Zamyšlení nad koupí použité zbraně

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » stř 8. črc 2009, 10:04

Uvažuji o nákupu pistole (CZ75) jakmile budu držitel ZP.

Zbraň by měla být jak pro každodenní skryté nošení, tak pro občasnou sportovní střelbu na střelnici (zhruba 4x měsíčně). Vzhledem k tomu, že tento typ se používá i u zkoušek a používá(nebo používala?) jej i PČR se domnívám, že nepůjde o špatnou zbraň.


Všechny nové pistole se pohybují v cenové hladině 15-20tis. což do toho investovat (alespoň ze začátku) nechci. V místní prodejně jsem viděl starší kousek černé barvy za 6000,- o kterém bych uvažoval pokud by zbraň splňovala mé nároky dle úvodního odstavce.

Paní mi řekla, že slyšela o plánovaném odprodeji PČR starších zbraních tohoto typu, takže bych zde viděl teoretickou možnost výběru mezi několika různým kusy.

Jsem laik, ale při výběru zbraně nechci udělat chybu (zvlášť pokud budu kupovat použitou) . Poradí mi někdo s touto úvahou? Na co bych se například jako laik měl při výběru zaměřit?
Zbraň na prodejně jsem viděl pouze pod sklem, ale všiml si, že měla ošoupaný lak až na kov v nejvíce exponovaných místech (přední část a rohy rámu a závěru). Paní mi řekla, že u často nošených zbraních je to obvyklý stav po velice krátké době. Mě jde hlavně o funkčnost nicméně bych možná investoval do nové povrchové úpravy vnějších částí (chrom)
Čím se, ale starší zbraň liší od nové? Je zde nějaký zásadní rozdíl? Jednotlivé díly bicího mechanismu stojí ve srovnání s cenou za novou zbraň jen zlomek.

Proč tedy nekoupit starší zbraň, nenechat ji nachromovat a pak jen vyměnit případné opotřebené vnitřní části?

Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 346
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » stř 8. črc 2009, 10:14

Jetou CZtu bych vybiral fakt opatrne (a i tak se asi problemum nevyhnes) - pokud na to nechvatas, muzes pokoukat i po dalsich znackach - Glock, Sig Sauer, Heckler&Koch. Mne osobne CZ nesedi a ani je nemam rad :)
Jinak u sveho hecklera nepozoruju nejake extra osoupani po roce noseni, to si asi pani spletla :D

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » stř 8. črc 2009, 10:50

Jj. Je možné, že se paní spletla :)

Jaký problémům bych se například nemohl vyhnout? Na co bych si tedy měl dát pozor?



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#4 » stř 8. črc 2009, 11:47

Můj názor - použitá zbraň může být - a) tak akorát zajetá nebo - b) už vystřílená. Pokud nemá skrytou vadu tak ještě dost dlouhou dobu můžou sloužit akorát ta vystřílená bude horší na přesnost. Pokud nehodláš praktikovat přesnou mířenou střelbu (to bys asi koukal po jiných modelech) tak téměř s každou zbraní na 2-5 m trefíš terč velikosti postavy (v sebeobraně o jiné vzdálenosti nemůže být řeč) a může mít místo vývrtu hladkou trubku. Ale kdo nechtěl mít zbraň se kterou na 25 m sázíš jednu 10 za druhou? Já měl štěstí, za 9 jsem koupil loni skoro novou. Pak jsem za 7 koupil CZ97 jednu z prvních právě na experimenty. Tam jsem se zhoršenou přesností počítal.
Převládá názor, že s CZ se ti problémy nevyhnou. Většinou si tím musí projít každý, já jezdím s několika kluky na střelnici a střílíme s CZ75 nejlevnějšími náboji od limitu (prej vražedná kombinace) a na cca 100 ran vychází 1 problém, většinou s nevyhozením vystřelené nábojnice. Aspoň si vyzkouší odstranění závady v praxi, a nemusí být překvapeni na rozdíl od těch co si u svých zbraní žádnou nedokonalost nepřipouští, protože vadný náboj se může vyskytnout kdekoliv a kdykoliv.
Jako se vším, je to štěstí při výběru - i když u jiných značek to štěstí (prý) nehraje tak velkou roli.

Ps: na te 97 z r. 98 nebylo znát žádné ošoupání laku i když používaná byla dost.

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » stř 8. črc 2009, 12:42

Existuje univerzální pistole jak na obranu, tak na mířenou střelbu?
Dostat se do problematiky je docela fuška, když se to nikde neřeší...
Laik může vybírat jen podle tabulkových parametrů, vzhledů a názorů znalejších...
Já bych chtěl znát názor znalejších... Čas mám do vydání zbrojáku, abych si mohl hned zařizovat tu nákupku a nošení.
V tabulkách jsem koukal i po CZ 110 nebo CZ 100 a ty se v tabulkách snad liší pouze drobnostmi a plastovým rámem. Ten mít nemusím. Jde mi o výdrž a kvalitu, ale nechci za ni dát 15 a více.
Strop pro svou první pistoli bych stanovil někde okolo 10 tis. Kde tedy koupit dobrou pistoli?

Myslíte, že ty policejní CZ 75 můžou být OK? Údajně je jen nosí a střílí pravidelně, ale málo jen na nařízených střelbách. Kdo střílí hodně, musí prý mít soukromou (povídala to paní).

Jak je to s tou poruchovostí? Hrozí, že bych ji chtěl použít v NO a zklamala by?
Jestli to taky není taky co člověk, to úplně jiný názor :roll:


V čem je lepší třeba GLOCK?
To byla možná hloupá otázka vedoucí směrem, kterým jíti nechci...

Nevíte někdo o nějakém srovnávacím testu různých pistolí od různých výrobců?

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#6 » stř 8. črc 2009, 13:21

V prvni rade, univerzalni zbran neexistuje. Na noseni jsou lepsi pevna miridla bez ostrych hran (nedrhnou o odev), na mirenku samozrejme sportovni nastavitelna. Na noseni je lepsi mensi a lehci zbran, na mirenku opak. Atd., atd. Dal je spousta ruznych subjektivnich duvodu (napr. velikost a tvar ruky), proc tomu vyhovuje ta a jinemu ona zbran.

Muj nazor je, ze kdyz koupis malo jetou zbran z druhe ruky, nebude-li Ti nakonec vyhovovat, zase ji bez velke ztraty prodas. Nevim o moc lidech, kteri zustali u sve prvni zbrane. A jestli Te strileni chytne i jako konicek, urcite jich nakonec budes mit vic. :)

Nejlip udelas, kdyz si parkrat zajdes na strelnici, par ruznych zbrani si osahas a s jejich majiteli si trochu popovidas. Prodavaci v krame zrovna nejlepsimi radci asi nejsou, z logickeho duvodu. ;)

Pokud nekoupis nejaky levny a vymlaceny sunt, zavady v pripade NO bych se moc nebal - pravdepodobnost, ze se dostanes do nouzove situace je mnohem mensi nez ta, ze Ti prave v ten okamzik selze zbran.

Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 346
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » stř 8. črc 2009, 13:25

Tak ze by hrozila poruchou v nouzi nejvyssi, to si zase nemyslim, spis bys mohl mit problem ji natahnout (kdybys nosil nenastekano), diky vedeni zaveru uvnitr ramu se napr. me hrozne blbe natahuje. Policejni CZty budou asi dost onoseny, poradne bych si ji prohlidnul a dal bacha, aby mely aspon blokaci (B). Ale povrchovka nestrili :)
Glock je lepsi v tom, ze je lehci, nema zbytecne pojistky a funguje (v tom se nelisi). Ale je hnusnej jako prdel. Proto jsem si koupil Hecklera, ten je taky plastovej a jeste je krasnej 8)

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » stř 8. črc 2009, 13:45

Každá zbraň se ošoupe, i můj Glock je vpředu trochu obroušen a to ho "nosím" jen na střelnici. Ale to ke zbrani patří ;) Pokud to tedy nejsou úplně škrábance.

Žádná zbraň není univerzální na všechno a žádná není nejlepší. Vyber si co ti sedí dobře v ruce a po pár set výstřelech budeš sám vědět víc.
Pokud chceš z druhé ruky, je užitečné vzít si s sebou někoho, kdo už je delší dobu majitelem dané zbraně a ví po čem se dívat.

Zajdi na střelnici a zkoušej. Nebo zajeď na LOS závody, to je přehlídka nejčastějších "univerzálních" zbraní pro obranu i lehčí sport. A každý určitě rád dá do ruky ozkoušet, po závodech možná i vystřelit.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#9 » stř 8. črc 2009, 17:39

JIP píše: Čas mám do vydání zbrojáku, abych si mohl hned zařizovat tu nákupku a nošení.


Proč dělat unáhlená rozhodnutí? dnes ti stačí, když si na nákupku dáš jen pistole samonabíjecí, pokud jsi rozhodnutý u ráže, tak třeba 9L a máš celý rok, aby jsi něco vybral (vím že ji chceš dříve). můžeš počkat, co se kde vyskytne v burzách, na střelnicích vyzkoušet a potom se rozhodnout, jestli to bude CZ, Glock, HK nebo cokoliv jiného. třeba by se ti zalíbila i taková Alfa:
http://bazar.zbran.net/dd-10923-prodam- ... na-ra.html
(ne to není moje, ale jsou lidi, co jsou s Alfou spokojeni a cena tam, nebývá závratná, jen si nejsem moc jistý servisem)



DUF
Příspěvky: 4

Příspěvek#10 » ned 12. črc 2009, 22:59

Servis určitě není problém.

Uživatelský avatar
marish
Příspěvky: 32

Příspěvek#11 » stř 4. lis 2009, 10:55

Nechápu proč každý kdo se chystá koupit první bouchačku to řeší jako by to bylo fatální rozhodnutí na celý život... Je hezké když se nad tím zamyslí, ale když střílet přestanou, je to jedno, když je to chytne, pořídí jich stejně vždycky víc. A jedině vlastní zkušenost je nenahraditelná a neopakovatelná....



Němec
Příspěvky: 97

Příspěvek#12 » stř 4. lis 2009, 11:16

Je to jako řešit nákup auta po udělání řidičáku, nebo cokoliv jiného, nikdo nechce koupit první kus a pak zjistit, že to je "mrdka". Budu chodit třeba po bazarech / inzerátech a budu se co nejvíc ptát, zkoušet. To JIP: Každopádně vyzkoušej toho co nejvíce, vyplatí se půjčit si pár hraček na střelnici nebo se poptat střelců ve tvém okolí, jestli by tě nechali z něčeho bouchnout. A neboj se ,časem se dostaneš k tomu co ti nejvíce sedí / vyhovuje, nebo prostě přikoupíš něco na nošení, něco na mířenku ...

Uživatelský avatar
marish
Příspěvky: 32

Příspěvek#13 » stř 4. lis 2009, 16:18

Jasně, ale auta máš zároveň tak jedno dvě, pistole mám i já čtyři + nákupku na další :mrgreen: a to nejsem žádný střelec...

Prostě se nebojte koupit pistoli která vám sedí (nebo si to myslíte), líbí se vám a máte z ní dobrej pocit. Jestli je to m*dka buď nepoznáte a nebo je to věc názoru, viz nekonečné diskuze o kvalitě výroby a produktů CZUB. Někdo nosí léta kilový železo a nevadí mu, jinému je po měsíci těžká a neskladná. Někdo rád cizinu, jiný raději domácí. Každý má jiný názor a ten se ještě časem mění...

Takže důležité je, se nebát koupit, koupit další, a další a časem přijít na to, co je a není pro mě dobrý... 8-)

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2234

Příspěvek#14 » čtv 5. lis 2009, 10:57

Obecne - je to jako s autem.
Kazdy by chtel auto, se kterym perfektne zaparkuje na miste pro motorku, bude jezdit 300, zrat 3 litry nafty nebo benzinu, nasklada do nej rodinku i s bratrancema a vyrazej kolem sveta, pritom si vsechno povezou sebou. Nejlepe aby to 100% spolehlive a nikdy to nechtelo nic vic, nez jen to palivo, bylo to bezpecne (nejmin 6 hvezdicek), ale ne moc tezke, aby to nezralo, dostatecne vysoke, kvuli prostoru, ale hodne aerodynamicke (zase aby to min zralo a lip jelo)...

Idealni bouchacka proste neexistuje. Resp. idealni mozna pro nekoho, kdo svoje kompromisnin reseni povazuje za 100% dostacujici (napr. nekdo, kdo nechce casto nosit, vezme si pistoli jen jednou do tejdne, kdyz jde do lesa se psem).

Nejdriv pojdme k noseni. Sam jsem nosil od prvniho dne, co jsem mel zbrojak. Kdyz dneska vim, co vsechno jsem s tou zbrani (ne)umel, muzu to jen a jen nedoporucit. Nedej boze, abych se tehdy dostal do stavu, ze bych ji musel pouzit. Patrne bych vystrilel pulku ulice vcetne sebe, jen drban by zustal nevericne stat s tou zeleznou tyci nade mnou a neveril by, s jakym efektem lze spachat sebevrazdu.
A pak strelnice. S bezpecnou manipulaci jsem na strelnici problem nemel (az na dobu, kdy jsem pred XX lety zbrojak nemel, kamos me vzal na strelnici, kde se chodilo k tercum a ja v ty casovy prodleve sahl na stavu na zbran - peknou drzkovou jsem tehdy dostal). Nicmene, k takovymu tomu "samozrejmymu" bezpecnymu ovladani to melo daleko.
A co se tyce strelby. Opet - kdyz jsem na 15m nastrilel z 10 ran nejakych 80 (mezinarodni pistolak 50/20), byl jsem rad. Nebylo to zbrani, ale rukama. Kdekdo se subkompaktem nastrilel lip.

Z toho vseho mam zaver:
Jako prvni si kup jetou starsi levnou zbran, ktera ti sedne do ruky a bude splnovat aspon zakladni prvky bezpecnosti (blokace uderniku) a pouzitelnosti (spoust SA/DA, SA, SfA apod., hlavne ne DAO), pujde s ni rozumne manipulovat a pujde z ni aspon trochu rozumne strilet. Dejme tomu starsi Glock, CZ75 (full nebo kompakt), Alfa Combat ci Defender, ...
A zacni susit, manipulovat, strilet... Dostanes se casteji mezi lidi, pokecas na strelnici, zjistis najednou, ze co clovek, to nazor (hlavne bacha na nazory: "jedine tohle je nejlepsi") a jak tak budes poslouchat, mej trpelivost, bud trochu orachlej a zkus si obcas neco pujcit, vystrelit s z toho, zamyslet se, jestli ti to bude vychovovat. Kdyz nebudes jako ja (hura do vseho, co se mi zrovna libi) usetris spoustu penez. Jestli chces nosit, najdi si nejake kurzy obranne strelby (nevim jak u Roznova nebo v Ostrave - nejbliz znam Zdenka Malanika v Triggeru Brno, ktery by asi neco podobneho umel naucit), ale v okoli Prahy muzu dat 2 vyborne reference - www.obranna-strelba.cz a www.aegisteam.cz. A pak zacni v klidu nosit.

Casem ti i kompakt bude na noseni velkej a na strelnici malej.

Ja dopadl tak, ze nosim Glock 27 (subkompakt od Glocka raze .40SW, ale asi se vratim ke G26 - totez, ale v razi 9mm Luger), pripadne kdyz i ta kozena etuje, co vypada jak dokladovka by nebyla vhodna, vezmu Kevina a na strelnici mam kdeco. Nejvic jsem toho za poslednich 2-3 roky nastrilel CZ 75 SP-01 Shadowem, pak obcas vytahnu nejakej revolver, K100 nebo velkyho Glocka (G17 - toho jsem po 2 letech koupil zpet toho svyho uplne prvniho, co jsem kdysi mel).

Kdyz to prirovnam k autu - na bezny jezdeni po Praze bych si poridil nejakou Fabku, Kiu Rio apod... S aspon trochu rozumnou bezpecnostni vybavou (4 pytle, ABS - na prahu staci i 1.2HTP), mimo Prahu pak neco vetsiho, silnejsiho a pohodlnejsiho a jelikoz mam rodinku, tak kombika.



Malakay
Příspěvky: 1

Příspěvek#15 » stř 22. pro 2010, 13:15

Mám ten stejný problém jako tazatel v tomto topicu.
Chtěl bych zbraň pro každodenní nošení a také pro sportovní střelbu na střelnici. Současně, vzhledem k tomu, že jsem bunkrák tak bych chtěl ideálně nějakou takovou starožitnost :D
Celkem mi padla do oka CZ 27, která se dá pořídít za dobrou cenu. Jen bych potřeboval poradit, ideálně od někoho, kdo jí má, co od ní mám čekat, jak se z ní střílí, no prostě nějakej takovej stručnej popis.
Díkes :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů