Noční vidění - PVS 14 binokular



Chlup
Příspěvky: 13

Příspěvek#16 » čtv 14. zář 2023, 19:49

Ahoj,

mám nějaké zkušenosti s nočním viděním. Jak při použití pro airsoft, tak i na střelnici. Vesměs jsem měl na hlavě PVS-14 různých kvalit.

Začal jsem s PVS-14 Gen2+. Byla tam tuba od Photonisu, ale přesné parametry bohužel nemám. To mě v roce 2019 stálo kolem 60000 CZK. Na střelnici je to úplně v pohodě. Když tam bude moc velká tma, tak si člověk něčím přisvítí. Myslel jsem, že na airsoft to bude bomba ale rychle jsem vystřízlivěl. V opravdové tmě to rychle ztrácelo a viděl jsem kulový. Hodně záleží na to kde se hraje. Pokud bude proti někdo bez nočka nebo s něčím slabším, tak to asi půjde. Pokud uvažujeme ty větší akce v ČR, kde jsou hráči na úrovni, tak tam je bohužel tohle zařízení dost podprůměrné. A většina ostatních má daleko lepší zařízení. Hrál jsem s tím asi dva roky a potom jsem se ho zbavil.

Teď mám PVS-14 s tubou od Photonisu (FOM 2180). V Americe by to asi označili jako Gen3+. Bohužel se tu bavíme o částce 150000 CZK. Nutno říct, že si s tím užívám jak noční střelnici tak airsoft. Noční airsoft mě s tímhle fakt baví. Samozřejmě je to realita a ne film a pokud je fakt černočerná tma, tak člověk vidí jen na pár metrů. Na těch větších akcích pak už není moc lidí co mají výrazně lepší noční vidění a vyhrává potom ten kdo má termo...

Takže jsem přidal Jerry C-5 od Infiray a noční airsoft zase dostal další rozměr. Funguje to fantasticky.

Myslím, že to digitální noční vidění bude k něčemu možná na statické pozorování, ale na něco dynamičtějšího to bude k ničemu. Na youtube určitě půjde najít hodně videí. Noční vidění je bohužel hodně drahá hra.

Je ale třeba říct, že schopnost použít NVG není jen o technických parametrech, ale hlavně o tréninku. Když jsem to měl poprvé na hlavě, tak jsem měl problém chodit členitějším terénem. Dneska už běhám jak lasice. Někdo zkušenější s horším NVG může rozbít někoho nezkušeného se super zařízením.

Třeba tady se dají velice slušná NVG a spousta jich je i skladem: https://www.falconclaw.eu/product-categ ... onoculars/



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#17 » sob 4. lis 2023, 19:57

@ Hombleman

jestli stále vybíráš, zkus firmu: https://www.nightgearsolutions.eu/nvg/, v ČR je zastupuje http://www.b-rdy.cz

Je s nimi dobrá domluva, postaví ti na míru zařízení dle tvých potřeb a finančních možností, hlavně si to vyzkoušíš (pořádají jednou za čas předváděcí akce) a budeš vědět, do čeho jdeš. Nekoupíš tam sice US Gen.3 trubky, ale zase u nového zařízení se nemusíš bát, kolik toho naběhalo a v jakých podmínkách / jak kdo se k tomu choval. Dodávají hlavně trubky Photonis (příp. Harder Digital), což je v EU asi nejrozšířenější volba. Když sáhneš po ECHO / ECHO+ trubkách, mohl bys být spokojený.

Pokud chceš US produkci, mrkni na Egun, jeden týpek tam neustále inzeruje Gen3 brýle RNVG a umí i jiné kousky, ale připrav se na 10k+ Euro za použitý přístroj.



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#18 » úte 7. lis 2023, 11:39

Noktovizor do 5000Kč kravina není. Já ho mám z Aliexpressu za 4000Kč a funguje. Prakticky tak do 50m, člověk rozezná a spolehlivě trefí krabičku od diabolek. Víc od toho chtít nelze. Dovedu si představit, že s tím myslivec bude v noci střílet malorážkou kuny a lišky. Takže jinak na airsoft a vzduchovky PCP.

Co se týče využitelnosti, tak je to diskutabilní. Pokud je totiž střelec myslivec, stálo by za to koupit si už něco pořádného. No a pokud to má člověk na zábavu na dvorku, rychle zjistí, že je větší zábava střílet ve dne. Ten obraz je přeci jenom zrnitý a BW.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 994

Příspěvek#19 » úte 7. lis 2023, 14:34

Něco je také na https://www.nv-optics.cz/
nakoupil jsem tam opakovaně a v naprosté pohodě...



ikeb
Příspěvky: 27

Příspěvek#20 » pon 27. lis 2023, 20:58

pri koupe NVG doporucuji koukat na FOM cislo. to cislo specifikuje jak ciste a kvalitni dava NVGcko obraz.

u Photonisu sa u ECHO a ECHO+ tub (de facto jedine co te zajima, telo pro PVS14 sa da sehnat za par kacek, i elektronika neni moc draha) dostnes na 1600 FOM. U Gen3+ tub PVS14 se muzes dostat na 2000-2400 dle kvality a cenovky tuby



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#21 » pon 27. lis 2023, 21:35

důležitější než FOM je Resolution + S/N ratio. FOM je číslo, které se vypočítává jako součin těchto dvou a slouží pro základní orientaci. ALE, vysokého FOM se dá dosáhnout několika způsoby ( vysoké S/N ratio nebo vysoký resolution ) a pokud je jeden parametr výrazně vyšší než druhý, může být výsledný obraz mizerné kvality. Jde o to, aby oba parametry byly vyvážené. Pro mne je třeba důležitý i parametr " image alignment "- čím nižší, tím větší je hloubka ostrosti obrazu.

https://www.falconclaw.eu/how-big-is-the-difference-between-fom-1661-and-1979/

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#22 » pon 8. led 2024, 21:35

Nechci zakládat nové vlákno a tak to přidám sem ......

Chci si koupit brýle na balistickou helmu s nočním viděním 2+ / 3. generace a montáží na hlavě GSCI - PVS-7 pro noční pozorování. Máte někdo s tím zkušenosti ?

Jde mi hlavně o odolnost a výdrž, měl jsem doposud NVG-40 ale to se mi bohužel o víkendu odporoučelo po těžkém pádu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#23 » pon 8. led 2024, 22:02

tak pád na beton ti spolehlivě odrovná cokoliv, co je vyrobeno z plastu se skelnými vlákny, což je i PVS7/PVS14 a většina NVG na trhu. Existují sice noktovizory RNVG a jejich verze, které jsou ze slitin hliníku, ale objektivy + okuláry jsou vetšinou stejně plastové. A pokud má být zařízení lehké (aby tě při nošení nebolelo za krkem), šetří se každý gram. Vyber si něco, na co jsou dostupné náhradní díly - ta PVS7 má vcelku levný housing, kdyby se rozbil a je to jedno z nejrozšířenějších USGI zařízení. S NVG se prostě musí zacházet opatrně a základem je mít fixaci (tkaničkou, provázkem...) k přilbě nebo na krk, aby ti právě nemohlo spadnout na zem, kdyby odešla montáž na helmě. Jinak PVS7 není bino, pokud uvažuješ o řízení vozidla apod. i když tak vypadá (má pouze jeden objektiv a jednu trubku), pokud chceš pravé bino, musí mít min. 2 objektivy, přičemž každý tubus má svoji trubku (zesilovač). Cenově jsi ovšem někde jinde.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#24 » pon 8. led 2024, 22:46

Tady u toho právě píší odolná konstrukce a i cena 121 000 Kč tomu trošku odpovídá ale nemám s tím zkušenosti. NVGčko se mi rozbilo mojí hloupostí, po výcviku jsem si nechal helmu s viděním na střeše auta a rozjel sem se a bylo to ......

sice koukám i po tomto :
https://spyshop24.cz/dalekohled-s-nocnim-videnim-2-3-generace-gsci-pvs-31c-920.html

ale tady je tak nějak má hranice co do toho vložit a když už máš ve výstroji skoro melouna, nechci zas na tomle šetřit ..... Proto se i raději ptám a na reálné zkušenosti kdo má .....

Jinak t\ montáže k helně se dělají záměrně na volněji nebo jak to říci .... je to proto aby tě v boji za to někdo nechytl a nemával s tebou ....

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti