Světlice

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#31 » čtv 7. bře 2013, 20:14

Když pouští do vzduchu na Silvestra světlice z plynovky (no vlastně já to nedělám), tak je to pěkný a dobře viditelný a to dokonce ve městě.
Osvětlovací světlice je zpravidla padáčková, ne? Klasická vystřelená je buď na určení polohy, nebo jako pokyn k něčemu.
Jo a bacha na laser, řekl bych, že mají také jisté omezení co do výkonu a použití, prodávat se mohou používat už tolik ne, nota bene svítit s tím do nebe….



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#32 » pát 8. bře 2013, 03:13

s laserem se nesmí svítit ve vyznačeném prostoru letiště + je možné dostat vysokou pokutu za osvícení letadel. Nic víc. Nejsme v USA.

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#33 » pát 8. bře 2013, 07:51

Tak nevím co je na tomto nejasné:
Jo a bacha na laser, řekl bych, že mají také jisté omezení co do výkonu a použití, prodávat se mohou používat už tolik ne, nota bene svítit s tím do nebe….

To co jsme napsal je fakt, to že kdejaký server či Asiat něco prodává, neznamená nutně, že je to OK. No a svítit do nebe, jak můžu vědět, že nepoletí zrovna letadlo, jasně, je to dotažené do absurdna, ale....



Návštěvník

Příspěvek#34 » úte 12. bře 2013, 22:41

KITTbx: puvodem vojenske 26,5mm svetlice byly primarne signalizacni - barevna svetlice, dest, svetlice na padacku. V noci tim osvitis nejvic sebe sameho, na takticke frontove pouziti se pouzivaly osvetlovaci granaty delostrelecke/minometne.

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#35 » stř 13. bře 2013, 08:12

Já se nepřu, nechám se poučit, psal jsem s otazníkem, ale dovolím si pochybovat o takovém tvrzení, že osvětluji akorát sebe, nepočítám pochopitelně osu výstřelu, že.
Jinak zajímavá ukázka, pro pobavení: http://www.youtube.com/watch?v=oOmicMxeH8g

BTW: no co, já na vojně u Armády nebyl, byl jsem u MV na čáře, takže co já mohu vědět o použití osvětlovací světlice, akorát to, že děla a minomety jsme nepoužívali ;-)



Návštěvník

Příspěvek#36 » čtv 14. bře 2013, 00:38

Psal jsem "nejvíc sebe" ;)
Puška ji možná doprcne dál, ale padáčková z pistole doletí dálkově při cca 45st. elevaci odhadem pod 100 metrů a do výše cca 5tipatrového činžáku. Takže moc velký úsek fronty nebo prostor postupu tím neosvětlíš, o době hoření nemluvě. Pokud trochu víc fouká, zaletí až za tebe. Jestli k tomu máš nějaký materiál nebo taktickou příručku nebo vlastní zkušenost, nechám se rád poučit, ale jako primární zdroj světla mi to přišlo zoufalé. Je ale fakt, že to vynikne ve městě, ve volné krajině a za bezvětří to bylo lepší. Naopak signální barevné mi přišly pro daný účel v pohodě. Btw. dělaly se v té ráži i kouře?

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#37 » čtv 14. bře 2013, 02:07

Jdeme už tématem trošku někam jinam.
Jinak souhlasím s tím, co píšeš, já jen podotkl, že ta padáčková má něco do sebe, ovšem stejně tak ta signální je dobrý způsob, jak kde a jak na co. Hele vycházím jen z toho, že kupříkladu bojové, či frontové použití, je zcela něco jiného než použití úsekové/oblastní, například při střežení hranice a osvětlení místa s možným narušitelem. (to zní jak z STB příručky)
Nebo při oznámení místa kde se nacházím.
Je správná připomínka o zanesení v případě větru, to se potom padáčková moc nehodí, ale pořád tam je, možnost volby, i když přiznávám, směrnici nemám.



kutis
Příspěvky: 1

Příspěvek#38 » sob 21. pro 2013, 20:51

Ahoj,náhodou se mi dostal do rukou náboj do "26,5" má na vrchlíku vytlačen trojuhelník.... je delší,tak jako padáčkové... nevíte někdo náhodou co to je? díky za odpověď..... Petr



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#39 » sob 21. pro 2013, 21:02

NSL 26,5 - Slzný plyn.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#40 » ned 22. pro 2013, 08:59

(vtip) Slzný plyn není účinný na opilé osoby, takže "klidně" střílej :D (/vtip)

Jinak jak už tu částečně zaznělo, šrapnel 26,5 je v podstatě vetší petarda, flashbang, chcete-li. Vytváří dost slušný zvukový efekt (odhadl bych 60-70pct v porovnání se střelbou 9mm Luger bez sluchátek, pokud stojíte přímo pod místem výbuchu) a záblesk. Není určen k "ničení živé síly nepřítele", ale pochopitelne nějaké fragmenty tam lítají a nějakou kynetickou energii mají.

Ještě pár slov k bezpečnosti. Na vojně byla při střelbě taková praxe, že střílející musel mít přilbu, dlouhé rukavice (cca do poloviny předloktí), ruce natažene kolmo nahoru a hlavu skloněnou. Asi soudruzi neměli příliš velkou důvěru v PiSi vz. 44 :)

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#41 » pon 23. pro 2013, 08:01

Přátelé - dovolím si jednu poznámku. Kyž jsem si byl pro nákupko na světlice, dali mi pouze skupinu A - sběratelství. Odúvodnění bylo, že se s ní dá střílet pouze na střelnici a žádná není schválená pro munici 26,5. Pro ilustraci - i Mosina mám na Éčko.

Tím neříkám, že mají pravdu a ani se nechci tady o tom přít - ale ukazujeto směr, kterým by se orgány(i) mohli, při řešení případného přestupku, ubírat.

Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 420

Příspěvek#42 » úte 24. pro 2013, 07:22

Proč by se ubírali? Při použití v NO a KN je možné střílet i mimo střelnici, prostě střelce napadlo zdivočelé hejno... (dosaďte sami, co v dané lokalitě lítá)

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#43 » úte 24. pro 2013, 09:51

jeste pridam zkusenost z nocnich streleb. strilela se 58 na 200-300 metru na plechove padaci terce. svitili jsme si prave 26,5 svetlicemi. na hrubou orientaci v prostoru ok, na mirenou strelbu uz o poznani horsi. ona jak pada, tak stiny a vubec obraz se tak nepredvidatelne meni, ze trefit se na tu vzdalenost bylo hodne o stesti. trasirky kvuli nebezpeci pozaru jsme nemeli, tak se dost tezko hodnoti, jak to vlastne litalo...



robokop
Příspěvky: 198

Příspěvek#44 » pon 16. pro 2019, 00:00

Šli byste do odpalu světlic (třeba v rámci všeobecného ruchu o Silvestru)? Jde o vojenské, 26.5mm, kratší s barevným pruhem, delší s bílým pruhem.
Ale jak? Jsou totiž zřejmě na elektrický odpal, koukají z každé dva drátky. Nic dalšího k nim nemám.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#45 » pon 16. pro 2019, 07:57

robokop : Nábojnice vydrží výstřel sama o sobě. Nemusí být v nějaké hlavni. Je v ní pár zrnek černého prachu. Ovšem pochybuji, že jsou tyto náboje schváleny pro civilní prodej. Podle značení, které uvádíš se jedná o bílou a červenou jednosvětlici. Stojí ti to za eventuální průser? Moc velký efekt to neudělá a občas se stávalo, že končily hořící až na zemi.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů