Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#1216 » ned 14. čer 2020, 07:34

Jak píše Kečup, je to o tom čistit pořádně.
Včera jsem byl na střelnici a večer "vyčistil" hlaveň 858 jako obvykle - Ballistol a boresnake. I přesto, že rozhodně olejem nešetřím, prolejvám to dost a boresnakem projedu nepočítaně, a vývrt se krásně leskl jako vždy, když jsem to prolil znovu a projel patchem, špinavé to bylo jako prase furt. A další patch, a další, brzo byl plnej stůl jako na fotkách pár stran zpět.
Koupil jsem si i chemii (Boretech Eliminator), abych to po čtení vlákna zde vyzkoušel. Bordel šel potom stejně, jen přibyla logicky zelenomodrá barva.

Takže souhlasím, že na vývrty s drážkami je boresnake málo, jak tu někdo psal, tak spíš na projetí hned po střelbě. Na čištění prostě kartáčky + patche a to pořádně, aby se to z těch drážek dostalo pryč.

Za mě tedy dokupuju pro mou 858 kartáče a trn, zůstávám u Ballistolu, jednou za půl roku (to je u mě cca 1 000 ran z 858) to vezmu i tou chemií, aby odešly i kovové nánosy.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1217 » ned 14. čer 2020, 20:23

tomas fuk píše:George.
Je uplne jedno, jestli je to flobertka, nebo malorazka, nebo kulovnice. Nikde Bore Snake nikdy nebude cistit. Vymetes mozna jen prach. Oter ze strel a usazene splodiny tim nikdy nevycistis.
A WD-40? To jen dobre vytesni vodu, maze minimalne, cisti minimalne, konzervuje minimalne. Je to taky parodie, jako je parodie Bore Snake.

Já mezi nimi rozdíl dělám. Flobertky i maloražky (ty dlouhé) beru tak nějak, jak to popsal D&H na straně 81. S ostatníma se "mazlím" pečlivěji. Hada používám u všech zbraní, ale mimo flobertky a dlouhé malorážky používám i kartáčky, patche, hadříky, vytěráky ... Zvláště pak u CZ 75, protože primárně používám olověné střely. Nicméně vzácně si z ní vystřelím i celoplášť. To je pak jasný, že had je zde jen na prvotní vytření "lehkého" bordelu. Doma nastupují kartáčky a jiné propriety.
Také u sa58 si na čištění dávám záležet, tam had samozřejmě rozhodně nestačí. Střílím bezproblémově jakékoliv střelivo (většinou to "levnější") a čístím poctivě. Hada zde používám hlavně na závěr (nejvíc nakonec - aby nedošlo k omylu :D ), abych nanesl vrstvu konzervačního oleje, kterým toho hada nastříkám.
WDčko používám již cca 20 let a doposud s ním nebyl problém. Před cca 5-7 lety jsem jako konzervační olej začal používat olej motorový (měl jsem ho do motorky, ale už nevím přesně, jaký to byl). A taky bez problémů.
mart píše:................
Ta fotka co jsem vkládal, je z brokovnice, která střílí jen sportovní náboje v plastovém košíčku a rozhodně nebyla celkem čistá.

Jasně, že není čistá. Já to myslel tak, že jsem měl možnost při různých testech různého střeliva porovnat rozdíl ve znečištění hlavně po střelbě broky s košíčky a pak zas při střelbě se slugy. Broknu mám pro radost z blbnutí na střelnici a pro dělání si "bebí na rameni" (posledně mi "vyléčila" bolavý ramenní kloub :D ). Takže žádné velké střílení, ale i tak zde byl pozorovatelný rozdíl. Po cca 25 jednotných střelách jsem s nadsázkou mohl z "vyškrábaného" olova uplácat nějakou tu diabolku :D

Jinak se podělím s takovou malinkou vychytávkou ohledně kartáčků, hlavně na hlavně. Vezmu obyčejnou vatu a namotám je do těch kartáčků. Jednotlivé "hroty" jsou pak méně náchylné na ohýbání při čištění a dýl vydrží :D



Freed
Příspěvky: 75

Příspěvek#1218 » úte 16. čer 2020, 15:58

Vsem, kteri veri, ze WD40 nebo Ballistol , nebo oba v kombinaci staci na skutecne dobre vycisteni hlavne zbrane mohu doporucit jednoduchy test.
- Provest cisteni tak jak jsem zvykly az do konce , ale bez konecne konzervace.
- Vzit cistici prostredek na nadobi, treba ten CIF ,nebo Dr.House Creme Cleaner nebo podobny jemny cistic. Nasadit bily patch do komory a do hlavne nakapat primerene tohoto prostredku.
- Protahnout hlaven tam a zpet cca 10x.
Myslim, ze tim debata o dobrem cisteni pomoci WD40 a Balistolu skonci.
Samozrejme po tomto testu je treba hlaven dobre vycistit od zbytku cistice. Na to je dobre napr. i to WD Lih, Konkor atd. a pak nakonzervovat k tomu urcenym olejem.
Jeste dodam, ze pokud bude patch cerny jsou to spaliny, pokud bude hnedy ,pak prave cistite bodovou korozi.

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1219 » úte 16. čer 2020, 16:44

No nevím nevím jestli je dobré zrovna těmito přípravky drbat hlaveň. Je ti doufám jasné, že se jedná spíše o jemné tekuté písky?

Uživatelský avatar
Spock lone wolf
Příspěvky: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1220 » úte 16. čer 2020, 17:55

Já už jen čekám kdy přijde někdo s tím, že dokud hlaveň nepřebrousíte / nepřefrézujete, není dost čistá :)

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#1221 » úte 16. čer 2020, 18:16

Za 32 let co čistím zbraně WD-40 nebo balistolem se mi nestalo abych čištění ukončil dřív než bude BÍLÝ hadřík krásně čistý :) :) Balistol má tu výhodu že ho používaly dá se říci od 1 světové války a žádný jiný přípravek nevydržel až do těď. Ale stále je to jen o poctivosti čištění a NEBO také o vydírání vývrtu a to třena jak bruscou pastou po cifu :) . ( určitě nepoužívat cif a podobné pasty co to vydřou jak brusná pasta )

Ted si nepamatuju ten přípravek na zbraně asi se pletu asi to byl cleaner TROFT a u něj se po cca 1 roce užívání zjistilo že časem pozežírá platy na zbrních u jednoho čističe na vývrty zase se po čase zjistilo že poškozuje černění atd.... Těch produktů jsou mraky a vše je o reklamě a otom na co si lidé zvyknou, někdo nedopustí na Balistol, někdo nedopustí na Nanoprotech a někdo třeba na Brunox ale stále to je o poctivocti čištění a každý je na něco zvyklý a každý má to své nej. Stejně jako já nedám dopustit na balistol či WD-40 nebo motorovej olej........ Sic před časem jsem dělal test z produktem od nanoprotech a s WD-40 , Zbraň vyčistěna poctivě produktem nanoprotech a pak ještě jednou po vyčištění naolejována Nanoprotechem a stejně mi to chytlo Lišku. Kdežto zbraň vyčistěna WD-40 a pak otřena jen motorovým olejem 5W-30 co mám do auta a vydrželo to měsíce a nechytlo to lišku ani když jsem na naháňce s puškou zmoknul ;)

Viděl jsem i hlavně co to člověk čistil jen Boresnakem ale taky mu ta hlaveň po cca 3000 výstřelech odešla, už nestřílela přesně, zjistilo se že ve vývrtu hlavně zůstávají po výstřelu pevné součásti zplodin hoření prachu a rezidua z otěru střely které působením vzdušného kyslíku a vlhkosti v hlavni ztvrdnou na tvrdé oxidy, kterou jsou při dalším výstřelu vtlačovány do vývrtu. Tohle vše pokud se nevyčistí postupně začne pod tou měděnkou oxidovat a časem vám začny vypadávat vývrt.......

Nido to určitě nemusí čistit pískem na nádobí :) :) ale stačí to protáhnout třeba měděným vytěráken pak to prostříkonout třeba WD nebo nějakým čističem, nechat chvilku pusobit a pak ještě jednou. Posléze cca 3 - 5 hadříky lehce od balistolu a protahovat dokud to není čisté a je to. Mám kulovnici Z 47 ještě po otci a stále je v pohodě ......... Něco jiného jsou tvrdochromové hlavně nebo Nitridované ale každé má své a kazždé má i svou životnost stejně tak jako jedna hlaveň má životnost cca 2000 výstřelů tak druhá třeba 15 000 výstřelů ...........................................

Jinak dodám tedy sám za sebe .... nejlepší je asi Balistol, který nepochází z ropných derivátů, ale je vyroben klasickou destilací antracitu a nepoškozuje dřevo, plasty, gumu a podobně což se u nových zázračných chemických přípravků říci nedá .......................



mart
Příspěvky: 50

Příspěvek#1222 » úte 16. čer 2020, 18:36

Musíme se prostě domluvit, že se nedomluvime. Chtěl bych vědět kolik výstřelů je zapotřebí k zasrani hlavně. Týdně na trapu vystřilím cca 300 nábojů, tipuju tak 3/4 že spodního laufu, ale oba jsou špinavé stejně.



Freed
Příspěvky: 75

Příspěvek#1223 » stř 17. čer 2020, 15:31

Cemada píše:No nevím nevím jestli je dobré zrovna těmito přípravky drbat hlaveň. Je ti doufám jasné, že se jedná spíše o jemné tekuté písky?


Jak pisu hned na zacatku....... jednoduchy test. Tedy nikoliv pravidelne cisteni !!!!!
Co se tyka vydreni vyvrtu temito prostredky, to hrozi asi stejne jako kdyz pouzijete lapovaci pastu na odstrelovacku pri zabehu hlavne. Co se tyka tvrdosti pevnych casti v techto prostredcich, je to priblizne na urovni cisteho vapence a rozhodne nedosahuje tvrdosti bronz-fosforovych kartacku. To jen pro upresneni.
Jinak to samozrejme nikomu nevnucuji, sam cistim jen prostredky k tomu urcenymi.

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#1224 » stř 17. čer 2020, 16:03

mart píše:Musíme se prostě domluvit, že se nedomluvime. Chtěl bych vědět kolik výstřelů je zapotřebí k zasrani hlavně. Týdně na trapu vystřilím cca 300 nábojů, tipuju tak 3/4 že spodního laufu, ale oba jsou špinavé stejně.
U broukovnice je to trochu o něčem jiném, má hladký vývrt, broky jsou v plastovém košíčku a je to hromadná střela.

Uživatelský avatar
S0far
Příspěvky: 115

Příspěvek#1225 » pát 26. čer 2020, 14:48

Drobný dotaz, čím mažete 58? S čištěním mám víceméně jasno, na to mám snad víc drogerie než pro sebe :lol: ale na mazání mám jen olejíčky pro splašený petflašky a přijde mi, že kosa by chtěla něco viskóznějšího. Nevím jestli přímo něco ve stylu vazelíny? Vůbec nemám nápady.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#1226 » pát 26. čer 2020, 14:56

Ballistol.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#1227 » pát 26. čer 2020, 15:21

Olej na šicí stroje. Jen kluzné plochy železa o železo.



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#1228 » sob 27. čer 2020, 11:35

S0far: s tou kosou kropis nebo strilis ... namaz to balistolem a mas vyreseno.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#1229 » sob 27. čer 2020, 14:39

Před mnoha a mnoha léty (tuším to bylo v roce 1986) jsme na střelbách ze samopalu vz. 58 měli za úkol vystřílet všechny náboje z truhlíku. Kromě jiných skopičin jsem tehdy udělal test, kolik zásobníků vystřílím dávkou bez přerušení, než se samopal zavaří. Bylo to 3 a půl zásobníku. A to ta zbraň již před tím absolvovala regulérní střelby. A všechny problémy jsme tehdy léčili konkorem, ale až po střelbách. Co tím chci říct? Že ty dnešní kosy střílící jednotlivými ranami nemusite před střelbou nijak zvlášť mazat a budou fungovat bez problémů. Jsou to spolehlivé zbraně.

Uživatelský avatar
Vovas
Příspěvky: 91

Příspěvek#1230 » sob 27. čer 2020, 20:54

Jak to vypadá, když se samopal zavaří ? A jaká byla kapacita těch zásobníků ? Dík za info, na vojně jsem nebyl. A čím se tenkrát čistila hlaveň ?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Neptun a 10 hostů