LASERY v podvěsu pistole



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#46 » stř 21. úno 2024, 12:24

cipis - díky.
Nebudu popisovat zkušenost, ani situaci, ani důvody, proč to mám, jak mám. Bylo by to na dlouho, bylo by to off a hlavně by to bylo zbytečný.Ale každej si určitě obhájíme nástřel svých zbraní.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 871

Příspěvek#47 » stř 21. úno 2024, 12:33

cipis píše:Na tak krátkou vzdálenost je laser k ničemu.

Úplně nesouhlasím. Stačí střílet ve tmě :mrgreen:
Na delší vzdálenost je problém jiný - právní rámec. Ale to je na jinou debatu a bude záležet od situace. Fakt je, že teď uvažuju o laseru na dlouhou, a to právě kvůli střelbě potmě.



Střelec
Příspěvky: 1680

Příspěvek#48 » stř 21. úno 2024, 12:55

Na dlouhou vzdálenost za světla se tečka taky špatně hledá, já to zkoušel když to povolili a nenadchlo, využití leda po tmě nebo IR v noci s nočním viděním

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 288

Příspěvek#49 » stř 21. úno 2024, 13:16

Střelec: Na střelnici za jasného slunce jsem se docela divil, že tečku na cíli jsme jasně viděli i my, co jsme stáli 20 metrů za střílejícím borcem. Byl to zelený laser a viděl jsem ho zcela jasně mihotat se po terčích (bílý papír)

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#50 » stř 21. úno 2024, 14:22

Petr z Braníka píše:Jestli to dobře čtu, doporučuješ to srovnat rovnoběžně s hlavní?

Ano, přesně tak, to nastřelení na propad o kterém píši je de facto Parallel Zeroing (tj. osa laseru je rovnoběžná s osou hlavně). Jde jen o to, v jaké vzdálenosti se mě protne balistická křivka dráhy střely (To samozřejmě může být odlišné dle laborace, délce hlavně, ráže atp.) a osa laseru - to si +- spočítám (propad střely) a na tu vzdálenost nastřelím laser. Pak mám ve své podstatě Parallel Zeroing.

Ovšem na rozdíl od bočně/nahoře montovaných laserů, zde při laseru POD hlavní dojde k protnutí dráhy střely a osy laseru (což při Parallel Zeroing u bočně/nahoře montovaných /tj. většinou na puškách/ nikdy z logiky věci nenastane).

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 814

Příspěvek#51 » stř 21. úno 2024, 14:58

Tzn. u 9mm L 124gr je na 50m propad 4,8 a osa laseru 4,0 takže to bude nastreleno na cca 40m (jen odhad na rychlo).
Jo to zní zajímavě...



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#52 » stř 21. úno 2024, 16:14

Podle mého, s laserem pod hlavní a nastřelením na 5m dostanu laser mířící do nebe a hlaveň mířící k zemi. Je fuk, na jakou vzdálenost se budu pak s tím bránit, budu-li pak mířit laserem vodorovně, s rostoucí vzdáleností se bude propad bodu dopadu zvětšovat víc, než je zdrávo. Stačí si to nakreslit. Proto jsem říkal, že bych nastřeloval na co největší dosažitelnou vzdálenost. Jen díky tomu budu mít trajektorii střely až k této vzdálenosti v mírném plusu.

Pro vzdálenosti řekněme od 50m už stojí za to si otevřít nějakou balistickou kalkulačku, protože každý máme nalaborováno jinak, že.



cipis
Příspěvky: 2135

Příspěvek#53 » stř 21. úno 2024, 16:22

Na 5m musíš střílet i poslepu, jinak to nemá na sebeobranu smysl vůbec tahat sebou.

CzechJoker píše:
cipis píše:Na tak krátkou vzdálenost je laser k ničemu.

Úplně nesouhlasím. Stačí střílet ve tmě :mrgreen:
Na delší vzdálenost je problém jiný - právní rámec. Ale to je na jinou debatu a bude záležet od situace. Fakt je, že teď uvažuju o laseru na dlouhou, a to právě kvůli střelbě potmě.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#54 » stř 21. úno 2024, 16:30

Jarda.Jezek píše:...Proto jsem říkal, že bych nastřeloval na co největší dosažitelnou vzdálenost...


Což taky není u pistole ideální, protože v určité vzdálenosti (vrcholu balistické křivky) už budeš mít zásah hodně vysoko nad bodem laseru.

Dejme tomu, že nastřelíš laser na 100m. U běžné 9x19 pak budeš na vzdálenost 55 m nadstřelovat o cca 10 cm nad bod laseru!

V případě nastřelení na 200 m by ve vzdálenosti cca 110 m byl zásah 45 cm (tj skoro půl metru!) nad bodem laseru.

Tzn nastřelovat na "co největší dosažitelnou vzdálenost" je stejná blbost, jako nastřelovat na 5 - 10 metrů. U pistole je prakticky jediné smysluplné nastřelení laseru ten mnou zmíněný "Parallel Zeroing", což u té zmíněné 9x16 dělá cca 35 - 50 metrů dle zbraně a laborace.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#55 » stř 21. úno 2024, 17:50

Tak dobře, neřekl jsem číslo a tím pádem dal prostor k absurdnímu uvažování o krajnostech. Netuším, na jakou vzdálenost je tečka laseru ještě viditelná, ale moje úvaha se pohybovala někde mezi 50 až 100 m. Pokud nebudu rozporovat odchylku +10cm v 55m při nastřelení na 100m, přijde mi to velmi přijatelné. Určitě lepší než nastřelit na 5m a pak chtít něco trefit na 70m.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#56 » čtv 22. úno 2024, 12:41

Ježku, Ježku :roll: :roll: :roll: :roll: nereaguj na něco, co nečteš. Já ale NEBUDU střílet s laserem na delší vzdálenost a už jsem to psal. Dokonce víckrát. A nebudu chtít s laserem něco trefovat na 70m. To tady meleš jen ty. Tak mi nevnucuj tvoje moudra.
Mám to kvůli situaci, kdy nebudeš moct normálně ani pudově mířit. Představ si třeba, že máš zraněnou ruku, visí ti a můžeš hýbat třeba jen zápěstím a držíš zbraň. To s ní můžeš šermovat jak chceš, ale bez tečky nemáš ani páru, kam míříš. A pro rejpaly ne, z nějakýho důvodu si zbraň nemůžu přendat do druhý ruky. Ta situace se reálně stala a její nácvik mě dovedl k tomu, že mám laser na 5 metrů.

Pokud si pamatuju, tak dotaz byl na to, jak kdo má nastřelen laser. Já na dotaz reagoval. Ty ho nemáš, ale přesto se diskuze účastníš. Tak se do mě laskavě přestaň navážet kvůli mým důvodům. Až ho budeš mít, nastřel ho klidně na 100m, když chceš, mě je to jedno. A musím souhlasit s monkem, že ideál je na nejčastější vzdálenost použití.
S touhle tvojí logikou se můžeš navážet i do lidí, co mají nastřelenou pušku na 25, 37, 50, 100m...každýmu vyhovuje něco jinýho. Pokud střílim long range, asi ji nebudu mít na 50m. A asi lidi střílející LR nebudou přemýšlet, jak trefí terč na 25m.

Jinak jsem rád, že k absurdnímu uvažování se vyjadřuješ zrovna ty...

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 814

Příspěvek#57 » čtv 22. úno 2024, 13:02

Občas si pohraju se Strelokem a tam si občas doplňuji různé hodnoty. No a občas je to fakt zajímavé. Proto jsem zvolil těch 12,5m kde nemusím toliko uvažovat nad balistikou. Pro mne ten laser je jen hračka, která může třeba jednou pomoci.

A díky Héfaistos za inspiraci.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#58 » čtv 22. úno 2024, 16:02

Prosím veřejně moderátory, uklidněte někdo Tomaka. Děkuji.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#59 » čtv 22. úno 2024, 21:16

Proč? Má pravdu



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#60 » pát 23. úno 2024, 06:49

CzechJoker píše:Fakt je, že teď uvažuju o laseru na dlouhou, a to právě kvůli střelbě potmě.


Neni na dlouhou lepsi pred/za-sadka aspon jako nokto, kdyz uz ne drahej termal?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti