Průvodce střelbou z předovek

Black Powder a vše co k tomu patří


j3nda
Příspěvky: 21

Příspěvek#76 » čtv 3. led 2013, 12:34

mam inline predovku, ktera ma na sobe jen spanelskou znacku zkusebny, je to v poradku a tato tormentace je uznavana i u nas?

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#77 » čtv 3. led 2013, 12:41

Určitě. Vše co je u nás prodáváno by mělo mít platné tormentace. Zkušebny jsou vzájemně uznávány.
Dnem 1. července 1969 byla v Bruselu sjednána a podepsána mezivládní Úmluva o vzájemném uznávání úředních zkušebních značek ručních palných zbraní a střeliva, která vstoupila v platnost v České republice dnem 20. května 1972.

Viz např.: http://www.cuzzs.cz/index.php?topic=41

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#78 » stř 22. led 2014, 16:42

Co se myslí slovy "zaklepnout mušku v rybině"?

Potřeboval bych pohnout mířidly, ale Rangerka má hledí stavitelné je výškově a tam to navíc nepotřebuji. Nabízí se tedy manipulovat s muškou ... ale narazil jsem pouze na opakovanou a poněkud enigmatickou formulaci "naklepnout" nebo "zaklepnout" mušku v rybině.
Má to uvedeno koneckonců i Peggy v tom základním průvodci.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#79 » stř 22. led 2014, 17:18

Upřímně, nenapadlo by mě, že toto bude potřeba vysvětlovat. :)

Většina pušek má mušku uloženou stranově posuvně v "rybině", to je ta drážka se sešikmenými stěnami. Muška nebo její držák se dá stranově posunout tak, že se na něj poklepe přes mosaznou tyčku kladívkem. Nejprve je vhodné si rýsovací jehlou označit původní polohu ryskou, a pak poklepáním posunout mušku do požadované polohy. Obvykle stačí velmi malá korekce, tak "o tloušťku čáry", nepřehnat! Posun se dá snadno spočítat, ale stejně je to nutné odzkoušet střelbou, a podle výsledku opakovat, nebo vracet.

Muška se posouvá do směru, kam puška "zanáší". To jest, když mi to chodí doleva, zaklepávám mušku také doleva, a nástřel se posouvá doprava.

Stará pomůcka říká "Kam puška, tam muška!"

Na přiloženém obrázku je detail mušky na mé Kentucky, šipka ukazuje na nosič mušky, na který se ze strany poklepává. Místo poklepu lze použít přípravek se šroubem pro přesné nastavení, pokud ho někdo má.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#80 » stř 22. led 2014, 23:45

Díky, náčelníku. ;)

Samozřejmě jsem si to myslel, ale než něco nenávratně pokazit, to se radši zeptám.
Nešlo mi ani tak o to, kam posouvat (to je vcelku jasné), ale spíš kam uhodit, aby to bylo bez následků. Ono to pojmenování "rybina" jsem sice intuitivně přiřadil správně, ale jistý jsem si nebyl.
Doposud jsem se s tím u zbraní setkal v souvislosti se zdrsněným povrchem drážkami ve vzoru rybích šupin.

Jinak to není jen u pušek, u kentucké pistole to mám úplně stejné.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#81 » čtv 23. led 2014, 17:32

Jo, jasně že je to i na pistolích, ale neplatí to třeba u revolverů a některé pušky to mají taky jinak. Tak hlavně ať se zadaří! ;)

Jo, a mimochodem, nejsi sám, podobný dotaz jsem nedávno řešil .

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#82 » pon 27. led 2014, 17:30

Pomohlo to, přiblížil jsem se zase kousek ke středu.

Neděli dopoledne jsem si tedy užil - mrzlo jako praštělo, ale do toho na střelnici svítilo sluníčko ... vystřílel jsem celkem dost ran.

Ale bohužel jsem měl nepříjemný malér - po tolika ranách jsem chtěl zase jednou protáhnout lauf měděným kartáčkem ... no a ten se normálně utrhl z objímky čistící sady a zůstal hluboko v laufu. :? Ať jsem dělal, co jsem dělal, lezlo to furt jenom dolů. Nabrat frézkou to nešlo, namotat na vrták to nešlo, chytit do té původní objímky také ne. Odpálené zápalky s tím ani nehnuly, tlak jde volně skrz štětinky.
Tak jsem zkusil dnový šroub ... ani jsem s ním nehnul.

Tak je holt teď rifle v nemocnici, puškař říkal, že si tam nějakou dobu poleží. Než se k tomu přes starší zakázky propracuje, prý může být až měsíc. :cry:

Holt se teď budu věnovat kentucké pistoli.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#83 » pon 27. led 2014, 19:20

Chlape, tohle řeším za cca 30 vteřin. Mám udělanou 15cm dlouhou trubku těsně do laufu na jednom konci zaslepenou se závitem na vytěrák. Našroubuju na vytěrák, a zasunu nadoraz do hlavně. Ta trubjka obrátí štětiny kartáčku a kartáček zůstane v ní. Pak jen vytáhneš.
Nechápu, co s tím "puškař" chce dělat měsíc.

Uživatelský avatar
YersiniaPestis
Příspěvky: 5

Příspěvek#84 » pon 27. led 2014, 20:06

Výborné řešení, s tou trubkou!
mne se osvědčila úprava kartáčku v podobě zanechání pouze cca 15mm štětinek, na čištění to úplně v pohodě stačí, ale jde vytáhnout snadno... U ráže .45

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#85 » pon 27. led 2014, 20:35

sagitarius píše:Chlape, tohle řeším za cca 30 vteřin. Mám udělanou 15cm dlouhou trubku těsně do laufu na jednom konci zaslepenou se závitem na vytěrák. Našroubuju na vytěrák, a zasunu nadoraz do hlavně. Ta trubjka obrátí štětiny kartáčku a kartáček zůstane v ní. Pak jen vytáhneš.
Nechápu, co s tím "puškař" chce dělat měsíc.


Dobrý nápad.
Určitě tip pro příště.
Fakt ale je, že ten kartáč šel dost ztuha a štětiny byly hodně tvrdé.
Používal jsem ho minimálně, takže byly neochozené. Měděný kartáč mi přijde hodně tvrdé čištění, bral jsem to jen na "velkou očistu". Vyndavat to šlo vždycky blbě.

Nevím, jestli by to vyšlo, přišlo mi, že to bylo v laufu hodně natěsno, asi bych to na štětiny musel rvát pod tlakem, aby se tolik ohnuly, ale zkusil bych to samozřejmě.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#86 » pon 27. led 2014, 21:00

Neboj se, ohnou se. A ty štětiny nejsou měděný [měď je měkká], ale bronzový. Ono to má takovou trošku měděnou barvu. Ještě se dělají mosazný, ale ty moc nevydrží.
Z tý trubky to pak dostaneš tak, že chytneš kartáč kombinačkama za ten střed a otáčíš a současně táhneš ven. Nebo použiješ dlouhou průchozí trubku a vytlačíš ho. Já mám udělanej ten přípravek na vytěrák, abych ho měl pořád s sebou.

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#87 » pon 27. led 2014, 21:11

No tenhle tedy opravdu moc nevydržel! ;)
Ale mosazný nebyl, tak zřejmě bronz, vypadalo to jako měď před prvním použitím.
No, vůbec jsem to nečekal, že by se mohl kartáč k tomu spešl určený a vlastně nový úplně uvolnit z objímky.
Je otázka, jak by mi to šlo.
Když vidím Tvoje doma připravené náčiní, tak je mi jasné, že míra Tvé zručnosti je někde jinde.

Mám tomu rozumět tak, že se to s tím urvaným kartáčkem občas stává?

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#88 » úte 28. led 2014, 07:29

molegabet píše: ... po tolika ranách jsem chtěl zase jednou protáhnout lauf měděným kartáčkem ...


Tady je podle mě příčina problému.

Během střelby zásadně nečistím, není to při dobrém nabíjení a mazání potřeba. Některá pravidla to dokonce výslovně zakazují. I na několikadenních závodech odstřílím celou akci bez čištění. Pokud začíná zbraň drhnout při nabíjení, je potřeba se zamyslet nad tím, jestli je v pořádku střela (průměr a tvrdost), flastr a mazání, případně i hlaveň ("natržený " vývrt).
Čistím až doma - nejdříve hlaveň propláchnu, pak čistím zbytky spalin na mokro nylonovým kartáčem, a pro bronzový sahám jen když chci odstranit zbytky olova, což většinou u předovek ani není potřeba.

Rozhodně nervu tvrdý bronzový kartáč na těsno do zanesené hlavně - ta kvalita většinou není taková, aby to vydržel. Navíc hrozí shrnutí zbytků dolů k zátravce, a nemožnost odpalu (už jsme taky zažili).

Píšu o předovkách.

U zadovky po denní akci protahuji hlavní dětské vlhčené ubrousky - na docela slušné vyčištění stačí tak tři, a je čisto a sucho. Kluci, co střílí hladké hlavně, s nimi čistí i předovky. Já to u drážkované předovky nezkoušel, ale nejspíš by to šlo taky.

Další možnost, jak rychle na place vyčistit, je-li nutno, je Iron (Okena). Vypláchne docela snadno zbytky, rychle zasychá a nekoroduje. Opět stačí jen silonový kartáč, vyšůrovat , a nechat vykapat a uschnout.

Opakuji znovu, že obecně považuji čištění na střelnici spíše za nežádoucí.

Tolik k problému zaseknutého kartáče.

Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 96

Příspěvek#89 » úte 28. led 2014, 10:29

Ano, ano, píšu si za uši. :lol:

Po této zkušenosti jsem koneckonců dospěl ke stejnému závěru.
Ono to ani nedrhlo při nabíjení, mazání se mi snad celkem povedlo.
Ale tušil jsem, že se k čištění dostanu až druhý den navečer, tak jsem tam chtěl stříknout Brunox, stáhnout to nejhorší a zas Brunox. Byl mráz, puška orosená z auta, do auta etc, tak jsem chtěl udělat takovou rychlou první pomoc.


... no, udělal jsem spíš pomoc poslední. :oops:

Normálně ten bronzový kartáč vůbec nepoužívám, přijde mi to při nabíjení s flastrem zbytečné. Takhle narychlo mi přišel, že by měl využití na to první odrbání - evidentně ne.

Doufám, že u Novotného s tím nic neudělají, aspoň zas budu mít odjímatelný drum a dnový šroub.
Takhle, jak to bylo z výroby, jsem s tím tedy nehnul.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#90 » úte 28. led 2014, 11:03

On je pořád odjímatelný, nedoufej, že pokud to ten puškař povolí, že ti to pak půjde lépe. Bez patřičného vybavení si to jen poničíš.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů