Kurzy obranné střelby

Co jinam nepatří...


Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#286 » pát 18. srp 2023, 06:04

Já bych si dovolil obecně s tímto tvrzením nesouhlasit. Netuším, jestli opakuješ teoretickou poučku, nebo sis ve stavu skutečného přímého probíhajícího útoku na svůj život, při kterém ses ubránil jen díky střelbě ze zbraně, ověřil, že takhle tvůj mozek skutečně funguje. Já totiž od mně blízkého zdroje vím, že mozek v tu chvíli odpojil úplně všechny nepodstatné vjemy, vypnul bolest a ostatní pocity, absolutně racionálně rozhodoval o situaci a všechny aktivity velice přesně a promyšleně řídil. V podstatě jako by si rozmyslel tahy šachové partie a pak je realizoval. A to s vědomím všech důsledků, včetně úvahy o tom, že když sáhne na zbraň, tak ho zavřou. Zavřeli. A po pár hodinách pustili.

Jediné, co v této situaci nezvládl, bylo počítání výstřelů. Měl za to, že jich padlo pět, ale bylo jich deset.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2252

Příspěvek#287 » pát 18. srp 2023, 09:06

Určitě pomáhá rutina ve zvládnutí manipulace a střelby, takže kurzy u dobrých školitelů smysl mají.

A řekl bych že se posouváme mimo téma ...



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#288 » pát 18. srp 2023, 11:25

Souhlas a souhlas.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2529

Příspěvek#289 » pát 18. srp 2023, 16:57

Jarda: mozna vyjimka potvrzujici pravidlo a nebo clovek co to mel nadrilovany a prave to mozek pouzil.

Zazil sem nespocet situaci ( i sam na sobe) ze pri “lehke” stresove zatezi pri ruznych modelovkach lidi panikari, blbnou, delaj nesmyslny veci. Resp. Delaj hodno to co maj zazity ikdyz to v te situaci neni spravně. Proste kde nic neni tak to mozek nevymysli.



JirkaCV
Příspěvky: 1605

Příspěvek#290 » pát 18. srp 2023, 19:48

Ten motor, co to řeší je taková malá věc v mozku, vleká asi jako ořech a jmenuje se amigdala. Umí jenom tři povely: útoč, uteč nebo ztuhni. Umí to hodně rychle, dřív než zareaguje naše inteligentní já.
Pamatuju situaci, kdy jsme jako tempové šli v noci na kemp a na cestu si svítili svíčkou. Najednou jsem zahlédl divočáka. Start! Vteřinu na to, jsem zjistil, že je to jenom stín. Kýbl adrenalinu v krvi mě podlomil nohy a já se sotva dobelhal o pár metrů dál.
Jak budete reagovat v případě ohrožení? První reakce rozhodně nebude rozumová. Co je lepší? Útočit? Utéct? Ztuhnout?



dan
Příspěvky: 331

Příspěvek#291 » úte 22. srp 2023, 17:16

Prvni reakce je vzdy ztuhnuti. Behem nej se hleda podobna predchozi zkusenost a tuhle fazi je mozne treninkem zkracovat. Pak prichazi, podle toho co se najde utok nebo utek. Nebo taky nic.

Dobry obranny kurz, a o obranych kurzech tu vedeme rec, se vedle techniky a taktiky boje venuji i tehle oblasti. Obvykle pomoci simulovanych situaci, ktere student resi aniz dopredu vi, do ceho jde.

Mozek vystavovany stresove situaci si zvykne a cas prvotniho ztuhnuti se zkrati. A soucasne vznikaji zkusenosti, ze kterych pak podvedomi vybira zda zautocit nebo utect.

A jen kratce pro Jardu - ano, i u me to probehlo zhruba tak jak popisujes. Az na to, ze me vysetrovali na svobode. Ale ucastnim se velkeho mnozstvi dobrych obrannych kurzu jako figurant a mam spousty zkusenosti s lidmi reagujicimi ve stresu. To co popisujes (a tak jak to probehlo i u me) neni bezne. Vic to tu rozebirat nechci, jsme off-topic.



JirkaCV
Příspěvky: 1605

Příspěvek#292 » úte 22. srp 2023, 20:33

Dane, doporučíš kurz? Já se svojí reakce docela bojím.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2529

Příspěvek#293 » úte 22. srp 2023, 20:36

Homedefence, CQB, apod co Hardtask nabizi. I jejich pistolovej kurz DP4 ma na konci nacvik situaci.



dan
Příspěvky: 331

Příspěvek#294 » úte 22. srp 2023, 21:00

To jsme otevreli takove male reklamni okenko, coz tu mozna neni uplne v poradku. Doufam, ze znalci jinych programu toho vyuziji a doporuci ti zase nejake svoje, aby se to trochu srovnalo.

Zminena Home Defense se venuje predevsim situacim, ktere cloveka mohou potkat u nej doma. Byl jsme z nej totalne nadsenej i kdyz ze ctyr modelovek jsem trikrat potupne umrel. K tomu bych doplnil Self Defense Scenarios, ktere se venuje situacim na ulici, to uz jsme byl zkusenejsi, v peti ze sedmi modelovek jsem to vyresil jinak nez strelnou zbrani (vesinou peprak). Ted je tam novy "modelovkovy" kurz - One Man CQB Scenarios, ten znam ale jen jako figurant, jako ucastnik se tam teprve chystam ;-) .

Jak zareagujes ve skutecny situaci ti zadna modelovka nerekne, to poznas teprve az k tomu dojde. I u sebelepsi modelovky schazi klicova komponenta - nekdo, kdo ti chce doopravdy a skutecne ublizit. A obracene, ani ty nechces figurantovi doopravdy ublizit (coz te tlaci k "neprirozenym" resenim ho spis strelit neletalnim strelivem, nez ho pretahnout zidli). Ale je to asi to nejlepsi priblizeni, jaky lze bez vaznych rizik dosahnout. A zas tak uplne blby to neni - pokud k necemu takovemu pujde, neni uplne spatny, kdyz se misto paralyzujiciho strachu o zivot spusti "modelovkovy" program "tuhle hru uz jsem hral, to se hraje takhle ..."



dan
Příspěvky: 331

Příspěvek#295 » úte 22. srp 2023, 21:31

Blby je, ze "modelovkovy" kurzy se nedaji opakovat a kdyz vycerpas dostupnou nabidku, tak jsi skoncil. Pak uz zbyva "jen" delat figuranta. Je to sice neco jinyho, ale svym zpusobem to mozek trenuje taky. Obrancova myslenka "co by mi tak mohl provest" se od utocnikovo "co bych mu tak mohl provest" lisi jen trochu.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2529

Příspěvek#296 » stř 23. srp 2023, 06:35

Mnoo opakovat je muzes, jen to holt bude + - stejny. Ale pokud si to nastavis v hlave, ze proste pilujes detail a sve reakce, tak ti to jeste neco dá. Navic, v nekterých pripadech instruktor upravuje sve chovani, aby te tak jako tak dostal do nekonfotni situace i kdyz reagujes treba nejdriv dobre. :)



A sorry za ten HT, ale myslím, ze vsichni vedi. Neni to reklama, jen info :) Ale vynechám to priste.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2252

Příspěvek#297 » stř 23. srp 2023, 08:00

Modelové situace jsem zažil na prakticky každém kurzu, kde nebyli jen totální začátečníci, to opravdu dělá každý, kdo má nějaký rozumný vzdělávací systém.

Nejlepší přípravu na obranu jsem já zažil u Aegisu, modelová situace a důkladný výklad co je a co není přípustné a rady, jak postupovat po a jak jednat s Policií. Ale to byl prakticky třídenní kurz.



dan
Příspěvky: 331

Příspěvek#298 » stř 23. srp 2023, 09:01

To jo, ale byva to vetsinou jedna-dve tresnicky na konci. Kurzu, kde modelovky tvori podstatnou cast jsou vzacny.

AEGIS je dobrej. Bohuzel, ted ponekud spici.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2529

Příspěvek#299 » stř 23. srp 2023, 09:05

NJN AE jsou holt jen dva kluci. Byl sem u nich na K0 a fajn.



Cita
Příspěvky: 41

Příspěvek#300 » pát 15. zář 2023, 19:20

Ahoj, mozna blby dotaz, ale jdu na dynamic pistol 1 od HT a premyslim s jakou zbrani. Normalne u sebe nosim hellcat h11, ale mam ho strasne kratce, nejsem s nim jeste zzity. Nemam s nim tolik nastrileno, takze to na terci i tak vypada. Z fotek toho kurzu me prijde, ze tam nikdo takove prcky ani nema. Druha varianta je cz p10c, tu ale nenosim na sebeobranu, tak si rikam, zda to neni kontraproduktivni.

S cim jsme sli na sebeobranne kurzy vy? Pokud teda u sebe nosite prcky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti