Vzduchovka- Střelba na dvoře



dafo
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » pon 7. dub 2014, 13:54

Zdravím,

Vím,že na podobná témata toho bylo již napsáno dost a dost,ale nikde jsem nenarazil na můj konkrétní případ.

Bydlím v domě se 4 byty,ke kterému patří cca 10x8 metrů uzavřený dvůr.Tedy jedny strana zděný dům s vchodem,druhá strana zděná kůlna s kójemi za kterou je ještě další 2 metry vysoká zeď.Protilehlá strana k domu je zděná garáž za kterou je boční stěna jakési stodoly bez oken a dveří protilehlá strana ke kůlně je cca 2/3 zeď vysoká cca 2,5 metru a 1/3 vrata s brankou ze dřevěných latěk a za touto stranou je klidná slepá ulice s min pohybem.Je to docela uzavřený a krytý prostor.

Otázka zní mohu v takovém prostoru v době kdy nikdo na dvoře není střílet ze vzduchovky na terč připevněný na dřevěnou desku?Za předpokladu,že když náhodou chce někdo projít do domu a naopak skloním hlaveň směrem dolů a zajistím zbraň pojistkou proti samovolnému spuštění.A se střelbou začnu až když už je můj prostor zase bezpečný.Je mi jasné,že nemohu nikoho ohrožovat na zdraví a ani majetku,to také nedělám a snažím se o maximální bezpečnost.

Na internetu jsem našel radu právníka který uvádí toto:
30. leden 2012
Rád si občas na zahradě zastřílím ze vzduchovky. Střílím na soukromém pozemku proti zdi směrem do vlastního dvora. Sousedi nic nenamítají, až na jednoho o pár domů dál, vyhrožuje mě, že na mě pošle policii. A tak se ptám pokud by je případně poslal jak mám na ně reagovat.

Mám se s nima vůbec bavit? A co mě případně můžou? Co by mě mohlo hrozit, když odmítnu se k věci vyjadřovat? Díky, Eduard

ODPOVĚĎ:
Ve Vašem případě je pro začátek vhodné vědět, že vzduchovka se dle zákona o zbraních řadí mezi zbraně kategorie D, tzn. že střelba z této zbraně je zakázána na místě, kde by mohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku (§ 15/3 zákona o zbraních). Jste-li schopen zajistit bezpečnost střelby dle tohoto ustanovení, neporušujete svým počínáním zákon. V opačném případě (např. pokud by se Vámi vystřelené diabolky odrážely na sousední pozemek) byste se mohl dopustit přestupku dle § 76a/1 písm. b) zákona o zbraních, za jehož spáchání by Vám hrozila pokuta až do výše 30.000,- Kč.


Tak co myslíte můžu tedy střílet ze vzduchovky i na mém dvoře za předpokladu že jsem schopen zajistit bezpečnost střelby?



robokop
Příspěvky: 198

Příspěvek#2 » pon 7. dub 2014, 15:22

Jelikož jsem z popisu toho dvora pochopil, že z jakékoli strany může kdokoli klidně vejít do rány (z domu, z garáže, brankou ze slepé ulice) i když je to třeba málo pravděpodobné, troufám si tvrdit, že bezpečné to není.
Ovšem jako kluci jsme stříleli ze vzduchovky ještě za horších, nebezpečnějších podmínek. Dokud se nic nestane ...... o nic nejde :lol:
Na protestujícího bych nedal a případně počkal na policajty, ať mi sdělí jejich náhled na věc a potom bych se řídil jejich pokyny.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#3 » pon 7. dub 2014, 16:15

proc by se nemoh... muzes dokat si nebude nekdo stezovat, kdyz prijedou organi tak to resit snima, jde o to jaky mas sousedy a jak snima chces vychazet ;) a pokud nechas strilet deti, tak cekej ze prijede TV HOVNA ze trenujes maly hitlerjugend :lol:



dafo
Příspěvky: 2

Příspěvek#4 » pon 7. dub 2014, 17:20

Mno tak asi nic moc.Zapoměl jsem podotknout,že garáž mám ve své permanenci,takže bych si musel do rány přijít leda sám.Když někdo půjde z domu,tak ho mám za mnou a z ulice ho uvidím,logicky i on mě.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti