Budoucnost zbraní a střeleckého sportu

Co jinam nepatří...


MojeTikka
Příspěvky: 1613

Příspěvek#46 » pon 1. dub 2024, 07:50

Uz dneska sleduju, jak klesa pocet soulacek u kamaradu v nasi vsi. Jeden nema tolik casu, druhy nadava na cenu streliva, dalsimu uz zdravi tolik neslouzi a do MS se tu mladi moc nehrnou, takze MS starne. Jsem zvedav, jak bude vypadat dalsi vyvoj, kdyz bude rana za stovku. Kdyz jsem videl 'vykony' clenu MS na podzim pri nahankach, kdy na jedno trefene prase padlo v prumeru tricet vystrelu, zacal jsem dost pochybovat nad ekonomickou udrzitelnosti teto vselidove taskarice.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#47 » pon 1. dub 2024, 08:07

Tikka: Nevím jak u vás, ale dost často hází MS novým zájemcům klacky pod nohy. Noví členové jsou pak v podstatě jenom rodinní příslušníci stávajících, aktivita k mládeži (kroužek myslivosti, povídání na škole, spolupráce se skauty atd..) nula. Možnost náplavy dostat se do sdružení vede přes mnoho let otročiny, brigád a stejně i po letech dostane vždycky najevo, že je něco míň. Do funkce volí mladého od zasloužilého člena. Chování panských pohůnků vůči těm otravům, co jim lezou do lesa,



MojeTikka
Příspěvky: 1613

Příspěvek#48 » pon 1. dub 2024, 08:27

Jo, u nas stejnej model.

Uživatelský avatar
Dizza
Příspěvky: 93

Příspěvek#49 » pon 1. dub 2024, 08:45

Bubenicek píše:ono je to jak píše Tikka a Střelec - já právě tu budoucnost vidím v SSK, dá se říci že je to zadarmo, platíš jen jednou ročně poplatek klubu a svazu a samozřejmě brigády a kolikrát přídeš na střelnici je jedno, třeba 2x denně po celá rok a máš vstup zdarma.
Tady je to pak o tom že zajdeš rád na střelnici, v klubovně pokečáš a podobně a hlavně si zastřílíš a tím ce cvičíš a máš .... vím že asi je to jinak u Nás a jinak v Praze kde to je za velkej peníz, ale jsou určitě v okolí i jiné. Já tím že jsem se uzavřel pro veřejnost nelituji, je klid, pohoda střílení o 3 nové členy navíc a soutěže - soutěže si začínáme dohadovat i mezi ostatními kluby ale soutěžíme i mezi sebou. A právě v tomto vidím budoucnost ne v tom že má někdo střelnici a chce 600 Kč za hodinu jak jsem u některých zjistil, tohle je věc co Tě odradí .... Jsou i střelnice klubové a stejně jako my i jiní rádi příjmou nového člena. Ale hlavně je klid a pohoda a zastřílet si deš s chutí a odreaguješ se.



Přesně tak by to mělo být! Ale….v okolí(východní čechy) jsem se ptal na dvou střelnicích..chtěl bych být členem ssk. Pokaždé stejná odpověď. Nové členy nebereme, jsou s nima problémy…vyplácejí se z brigádnických hodin at atd…a to bych byl moc rád členem…



expres
Příspěvky: 624

Příspěvek#50 » pon 1. dub 2024, 09:09

Nemam lovecky listek, ale jednu dobu jsem se o to okrajove zajimal. Problem mi prisel penzum hodin. Kdy kolem mesta bez sance a kamkoli dal uz je to dovolena.Kdy by par dnu, ale to hranicilo s neplacenym volnem na vic.. Co jsem zjistoval mimo mesto, tak ano, ale dostat se do MS je po znamosti.
Pak me prekvapuje ze celkem casto ctu clanky jak MS nema dost mladsich lidi a jaky je to problem.
Kdyz se optam par lidi kolem, tak brigady delate bez známosti. Po znamosti tam nikdo nehl brvou a dostal podepsane hodiny..
Do MS opet po znamosti, nebo vedeni je tak hrozne ze tam nikdo nevydrzi. Pritom treba divocaci kam jezdim sou premnozeni a je problem s odlovem.
Pritom bych si par vikendu na lov divocaka nasel, ale....
Ssk spolky vetsinou neberou, nebo uz sou tak daleko, ze to nedava smysl. Problem je cas, delka strelnic a penize sou to posledni...
MS znate nekdo jinak?



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#51 » pon 1. dub 2024, 09:28

Dizza píše:Nové členy nebereme, jsou s nima problémy…vyplácejí se z brigádnických hodin atd…
Takže je asi lepší postupně vymřít.



Střelec
Příspěvky: 1680

Příspěvek#52 » pon 1. dub 2024, 09:33

V okolí mám několik střeleckých spolků, které berou nové členy, ty jsou ale zaměřeny spíš komerčně. Mají třeba stovky členů. Menší moc neberou, to je pravda, ale ty fungují jinak, brigády, menší členské základny.

Uživatelský avatar
Dizza
Příspěvky: 93

Příspěvek#53 » pon 1. dub 2024, 09:42

Piggy píše:
Dizza píše:Nové členy nebereme, jsou s nima problémy…vyplácejí se z brigádnických hodin atd…
Takže je asi lepší postupně vymřít.


Přesně tímhle jsem argumentoval…nechápu to. Nechci se nikoho dotknout, ale většinou to je skupina staříků, kteří si jedou tu svoji mířenku a nechtějí prostě přijmout nové věci ani členy. A to jsou tak hezký střelnice…



skagerak
Příspěvky: 1007

Příspěvek#54 » pon 1. dub 2024, 10:00

cipis píše:To je celkem pokrytecké, doma echt a ven fuj ... Ale prachy vlastně nesmrdí.


Ono je to teda spis obracene... tady fuj a ven echt...

Napr vim o nekom kdo dovazel (je to uz par let nevim jak ted) nejake vyrobky z ukrajiny/ruska, ale byl to vyrobce z EU (myslim Nemecko)...
Z dovozu byly jine nez zdejsi....

Ale nejsme tu trochu OT ohledne strelby???

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#55 » pon 1. dub 2024, 11:20

aToM píše:Tikka: Nevím jak u vás, ale dost často hází MS novým zájemcům klacky pod nohy. Noví členové jsou pak v podstatě jenom rodinní příslušníci stávajících, aktivita k mládeži (kroužek myslivosti, povídání na škole, spolupráce se skauty atd..) nula. Možnost náplavy dostat se do sdružení vede přes mnoho let otročiny, brigád a stejně i po letech dostane vždycky najevo, že je něco míň. Do funkce volí mladého od zasloužilého člena. Chování panských pohůnků vůči těm otravům, co jim lezou do lesa,


S tím souhlasím, u nás je to stejné a slyším to i okolo od kolegů takže je to asi v 90% všude stejné ... ( každý na to se..re hlavně funkce a peníze )



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#56 » pon 1. dub 2024, 11:57

No, jak se to tady pěkně rozjelo, sice sem tam trochu OT, ale ono stejně vše nějak spolu souvisí. :)

Co se týče mysliveckých spolků, případně SSK, tak to je taky na delší povídání.

Někdo prostě má vzhtah k lesu a ochraně přírody, ale když příjde na hon, nebo nucený odstřel zvěře, tak to prostě nedá. Vím o pár lidech, co při střelbě na zveř pomalu pláčou a raději se snaží netrefit. Pak jsou takový, co na honu střílí po všem, že v lese je ještě rok ticho. :evil:

K těm SSK, když je problém se dostat mezi stávající členy, co jim navrhnout třeba možnost si vystřelit z něčeho atypického? Pochybuji, že oni "starší pánové" mají modernu typu CZ EVO, CSV9, AR9 a pod. Pokud je někdo navíc alespoň trochu nadšený pro BP či western, bylo by to další plus. Nebo alespoň navrhnout, že se příjdeš jen podívat beze zbraní, co a jak chodí, a prostě pokecat o všem možném, zda si sednete. Třeba zrovna budou překopávat val, ale to nevadí, dáš ruku k dílu a třeba to výjde. Ono je to stejně tak, že každý ví něco, má nějaký názor, ale obecné fakty prostě dané jsou.



dan
Příspěvky: 326

Příspěvek#57 » pon 1. dub 2024, 13:16

Bubenicek píše:S tím souhlasím, u nás je to stejné
To si nemyslim, strelnici si na klubovou predelal teprve nedavno a tak rychle to nejde, ale ano, nakonec to i u vas bude stejne.

Nenalakas mlady lidi do spolku, ktery vede "rada zaslouzilych starsich", jejichz zjevnym hlavnim zajmem je zachovat statut quo a kteri mezi sebe prijmou jen toho, kdo svymi zajmy a pohledem na vec ty jejich zajmy a pozici nehrozi.
Neupiram nikomu pravo se uzavrit, ale obedy zdarma na svete neexistuji. Cenou za "udelal jsem si svoji bublinu, kde me nerusi okolni svet a slape to jen podle myho" je to, ze "vymreni" je prakticky nevyhnutelne.
A to plati nejen pro myslivecke spolky a klubove strelnice ...



Střelec
Příspěvky: 1680

Příspěvek#58 » pon 1. dub 2024, 13:38

U nás ve střelecké klubu není problém nikoho přijmout na zkoušku, členství, nedostane žádnou funkci, ale když dobře funguje na soutěžích, brigádách atd., tak pak časem se členem stát může. Dřív musel člověk u nás fungovat ve zkušební době 2 roky, ale byli i takoví, co tak fungovali a pak, po přijetí, přestali. Takže dnes je to na dobu neurčitou.
U našich myslivců to je holt jiný, tam prostě ty struktury jsou a já sám jsem se tam dostal bez problémů asi proto, že jsem se tam motal od děcka, protože děda tam předsedničil a členem byl i táta. Ale pár lidí se v posledních letech přidalo, většinou ženských, což nebývalo.



MojeTikka
Příspěvky: 1613

Příspěvek#59 » pon 1. dub 2024, 13:43

Dizza píše:Přesně tak by to mělo být! Ale….v okolí(východní čechy) jsem se ptal na dvou střelnicích..chtěl bych být členem ssk. Pokaždé stejná odpověď. Nové členy nebereme, jsou s nima problémy…vyplácejí se z brigádnických hodin at atd…a to bych byl moc rád členem…


Kde je vule, je i cesta. Navrhni jim, ze jsi ochoten jim podepsat, ze brigad se budes fyzicky ucastnit ve srovnatelne mire, jako ostatni a v pripade, ze selzes, je to duvod k okamzitemu vylouceni. Plus, navrhujes rocni zkusebni dobu. Napriklad. V ramci zkusebni doby pak nemuzes treba na strelnici sam, atd. Pokud uvidi, ze jsi ochoten prokazat svuj dobry umysl, pak by byli sami proti sobe, aby se vzdavali aktivniho clena. A pokud i presto narazis, pak opravdu nema smysl se do takove zkostnatele skupiny cpat.



MojeTikka
Příspěvky: 1613

Příspěvek#60 » pon 1. dub 2024, 13:57

Střelec píše:U našich myslivců to je holt jiný, tam prostě ty struktury jsou a já sám jsem se tam dostal bez problémů asi proto, že jsem se tam motal od děcka, protože děda tam předsedničil a členem byl i táta. Ale pár lidí se v posledních letech přidalo, většinou ženských, což nebývalo.


Ja clenem mistniho MS nejsem, nelituju. Je to presne ten klasickej model - drtiva vetsina jsou bud zaslouzili dedci, co jeste pamatujou, jak jim flintu dovolili na MNV a ti vedi vsechno nejlip, plus chteji doma plnej mrazak. Na hony se pak zvou ruzne duleziti 'panove', jako starosta odtamtud, pan reditel tamhlete nemocnice, majitel tamhle toho velkyho zemedelskyho podniku,... ve finale je tam hostu vic, jak clenu MS. A kazdej kouka, jak upevnovat vztahy, protoze tudle se bude hodit tlacenka pri vymene kycelniho kloubu, tamhle se podari sehnat levnejsi sadbu brambor, ktera 'jako' skonci ke zkrmeni divocakum, atd... ksefticky, placani po zadech.

Jakmile jde o brigady, tak chodi v podstate pet, sest stale stejnych lidi, kteri to s prirodou a zveri mysli uprimne. Ten zbytek nema cas. Kdyz jsou strelby, tak by nad vysledkama jeden brecel. Ale kdyz se jede na nahanku, tak to vypada, jak svatebni spalir. Temer stejnej typ aut (Jimny, LR,...), temer stejny hadry, flinty dtto, ale ti movitejsi uz se ohaneji aspon noktovizorem no a pan majitel tamhletoho, no von ma ten termal, koukejte.

Myslivost jako takovou, tradicni, udrzuje jen par lidi. Zbytek se jen veze. Ale kdyz je pak vidim na nastupu, tak koukam, ze vymiraji. V debate obcas zaslechnu 'mu to doktor uz nepodepsal, takze o flinty prisel, no, ale toho loncaka by chtel, jako kazdej rok, tak to nejak udelame...'.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti

cron