Ošetřování dřevěných pažeb

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#16 » úte 25. říj 2022, 16:27

sided píše:...Jestli to bude fermež, tungový teakový nebo psí sádlo je celkem jedno. Výsledek bude podobný...

No, s tím nemohu souhlasit! Fermež nebo lněný olej bych použil pouze na takovou pušku, u které mi je vzhled šumák. U těchto olejů totiž nejde pažba skoro vůbec vyleštit!

Pokud má pažba nějak vypadat, musí být z kvalitního tvrdého dřeva (ořech apod.), musí být před olejováním perfektně vybroušená do hladka a namořena a po řádném vystárnutí olejových vrstev (u tungového oleje min 4 vrstvy v rozmezí min týdne - to je cca měsíc) pak ta pažba jde vyleštit do nádherného polomatu. Kdo přidá na závěr trošku včelího vosku (či dokonce karnaubský vosk) tak poté se pažba dá vyleštit do pololesku. Toho vosku musí být fakt minimálně a musí se dokonale zaleštit flanelem do dřeva, aby pažba nelepila.

Šelak je na pažby absolutně nevhodný (pokud to teda nemá být zbraň VÝHRADNĚ do vitríny) - stačí puškou někam ťuknout či ji jen prudčeji položit třeba na stůl a je to v pr... Olejovanou pažbu prostě jednou za rok(dva) lehounce přetřete olejem (opravdu jen lehce - prostě mastnou hadrou od tungového oleje), přeleštíte flanelem a finito.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#17 » úte 25. říj 2022, 16:56

Jde mi o "renovaci" pažby ČZ550 je "opracovaná" z lesa, takže jsem jí chtěl lehce obrousit (jsou tam bílé odlupující se šupinky vrchního laku a vrypy) a pak vzít Balsinem. Ten teakový olej mne napadl, protože ho mám v dílně, během čtení diskuze. Nejde mi ani to o vytvoření výstavního kousku, spíše to ošetřit.

S šelakem jsem dělal v laboratoři a je to fakt práce, kterou už nechci znovu dělat :-D

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2241

Příspěvek#18 » úte 25. říj 2022, 18:33

Ještě mám jednu radu ve zprávách:
*****************
Ještě ti poradím, kup si ten Tungovy olej vařený, je sice nejdražší ale tak nejlepší olej nanášejí teplý ne horký, a doporučuju ho naředit pomerančovým olejem. První vrstvu nech na svůj dřevu vsáknout cca na 15 minut, potom hadrem zbytky šetří a nech pořádně uschnout a to nejlépe 14 dní a pak udělej druhou vrstvu a opět nech uschnout tedy vytvrdnout. Nesmíš to uspěchat. Výsledek je velmi krásná a hlavně velmi odolná pažba které nevadí ani namočení ve vodě. Dělal sem už asi stovku pažeb takže je to odskousene.

Šelak nedělej, je to pracné a praská to v mrazu.
***************

Fermeže mám tolik, že bych do ní mohl tu pažbu na týden potopit, aby si nasála, ale od truhláře jsem kdysi dostal radu, že na fajnovější dřevo je lepší ten lněný olej. Což je surovina na fermež a je méně hustý. S fermeží natírám hodně a na tohle mi opravdu ideální nepřijde.

Objednám ten tungový, u prodejce si nechám poradit i ředidlo a pohraju si s tím. Prodejnu speciálních vosků na dřevo tady máme, třeba tam bude i plechovka s tungovým olejem.



Lukass_m
Příspěvky: 34

Příspěvek#19 » úte 25. říj 2022, 19:46

Tungový olej ředěný pomerančovým olejem mohu jen doporučit. Pod olej používám lihové mořidlo.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#20 » úte 25. říj 2022, 21:14

Díky za rady :-) jdu si to nastudovat :-)



expres
Příspěvky: 618

Příspěvek#21 » úte 25. říj 2022, 23:06

Diky za prispevky. Zni to dobre a treba se k tomu nekdy taky dostanu. Clovek se porad uci, zvlaste u oleju jimz se vyhejbam.
Do fermeze jsem pridaval trosku cisteho vceliho vosku a pak lehce rozvaril/ rozehral. Aby se lepe vse vsakovalo a ten vosk provazal s fermezi. Horlavina, tak na vlastni nebezpeci a opravdu po malem mnozstvi..
Selak je jak pise Hef preci jen vic "pohledovka" nez na pracovni nastroje. Na druhou stranu je i rozdil vytvrdnuti po treba 5-10-15 letech kdy postupne zraje a tvrdne. Ze by v zime praskal nevim, nikde jsem nezaznamenal.
Jak selakovat popisovat na netu moc nevim jak. Ne ze by to neslo, ale tezko radit kdy jak tahne treba u vrstev. Musi to clovek delat a citit v ruce. Urcite na nauceni bych doporucil radeji rovnou desku, nez zahnutou pazbu. Pohyb se mi nejvic osvedcil u nanaseni tvorbou osmiček, i treba pidi velikosti. Samozrejme v plose desce jedes dlouhe osmicky. Dulezity "nestrhat" vrstvu pod a nebo naopak udelat moc velkou, kdy ti nedej boze zustane spatne "rozetrana" osma a na jejich okrajich nalitenec s selaku. Taky zalezi na druhu dreva a porovitosti. Nebo mensich rankach, nedokonalostem co pak potrebujes zalejt vic... Urcite snad drobna rada, vyplati se kvalitni cisty lih. Opravdu stezejni zalezitost. Bral jsem treba na test lekarnicky "cisty" drahy. Pritom jeden starsi cisty ve flasce byl lepsi s 90s ;)
A ano, selak je trochu narocnejsi na trpelivost. Kdyz jsem delal nekdy 180-200+ vrstvu. Tak me dochazel moral :D Beru v potaz rokokovej sklenik co clovek neda vrstvu za 5min. U zbrani velikost je o dost lepsi, ale diky krivosti tezsi.
Proto jsem se ptal kolik vrstev se dela, cca. Jako treba Asiati delavali i 1000 vrstev a na mori v bezprasnosti.. Ja jsem vsak jen prosty evropan a na takove cislo nemam moral.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#22 » stř 26. říj 2022, 17:24

Tak tak - pažeb už jsem dělal také celkem dost a na tungový olej nedám dopustit. První jednu dvě vrstvy je dobré dělat olejem naředěným (buďto pomerančovým olejem, nebo terpentýnem) a další už neředěným. Je nutné nechat každou vrstvu vyzrát (olej musí zpolymerizovat - k tomu potřebuje vzduch, teplo a čas.

Ale když se tomu věnuje péče, pak to vypadá dobře i na více jak sto let starém kousku, co jsem dělal naposled - čtyři vrstvy tungového oleje - poslední s příměsí včelího a karnaubského vosku. Pozn. napouštěl jsem to dva měsíce, každou vrstvu jsem nechával vyzrát 14 dní. Poté dlooouho leštěno flanelem do pololesku:
pazba_01.jpg

pazba_02.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#23 » stř 26. říj 2022, 17:50

No počítám, že přes zimní večery se to dá zvládnout. Ještě bych poprosil o radu, ohledně vmáčknutí, respektive vrypů, jak je vyplnit. Vím že jsou speciální tmely na nábytek a to byl můj tip. :-) Je to správná cesta?

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#24 » stř 26. říj 2022, 18:59


Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2241

Příspěvek#25 » stř 26. říj 2022, 18:59

No, kytovat jedině dvousložkovým kytem na dřevo, zkušenost chalupáře.

ALE, bude to vidět a pod průhlednou úpravu pažby to neukryješ. Pokud to není výrazné poškození, tak bych to asi nechal ...

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#26 » stř 26. říj 2022, 19:02

Proto to doporučuji vyžehlit párou a pak znovu přebrousit jemným smirkem. Ta pára dokáže s dřevem divy. Žehlil jsem hodně dobité pažby i více jak stoletých pušek a výsledek byl překvapivě dobrý.

Kyt bude vidět vždy, proto ho osobně nedoporučuji.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 540

Příspěvek#27 » čtv 27. říj 2022, 15:50

Učit se na prkýnku není motivační. Vezmu např. nějakou ze starých darovaných Slavii, vypucuju, vyžehlím, vyvařím v "brundibálu" a pohraju si se dřevem. I když experimentuju a kazím, stále je výsledek o tisíc procent lepší a někomu následněš udělám radost. Chcete li někdo potrénovat žehlení potom kupte Špagina, který je v charatkeristickém smrado oleji doslova utopený.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2241

Příspěvek#28 » pon 19. pro 2022, 09:30

Tak já to mám namořené a natungované asi takhle:

patriot_221218_m.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#29 » pon 11. zář 2023, 19:16

Požádal bych o další radu či nasměrování.
Momentálně řeším střenky P08, světlejší provedení střenek, civilka. I když byly ve velmi dobrem stavu, byly trochu znečištěné, ale to jsem vyčistil pomocí čištění s pomerančovým olejem, takže vše je pěkné. Jde mi teď o následnou konzervaci, jestli bude stačit tungový olej, nebo jit do Balsinu se světlým odstínem? Popřípadě jiný postup? Předem děkuji.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#30 » úte 7. lis 2023, 17:11


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti