Kolimátory a pod.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#376 » pon 27. lis 2023, 11:39

U skutečného kolimátoru je to víceméně jedno - hvězdička tam bude pořád, protože kolim nemá eye relief. U prismy je pak třeba dodržet +- právě ten eye relief - tzn. vzdálenost výstupní (lidově zadní) čočky od oka. Některé prismy/puškohledy (zvláště s větším zvětšením) mají ten eye relief dost striktní, naopak fixní 1x a 2x bývají dost tolerantní a je to na tom, jak si člověk zvykne.



ikeb
Příspěvky: 27

Příspěvek#377 » pon 27. lis 2023, 20:54

jirkab64 píše:Takže na astigmatismus je lepší mít kolimátor blíže oka nebo dále?


astigmatizmus je zpusobeny deformaci rohovky - neni idealne zakrivena. muze byt lokalni mimo osu (napr poranenim, choroba) nebo v ose.
jsou choroby kdy dokonce dochazi k ruznemu vybouleni casti rohovky pod tlakem z duvodu nedostatocneho prolozeni kolagenovych vlaken v rohovce.

da se to kompenzovat (dle typu) mekkymi, polotvrdymi nebo tvrdymi cockami. v nekterych pripadech se da i laserova operace.


pokud si das kolimator bliz nebo dal ti neurobi rozdil. bude to hodne subjektivni. z vlastni zkusenosti bliz je lip. mensi tecku tendecne uvidis mensi hvezdicku.



Střelec
Příspěvky: 1673

Příspěvek#378 » úte 28. lis 2023, 08:26

Blbý je, že každý má prostě jiné oko a to co funguje jednomu, nemusí fungovat jinemu. Já než jsem se ustálil na Aimpointu, tak jsem na prodejně vyzkoušel opravdu kde co. Syn to podělil a preferuje zase prismu, která zase nevyhovuje mě.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 540

Příspěvek#379 » úte 28. lis 2023, 11:53

jirkab64 píše:Takže na astigmatismus je lepší mít kolimátor blíže oka nebo dále?


... nene špatně pochopeno. Asitimatism je tolerován Prism Scope. To je téma jedna. Téma 2 je pupila a její vzálenost při nahlížení, nijak nesouvisející s astg.
To morho: PA SLx 1x otestuju, díky za typ.



jirkab64
Příspěvky: 9

Příspěvek#380 » úte 28. lis 2023, 14:25

Tak všem děkuji, ale nějak se neorientuji. Mám kolimátor na Arku a vidím ovál, né velký, ale je tam. Docela mě toto téma začíná zajímat, takže jdu studovat :)

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 540

Příspěvek#381 » úte 28. lis 2023, 14:52

To Morho: ještě prosba, pocitově mi přijde vysoký, jaká je výška osy optiky od lišty zbraně. Dík.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#382 » úte 28. lis 2023, 17:34

DesertEagle: ma to několik možností výšky a cantileveru, třeba najdeš co ti bude vyhovovat, viz obr.
Pro PA SLx taky dělá pěkný montáže American Defense Manufacturing. tyhle prismy mají základnu mini ACOG, takže jdou použít i od jiných výrobců.

Obrázek

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 540

Příspěvek#383 » úte 28. lis 2023, 17:40

... super, moc díky



Zeppelin
Příspěvky: 2

Příspěvek#384 » pát 8. bře 2024, 15:42

Ahoj, příští měsíc kupuju CSV-9 a chci se zeptat, jaký kolimátor mi doporučíte? Četl jsem, že jelikož mám astigmatismus, tak je vhodný prizmatický. Takže třeba Vortex Spitfire? Budu střílet na terč, žádné akce v pohybu... Díky za rady.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#385 » pát 8. bře 2024, 16:38

Pokud chcrs prizmaricky zaměřovač, není to v zásadě technický kolimatoru, je lepší než Vortex Primary Arms, navíc máš daleko širší nabídku.

Pokud bys řešil cenu, je překvapivě kvalitní i Vector Paragon 1x, měl jsem v ruce a dost dobré.

Jinak za mě bych šel do toho PA 1x nebo 2x.



Zeppelin
Příspěvky: 2

Příspěvek#386 » pát 8. bře 2024, 18:19




Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#387 » ned 10. bře 2024, 21:16

Jj.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host