQIDBAB

Bacha, tohle je úplně špatně (ten úchop):
https://www.google.com/search?sca_esv=3 ... hUV3crMbhM



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#15 » úte 5. bře 2024, 17:28

Přehmatávání je peklo. A držení "jako prase kost" je ještě větší peklo vyžadující spoustu zbytečné, nesmyslné a tím potenciálně nebezpečné manipulace. Čím jednodušší úkony se naučíš, tím spíš budou automatizované. Jen připomenu: Prst NEPATŘÍ ani na přední stranu lučíku. Odtamtd tak snadno sjede dovnitř. Stačí za zbraň zatáhnout a neštěstí je na světě. Čili nad lučík na rám. Vychází to třeba i ze způsobu úchopu při tasení z pouzdra. Pokud zbraň beru třeba ze stolu, tak prostě s aktivně nataženým ukazovákem, na zbraň pak pokládám jako poslední.

Pokud chci střílet, není důvod dávat prst mimo spoušť. Je to i kontraproduktivní při míření (čím míň změn tím líp).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti