Výběr správného rozměru střely

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#1 » sob 8. říj 2016, 19:44

Ještě bych se s vámi chtěl podělit o jednu zkušenost začátečníka. Na jednom webu jsem se dověděl, že průměr calibru .45 je 11,50 mm. Tak jsem se jal shánět materiál. Objevil jsem obchod, kde nabízeli kule cal. 44, u nichž bylo uvedeno že mají průměr 11,30 mm a flastry tloušťky 0,25 mm. Řekl jsem si skvělý, mají obojí. Doma jsem si pak kule okoulel a jen tak zkusmo je přeměřil - žádná z kulí neměla větší průměr jak 11,20 mm. To mně poněkud vyvedlo z míry.
Tak jsem sedl k PC a bádal jak to teda ve skutečnosti je. Objevil jsem vzoreček, podle nějž si můžu přepočítat calibr na milimetry. Vyšlo mi, že cal .45 nemá průměr 11,50, ale 11,43 mm. A cal .44 má průměr 11,18 mm. Když jsem teda k průměru 11,18 přičetl tloušťku flastru 0,25, vyšlo mi přesně 11,43 mm. Zajásal jsem.
Ale aby to nebylo tak jednoduché zjistil jsem později, že nejde pouze o průměr hlavně, ale svou roli zde hraje též hloubka drážek v hlavni, čímž se ve výsledku průměr zvětšuje. Nikde jsem se ale nedověděl, zda onen průměr cal. 45 11,50 mm je míněn s hloubkou drážek nebo zda to není opět milná informace. Tak teď nevím.

Odděleno z původního tématu.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » ned 9. říj 2016, 13:19

Něco si o tom přečti a nehledej problémy tam, kde nejsou. Není to (.44, .45) milná, ani dokonce mylná informace, ale jen obecný označení ráže, který může nabývat mnoha rozměrů. Stejně jako pistole ráže .38 nikdy nemá 9mm, i kdy\ž je to "devítka". Pokud chceš rozměr, musíš kupovat kule podle "diameter" .440, .445...., a ne jen podle ráže. Teprve toto můžeš přepočítávat. Rozměr hlavně v drážkách a v polích si musíš změřit sám. Taky jsou různé.
Já mám na třílení s flastrem kokilu .440, na hluboký drážky. Na mělký drážky by byl lepší rozměr .445 a tenkej flastr.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#3 » ned 9. říj 2016, 17:02

Aha. Přečetl jsem si toho dá se říct dost, ale na to co uvádíš jsem nikde ještě nenarazil. Nebo mi to uniklo. Zase o něco chytřejší.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » pon 10. říj 2016, 20:22

A s tím cal. 44 je pravda obojí- jak 11.18, tak i 11.3, protože jeden je rozměru .440 a druhý .445. Stejně tak u jiných ráží. Podívej se na prodávané kokily, kolik rozměrů v rážích najdeš.
A kupovaný kule raději ani neměř, protože by tě mohlo klepnout- milimetr sem, milimetr tam... Kdysi jsem koupil kule r. 44 od Prdelsoliho a měřily od 11.6 do 11.7mm. Ale r. 44 je revolverová, takže na ořez na válci by to nevadilo.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#5 » úte 11. říj 2016, 06:35

Že existují kule .440, .445 a další až do .451 jsem věděl, ale zřejmě jsem špatně předpokládal, že když je u kule uvedeno .44, že je to stejné jako .440. Teď alespoň vím jak se v tom orientovat. Prozatím se nechystám si sám odlévat kule - jak to tak vidím, určitě bych si koupil špatnou kokilu. To by mně určitě kleplo. :-)

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#6 » úte 11. říj 2016, 08:25

Ono je to ještě složitější a záleží taky na účelu.

Například pro perkusní revolver ráže .44 je nutné použít větší kuli, než odpovídá vývrtu (ráži), protože se zalisovává do komor válce, které jsou větší než vývrt hlavně a ještě musí v komoře těsnit. Odpovídající kule může být třeba .451".

A proto například f. Nazárko kdysi vyráběla kleště značené .44 (myšleno pro revolver ráže .44) se skutečným rozměrem kule cca .451" (11,5 mm).

Jo a u ráže značené jako .45 jdou ty rozměry ještě dál, například pro náboj 45-70 je rozměr střely standardně .457 ale olověné střely se kalibrují pro některé zbraně až na .459 (Springfield Trapdoor).

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#7 » úte 11. říj 2016, 09:53

Děláte mi chlapi v těch kulích "pěkný chaos". Jak jsem psal, tak kule .44 mi už byly doručeny, tak to příležitostně testnu a uvidím pak co dál. Prozatím jsem jen tak cvičně bez flastru vsunul kuli do hlavně, která pozvolna klesla na dno hlavně. Bylo slyšet jak drážkami kolem kule "profukuje" vzduch. Pak jsem kuli zabalil do flastru a zatlačil ji do ústí hlavně tak, abych ji pak mohl zase vytáhnout. Šlo to ztuha, ale šlo to. Vím, že se tímto nemůžu řídit, ale myslím že by nakonec ty kule průměru 11,20 mohly být pro pušku .45 OK.
Uvidím jak se to projeví na přesnosti střelby, jestli budou potřeba kule jiného rozměru. Takže pro příště je třeba volit kule podle trojciferného čísla.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#8 » úte 11. říj 2016, 10:24

Podle popisu by to mělo fungovat, s flastrem by měla jít střela do hlavně těsně s rozumným odporem. Během střelby se projeví zanášení hlavně a mazání flastru, optimálně by mělo jít nabíjet pořád stejně.

Pokud jsou střely moc volné nebo moc těsné, dá se to dohnat změnou flastru za tenčí nebo silnější.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » úte 11. říj 2016, 17:20

Není lepšího učitele, než kvalitní chaos v hlavě :mrgreen:

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#10 » sob 15. říj 2016, 19:20

Pro DRAHOUN: Napsal jsi, že natlačením kule s flastem nemůžeš řídit. Jenže můžeš a to dobře. Máš hlaveň .45. Tedy rozměry hlavně jsou nejčastěší v polích 11,50 mm a v drážce 11,80 mm. Máš na výběr koule v rozměrech 11,18 mm, 11,30 mm, 11,45 mm atd. Dejme tomu, že se rozhodneš pro kuli 11,30 mm. Flastr by tedy měl mít tloušťku asi 0,25 mm, což je ale málo. Tedy klidně můžeš zvolit bavlněnou látku 0,30 mm, nebo i 0,38 mm. Při nabití se látka otiskne do koule v polích hodně, v drážce nepatrně.
Zda je vhodný zjistíš tak, že utrhneš kus látky cca 20x20 cm. V prostředku to namázneš sádlem, položíš na ústí hlavně, dáš kouli a naklepneš gumovou klempířskou paličkou (neniči kuli) těsně pod ústí. Pak látku chytneš za cípy a vytáhneš. Kule by měla mít patřičné otisky, pokud jsou takové, jak jsem napsal výše, je látka vyhovující. Napustíš sádlem pár dní před střelbami a přesnost vyladíš dávkou prachu.
Ovalitu koule neřeš, musel bys mít kleště s kokilou od renomované a velmi drahé firmy. Co je na trhu je u kokily .451 (11,45 mm) je v rozmezí 11,45 do 11,60 mm. Je dobré pak nabíjet jedním směrem. Třeba "prdélkou" nahoru a dělící čarou orientovanou směrem k mušce. Nebo kolmo na mušku. Máš jistotu, že kule bude pořád stejně v hlavni. To je půvab předovky.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#11 » sob 15. říj 2016, 22:23

Blecha.z: Jo, takže jsem teda na to šel dobře. To s těmi "otisky" na kuli mne teda nenapadlo, ale to taky odzkouším. Zatím totiž ještě nepoznám jaký má klást kule ve flastru ten správný odpor při nabíjení do hlavně. Ale to by mi mohly napovědět ony "otisky".
Na druhou stranu si ale myslím, že i když jde kule do hlavně poněkud ztuha (kdybych to třeba přehnal s tloušťkou flastru), tak musí naopak po výstřelu i bez problémů ven, ne ? Nemyslím tím teď, že bych kuli rval až na dno hlavně násilím kladivem, když by se jí nechtělo. Počítám teda se správnou navážkou střelného prachu.

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#12 » sob 15. říj 2016, 22:45

U předovky souvisí vše se vším. Můžeš mít dokonale kulatou kouli s nulovou ovalitou - jako ložiskovou kuli. I správně vybraný flastr z hlediska tloušťky a když se ti bude propalovat, bude zásah jinde, než chceš. Nebo zvolíš nesprávné mazání pro flastr koule, hlaveň se ti bude zanášet zplodinami, po pěti ranách skončíš.
Flastr není plynotěsný, ale musí mít správnou sílu, aby vedl kouli ve vývrtu. Když takovou kuli nabíjíš, měla by jít zasunout dolů na prach jedním pohybem nabijáku. Na nabijáku si uděláš rysku, abys viděl, že je kule správně usazená. Mazání je spousta druhů, každý má to svoje oblíbené. Pro kouli se osvědčila směs hovězího loje a včelího vosku v poměru 3:1. Lze i přidat loje, nebo do směsi dát trochu tekutého parafínu, nebo olivového oleje. Najít látku na flastr je oříšek číslo jedna. Musí to být pevné nitě, přírodní materiál. Ideální je len, nebo bavlna. Je dobré se podívat i na tkaní látky - jestli je to standardní, nebo keprové tkaní. Klíčová je pevnost nitě. Jak se jeden druh látky osvědčí, kup si toho do zásoby a dál už neměň. Průměr flastru je 2,5 násobku průměru kule.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#13 » pon 17. říj 2016, 18:55

Blecha.z: Tak jsem si provedl onu zkoušku. Kule (kterou jsem koupil v domnění že má 11,30) měla 11,21 a flastr 0,31. Zatlačil jsem ji do hlavně. Šlo to docela lehce a logicky i vytáhnout ji ven taktéž. Žádné otisky se ale neobjevily. Takže to odpovídá tomu, že v polích má hlaveň 11,50.
Po druhé jsem teda ještě přidal jeden flastr o síle 0,25, takže celkem to bylo jako bych použil flastr 0,56. To už jsem měl problém dostat kuli přes ústí hlavně, ale jakmile jsem ten odpor překonal, šla už hlouběji do hlavně s menším odporem. Vytáhnout ji pak ven chtělo trochu zabrat. Když jsem si pak prohlížel kuli, byly na ní po jejím obvodu patrné prolisy flastru - byla na kuli krásně vidět struktura otisknutého rastru flastru. Takže to odpovídá rozměru v drážkách přibližně 11,80.
Moc mi to pomohlo a teď už vím jak na volbu kule/flastr pro moji pušku. Ještě několik praktických zkoušek i s navážkou prachu a snad se podaří - až ale budu mít všechno posháněné. (netušil jsem jak je nejednoduché poshánět všechen materiál, než si člověk může konečně vystřelit :-) )

Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 66

Příspěvek#14 » úte 18. říj 2016, 07:54

Už to asi bylo psáno, nevadí. Když potřebuješ přesně zjistit, jaké má Tvoje hlaveň parametry, nachystej si z olova takový kolík. Délka asi 8 cm, oklepej ho do kónusu, dole asi 11,30 mm, nahoře 12,5 mm, je to jedno. Začisti kolík pilníkem, aby měl nějakou slušnou formu. Zasuň ho užším koncem do ústí hlavně, trochu klepni na špalík kladívkem, lehce! Vezmi kleště kombinačky a kolík vytáhni. Na špalíku olova se ti otiskne vnitřek hlavně. A pokud máš digitální šupleru, můžeš si to změřit - kolik je v polích a kolik v drážce. Určitě strojaři znají jiný, inteligentnější, způsob měření.
V podstatě to není potřeba, když koupíš koule 11,30 mm. A sílu flastru spočítáš, trochu přidáš na síle látky a vyzkoušíš to metodou většího kusu látky, jak jsem psal výše. Když zkoušíš kouli s flastrem "na ostro" - zasunout nabijákem a pak vytáhnout červem ven z hlavně, poškodíš si kouli, potrháš flastr. Ale každý máme své. Na tom cípu většího kusu látky vidíš i možné poškození budoucího flastru, jak se budou při nabíjení chovat vlákna látky, jestli budou moc pomačkaná, nebo ne. V praxi pak dojde v těch místech k protržení, hlavně k snadnému propálení a tím nedobrému výsledku v terči.
Kdysi jsem si koupil balíček originál flastrů od Pedersoli, abych viděl, jak má flastr vypadat. Překvapilo mě tehdy, že látka není ani tak hustě tkaná, jako síla nití. Šlo to celkem snadno nabíjet a výsledky byly uspokojivé. Takže otázka průměru koule a její ovalita je, podle mého názoru, podružnější proti materiálu a kvalitě látky na flastr.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#15 » úte 18. říj 2016, 17:29

Díky za všechny informace. Už jsem si objednal na zkoušku nové kule .449 a .451, které by měly být OK a budu testovat. Snad to bude to pravé ořechové. Manželku jsem přesvědčil, že to lila prostěradlo už není in a než si to stačila rozmyslet, rychle jsem ho rozstříhal na kousky. Budu mít flastry takové hezké s kytičkami. :-) Jinak mám teda připravené flastry tří různých tlouštěk, tak uvidím jak budou kulím "chutnat".

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů