Budoucnost zbraní a střeleckého sportu

Co jinam nepatří...


Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#16 » pát 29. bře 2024, 22:17

No.. ono soukromě už sehnat normální olovnatej cín je problém. U nás to prodávaj jen na IČO.



v.k.
Příspěvky: 259

Příspěvek#17 » pát 29. bře 2024, 22:42

Jasne. A hlavne ho nesmis pouzivat ve vyrobcich. Jinak RAPEX.
Vetsina vyjimek uz vyprsela, letos nam 21 cervna skonci ty posledni velke vyjimky pro tenke civky, nektere loziskove kompozice atd a zustane s oloven uz asi jen mosaz.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#18 » pát 29. bře 2024, 23:10

Zdar, RC modeláři už omezení mají a do budoucna alespoň co se týče leteckých potvor myslím bude hůře.

S tím cínem na pájení to problém je, ale sehnat klubko na doma ještě jde. Kdo nemá, nechť si opatří. Z tou eko náhradou je to hrůza a proto se také nová elektronika tolik sype-studené spoje.

Hodně mě ale zarazilo, jak moc vyletěl BP do perkusu - z cca 500,-Kč na cca 1700,-Kč. Důvod je energetická krize a také to, že v EU je snad jeden výrobce kvalitního dřevěného uhlí.



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#19 » pát 29. bře 2024, 23:26

Kdyby jen z 500. My jsme ještě v roce 2001 kupovali kilo Vesuvitu za 250 Kč.



cipis
Příspěvky: 2135

Příspěvek#20 » sob 30. bře 2024, 00:31

A kolikrát menší mzdu jsi tehdy měl?



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#21 » sob 30. bře 2024, 08:03

Desetkrát menší než dnes určitě ne. Tehdy jsem měl mzdu něco okolo 15000, a Vesuvit stál desetkrát méně než dnes. Aby to bylo vyrovnané, musel bych dnes brát 150 tisíc...



dan
Příspěvky: 326

Příspěvek#22 » sob 30. bře 2024, 09:46

Letec 12 píše:Podle statistik by dokonce přes 60% mladých lidí zemi nebránilo, ani nechápou proč by tak měli činit.
Prekvapivej by byl opak. Neni proti komu zemi branit. Neni zadne "my a oni". Tlacime do vsech, ze existuje jen "my vsichni rovnopravni". To uz jsme ale mimo tema. Dotaz byl o sportu, ne o drzeni zbrani k (sebe)obrane. O sport tady ale opravdu nikomu nejde, ten muze byt naprosto v klidu ...



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#23 » sob 30. bře 2024, 09:52

Erix píše:Zdar, RC modeláři už omezení mají a do budoucna alespoň co se týče leteckých potvor myslím bude hůře.

S tím cínem na pájení to problém je, ale sehnat klubko na doma ještě jde. Kdo nemá, nechť si opatří. Z tou eko náhradou je to hrůza a proto se také nová elektronika tolik sype-studené spoje.

Hodně mě ale zarazilo, jak moc vyletěl BP do perkusu - z cca 500,-Kč na cca 1700,-Kč. Důvod je energetická krize a také to, že v EU je snad jeden výrobce kvalitního dřevěného uhlí.


Naštěstí jsem si ještě zavčas udělal zásobu cínu s 37% olova. Je ohromný rozdíl pájet cínem ze starých zásob oproti tomu šmejdu, co se prodává dnes. S tím se nic spájet ani nedá, a když, tak se to za chvíli rozpadne.



v.k.
Příspěvky: 259

Příspěvek#24 » ned 31. bře 2024, 16:46

Ohromny rozdil to je. Proto nemuzes pajet stejnym zpusobem a prostredky, ale naucit se tim kterym konkretnim bezolovem pajet. Pak je vysledek v porovnani s SnPb srovnatelny, v nekterych parametrech i lepsi spoj.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#25 » ned 31. bře 2024, 17:16

Budoucnost střeleckého sportu vidím bledě - většina střelců střílí spíše tady za klávesnicí než venku na střelnici. Od té doby co jsem uzavřel střelnici pro veřejnost a udělal z ní klubovou tu mám denně plno kluků co střílí a cvičí se ve střelbě, někdy tu jsou třeba 4 hodinky a z toho hodinu prokecají :-) ale stále je to o střelbě, ale všiml jsem se že to tu teď víc kamádštější a jeden druhému poradí, je to prostě lepší, + se konají soutěže ve střelbě, NE jak někteří co tu jsou denně a spíš mluví než střílí :-) A pusou tu mají nastříleno tedy hafo + zakládání nových vláken než aby si tu danou stránku přečetli od začátku --- ale je to spíš lenost a pohodlnost ... Stejně tak zakládání vláken jak z novinek na seznamu kde se pravděpodobně snaží to hoa přemístit sem :-)
Doba je jiná a asi sem stará škola ale ať jsem kde jsem chodník, čekárna, autobus venku lavičky - je to samá omladina s telefonem, nebo když někdo jde a telefonuje a drží telefon jak chleba s máslem ....
Ještě loni to bylo na střelnici stejné pár ran pak půlhodina na telefonu a za se pár ran :-( :-(
( olmlouvám se pokud jsem se někoho dotkl :-( )



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#26 » ned 31. bře 2024, 17:59

v.k. píše:Ohromny rozdil to je. Proto nemuzes pajet stejnym zpusobem a prostredky, ale naucit se tim kterym konkretnim bezolovem pajet. Pak je vysledek v porovnani s SnPb srovnatelny, v nekterych parametrech i lepsi spoj.


Když zvučím kapelu a je nutné něco rychle odpájet či připájet za provozu, nemohu stále vozit u sebe pájecí stanici s přesnou regulací teploty. A a navíc nemám čas čekat, než se to nahřeje na tu kriticky přesnou teplotu, a pak nejistota, zda to vůbec bude držet. Obyčejná trafopájka a běžný olovnatý cín s obsahem olova 37% to spolehlivě jistí a zaručuje rychlé a spolehlivé pájení. Bezolovnatý cín mi do baráku nesmí. Má to ode mne přísně zakázáno. Tu složitou digitální pájecí stanici sice doma také mám, ale ještě jsem ji ani nepoužil. Zásobu olovnatého cínu mám asi deset kg, což je tak na 100 let. Tak snad jedině kdybych to všechno spotřeboval a pokud bych nikde nesehnal olovnatý, tak bych tu digitálku se třemi displeji použil, a to se skřípěním zubů. A že spoje sletované bezolovnatým cínem se po pěti letech samy rozpadají, je všeobecně známá pravda.



Dentista Žurovský
Příspěvky: 13

Příspěvek#27 » ned 31. bře 2024, 18:10

Olovnaty cin se jeste da koupit na zivnostak - a nikdo neskouma co tam mas jako predmet podnikani. Mne to koupila baletka :D



Střelec
Příspěvky: 1680

Příspěvek#28 » ned 31. bře 2024, 18:16

Bubenicek píše:

Něco na tom je, sám jsem na soukromé klubové střelnici a je prostě výhoda si tam zajet když chci (když je člověk správce) a při tom vědět, že tam člověk potká nanejvýš lidi, které zná a od kterých ví, co čekat (a ne cizí idioty). Možná to sobecké je ale mě to vyhovuje.



bbobb
Příspěvky: 357

Příspěvek#29 » ned 31. bře 2024, 18:26

Bubenicek píše:Ještě loni to bylo na střelnici stejné pár ran pak půlhodina na telefonu a za se pár ran :-( :-(


A nemuze to byt treba taky tim, ze strilet neni pro dost lidi uplne levna zalezitost?
Vem si jiny aktivity i v Praze - predrazena posilovna 350Kc, bazen 200Kc, bouldering 250 Kc atp..

Na strelnici clovek zaplati stav a vysype krabicku 9x19, tzn. tri zasobniky, za 500Kc, klidne behem par minut. Chapu, ze ne kazdej tam muze nechat za tu hodinu vdycky X tisic a ladovat jeden zasobnik za druhym.



v.k.
Příspěvky: 259

Příspěvek#30 » ned 31. bře 2024, 18:31

iloveguns> tomu co pises rozumim a do velke miry s tim souhlasim. Ale k takovemu pouziti stale SnPb pajky uzivat muzes.
Ja reagoval konkretne na tyto vety, z kterych to vyzniva tak, ze bezolovem nejde vlastne pajet. A to neni pravda. Stejne jako neni pravda, ze se RoHS nejak vyznamne obchazi.

...Z tou eko náhradou je to hrůza a proto se také nová elektronika tolik sype-studené spoje...

...S tím se nic spájet ani nedá, a když, tak se to za chvíli rozpadne...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host