Tvrdochrom

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
machinus
Příspěvky: 164

Příspěvek#1 » pát 10. bře 2017, 15:54

Ahoj slýchám tenhle výraz poměrně často už nějakou dobu ale vlastně nemám moc přesnou představu o tom co to vlastně je. Jasně předpokládám že se jedná o nanesení chromu na povrch části zbraně pro zlepšení určitých vlastností. Například na vnitřek komory nebo celé hlavně ale proč se tomu říká tvrdochrom? Je to nějaký speciální chrom? Nebo jde o jinou metodu nanášení? Silnější vrstvu? Je nějaký zásadní rozdíl mezi pochromovanou hlavní u vojenské pušky a chromovaným výfukem u motorky? :-) Je tu někdo kdo by mi to objasnil? :-)

Díky

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 987

Příspěvek#2 » pát 10. bře 2017, 16:00

Stačí se podívat na google: http://www.ostroj.cz/tvrde-chromovani-p ... icke-ucely nebo zde https://www.bomex.cz/technologie/tvrde-chromovani nebo spousta dalších odkazů :roll:

Uživatelský avatar
machinus
Příspěvky: 164

Příspěvek#3 » pát 10. bře 2017, 16:09

Jo já vím, google trochu používat umím. Dozvěděl jsem se že to dělají různě firmy a že je to fakt tvrdé... ale podstatu věci ne (viz můj původní odkaz...) Doufal jsem že mi to objasní třeba někdo kdo to dělá a ví o co jde... :-)

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 987

Příspěvek#4 » pát 10. bře 2017, 16:16

Tak potom asi odborně a technologicky třeba zde https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q= ... Gg&cad=rjt



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#5 » pát 10. bře 2017, 17:20

Pokud si dobře vzpomínám, klasický chrom se dělá na mezivrstvu mědi, popřípadě niklu a mědi. Takže se pak může loupat. Tvrdochrom potřebuje velice dobře upravit povrch oceli, (něco jako namořit) a pak udělat přímo vrstvu chromu. Ta se pak snad ještě leští.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#6 » pon 13. bře 2017, 17:32

Tvrdochromem jsme nechávali upravovat v práci namáhané hřídele a povrch šel pak pouze brousit, žádné leštění by s ním nehlo. Rozdíl je hlavně v přípravě povrchu a tloušťce povlaku. Pro dekorativní chrom musí být povrch vyleštěn, chrom zkopíruje každou nerovnost a vrstva je 0,5 až 1 mikron. Kdežto tvrdochrom může být i na hrubý soustružený povrch, tloušťka až 300mikr. a pak se brousí. Do hlavně která je samozřejmě leštěná stačí zřejmě nějakých 30mikr. a pak jen doleští. Ve větších vrstvách už ten chrom dělá na povrchu doslova kuličky. Byli jsem na exkurzi ve zbrojovce kde se to dělalo ale detaily jsem nezjišťoval.



Marconi
Příspěvky: 5

Příspěvek#7 » stř 18. lis 2020, 12:23

Ahoj. Podle toho, co mi řekli v různých firmách, tak rozdíl mezi dekorativním a tvrdým chromováním je laicky řečeno ten, že dekorativní chromování se nanáší na měď či nikl, kdežto tvrdý chrom přímo na materiál, takže je porézní, což znamená, že může chytnout
"lišku" a může reznout - viz. neudržované hlavně...;o)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů