Pozorovací (střelecký) dalekohled.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 614

Příspěvek#241 » sob 10. úno 2024, 17:15

Ještě doplním (jak mi bylo připomenuto v PM), že dobrým ukazatelem kvality (mimo ceny) je také velikost (průměr) vstupních optických členů - lidově řečeno - čím větší ta přední čočka, tím bude mít pozorovák lepší některé optické parametry (světelnost ap.). Když se člověk podívá na ty kvalitní tak uvidí, že ty průměry jsou skutečně velké a u zvětšení 60x jsou více jak 85mm, u zvětšení 70x pak nejsou výjimky průměry kolem 100mm (Kowa Prominar TSN-99 má 99mm - ideální pro okulár 30-70x)

Takže očekávat od dalekohledu při zvětšení 60x a vstupním průměru optických členů 60 mm nějaké zázraky je liché.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3009

Příspěvek#242 » sob 10. úno 2024, 18:13

Dyť nikdo netvrdil že pozorovakem z lidlu uvidím bobek králíka na Měsíci.
Taky ho mám na moje střílení stačí, na pozorování měsíce s dětmi pro zajimavost taky stačí.
větší problém je na velké zvětšení, někdo vedle ve stavu kychne, pozorovakem se posune o 0,1 mm, terč zmizí a znovu najít terč chvíli trvá. To samé Měsíc.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3009

Příspěvek#243 » sob 10. úno 2024, 18:23

Na pororovani střelby 200+ nehodil by se astro dalekohled? Mj má hrubý zaměřovač.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 900

Příspěvek#244 » sob 10. úno 2024, 18:47

Není lepší mít rovnou na zbrani takovou optiku, ve které budou vidět i zásahy?

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 614

Příspěvek#245 » sob 10. úno 2024, 19:07

audis píše:Na pororovani střelby 200+ nehodil by se astro dalekohled? Mj má hrubý zaměřovač.

Naprostá většina zrcadlových hvězdářských dalekohledů má "obrácený obraz" - tj. výsledný pozorovaný obraz je výškově i stranově obrácený. (Viz princip, jak funguje zrcadlový dalekohled.) Na "pozemní" pozorování to není úplně vhodné.



tomas fuk
Příspěvky: 836

Příspěvek#246 » sob 10. úno 2024, 19:27

Astro dalekohled pouziva jeden muj kamarad a neni to dobre. On velice pekne funguje jen za urciteho pocasi. Uz si nepamatuji, jestli kdyz je slunecno, nebo pod mrakem. Proste pri jednom tomhle pocasi je nepouzitelny a obraz je zrneni, jako na starych televizich. Na druhou stranu pri dobrem pocasi vidi zasahy .308 na 800 metru.Takze astro dalekohled odstavil a koupil si klasicky pozorovak.



tomas fuk
Příspěvky: 836

Příspěvek#247 » sob 10. úno 2024, 19:50

Velikost objektivu taky neni zdaleka verohodne. Na vlastni oci jsem si vyzkousel treba Bresser Pirsch 25-75x100. Majitel se prsil, jaky ma spickovy pozorovak. Ja jsem si precetl jen napis na nem rekl jsem, ze je to mrd.ka z Lidlu. To jsem nemel delat. Kdyby mohl, tak me zabije. Jenze pak jsem postavil na stativ svuj Sightron Blue Sky II 20-60x85 HD, on postavil vedle me ten svuj "zazrak" a porovnavali jsme. Jake bylo jeho zklamani, ze on nevidi v tom svem zgarbu skoro nic a ja mam obraz krasne cisty a vidim zasahy na 300 metru. Od te doby na zavody nejezdi. Neunesl to.



Carloss
Příspěvky: 2973

Příspěvek#248 » sob 10. úno 2024, 20:01

Héfaistos píše:
audis píše:Na pororovani střelby 200+ nehodil by se astro dalekohled? Mj má hrubý zaměřovač.

Naprostá většina zrcadlových hvězdářských dalekohledů má "obrácený obraz" - tj. výsledný pozorovaný obraz je výškově i stranově obrácený. (Viz princip, jak funguje zrcadlový dalekohled.) Na "pozemní" pozorování to není úplně vhodné.

Naprostá většina teda fakt ne... Jen newtonovský (reflektory). Přímé (refraktory) podle typu okuláru.



Carloss
Příspěvky: 2973

Příspěvek#249 » sob 10. úno 2024, 20:06

Zásadní vliv na kvalitu má, světe div se, mj. materiál skla optických prvků (případně použitých hranolů). Zpravidla BK7, nebo BaK-4. BaK-4 poskytuje vyšší kvalitu zobrazení, jak nižším útlumem světla, vyším rozlišením, nižší barevnou aberací a geometrickým zkreslením. Takže i to by mělo být hledisko při výběru dalekohledů.



tomas fuk
Příspěvky: 836

Příspěvek#250 » sob 10. úno 2024, 20:09

Pokud chce clovek kvalitu, tak musi jit do Kowa, Swarovski, Meopta. serazeno od nejlepsi po mene lepsi.



pavelg
Příspěvky: 3124

Příspěvek#251 » sob 10. úno 2024, 22:01

viewtopic.php?f=47&t=674&p=105507&hilit=Maksutov#p105507

Kdo chce usetrit a nevadi trochu vetsi rozmery, astrooptika je dobra.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 614

Příspěvek#252 » sob 10. úno 2024, 22:50

Carloss píše:
Héfaistos píše:
audis píše:Na pororovani střelby 200+ nehodil by se astro dalekohled? Mj má hrubý zaměřovač.

Naprostá většina zrcadlových hvězdářských dalekohledů má "obrácený obraz" - tj. výsledný pozorovaný obraz je výškově i stranově obrácený. (Viz princip, jak funguje zrcadlový dalekohled.) Na "pozemní" pozorování to není úplně vhodné.

Naprostá většina teda fakt ne... Jen newtonovský (reflektory). Přímé (refraktory) podle typu okuláru.

Ale ano, asi jsi nepostřehl to slůvko "zrcadlových" v mé větě: Naprostá většina zrcadlových hvězdářských dalekohledů...
Refraktor je čočkový, nikoliv zrcadlový. ;)

A než hvězdářský refraktor je vážně lepší klasický pozorovací spektiv. Ona totiž cena při stejných parametrech bude (díky cenám za čočky) +- stejná.



Carloss
Příspěvky: 2973

Příspěvek#253 » sob 10. úno 2024, 23:15

Těch "zrcadlových" jsem si opravdu nevšiml. Jen astro refraktory oproti pozorovákům neobsahují hranoly. U pozorováku je hranolama nahrazená delka. To si u astro nelze dovolit. Cena stejná nebude, ptz pozorovák obsahuje právě ty kvalitní hranoly, který astro neobsahuje, ptz by to mělo kritický útlum, zkreslení a vůbec všechno špatně.



expres
Příspěvky: 624

Příspěvek#254 » stř 14. úno 2024, 22:32

https://www.zive.cz/clanky/wi-fi-halow- ... fault.aspx

Ledy se hybou a mozna budouci varianta tablet + kamerka/y
Treba budou budouci kamerky i za rozumny penize. Clanek zni dobre, diskuze o omezeni pasma uz tolik ne...Ono pozorovak za 40+k vyjde vse levneji a u strelnice to bude jedno :D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti