vhodnost zbraně pro sebeobranu a Home defence

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#91 » čtv 17. dub 2014, 15:28

To je bez debaty.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#92 » čtv 17. dub 2014, 19:18

Já to vidím tak nějak jako fixfokus ;)



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#93 » pát 18. dub 2014, 11:51

V podstatě si zavrhl výběr 9 mm Mak. na home defence s tím, že .45 acp je mnohokrát lepší a Mak. je málo. Což je opravdu nesmyslná informace = blbost.

V tvém příspěvku byla nadhodnocena energie .45 acp o 50%, snažil jsi se vzbudit dojem s "TKO" že mezi 9 mm Mak. a .45 acp je rozdíl:


Makarov: 5,2
Luger: 7,6 (+46%!)
Pro srovnání: .45 ACP: 12,3


http://i1339.photobucket.com/albums/o71 ... PCCmax.gif

Obecně bude .45 acp produkovat jenom o 1/3 větší objem zranění než 9 mm MAK/L. Pro porovnání má 5,56 mm zranění s 5× větším objemem než 9L. Přesto 5× větší objem zranění posune zastavovací schopnost jenom o 30 procentních bodů nahoru (60 ->90).

Přičemž reálně je dle tebou odkazovaných tabulek rozdíl v zastavovací schopnosti max. někde kolem 10 procentních bodů (někde mezi 50 a 60%).



Když jsem tě na to důrazně upozornil (nováčkům říkáme, že .45 acp má normálně 850J??? a je 2,5× silnější než 9 mm Mak.????), tak jsi tu ukázal neuvěřitelný hysterický záchvat.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#94 » pát 18. dub 2014, 12:00

Důrazně doporučuji nepřenášet diskusi do osobní roviny a zanechat invektiv !

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#95 » pát 18. dub 2014, 15:54

Urdo von Fuj:
@Georg: všechno je o kompromisech, nemusíš obhajovat volbu zbraně/ráže. Měl jsem ale za to, že chceš slyšet fakta proč radši Luger než Makarova. Mimochodem, mezi tvarem střely 9L a 9M není příliš velký rozdíl vzhledem k předání energie. Zajímavé to začíná být až u komolých kuželů nebo poloplášťů.

Jo, je to kompromisech a osobních preferencích. Proto jsem si zvolil Makarova. Jestli náboj 9x18 Makarov (dále jen "Makarov") nebo 9mm Luger (dále jen "Luger") ? Původně jsem hledal něco na náboje Luger, to je pravda. Ale časem jsem skončil u něčeho o fous slabšího :D Chtěl jsem ale, aby se to Lugru přiblížilo co nejvíc. Větší ráži než Luger jsem již z osobních důvodů zavrhoval (nehledal). Ne že bych něčemu "většímu" nevěřil nebo něco takového, ale bylo v tom něco jiného.

Výběr zbraně a náboje je jeden z faktorů, který ovlivňuje výsledek obrany/útoku střelnou zbraní. Není jediný, ale může mít velký vliv na to, jak to dopadne.

Reálný příklad použití náboje 7,65mm Browning:
Útočník, vyzbrojen velkým nožem, policista vyzbrojen pistolí CZ vz. 70 r. 7,65 mm Br. Při střetnutí se útočník pohyboval i přes výzvy směrem k policistovi a ohrožoval jej tím nožem. Ten ve finále na útočníka 1x vystřelil. Střelil jej tak, aby co nejvíce šetřil jeho život a zdraví. Trefil se do nohy. Útočník ale bez jakékoliv reakce na střelné poranění postupoval vpřed a nožem ohrožoval policistu. Ten jej upozornil, že už ho střelil do nohy. Poté se útočník podíval na postřelenou nohu a útok skončil. Ten policista už neslouží, ale znám ho osobně a tu historku mi vyprávěl osobně.

Touto historkou jsem nechtěl nijak shazovat náboj 7,65mm Br., ale ukázat, že při střetnutí nezáleží jen na zranění. Ikdyž uznávám, že při použití náboje .45 ACP by si asi toho zranění všiml dříve a sám :D

Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 366

Příspěvek#96 » sob 19. dub 2014, 01:42

2 fixfokus: Máš samozřejmě pravdu. Pokud ovšem zavedeme diskuzi pouze na technické parametry a možnosti jednotlivých zbraní a ráží, tedy vynecháme lidský faktor, tak má smysl řešit vhodnost té které zbraně a ráže pro obranu. Pokud tedy budu předpokládat shodnou úroveň výcviku s konkrétní zbraní, tak jistojistě dojdu k závěru, že kupříkladu .45ACP je vhodnější než 6.35Br. A o tom by měla být tato diskuze. Argument "to stačí" nebo "více cvič" v takovém případě pozbývá platnosti. Dalo by se říci, že ekvivalentem je diskuze lovců na téma vhodnosti ráže a munice pro různý druh lovu a zvěře. V případě konfliktu a nutnosti použití zbraně proti lidskému cíli je poměrně respektovaným měřítkem "Marshallův index". Tedy pokud by zadání mělo znít "nejvhodnější zbraň pro obranu" a berme pro začátek krátkou palnou zbraň, tak by mělo smysl řešit nejosvědčenější ráži, v kontextu toho pak pro konkrétního jedince nejvhodnější zbraň v dané ráži a teprve potom lidského činitele, tedy vycvičenost konkrétního člověka, včetně jeho "ochoty" onu zbraň nosit. A to proto, že pokud zaneseme do kritéria výběru i imaginárního člověka, tak vždy výběr skončí tím, že je "lepší mít něco u sebe než dělo doma".
Takže má tato diskuze být čistě technicistní? Pak používejme doložitelných argumentů a můžeme se dobrat ráže i zbraně, která bude pro konkrétního člověka "nejvhodnější". Tedy nejúčinnější ráže, kterou je ochoten konkrétní člověk používat s přihlédnutím k jeho požadavkům (např. ceně) a také vhodná zbraň, opět vycházející z jeho požadavků, tedy již vybraná ráže, cena, kapacita, vzhled a já nevím jaké ještě další osobní preference. Pokud se má takto diskuze ubírat, pak je ovšem nutné také konstatovat, že ráže od 9Br. po .45ACP opravdu nemají takřka stejný účinek a kdokoliv ono tvrdící by se měl spíše dovzdělat než radit ostatním. Ostatně pokud by to tak bylo, tak bychom do jednoho ranku mohli naházet i další ráže. Resp. by se nejspíše mohli výrobci přestat snažit vyvíjet jakékoliv ráže a dál sypat jen jednu :lol:
Pokud se ovšem diskuze má vésti pouze v rovině dojmologie, tak je veskrze zbytečná a platí opravdu POUZE a přesně tvůj příspěvek o vycvičenosti a připravenosti.

Tady možná pro některé zajímavé alespoň základní údaje:http://cs.wikipedia.org/wiki/Termin%C3%A1ln%C3%AD_balistika#Marshall.C5.AFv_index

Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 366

Příspěvek#97 » sob 19. dub 2014, 02:32

K deformacím různých druhů střel jen drobný následující pokus. .38Sp 4" S&W Mod.10-8, 7m, terč mokré "Zlaté stránky" - 2ks za sebou:

Obrázek
(střela v 2. "Zlatých stránkách")

Obrázek
(střela v 2. "Zlatých stránkách")

Obrázek
(střela v 1. "Zlatých stránkách")

Obrázek
(střela v 2. "Zlatých stránkách")

Zkouška proběhla v souladu s místu poplatnou platnou legislativou.



azavak
Příspěvky: 88

Příspěvek#98 » sob 19. dub 2014, 06:20

Na tom druhem obrázku je vyvrtaná dírka?nebo je to jen šmouha na fotce.



robokop
Příspěvky: 198

Příspěvek#99 » sob 19. dub 2014, 18:48

Můžeš mně amatérovi ty střely blíže popsat a současně sdělit, zda jsou všechny volně prodejné?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#100 » sob 19. dub 2014, 19:01

Prodejné samozřejmě jsou s patřičnou skupinou ZP.

o JHP střelách pokračujeme TADY

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#101 » úte 22. dub 2014, 12:49

Známá poučka říká, že si člověk má zvolit zbraň nejsilnější možné ráže, se kterou zvládne efektivně střílet, nosit ji, zaplatit dostatek střeliva pro tréning atp... Tyhle parametry jsou ale docela indiviuduální.
Co se zastavovacího účinku týká, existují podstatně efektivnější zbraně, než pistole. Ty ale zase nesplňují ostatní požadavky. Pokud se tedy omezíme jen na zbraně vhodné ke skrytému nošení, zůstanou nám jen relativně málo výkonné pistole a revolvery.
Osobně mám za to, že jedna z nejvhodnějších ráží při použití střel bez řízené deformace je .45ACP . Ne kvůli energii, která je téměř shodná s 9mm luger, ani kvůli větší hybnosti, ale kvůli průřezu. Obzvlášť pak s lehkou (maximálně 200grainů) střelou SWC, která je schopná vytvořit větší střelný kanál a rychleji ztrácí energii. To je nezpochybnitelná výhoda.
Přesto jsem si na nošení zvolil Walther PPS 9mm. Jednoduše proto, že nejsem ochotný denně s sebou tahat 1200g železa, a menší pistole v silnější ráži už nedokážu ovládat tak, jak bych chtěl. Jen ještě budu muset vyřešit nejvhodnější střelivo. A 115 grs FMJ to určitě nebude...

PS: ani s .22lr bych se nespoléhal, že střela neprojde skrz útočníka.

Uživatelský avatar
RedCrown
Příspěvky: 34

Příspěvek#102 » stř 4. čer 2014, 22:39

Co takhle si trochu zapolemizovat o "stejně" důležitém faktu, a to jestli útočník bude vypovídat či nikoli. Dával bych tomu totiž daleko větší váhu, než těch pár procent zastavovacího účinku. Dokonce se to může vidět nejen z pohledu potenciální výpovědi u soudu, ale i z pohledu následné pomsty na obránci.
Každopádně se mi zdá, že pro klidný noční spánek by to mělo být něco na bázi kratší brokové pumpy s "hrubším smetím". Když jsem viděl, jak Hickock45 zmizíkoval melouny ze světa, tak bych věřil v lepší karty než u pistole. Pro toho, kdo tohohle človíčka nezná, http://youtu.be/1I0x6zB04y0
Co vy na to?

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#103 » čtv 5. čer 2014, 00:55


Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#104 » sob 1. říj 2016, 14:30

Lehce to tu probudím takovou úvahou o ZBRANI PRO HOME DEFENSE..
Je to úvaha k diskuzi. Žádné hlásání či prosazování názoru. Pokud budete oponovat tak prosím slušně a s uvedením argumentů.
Takže jaká zbraň??
- ne moc dlouhá. Pohyb s dlouhou dvojkou není ideální.
- vyšší kapacita. Dvě tři rány nebudou stačit. Čerstvě vzbuzenej člověk není výkonný jako LOS borec zalitej adrenalinem.
- není nutné supervýkonné střelivo. Případný konflikt (nedej mi ho absolvovat Pane) se odehraje na krátkou vzdálenost.
- brokovnice netřeba. Při předpokládaných vzdálenostech střelby je jedno jestli jednotná nebo hromadná střela.
- co nejsnazší netoda míření. Čerstvě vzbuzenej člověk není výkonný jako LOS borec zalitej adrenalinem.
- zbraň se svítilnou. Lumpové a zloději hlavně v noci chodějí.

Výsledek?
Něco jako škorpík nebo rak vybavenej laserovým označovačem cíle (JÁ VÍM, ŽE SE TO EŠTĚ NESMÍ!!!) a baterkou.

Co Vy na to???



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#105 » sob 1. říj 2016, 18:22

Já myslim, že pistole s nábojem v komoře a se zásobníkem na 15 a víc na ten moment překvapení bude stačit pokud vůbec člověk něco stihne a když přidáš jako já další dva na 17 máš po ruce rovných 50.

Fakt pochybuju, že pokud by něco doma nastalo budeš potřebovat víc

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů