optika na 300-800m 308win tercovka/taktika



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#76 » ned 29. říj 2023, 23:05

... ale já jsem nikdy netvrdil, že SFP a FFP puškohledy se liší hmotností. Nevyvracím, že tajové názory lze na internetu najít, ale já konkrétně to nikdy neporovnával a takovou zkušenost nemám. Už proto, že hmotnost není podstatné hledisko. Důležitá je jejich rozdílná funkce a ta by měla rozhodnout (pokud na to samozřejmě mám rozpočet).



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#77 » pon 30. říj 2023, 08:39

stip: Máš pravdu, tys to nikde nenapsal. Ale tvoje reakce, že SFP vs FFP nelze pominout byla (tak jsem to aspoň vnímal já) reakce na můj výrok:
Když pominu, že jeden je SFP a druhý FFP, tak mají optické parametry srovnatelné (zvětšení, oční reliéf), akorát Delat má tubus 34 mm, a Vector 30 mm a Delta váží přes kilo a Vector 3/4 kg. Nízká hmotnost sama o sobě je lepší, ale v případně optiky bývá nízká hmotnost i znakem jednodušší/horší optiky.

který se zabývá právě (a pouze) hmotností. Takže jediný způsob, jak ho interpretovat byl, že rozporuješ moji premisu, že SFP a FFP nemá vliv na hmotnost a tedy případný výrazný rozdíl musí být v něčem jiném. V mé interpretaci to byla právě kvalita čoček.

Jinak, posledních pár příspěvků se tady řeší právě hmotnost, a jestli může být indikátorem kvality optiky, to, že se v tom motá SFP a FFP je částečně moje vina, ale je to jen vedlejší téma.



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#78 » pon 30. říj 2023, 10:24

Nízká hmotnost může být znakem podřadné kvality jen pokud je to opravdu podezřele málo. Naopak vysoká hmotnost není znakem vyšší kvality vůbec. Takže bych se tím co kolik váží vůbec neřídil. Daleko lepším vodítkem je cena. Osobně si (jako technik) myslím, že nejlepší poměr cena-výkon představuje střední třída. A jestli SFP nebo FFP by se mělo rozhodovat výhradně podle jejich funkce. FFP bývají významně dražší a já proto při koupi od FFP upustil a zpětně to vidím jako chybu. Ta funkce FFP mi tam schází. Původní předsevzetí, že si tu změnu velikosti kříže naučím zohlednit při výpočtech v hlavě, nevyšlo - nedávám to. Osobně mi přijdou některé komplikované záměrné osnovy v umístěné v druhé rovině, jako v praxi nepoužitelný nesmysl.



tomas fuk
Příspěvky: 832

Příspěvek#79 » pon 30. říj 2023, 17:33

Stip: Ja zase od FFP ustupuji. Ta funkce, ze muzu merit cil pri jakemkoliv zveteseni je opravdu mala. Na priklad u puskohledu Burris XTR II 5-25x50 SCR MIL jsem schopen pomoci osnovy odmerovat az od zvetseni.
9x hrube cele dilce.
12x stredni dilce.
16x vsechny dilce na osnove. Do zvetseni 9x je to jen osnova bez pridane hodnoty. Pritom na zvetseni 5x je temer neviditelna. Na zvetseni 25x je zase tlusta. To je tak na gongy.
Postupne prechazim na Deltu. Stryker 5-50x56 SFP je bez debat. Osnova spickova a mereni se na ni provadi pri zvetseni 40x. Takze obraz je dostatecne velky. Mne by treba stacilo, kdyby velikost obrazu byla na mereni pri hodnote 30x. Na tohle zvetseni strilim temer porad. Ale neni problem pootocit na 40x. Jen na tu malorajdu zrejme poridim DD Optics V10 4-40x50 SFP. Coz je optika vyrabena ve stejne fabrice, jako Delta a ma stejne Japonske skla jako Delta.



Haluziak
Příspěvky: 286

Příspěvek#80 » pon 30. říj 2023, 19:30

Není to FFP spíš na "kentucky windage" než na odměřování? Vzdálenost většinou už víš problém je vítr a co jsem slyšel tak prakticky každý kliká jen na věžičce propadu - stranový posun se právě dělá pomocí osnovy.
Ale taky vím prd - s LR střelbou teprve začínám.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#81 » pon 30. říj 2023, 23:13

@tomas fuk

v tom případě ti stačí záměrná osnova typu nitkový kříž, jelikož na SFP ti jsou značky na osnově k prdu, když seš na jiným než stanoveným zvětšení (maximálně se podle nich můžeš chytat když vidíš, kam střela dopadla) a upřímně, střílet na 40x to už musí být oči hodně unavené...navíc zorné pole u takového zvětšení - pár desítek cm je tak na benchrest, ne na taktickou střelbu. Výhoda FFP je ta, že pokud je mil/mil osnova i stavítka, tak si můžeš vybrat jestli budeš klikat nebo přenášet (když máš dobrou osnovu, kde je čeho se chytit), to u SFP mimo předepsané zvětšení jaksi nejde, resp. nejde bez přepočítávání na aktuální zvětšení, což jednak neskutečně zdržuje a navíc nemusí přesně sedět s vyznačenou stupnicí na okuláru.



tomas fuk
Příspěvky: 832

Příspěvek#82 » úte 31. říj 2023, 17:03

Mission: To se teda pletes. Ne nestaci mi nitkovy kriz. Strilim treba bezici cil. Jak na MaO na 50 metru, tak na OPu na 300 metru. A tam je treba dilcu, abych mohl presne predsadit, tahnout a vystrelit. Takze dilce mi u SFP osnovy fakt k prdu nejsou, jak pises.
FFP byl veliky hit cca pred 10 lety, kdy to nabizeli jen nekteri vyrobci a stalo to raketu. Kazdy to chtel. Dnes to vyrabi kazdy cinan a cena uz je jinde. Ale porad jsou o neco drazsi, nez SFP, protoze vyroba je o neco slozitejsi. Ne proto, ze by byl lepsi.
Co tak sleduji na zavodech, tak pomalu se strelci vraci k SFP. Bavim se o zavodech, kde je treba kombinace mirenka s taktikou. Vetsina zjistila, ze aby trefila gong, tak nepotrebuji FFP osnovu, ale aby nastrileli precizi, tak potrebuji SFP osnovu.
Navic.
Kdyz si prectes jeste jednou muj predesly prispevek, tak zjistis, ze nestrilim na 40x, ale strilim na 30x. A 40x zvetseni je u moji optiky hodnota k odmerovani cile. Pretocit okular z 30x na 40x a odmerit cil, tak moc nezdrzuje. Ve vetsine pripadu strilm na 30x Mne to proste vyhovuje a oci mi Stryker. fakt netaha. Ale verim, ze nektere optiky tahaji oci. Hodne si na to stezuji Vortexaci.
Bezici cil strilim na 5x zvetseni. Protoze potrebuji co nejvetsi zorne pole, abych mel dostatek casu na predsazeni, tazeni a vystrel. A to treba s optikama s osnovou FFP zrovna moc nejde. Ty osnovy na zvetseni 5X jsou temer neviditelne a kdyz je bezici cil cerna figura na 300 metru, tak je ta osnova fakt neviditelna. Nepomuze Ti ani prisvit.Dilce opravdu nemas sanci ani odhadnout, natoz precist. Proste tady FFP ztraci.
Nikoho netlacim do SFP. Jen pisu, jak to vidim ja dle svych zkusenosti. Pokud nekdo chce strilet dynamickou taktiku, kde se beha a kazda vterina je draha, tak tam FFP vyznam ma. Pokud chce strilet nejaky kombinovany zavod, kde mirenka je hlavni cast, kde se da nasbirat co nejvic bodu a nejaka strelba na gongy je jen zpestreni, tak tam Na tom bude lip SFP. No a na mirence, tak tam se neni o cem bavit a jednoznacne SFP.
Optiku je treba vybirat podle toho, co mam v planu strilet a co mi dovoli propozice soutezi. Ne podle toho co je momentalne COOL.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#83 » úte 31. říj 2023, 17:21

@tomas fuk

jasně, a proto se u LE/Military (kde se bezpochyby jedná o přesnou / taktickou střelbu) v drtivé většině používá systém Mil/Mil v FFP, zřejmě je to "cool" :lol:



tomas fuk
Příspěvky: 832

Příspěvek#84 » úte 31. říj 2023, 17:58

Pro Tebe zrejme jo, kdyz si je davas za priklad. Ja pisu o tom co mam vyzkousene, Ty pises o tom, cos kde vycetl, zhledl na YT.



tomas fuk
Příspěvky: 832

Příspěvek#85 » úte 31. říj 2023, 18:02

Kdyz si takovy borec, tak prijed v prosinci do Dobrotic na Vanocni Cenu OPu. Tam se muzes ukazat, jak s optikou FFP nastrilis precizi na 300 metru a kolik trefis bezicich cilu na 300 metru.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#86 » úte 31. říj 2023, 18:47

já se s dovolením taky zeptám, střílel jsi někdy s dlouhou natočenou o 90 st. na bok na vzdálenost alespoň 150-200m ? A ty výzvy si prosím pro příště odpusť.



tomas fuk
Příspěvky: 832

Příspěvek#87 » úte 31. říj 2023, 19:17

Drz se tematu. Ja Ti napsal jasne pro a proti ohledne FFP a SFP. Ty tady davas za priklad nejake armadni slozky, atd. Realne si myslim, ze si strelec od klavesnice. Protoze jinak bys takovou blbost nenapsal. Takze dojet a ukaz se frajere!



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#88 » úte 31. říj 2023, 19:37

evidentně jsi nic nepochopil. Téma je optika na terčovou / taktickou střelbu. O mně si mysli co chceš, dál s tebou ztrácet čas nehodlám.



tomas fuk
Příspěvky: 832

Příspěvek#89 » úte 31. říj 2023, 19:50

Ja se na rozdil Tebe drzim tematu! Napsal jsem toho dost a ze svych zkusenosti. Optik jsem vystridal dost a dost jich stale mam. Mam jak FFP, tak SFP. Jezdim na ruzne souteze, takze vim, kam se ktera optika hodi. Coz jsem i napsal v prispevku 82
Ty si nenapsal nic. Jen nejake sve domnenky, ktere si nekde vycetl, nebo videl na YT. Kdovi, jestli mas vubec ZP. Za klavesnici kazdy hrdina. Prijde vyzva, at ukazes co umis a najednou nehodlas ztracet cas. Takze dal sleduj YT a hrej gamesky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host