Ideální zbraň na sebeobranu/vaše názory?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#376 » pon 17. čer 2019, 04:19

https://youtu.be/T6kUvi72s0Y?t=7m14s

opakovani je matka moudrosti ;)

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#377 » pon 17. čer 2019, 08:26

Měl bych jen dotaz na zde diskutující:
jde vám při této diskuzi najít ideální (univerzální) zbraň/náboj (jedna neexistuje, to je jasné) na sebeobranu před útočníkem - člověkem, nebo hledáte ideální zbraň/náboj pro univerzální použití proti živé i neživé síle (člověk, kanec, medvěd, pes, auto, zeď....) ?
Mám takový pocit, že každý mluví i o jiné zemi s jinými podmínkami pro použití zbraně.
Původně to vlákno mělo vyznít jako hledání ideální zbrraně na sebeobranu v podmínkách ČR a na obranu před lidským útočníkem. Netvrdím, že třeba s kancem se u nás v ČR nejde setkat, ale pokud očekávám, že by k tomu mohlo dojít, měl bych si vzít adekvátně tomu odpovídající zbraň. Ale rozhodně taková, se kterou jsem schopen se ubránit lidskému útočníkovi to nebude. Tudíž pro každou situaci (prostředí) bude obranná zbraň jiná (město, les, ruská tajga, emerické skalisté hory ....)



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#378 » pon 17. čer 2019, 11:03

ToF, uz mam Ruger GP100 v 357 mag s 6'' hlavni. Do prirody se to nosit da, mivam to v podpazaku.
Bohuzel jsem docela skepticky vuci zastavovacimu ucinku streliva S&B na tyto chutna zvirata. Casem, az na to budu mit misto, tak chci prebijet 357 na cca 1000J, pak by mi nevadilo, ze tech vcelek mam jen 6.

Glock 20 je prijemna zbran, strilelo se mi s tim skoro jako s G17 a vejde se to do stejneho pouzdra. Energie strely by mela odpovidat/lehce prevysovat 357 mag a hlavne jich je v zasobniku 15.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 862

Příspěvek#379 » pon 17. čer 2019, 11:56

Z výše uvedených dvou alternativ mi přijde jako vhodnější Glock, a to s ohledem na rozměry i kapacitu zásobníku. Píšu to jako platonický fanoušek Rugeru GP141.
Už se mi několikrát stalo, že jsem v přírodě potkal bachyni s pruhovanýma selatama, aniž bych o to stál. Zatím se mi vždycky nějak podařilo vycouvat, ale nerad bych to pokoušel. A to raději nezmiňuji ty zdivočelé bizony v České Kanadě, nebo toho kocoura, co se toulá tamtéž.



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#380 » pon 17. čer 2019, 17:08

juraj1: Doporučuji zkusit náboj .357 Magnum LSWC (Lead Semi Wad Cutter) od Fiocchi:

http://www.supra.cz/naboj-fiocchi-357-m ... 1-651.html

Výkon cca jako SB ale dost unikátní typ střely. Pocitově z mý Alfy Steel docela kopne, takže možná o trochu vyšší výkon než SB přeci jen mít bude.

LSWC je z hlediska obrany zajímavá střela a dost možná by stačila i na toho kance, to olovo je dost tvrdý a průbojnost bude dobrá, a ten wadcutter tvar střely doslova "vyřezává" otvory o průměru střely. Asi to bude docela hnus, ale zakázaný střelivo to neni.

10mm Auto je dobrá volba, ale opravdu jen asi pro přebíječe. Nabídka střeliva v týhle ráži je u nás velice špatná.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#381 » úte 18. čer 2019, 08:11

ToF: Na téma 357 magnum od Fiocchi už jsem psal ve vláknu “Revolvery Alfa Proj v Praze”, na str. 3, je v tabulce uvdena i rychlost LSWC 158 grs 400 m/s, tj. 819 J, ovšem z 255 mm dlouhé zkušební hlavně, ze 4” nebo 6” revolveru jí nedosáhneš.
Posuzovat energii nebo hybnost střely podle zpětného rázu je pi...tomost, stačí použít pomalý prach, zvedne se úsťový tlak který zesílí zpětný ráz a člověk má pocit, že střílí z ručního děla, což podle typu prachu může být pravda, ale nemusí.
Podle délky jejich zkušební hlavně a podle svých měření jiných nábojů 357 mag. od Fiocchi usuzuju, že pomalý prach používají a silnější zpětný ráz je jenom lákadlo na příznivce velké rány.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 862

Příspěvek#382 » úte 18. čer 2019, 11:26

ToF píše:10mm Auto je dobrá volba, ale opravdu jen asi pro přebíječe. Nabídka střeliva v týhle ráži je u nás velice špatná.

Myslíš, že by bylo lepší sáhnout po .357 SIG, která má velmi podobné parametry, bavíme-li se o účinnosti na lesní vepře? Na US fóru, kde se .357 SIG hodně srovnává s 10 mm, se na sebeobranu proti medvědům (u nás tedy ti vepři) doporučují FMJ, aby střela prošla přes kůži.



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#383 » úte 18. čer 2019, 12:02

CzechJoker: No s nabídkou střeliva .357 Sig je to ale bohužel ještě horší. Osobně mi připadá zajímavější spíš 10mm Auto, z důvodu hodně velkýho rozsahu výkonu střeliva (tedy u nás spíš teorie že ano...). Z .357 Sig sem ještě neměl možnost si ani vystřelit.



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#384 » úte 18. čer 2019, 12:03

Dancek: O tom jak moc Fiocchi u těch výkonů kecá bohužel vim. Mě spíš šlo o typ střely LSWC, u nikoho jinýho sem to ještě neviděl, alespoň u značek u nás bežně prodávaných.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#385 » úte 18. čer 2019, 19:49

Střela SWC není až tak zajímavá, je to vlastně takový univerzál, kříženec mezi FN a WC střelami. Její olověná “střižná hrana” je skvělá do papíru, ale do tuhé srsti a kůže prasete, mnohdy slepené krunýřem z bláta, do svalů a kostí už si tak jistý nejsem, odhaduju, že by se hrana brzo strhla a střela by fungovala jako FN. Pro přebíječe ji ve světě vyrábí spousta výrobců, u nás jsou dostupné asi jen Aresy a Top Střely, o jiných nevím. Běžně dostupné jsou i licí kleště na tento tvar střel, pravdu máš ale v tom, že továrních nábojů se střelou SWC na našem trhu moc není, možná jen ty Fiocchi. Aresy SWC jsem koupil jenom jednou, v revolverech byly bez problémů, ale v LA karabině nebyla hladkost přebíjení podle mých představ.
Kdybych měl volit, volil bych plášťovanou FN nebo RN střelu, pro dosažení potřebné průbojnosti a zasažení důležitých orgánů raději těžší a neexpandující. Konečně při dobrém zásahu není ta 357 magnum nijak slabá, viz videa.
https://www.youtube.com/watch?v=xwT42pFCsNU nebo https://www.youtube.com/watch?v=FVhVTJw9Vus



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#386 » úte 18. čer 2019, 20:05

ToF: z 357 sig glocka jsem strilel. Byl to portovany glock velikosti g19, cislo nevim, a byl to sileny plamenomet. G20 mi prisel mnohem kultivovanejsi.



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#387 » úte 18. čer 2019, 20:44

TOF - veř že pár mědvědů už jsem ulovil ale určitě ne slugem a veř že tím bys mu moc neublížil, zadruhé, když se na tebe s 50 metrů rozběhne mědvěd máš jednu ránu a druhou nestačíš přebít - do 5 vteřin je u tebe :)

Jinak v Rusku ani v Kanadě nikdo brokovnici neměl, vždy pušky a v Rusku mě překvapila i ráže a to 7,62x54R kterou na mědvědy používají



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#388 » úte 18. čer 2019, 21:04

Na medvěda bych se bál. Grizzly prý běží í 60 km/h a obyčejný hnědý čtyřicítkou, což taky stačí. V lidském světě je to světový rekord ve sprintu na 100 m. Tak podle toho náboje tak asi s UK59 nebo Dragunovem? S ohledem na medvědovu rychlost bych já osobně potřeboval střílet dávkama :-) . Smekám před tím kdo si to lovit troufne....



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#389 » úte 18. čer 2019, 21:37

Tak je asi rozdíl mezí obranou před (útočícím) zvířetem a lovením. Jsou lidi co loví krátkou (asi ne medvědy) nebo dokonce kuší (to už i ty medvědy). 5 vteřin je ještě docela dlouho. :) Osobně bych radši brokovnici se slugama než nějakou byť nadupanou krátkou. Nejsem kdovíco střelec, ale myslím že stihnu vystřelit rychleji a přesnějí víc slugů, než nějakou .500 Mag nebo 454 Casul a podobně. Pažba je pažba. O lepších střelcích ani nemluvě. Koneckonců když jde medvěda zabít černoprachem... Ale lovit puškou, čímkoliv jiným je to podle mě docela hazard.
Ale je to jedno já bych se spíš posral.Takovej adrenalin fakt nepotřebuju.

Viděl jsem dokument kde dostal chlap povolení k odstřelu ledního medvěda a víc práce dalo ho vůbec najít, pak to byla jedna rána z dálky a vertig. Žádne drama, žádné řešení rychlosti medvěda.



Bedou
Příspěvky: 15

Příspěvek#390 » ned 18. srp 2019, 23:35

Chtěl bych sem vnést trochu pořádek ohledně střel JHP. Pořídil jsem si Kevina 9mm browning court. A chtěl jsem v něm původně nosit black mambu. Avšak při koupi mě prodejce nabídl Magtech JHP v této ráži. Říkám mu při pohledu na střelu, jestli to není kat. A, že si myslím, že to bude mít zvýšený ranivý účinek atd. No co, nebyl jsem si jistý a umlatil mě argumentama, že to má CIP atd. Tak jsem dvě krabky vzal. Hned doma jsem pročítal zde fórum a také jsem narazil na stránku ČUZZS a vysloveně napsáno SaB 9mm luger JHP kategorie A. No tak si říkám, že mě prodejce lhal a natáhl. Při přihlášení zbraně na policii jsem vytáhl krabičku Magtech 9mm browning court JHP a ptám se na legálnost. Pan policista zavolal kolegu co v tom má větší přehled a říká: Náboje mají značku cip jsou legální a použitelné do krátké zbraně, prodejce by vám je ani nemohl prodat na černo, když máte pouze skupiny BE, pořád by mu visely v evidenci a nemohl by je odepsat. Říkám fajn, tak jsem aspoň nevyhodil 6 stovek jen tak. A ještě se ptám na ty SaB 9mm luger JHP co jsou A na ČUZZS. A on říká že to platí pouze na ty konkrétní náboje. Neplatí to obecně pro všechny JHP. Nechci tu nikoho napadat, je to forum, ale někdy se stačí jen zeptat na správném místě.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů