Moderní PCP jako náhrada malorážky?

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3009

Příspěvek#31 » stř 10. dub 2024, 15:03

Četl jsem a už si to moc nepamatuji. v cechach do roku 1918 byly palné zbraně běžné u lidí (kteří měli peníze na pořízení) a neregulovane. Já si představuji, že mimo dělníků měl zbraň každý a několik. Po 1918 začalo ohlašování a vystavování jednoduchého povolení palné zbraně vlastnit. A před a po 1918 byly časté různé střelecké divotvorne soutěže, jako zábava.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 551

Příspěvek#32 » stř 10. dub 2024, 16:44

Obrázek
https://www.vhu.cz/exhibit/praga-model-21/¨
.. přijde mi to k tématu, at nehrotíte OT.



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#33 » stř 10. dub 2024, 17:08

V roce 1919 byla průměrná mzda dělníka cca 160 Kč měsíčně, v roce 1929 cca 500 Kč měsíčně. Takže ta pistolka za 150 Kč nebyla zrovna nejlevnější.



JirkaCV
Příspěvky: 1598

Příspěvek#34 » stř 10. dub 2024, 17:16

Copak pistolka. Ale to krmení. To je ranec.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#35 » stř 10. dub 2024, 17:36

Jsme OT, ale... "Automatické" pistole byly v těch dobách poměrně drahé. Ale člověk mohl zajít do železářství (doslova) a koupit za pár korun revolver. Nebo si ho prostě nechat poslat "na dobírku".

Spousta lidí dnes vůbec netuší (a ani tomu nevěří), jaká kdysi byla v českých zemích volnost ohledně palných zbraní...



JirkaCV
Příspěvky: 1598

Příspěvek#36 » stř 10. dub 2024, 17:47

Moc OT nejsme.
Bavíme se o výkonných plynových zbraních, které byly ještě nedávno legálně nevýkonné a dost omezené.
Teď se dostáváme do situace, kdy "šlo poslat revolver na dobírku".
Nedávno se mi kolega pochlubil takovou puškou. Ráže 5,5 s puškohledem. Na 100 m jsem s ní honil plechovku od limči po poli. A první rána mě překvapila. Stojící plechovka, cvak a nespadla. Netrefil? Ale trefil. Profrčelo to tak rychle, že se ani nepohla.
Mám v lidi důvěru. Bavili jsme se o tom, jak si zastřílet na zahradě a neohrozit okolí. Doufám, že je moje sociální bublina dost velká.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#37 » stř 10. dub 2024, 18:17

Ještě štěstí, že je to omezení PCP v "Dčku" jen do ráže 6,35mm, jinak by to tu bylo jak v USA, kde mají i ráži .50 třeba s 1000J, což je naprostý hukot (mají to na lov).
To je neskutečný, co jen vzduch dokáže vytvořit, samo spotřeba je strašná, takže je to jen pár výstřelů a je prázdná kartuše. Sami výrobci ale dělají sekundární omezení cenou, která je dost vysoká, takže to každý nekoupí a šáhne raději jinam.

https://www.youtube.com/watch?v=eyHZE8H0x40

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#38 » stř 10. dub 2024, 20:28

JirkaCV píše:Moc OT nejsme.
Bavíme se o výkonných plynových zbraních, které byly ještě nedávno legálně nevýkonné a dost omezené.
Teď se dostáváme do situace, kdy "šlo poslat revolver na dobírku"....


OK, ale furt ještě v Evropě nejsme (bohužel) tady: https://www.youtube.com/watch?v=T7fhBm1ouSU&ab_channel=ForgottenWeapons

Za mě maximální labůžo.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#39 » čtv 11. dub 2024, 09:03

No to je teda PCP :lol: , za chvíli tady budou i potatoes cannon a jiné specialitky. Jinak ty kanony pro "civilní" a salutní střelbu se předělávají na pohon LPG/Propanem jako čistě akustické - možno vidět na různých rekonstrukcích bitev atd. Určitě by do toho šel hnát i vzduch a udělat z toho to PCPčko.

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 274

Příspěvek#40 » čtv 11. dub 2024, 21:04

Redsnake píše:Perkusem to slo, Bcka mimo strelnici ani pred 2002 inho.

Perkusem (jednoranným,dvouranným,víceranným,i brokovnicí)nešlo legálně střílet mimo schválenou střelnici střelami za žádného platného zákona.Ani toho komunistického a ani žádného následujícího.



monk
Příspěvky: 186

Příspěvek#41 » pát 12. dub 2024, 05:54

Kamarad ma PCP a včera byl na strelnici, je to moc hezky. 5,5mm 50J a na 50m super presny, Vystrel cca 1kc. Ale pak vezmu v potaz ze cena pusky 50k. nevim jak na tom jsou levnejsi kousky.



Redsnake
Příspěvky: 337

Příspěvek#42 » pát 12. dub 2024, 05:58

staM píše:
Redsnake píše:Perkusem to slo, Bcka mimo strelnici ani pred 2002 inho.

Perkusem (jednoranným,dvouranným,víceranným,i brokovnicí)nešlo legálně střílet mimo schválenou střelnici střelami za žádného platného zákona.Ani toho komunistického a ani žádného následujícího.


Tak to se omlouvam, muzu se plest. Ja v te dobe aktivne nestrilel a znam to jen z vypraveni, ze se praskalo na chate, v lese a tak vselijak. Zrejme na to tedy nekteri jen driv kaslali



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#43 » pát 12. dub 2024, 08:04

Jo, práskalo se na chatě, v lese, na silnicích do značek... A to hlavně proto, že nebyly mobilní telefony a tedy nehrozilo okamžité zavolání PČR.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 551

Příspěvek#44 » pát 12. dub 2024, 08:37

To Monk: záleží kolik dáš kvéru lásky. Mám Turka Punchera 16J v přestavbě na 45J. Cena 20tis. a krásná ořechová pažba. Na 50m jdu na dírku na 100 už to je rozlitaný. Tady neřešíš přesnost, ale konzistenci. Levné zbraně nemají žádné regulátory, proto je na zkušenosti střelce naučit se, kde je diference ideálního tlaku. Moderni a supermoderni zbraně mají 3 manometry, power plenum, 2 regulátory, případně elektroniku řídící plnění. atd. Asi bych to srvonal s analog zrcadlovkou a moderním digitálem.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#45 » pát 12. dub 2024, 11:02

Zdar, tak na Turky jsem je také díval, ale moc důvěry to na poprvé nevzbuzuje - Kral Arms, Reximex, Hatsan,... Proto rád slyším, že i zde lze nalézt zajímavé kousky v dobrém ceně. Měl si někdy toho Punchera rozdělaného, jak je udělaná mechanika atd?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti

cron