Moderní PCP jako náhrada malorážky?



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#1 » pon 8. dub 2024, 19:15

Zdarec, chtěl bych pořídit novou malorajdu CZ457 a tak mě napadlo, jestli tady někdo používá aktivně nějaké výkonnější PCP, jako náhradu. :?:
Některé výkony a přesnost PCP daleko převyšují klasickou malorážku. Jo, asi jediná chyba je cena, CZ457 koupíme do 20t, PCP stojí třeba 30-40t+plnění, takže atakovat hranici 50t je lehké. Samotný PCP provoz je ovšem už levnější, za cca dva slušnější náboje 22LR dáme cca 4 rány, což je polovina ceny. Ano, člověk musí sebou vláčet láhev na vzduch. ;) Budu rád za případné reakce.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#2 » pon 8. dub 2024, 19:18

Mám obojí a nemyslím si, že ty dvě platformy jsou zcela záměnné. Ale z obojího střílím velice rád.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#3 » pon 8. dub 2024, 19:29

Čau, zkus rozepsat. Máš něco od ATG či Kalibrgunu, nebo klasiku Air Arms? Střílíš diabolky nebo slugy?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#4 » pon 8. dub 2024, 19:47

Mám Kalibrgun Cricket v ráži 6,35 a není problém s ním trefovat zálepku na 50 metrů. To ale ani s kvalitní malorážkou. Samozřejmě obojí s optikou a bipodem. Jak správně píšeš, střelba sice vychází s PCP levněji ale vstupní náklady jsou větší a tahání příslušenství tak trochu otravné. Střílím těžké terčové diabolky. Na slugy nemám hlaveň. Na 100 metrů už jsem podstatně přesnější s malorážkou. Je to sportovní Anča, takže hodně dobrá zbraň. Tím Kalibrgun nijak nehaním. Domnívám se, že lepší výsledky na delší vzdálenost s malorážkou budou prostě ve vlastnostech střel. S malorajdou střílím většinou Lapua Center-X.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#5 » pon 8. dub 2024, 20:22

Taky pokukuju po Kalibrgun Cricket Tactical v ráži. 22, ale ta cena je ranec, takže klasika malorajda patrně zvítězí.
Sem tam zkusím CO2 pušku, což je taky zábava, ale jen do cca 10-15 metrů. Naposledy jsem byl překvapen i výkonem a přesností airsoftek(kopie m4/ar15) , kdy na 10 metrů jsme dělali soustřely pod 40 mm, ale to je do jiného tématu.



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#6 » pon 8. dub 2024, 22:29

Na 10 m 40 mm je hodně dost daleko mimo překvapivý soustřel. Desítka vzduchovkového ISSF terče na 10 metrů měří v průměru půl milimetru. A pokud chceš stát alespoň na bedně, musíš ji trefit diabolkou ráže 4,5 mm nejméně na 98% každou ranou. A to navíc ještě vestoje a bez optiky, jen s dioptrem. Cituji z pravidel:

6.3.4.3 Terč pro vzduchovou pušku na 10 m
kruh 10 0,5 mm (±0,1 mm) kruh 5 25,5 mm (±0,1 mm)
kruh 9 5,5 mm (±0,1 mm) kruh 4 30,5 mm (±0,1 mm)
kruh 8 10,5 mm (±0,1 mm) kruh 3 35,5 mm (±0,1 mm)
kruh 7 15,5 mm (±0,1 mm) kruh 2 40,5 mm (±0,1 mm)
kruh 6 20,5 mm (±0,1 mm) kruh 1 45,5 mm (±0,1 mm)
Středová desítka: je-li kruh 10 (bod) úplně odstřelen, což se určí
vnějším kalibrem pro vzduchovou pistoli.
Černý střed – kruhy 4 až 9 = 30,5 mm (±0,1 mm).
Kruh 10 je bílý bod = 0,5 mm (±0,1 mm).
Tloušťka čar: 0,1 mm až 0,2 mm.

Takže se 40 mm soustřelu by ses nevešel ani do černého.



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#7 » úte 9. dub 2024, 08:32

Jste mimo téma. Je to o PCP ve srovnání s malorážkou. Erix do toho zamíchal airsoft a iloveguns na to reaguje. Ukázkový OT :)

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 550

Příspěvek#8 » úte 9. dub 2024, 08:33

To erix: PCP mají za sebou neskutečný progress. Střelecky jsou troufám si říct plně srovnatelné, oboje příjemně krotitelné tlumičem. V pořizovacích nákladech bude PCP draží. Tahání 6 či 7 lahve na 300 je otravné, ale dá se přežít. Poslední největší benefit si nechávám nakonec, PCP střílíš legálně za chalupu, kdykoliv máš náladu. Se střelnicema je stále větší oser pernamnet zdražují, musím dojet, zaparkovat, zapsat se,. atd. Ideální je rozhodně oboje, alek dotazu zda OK, rozhodně ano.
P.S, U PCP pořid rozhodně moderátor, výkonější verze jsou dost hlučné. Pokud budeš do vonavejší značky, tak už nejspíš bude integrovaný. Než otevřeš téma jakou, tak dej nastin rozpočet.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#9 » úte 9. dub 2024, 08:34

Zdar, tak to samo vím, akorát těch 40 mm je pro tu airsoftku, která fluše BB 0,25-0,28g kalibru 6mm energií cca 1,5J a to hlavní bez vývrtu. ;)

Ta CO2 (nějaká čínská puška) to zvládne se soustřelem do cca 15 mm/10 metrů v závislosti na umu, střelivu a tlaku CO2 (nutné přestávky). Pistole TAU (CO2) mají přesnost cca 6-8 mm na pět ran/10 metrů, PCP TAU do 5,5mm/10 metrů, takže asi tak. Když je kvalitní zbraň a střelivo, tak je to pouze o rukách, to je bez diskuze.

Pár kandidátů ze světa PCP:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

To DesertEagle:
Ano, to je přesně ono, plně souhlasím. Je to cesta, jak aktivně zůstat ve hře, i když náklady na počátku jsou brutální.



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#10 » úte 9. dub 2024, 10:09

Erix píše:Taky pokukuju po Kalibrgun Cricket Tactical v ráži. 22, ale ta cena je ranec, takže klasika malorajda patrně zvítězí.
Sem tam zkusím CO2 pušku, což je taky zábava, ale jen do cca 10-15 metrů. Naposledy jsem byl překvapen i výkonem a přesností airsoftek(kopie m4/ar15) , kdy na 10 metrů jsme dělali soustřely pod 40 mm, ale to je do jiného tématu.


Jo, já jsem si nevšiml, že se zde do vzduchovek zapletla aisoftka. To je fakt mimo...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#11 » úte 9. dub 2024, 11:10

DesertEagle : Podle znění zákona to samozřejmě za dodržení patřičných okolností lze s PCP třeba doma na zahradě. Já si to s takto výkonnou zbraní teda nelajznu. Ale třeba má někdo podstatně větší pozemky.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#12 » úte 9. dub 2024, 11:59

Tak to je rozumný, to je právě ten argument, že když si to koupí nějaký neznalec, který nezná nic nebo jen starou Slavii 630 s 7,5J, co přes plot nikdy neprošla, tak bude čumět jak puk, až za plotem bude mít neboj bože někdo díru ...
To už není sranda, tyto Dčka už mají kolikrát energii přes 100J, což je v podstatě ta malorážka, se kterou to tu srovnáváme. Takže střílet někde na svém proti valu, po domluvě někde v pískovně atd. Proto to taky spousta lidí po čase prodává, protože najít bezpečné místo není jen tak - bežný dům ve městě je nemá, na vesnici snad, do lesa bych nelezl taky. ;) Výhoda je proto zvolit ráži max 5.5mm a najít model s regulací - v případě potřeby přiškrtíme na 16J a to už relativně ukočírovat lze i na menších plochách.



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#13 » úte 9. dub 2024, 12:24

Nejhorší na PCP je ta možnost výběru. V porovnání s palnými zbraněmi (třeba těmi malorážkami), kterých koupíš při uvažování obvyklých kritérií aktuálně tak pět druhů tak PCPčka dělá hromada výrobců a seženeš jich dvacet typů ...

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 550

Příspěvek#14 » úte 9. dub 2024, 12:30

To marinakus: uplně by mi "scházelo" , kdyby mě komisař nekomentoval ... Ano, mám větší pozemky, ano dodržuji zákony. Před platností novely jsme našlapané PCP brali na střelnici a každý se smál, že jsme dementi :-)



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#15 » úte 9. dub 2024, 13:04

To nechápu, že zrovna na nstřelnici se posmívali. Přitom nebyl snadnější způsob jak přijít o papíry. Stačilo mít nesnášenlivého souseda bonzáka ...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host