Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#1831 » úte 12. bře 2024, 11:28

ještě k těm "zbraňovým" olejům za nekřesťanské peníze - některé se po relativně krátké době odpaří a na povrchu nezůstane skoro nic, to se mi u motorové syntetiky nikdy nestalo. A když jsou dost dobré pro motor, tak pro zbraň tuplem.

Jinak co psal Héfaistos výše :thumbup:

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 614

Příspěvek#1832 » úte 12. bře 2024, 11:33

2 monk - Ono hlavně motorový olej má buďto stejné nebo i lepší mazací vlastnosti jak ty "specializované" zbraňové oleje. A když se zvolí správná viskozita (viz výše) je to naprosto adekvátní řešení.



ondrush
Příspěvky: 291

Příspěvek#1833 » úte 12. bře 2024, 11:43

mission píše:některé se po relativně krátké době odpaří a na povrchu nezůstane skoro nic


no, ano, presne tak by to malo fungovat - aby mazanie vytvorilo iba jemny film a neostalo trvale tekute. Dovody su dva, tekuta vrstva lepsie chyta bordel (prach, pisek, dust bunnies), ktora sa na nu nalepuje a moze vytvarat brusnu pastu a hlavne, pre mna dolezitejsie, mazanie pri dennom noseni nesteka, nevzlina ven, pri prvom vystrele to nevysplechne.

Ale inac je to v zasade jedno, vela zbrani beha aj suchych kym su ciste, ked su zamrdane, kratkodobo pomoze do nich flusnut, dlhodobejsie vytiahnut dipstick z motora a nechat odkapnut na zbran. Tak tie hadky a povzbudzovacky jaky su ludia blbi ze kupuje specializovane pripravky uplne nechapem. Jako jasne, akykolvek olej staci, ale nic neni univerzalne, kazdy ma ine pouzitie zbrani a teda ine poziadavky na cistenie a mazanie



ossan81
Příspěvky: 75

Příspěvek#1834 » úte 12. bře 2024, 11:44

Já jsem jenom uživatel, hádat se nebudu. Zdroj informací je internet :-)

https://www.youtube.com/watch?v=eab-5O4u93A

Pořád mi ale nedává smysl mít připravené oleje různé viskozity podle počasí. Ten konkor/brunox je celoroční a nesmrdí. Ballistol jsem pravda nikdy nepoužil.



skagerak
Příspěvky: 1007

Příspěvek#1835 » úte 12. bře 2024, 11:51

Ossani1,co smerdi nebo nesmrdi mjze byt subjektivni,
imho konkor smrdi

S tim pocasim a motorovym olejem to nebude tak horky...
Ale pro zajimavost si prescti treba predpis k vz58 cim (ne) mazat dle teploty...


A napr glock bude asi fungovat namazanej cimkoliv, fungije totiz i nenamazanej...
Co je nebo neni vhodne a jak to poznat je vec dalsi...

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#1836 » úte 12. bře 2024, 11:58

Jediný olej co používám a došel mi je WD-40, kterým vystříkávám černopraché zbraně po vyprání v horké vodě. Ostatních mazadel mám stále původní obal.

Takže na normální zbraně je to fuk, černopraché jo, tam to ubývá docela rychle, ale ty se nestřílí každý den.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 614

Příspěvek#1837 » úte 12. bře 2024, 11:59

Především, a to už jsem to tu na fóru psal před drahnou dobou, mazat se musí v ideálním případě i s ohledem na podmínky použití zbraně. Jinak se bude mazat zbraň na patrolu v Afghánistánu, jinak pro lov na Aljašce a jinak pro boj v tropech. Nicméně pro všechny tyto použití by se našly viskozitně odpovídající motorové oleje.

A také jestli mažete zbraň pro EDC či pro celodenní blbnutí na střelnici atp. (Pozn - na to blbnutí na střelnici může být zbraň klidně lehce "přemazaná", samozřejmě pokud nejde o nějaké válení se v písku a blátě.)

Ale to už se dostáváme do dost specifických oblastí a nuancí. Základem mého původního postu bylo, že motorový olej je stejně kvalitní mazadlo pro zbraně jak "specializované" zbraňové oleje.

Pozn - "univerzálnost" Konkoru/Brunoxu/Ballistolu/atp. není nikterak slavná - kápněte si tyto oleje do víček od piva/petky a strčte je do mrazáku. Společně s nimi třeba nějaký 0w30. Po hodině je vyndejte a kápněte na sklo skloněné v úhlu 45°. A pak hned uvidíte, jak to s tou "univerzálností" viskozity olejů je. ;-)



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#1838 » úte 12. bře 2024, 12:42

tvl. WD-40 používat na mazání? To si děláš legraci...tenhle sajrajt jedině jako čistidlo - rozpouštědlo, na mazání totálně nevhodný přípravek.

@ondrush
pokud se mi z mazadla odpaří podstatná část (objem) složky a zůstane tmavý tuhý flek nebo nic, tak tomu neříkám účinné mazadlo, ale předražený navoněný sajrajt. To se dá možná akceptovat v případě, že zakonzervuješ a uložíš do trezoru (ochrana před korozí) nikoliv pokud potřebuješ mazání při funkčním cyklu - minimalizaci opotřebení součástek.



skagerak
Příspěvky: 1007

Příspěvek#1839 » úte 12. bře 2024, 12:56

mission píše:tvl. WD-40 používat na mazání? To si děláš legraci...

.


Pise kdo, kde?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#1840 » úte 12. bře 2024, 13:05

Já WD-40 používám na mokré černopraché, aby vypudil vodu. Mazání dělám jiným mazadlem.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 614

Příspěvek#1841 » úte 12. bře 2024, 13:12

To jo, WD = Water Displacement- tedy vytěsňovač vody. Na to se hodí ideálně.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3009

Příspěvek#1842 » úte 12. bře 2024, 18:27

Když si na své pistolí představím dvě kapky na 3 různá mazací místa a dále že tuhost oleje v mraze klidně mínus 20 je pořád pro naše potřeby dost tekutý (bezpečně teče, lhostejno zda 15w40 nebo 5w40 pro naše potřeby) , zadrhnuti zbraně v mraze nemožné. To by ty motory pak v mínus dvaceti se ani neroztocily starterem. V motoru je milionkrát vyšší hydrodynamicky odpor než v těch našich pistolkach. Problém není.
Ano prelevat do kapatka není komfortní a ano není třeba to vědecky hrotit. Spíš cilit na cenu a komfort použití. Výkonové vlastnosti mazadla (zbranovy nebo motorový) jsou pro naše pistolky vždy vyhovující.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#1843 » stř 13. bře 2024, 07:49

Po čištění vyplachuji čističem brzd. Zbavím se tak bordelu, který nešel vytřít a i vody. Zůstane čisté suché železo. Pak mažu.
Prý nanoprotech maže i po utření, nepotřebuje viditelnou vrstvu. Umí to někdo vyvrátit?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#1844 » stř 13. bře 2024, 08:50

A není to pak až moc vysušené ?
Do benzínu na mytí strojů se vždycky přidávalo trochu oleje ....

Jinak ty čističe jsou různé, ale je to všechno na jedno brdo .....



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#1845 » stř 13. bře 2024, 08:55

Benzín s trochou oleje je WD40

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 2 hosti