Perkusní revolver Remington 1858

Black Powder a vše co k tomu patří


Grimpo
Příspěvky: 302

Příspěvek#181 » úte 8. srp 2023, 18:12

2Kolombo: Jakože po opuštění hlavně bude ten lehký filc za střelou ještě postrčený vytékajícímy plyny rychlejšími než střela, a tím ji rozhodí. Mě by zajímalo, jestli je exaktně tento jev změřený. Když jsem ty filcy - vytřelené - našel, byl jejich průměr cca dvojnásobný. Vzhledem tedy k jejich čelnímu odporu, hmotnosti a tedy velmi rychlé ztrátě rychlosti, opravdu by mne zajímalo, o kolik to rozhazuje.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#182 » úte 8. srp 2023, 19:12

Aha, tak tím to je, že se s perkusákem netrefuju :-)



Renegade
Příspěvky: 66

Příspěvek#183 » stř 9. srp 2023, 23:11

A dávná "klasika", kulička z jednovrstvého toaletního papíru, to je ok nebo blbost?



iloveguns
Příspěvky: 1437

Příspěvek#184 » čtv 10. srp 2023, 08:08

Renegade píše:A dávná "klasika", kulička z jednovrstvého toaletního papíru, to je ok nebo blbost?


Není to blbost, je to klasika. A také občas používám jako sypanou ucpávku strouhanku.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#185 » pát 18. srp 2023, 10:27

2Grimpo: Neříkám, že to(výroba filcových zátek) je práce, ze které je třeba se hroutit, ale určitě je to složitější a nákladnější než krupice.
Ve CAS se perkusní revolver střílí povinně v divizi Frontiersman a pak v vedlejší disciplině Plainsman. Tady se primárně řeší rychlost nabíjení, abys nezdržoval. A proto používám prachovač schopný nasypat 5 (i 6) komor najednou a stejně tak krupici. Výhoda toho systému je, že krupici to dosype vždy tak, aby kule byla těsně pod okrajem, bez ohledu na množství prachu... Pak položíš 5 kulí a lisuješ. Mám udělaný lis na 6 kulí najednou, ale to už je fyzicky docela dřina.

Jinak si myslím, že je empiricky dokázáno, že i jen vytékající plyny ovlivnují střelu, takže proč by to u filcu mělo být jinak.
Mi se teda nepodařilo najít filc, který by se roztáhl na dvojnásobek vlivem výstřelu... To netuším, co to používáš za výrobek...
Další nepříjemným aspektem filcu je, že může doutnat a být zdrojem požáru ...
Suma sumárum nevidím důvod používat filc.

2Renegade: Kulička z hajzlpapíru jako nouzovka ano, jinak blbost. Já jsem se ve zlaté éře perkusáků (byly na občanku a střílelo se leckde) naučili motat 2 dílky dvouvrstvého tak, že výsledný váleček se dal nabít přesně do válce. Bud na slepé střílení a nebo pro čištění hlavně...



Redsnake
Příspěvky: 333

Příspěvek#186 » pát 18. srp 2023, 10:56

Není střílet křesadlo s ucpávkou hereze? Imho má být střela zabalená aby nepřišla do kontaktu s vývrtem.



Renegade
Příspěvky: 66

Příspěvek#187 » sob 19. srp 2023, 00:35

Hungry píše:2Renegade: Kulička z hajzlpapíru jako nouzovka ano, jinak blbost. Já jsem se ve zlaté éře perkusáků (byly na občanku a střílelo se leckde) naučili motat 2 dílky dvouvrstvého tak, že výsledný váleček se dal nabít přesně do válce. Bud na slepé střílení a nebo pro čištění hlavně...

Dvouvrstvý je prý fuj, tradicionalista používá jednovrstvý a jenom pod olověnou střelu :D
Hungry píše:používám prachovač schopný nasypat 5 (i 6) komor najednou a stejně tak krupici. Výhoda toho systému je, že krupici to dosype vždy tak, aby kule byla těsně pod okrajem, bez ohledu na množství prachu...

O něčem takovém jsem nikdy neslyšel. Mohl bys prosím dát odkaz na zdroj nějakých bližších informací?

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#188 » sob 19. srp 2023, 10:55

2Renegade: Já jsem začal střílet perkusní revolvery a ostatní předovky někdy v roce 1993. A až ted čtu, něco o tradici s hajzlpapírem... Osobně si nepamatuju, že by to někdo používal. Vždy bud filc nebo krupice, případně mák, u jednoranek pak většinou flaster...

Systém prachování - kdysi to vyráběli nějací šikovní předovkoví nadšenci a prodávala to Arms Morávia. Stálo to ale majlant. Dnes tak leda na bazaru, nebo si vyrobit. V jednom válci (bez trčících trubiček) je prach, v druhém je krupice. To, co vypadá jako revolverový válec, je ve skutečnosti plynule stavitelná 6ti odměrka. Nasadí se na válec s prachem, pootočením a převrácením válce dnem vzhůru se naplní, pootočením zase zavře válec. Odměrky jsou plné. Nasadíš na ně buben, převrátíš a máš plné komory ve válci. Do něj pak vložíš druhý válec s krupicí, pootočením otevřeš sypací otvory a krupice se vysype do patřičné výšky v komorách. Pootočením zavřeš sypací otvory a odděláš válec s krupicí. Do revolverového válce dáš střely a šup s ním pod lis....
Prachovani.jpg

prachovani odmerka.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



iloveguns
Příspěvky: 1437

Příspěvek#189 » sob 19. srp 2023, 11:41

Hungry píše:2Renegade: Já jsem začal střílet perkusní revolvery a ostatní předovky někdy v roce 1993. A až ted čtu, něco o tradici s hajzlpapírem... Osobně si nepamatuju, že by to někdo používal. Vždy bud filc nebo krupice, případně mák, u jednoranek pak většinou flaster...


Prachovani.jpg

prachovani odmerka.jpg


Do revolveru hajzlpapír, to jsem také nikdy neviděl. Ale používá se někdy jako ucpávka do jednoraných ládovaček pušek či pistolí. Prach, na to kulička smotaná z hajzlpapíru a pak střela. Akorát pak to střeliště vypadá jak.... :D

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 274

Příspěvek#190 » ned 20. srp 2023, 14:38

Hungry píše:Další nepříjemným aspektem filcu je, že může doutnat a být zdrojem požáru ...
...

Zhruba v roce 1995 se na střelnici v Sezemicích konala soutěž kterou bohatě sponzorovalo rádio Profil.
Střelba pouze perkusní revolvery.Dopadiště střel zarostlé suchou trávou.Jeden ze soutěžících používal filc ucpávky které se chovaly jako trasírky.Během té rundy kdy střílel,3x přerušení a pořadatelé mastili k dopadišti s kbelíky a hasili.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host