Štětiny se solí

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#1 » čtv 30. čer 2016, 12:08

Ve vlákně o obraných střelách se vytáhla tahle myšlenka. Jelikož tam padlo upozornění, tak na tento mýtus si dovolím založit vlákno.
Co já vím, tak štětiny se solí je něco jako Yeti. Každý o tom slyšel, ale neviděl nikdo.

Jednou, je to už hodně let zpátky, mi vyprávěl děda, že tyhle náboje si sám vyráběl. Údajně to bylo jen trochu prachu, filc jako zátka a svazek štětin svázaný režnou nití. Ty štětiny se předem máčely v nějakém ( nejspíš solném) roztoku.

Jak jsem koupil, tak prodávám. Praktickou zkušenost nemám.

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#2 » čtv 30. čer 2016, 12:14

Z netu:

Okař

Můj otec byl jako lesní hajný na hájovně Huťský Dvůr pověřen i dohledem na ty části revíru, které se prostíraly pod plavebním kanálem směrem k řece Vltavě (Moldau). Při svých kontrolních pochůzkách v těchto lesních částech našel i mrtvou srnu, visící na nastraženém pytláckém oku (v originále "eine Schnellschlinge", česky i "smyčka", podle toho i "pytlák okař" či "smyčkař", v originále "der Schlingenleger" - pozn. překl.). Aby mohl určit pachatele, číhal můj otec ve skrytu mnoho hodin na neznámého pytláka. Připravil si pro ten případ patronu se solí a kančími štětinami zalitými ve vosku. Po dlouhém čekání, které otec strávil u oběšené srny, se opravdu objevil okař a chtěl srnčí z nastražené smyčky vyprostit. Byla jasná měsíčná noc, svit luny však nedovoloval pytláka rozpoznat, a tak otci nezbývalo než si ho ocejchovat něčím na pamětnou. V momentě, když se strojil k vyproštění srny z oka, vpálil mu otec do zadní části střelu se solí a kančími štětinami, načež ten člověk zmizel mžikem v lese. Můj otec srnu vyprostil sám a poté, co jí vyvrhl vnitřnosti, odnesl ji do knížecí myslivny v Bližší Lhotě a dal svému nadlesnímu o celém případu podrobnou zprávu, aniž by ovšem mohl udat určitého pachatele. Po několika týdnech se otec dověděl od lékaře v Horní Plané (Oberplan), že byl u něho s těžkým poraněním sedací části mladý muž, syn bohatého mlynáře. Nejprve nechtěl postižený k žádnému lékaři jít, ale sůl a kančí štětiny vyvolaly zhnisání rány, z níž musela být každá ze štětin vyňata zvlášť. Zvěst o případu se roznesla po okolí a jednoho dne obdržel otec pozvání k okresnímu soudu do Horní Plané. Při výslechu se tam dověděl, že mlynář z Hengrimühle (mlýn byl součástí vsi Hory /Spitzenberg/ a v roce 1945 byli jeho vlastníky Rudolf a Johanna Herbstovi - pozn. překl.), otec poraněného pytláka, podal k soudu žalobu pro životu nebezpečné ublížení na těle. Bohatý mlynář pověřil vedením případu jednoho advokáta a obvodní soud opravdu odsoudil mého otce do vězení, poněvadž uznal užití střely se solí a štětinami vůči člověku za nepřípustné. Soudního jednání se účastnila i moje maminka. Jejím rezolutním postojem vůči soudnímu ortelu - přivedla mj. do soudcova domu v Horní Plané všech svých osm dětí - se stala situace kritickou a po vřavě v soudní síni soud konstatoval, že jednání je přerušeno a rozhodnutí soudu odročeno. Schwarzenberské lesní ředitelství v Horní Plané podalo proti rozsudku odvolání a žádalo, aby byl můj otec osvobozen. V hornoplánském okolí se vedly na téma případu veliké debaty, za nichž jedni stranili pytlákovi, ti druzí lesnímu perzonálu. Každopádně okař dostal za svůj čin věru bolestně na pamětnou. Můj otec si tou střelou se solí a kančími štětinami rozhodně v okolí přátele nenadělal. Čas ale jak známo zhojí všechny rány. Také tento případ došel po několika měsících téměř úplného zapomenutí a jen rodina postiženého hrozila i pro budoucnost mému otci odplatou. Otcovým přeložením do Scheureku (dnes Žďárek - pozn. překl.) u Knížecích Plání (Fürstenhut) v roce 1901 mohly ustat i jeho obavy před splněním jejich hrozeb. Tak je možno tu věrně podle pravdy vyprávěnou kapitolu i uzavřít.

Glöckelberg - Geschichte einer Böhmerwaldgemeinde (1992), s. 385-386



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#3 » čtv 30. čer 2016, 12:33

Krásný a poučný příběh...:-)



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#4 » čtv 30. čer 2016, 21:21

Takže myšlenka, že snaha ušetřit protivníka je dobrá akorát k tomu, aby vás pak u soudu svlékl až do naha, není nijak nová. To jsem nevěděl.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 988

Příspěvek#5 » čtv 30. čer 2016, 21:58

Ten příběh je velmi zajímavý v tom, že ukazuje, že poměry v minulosti a v současnosti jsou z hlediska průběhu a hodnocení těchto situací prakticky stejné. Ten, kdo se snaží ztrestat pachatele nezákonného činu, je nakonec tím, kdo to odskáče a lump je hájená a hýčkaná chudinka, která se pak všem směje do očí.
Je to u nás (ale možná, že i jinde, nejsem znalec práva), jak vidno, zaběhlá tradice, prostě zločinec není brán jako zločinec, kterému trest patří a soud řekne "dobře mu tak" a ještě mu přidá, ale jako člověk, mající svá práva a hledá se způsob, jak zločince ochránit a ochránce pořádku potrestat.
Zdá se mi to silně ujeté, ale je to tak a je třeba s tím vždy počítat...
Takže řešit náboje se solí a kořením a jinými vyfikundacemi, které by neměly příliš ublížit, nemá cenu, ve výsledku asi budou hodnoceny podobně jako náboje méně šetrné, prostě ten, kdo použije zbraň bude vždy ten horší.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#6 » pát 1. črc 2016, 05:43

Jestli si pamatujete atentat na soudruha heidricha, tak toho nezabila samotna bomba, ale vycpavka sedadla z konskych hriv, nebo ceho to. Otrava krve. Takze ani dnes stetiny bych nepovazoval za neco humanniho, neletalniho...

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#7 » pát 1. črc 2016, 08:42

paza: Asi to bude znít blbě, ale jsem tak trochu rád, že to není pouze pokřivenost poslední doby. Jak vidno, dobrý skutek se po zásluze trestal i tenkrát... :|
Ale příběh je poutavý :thumbup:



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#8 » pát 1. črc 2016, 11:51

Já nevím, ale mně to jako pokřivenost až zas tak moc nepřijde. Podstatný je totiž ten začátek - svit luny však nedovoloval pytláka rozpoznat. Takže pokud to převedeme, tak defacto střílel zezadu na neidentifikovanou osobu, u které nemohl prokázat, že je to ten pytlák, viděl jen, že někdo se chystá vytáhnout něco ze smyčky. Tohle jako NO určitě ne. Holt má stát monopol na trestání, takže mělo jít tak akorát o pokus o občanské zadržení. A až u tohoto pokusu k případné střelbě ;-)

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#9 » pát 1. črc 2016, 17:37

Okej, beru, že bral spravedlnost do vlastních rukou. Ale já v tom prostě vidím hajnýho, kterak bránil nějakej svůj revír a chtěli ho za to zabásnout, kdežto synkovi prominenta to opět prošlo a potrestán nebyl. Holt na to nekoukám z pohledu zákona, ale svědomí.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#10 » pát 1. črc 2016, 17:40

Tak dnes je lekarska veda asi o kousek dal a dokaze dokonale vytahnout stetiny z pr.ele a nasadit nejaka leciva, aby to nehnilo ;-)
Jinak hezky pribeh, zas to podle nej vypada, ze ucinnost je docela slusna.

Serz píše:Jestli si pamatujete atentat na soudruha heidricha, tak toho nezabila samotna bomba, ale vycpavka sedadla z konskych hriv, nebo ceho to. Otrava krve. Takze ani dnes stetiny bych nepovazoval za neco humanniho, neletalniho...



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#11 » pát 1. črc 2016, 20:22

cipis píše:Já nevím, ale mně to jako pokřivenost až zas tak moc nepřijde. Podstatný je totiž ten začátek - svit luny však nedovoloval pytláka rozpoznat. Takže pokud to převedeme, tak defacto střílel zezadu na neidentifikovanou osobu, u které nemohl prokázat, že je to ten pytlák, viděl jen, že někdo se chystá vytáhnout něco ze smyčky. Tohle jako NO určitě ne. Holt má stát monopol na trestání, takže mělo jít tak akorát o pokus o občanské zadržení. A až u tohoto pokusu k případné střelbě ;-)


Dneska by to tak skutečně bylo. Ale nejsem si jistý, jak to bylo tenkrát. Nebyl náhodou hajný osobou, které v revíru příslušely pravomoci obdobné jako četníkovi?



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#12 » pát 1. črc 2016, 22:34

Nemám páru ... Ale i kdyby, tak to není zrovna ukázkové zatčení podezřelého.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 988

Příspěvek#13 » sob 2. črc 2016, 11:58

Já nevím, je to už hodně desítek let zpět, ale jezdil jsem jako kluk na část prázdnin ke strýčkovi do hájovny (z té doby pramení můj vztah ke zbraním, kdy v chodbě na věšáku visely brokovnice , kulovnice, malorážky, kozlice, atd., a byly to mé nejmilejší hračky) a pamatuji se, že strejda parkrát šel na noc do lesa, že tam mají pytláka a že po něm jdou a dokonce, pokud si vzpomínám, tak po někom stříleli.

A jako dovětek, tam, kde dnes bydlím, jsou v těsném okolí lesy a tu a tam nás vzbudí nějaká ta rána a to i v noci a místní hajný, kterého jsme se ptali, říkal, že jsou to pytláci a že by dnes, na rozdíl od dříve, v noci do lesa nevlezl, že to je o život....

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů