Světlice

Co jinam nepatří...


aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#46 » pon 16. pro 2019, 09:04

Tipuju, že to bude patrona do nějakého nástražného osvětlovadla. A jestli vydrží výstřel nábojnice sama o sobě, to raději nezkoušet a když už tak v bezpečné vzdálenosti. Za mě, vysrat se na vojenské zbytky Bůh ví odkud a od koho a pokud chci dělat na silvestra bordel tak si koupit normální kompakt.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#47 » pon 16. pro 2019, 10:17

Taky bych se na armádní zbytky nejasného původu vykašlal. Za průšvih to nestojí. Nikdy nevíte, jestli to nebylo třeba určeno do obrněné nebo letecké techniky a tam jsou jiné normy na účinek na okolí, než u jasně definovaných zařízení pro použití pěšákem. A na domácí ohňostroj stačí kompaktní krabice. Ostatně i ta dokáže spolehlivě zapálit sousedovu stodolu nebo střechu z modifikovaného plastu...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4568

Příspěvek#48 » pon 16. pro 2019, 10:40

indian : Do letecké techniky byly používané pro signalizaci náboje EKSR. Mají menší prachovou náplň, jinou účinnou slož a hlavně je většinou nikdy nikdo nepotkal. Jsou ovšem ve stejné ráži 26,5 mm jako klasické signálky. Ale tyto nemají vyvedené dráty. Byly odpalovány ze zvláštních zařízení elektromechanickými palníky. Signálky s dráty buď mají vyvedené vodiče místo zápalky nebo jsou navrtané vedle ní. K čemu to vlastně mělo původně sloužit netuším ani já. Kdysi jsme to na ohňostrojích stříleli hromadně z provrtané desky z díry patřičného rozměru. V životě jsem nezažil aby se ta hilzna trhla. Dnes bych se na to ani nevykašlal. Stejný nebo daleko lepší efekt pořídím za pár kaček.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#49 » pon 16. pro 2019, 12:42

EKSR maji zvyseny svetelny efekt
Kolega z armady vzpominal, kdyz Mi2 nad letistem Havlickuv Brod vystrelila bilou svetlici v oblacnosti, vypadalo to jak pristani UFO



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#50 » pon 16. pro 2019, 14:38

robokop píše:Šli byste do odpalu světlic (třeba v rámci všeobecného ruchu o Silvestru)? Jde o vojenské, 26.5mm, kratší s barevným pruhem, delší s bílým pruhem.
Ale jak? Jsou totiž zřejmě na elektrický odpal, koukají z každé dva drátky. Nic dalšího k nim nemám.


V dávných dobách, kdy ještě policajti nedělali manévry po každém prdnutí a kdy se na Silvestra ještě běžně střílelo i vojenským střelivem do vzduchu, jsem tyhle světlice normálně odpaloval jen tak z trubky. Na ty drátky jsem připevnil dvoulinku a odpaloval jsem to běžnou devítivoltovou baterií. Nábojnice to vydržely přestože nebyly v té trubce natěsno, mezi nábojnicí a stěnou trubky byla velká vůle. Dokonce se ani nenafoukly.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#51 » pon 16. pro 2019, 16:16

Nějak odpálit to půjde stoprocentně. Jen ten wow efekt bude pokaždý jiný a těžko předvídatelný.
Za mě taky ne. Za ty papíry to nestojí.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#52 » pon 16. pro 2019, 16:20

Jo to byly doby...
Pred koncem roku se pri beznych strelbach naplanovaly i signalky, pres svatky si oficir vzal pistoli domu na zapujcku a po Novem roku ji zas vratil

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4568

Příspěvek#53 » pon 16. pro 2019, 16:42

Walt : EKSR byly různé. Za pozornost stály zejména některé ruské, které hořely i po dopadu na vodu. Při střelbě ze země dohořívaly na zemi v podstatě všechny. Ale to byla jen poznámka. Dohořívat na zemi skutečně dokáží i jednosvětlice z klasických signálek. Pokud chce někdo použít ještě větší svinstvo, nechá se na černém trhu občas sehnat RoS. Asi ti nemusím vysvětlovat co to je
a proč je to totálně špatně.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#54 » pon 16. pro 2019, 17:39

Nějakou "civilni" verzi "jakožerosky" jsem myslím potkal, ale asi byla ochuzená, nevím...
rozepsal by ses o těch roskách, když už se to tu načlo ? V jakém smyslu svinstvo ?



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#55 » pon 16. pro 2019, 17:54

V ROSce je kromě výmetné náložky i raketový motorek v poměrně těžkém železném pouzdru a na špici solidní světlice, odhadem ø35x40 mm. Už samotný odpal není úplně komfortní pro obsluhu a raketový motorek tomu dá takovou rychlost, že se to při nárazu zasekne do dřeva nebo ytongu. Byl i případ, že to po odpalu ze země zabilo ženskou, co na balkoně sledovala ohňostroje. Ty volně prodejné mají nechanou jen třecí roznětku a torchu černého prachu a montážní pěnaou zalepenou světlici nebo dýmovnici.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4568

Příspěvek#56 » pon 16. pro 2019, 19:31

aTom má v podstatě pravdu. RoSka má jednu velkou nectnost v nepředpokladatelném směru letu. Navíc má poměrně výkonný raketový motor. To s tou paní na balkoně je navíc pravda. Byla navíc v jiném stavu a byl to strašný průser. Ještě za komárů.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4568

Příspěvek#57 » pon 16. pro 2019, 19:34

aTom : ty s pouze třecí roznětkou bych chtěl vidět. Vždyť by to nikam nedoletělo.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#58 » pon 16. pro 2019, 20:28

Nejvetsi problemy (krome strelby padacku pod nizkym uhlem aby daleko neuletel) byly s cernym dymem, ten umel horet dost dlouho po dopadu veselym plamenem
ROS udrzuje smer pomoci rotace, raketovy motorek ma trysky pod uhlem a obcas se jedna dirka na chvili ucpe - proto ty nahle zmeny smeru



Alacatazar
Příspěvky: 5

Příspěvek#59 » pon 16. pro 2019, 20:34

Pokud by to někoho zajímalo, tak posílám pár fotek pro pro představu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#60 » pon 16. pro 2019, 20:57

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

cely predpis Del-21-11 - predpis k signalni pistoli ke stazeni

https://ulozto.cz/file/5fYo1oMs/del-21-11-pdf

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti