aktuální stav na trhu - optiky se zoomem, do ca 3000 Kč; výdrž na pružinových vzduchovkách s ~16J



Chudzoskruo
Příspěvky: 53

Příspěvek#1 » pát 3. bře 2017, 18:23

Zdravím,

říkal jsem si, že by nebylo od věci založit toto vlákno, poněvadž je dost uživatelů levnějších optik a informace o těchto věcech dost stárnou, takže by člověk zkrátka mohl jednak najít v takovém vlákně historické informace také důležité pro současné rozhodování co koupit, ale také jednoduše v posledních příspěvcích aktuální stav. Poněvadž časem se mění sortiment co do značek a oficiálních modelů, jednak i nezměněné výrobky mohou v různém čase být/nebýt dostupné na našem trhu, jednak i výrobky jevící se stejně, mající např. totéž jméno, mohou časem projít úpravami původního návrhu, jednak i přes tentýž následovaný náčrt a vzor může upadnout výrobní kvalita v daném podniku vůbec atpd.

Proto jsem si říkal, že by nebylo od věci mít takový post, zaměřený na levnější optiky, nevím, zda to dále omezit na zoom, ale nechal jsem to takto. Snad hranice 3000 bude oddělovat drahé a levné puškohledy i v budoucnu (možná je ta hranice spíš 2500), samozřejmě kdo by se zlobil, kdyby šla cena dolů, ale myslím tím ve vztahu k smysluplosti tohoto vlákna.

Zároveň dost uživatelů takových optik užívá tyto jak na malorážkách, tak vzduchovkách, proto jsem tam přidal i to téma případné výdrže na pružinovkách, zdá se mi, že by toto mohlo dost uživatelů zajímat.

Zároveň se pokusím sám začít, poněvadž zrovna optiku plánuji koupit.



Chudzoskruo
Příspěvky: 53

Příspěvek#2 » pát 3. bře 2017, 19:20

Z pročítání fór a hledání vad puškohledů jsem zatím zachytil, že se lidem puškohledy ničili (šlo konkrétně asi ca o 3-4 lidi) po 500-1500 výstřelech a především tedy na 16J pružinových vzduchovkách.

Co se týče puškohledů a pružinových vzduchovek kolem 16J, většina chválila dva druhy, Optisan cobra 3-9 a Nikko stirling airking gold crown, ale vyskytl se jeden uživatel, kterému se polámal i druhý jmenovaný puškohled, ale snad šlo spíše o výjimku. Zároveň jde ale o puškohledy, u kterých jejich pověst doprovází vyšší cena z těchto levných.

Jeden prodejce také tím co říkal jakoby naznačoval, že může jít i tu a tam o nevytříděné kusy, respektive vadné výrobky, ty se prý pokazí brzo, nebo jde o dobrý kus a ty vydrží bez vady dlouho, soudil patrně podle reklamací, šlo o jeden konkrétní puškohled, tedy že buď lidi reklamovali relativně brzo nebo vůbec.
Otázka tedy je, zda má smysl utrácet i za ty dražší z levných, alespoň co se týče hrůzy, že se mi můj puškohled dřív či později pokazí, nechám-li stranou kvalitu obrazu a jiné věci.
----------

Co jsem hledal, zrovna v tuto dobu v ČR není dobře dostupný NS airking, Optisan cobra dostupný snad jen v jednom až dvou obchodech.

Zase se celkem roztrhl pytel s puškohledy walther a raven, také je dost dostupný NS mountmaster. O těchto nyní dostupných ale není na fórech moc informací (nalezl jsem jen něco málo o NS mountmaster).

Co se týče ceny:
NS airking, těžko říct, ale typuji tak kolem 2800 Kč - 3-9×42, s podsvícením střeleckého kříže, nastavitelným objektivem (AO=adjustable objective); (pozn. dělá se i verze 4-12, ta je ale o cosi dražší)
Optisan cobra k 2500 - 3-9×42, AO, bez podsvitu

Raveny lze pořídit k 2000 - 3-9×40, AO, podsvit
Walther také k 2000 - 3-9×40, podsvit, bez AO
NS mountmaster nejlevněji k 1300 - 3-9×40, bez podsvitu, s AO ;; s podsvitem a AO k 1700

Na některé jiné značky (né ale zdaleka všechny probírali uživatelé fór) jsem slyšel i dost hanu , např. na hawke, těžko říct, do jaké míry je toto pravda.


Snad někdo uvede nějakou svou osobní zkušenost s těmi ostatními, ke kterým toho moc není, jako walther, raven, ns mountmaster, případně přidá další info k jiným.
Naposledy upravil(a) Chudzoskruo dne pát 3. bře 2017, 19:29, celkem upraveno 8 x.



Chudzoskruo
Příspěvky: 53

Příspěvek#3 » pát 3. bře 2017, 19:24

Jinak ještě co se týče nastavení objektivu, prý to je důležité jen do ca 80-100m, potom prý už nehraje roli.

Ale při tom se vyrábějí puškohledy i s účelem použití u vzduchovek, tedy střelby ca do 50m, které nemají nastavitelný objektiv, celkem by mě zajímalo, jak je to tedy s touto věcí, zda je nastavení objektivu, které asi tedy souvisí se změnou paralaxy (podle googlu tedy jakéhosi úhlu pro vcházející paprsky světla), opradu tak důležité, nebo zda to třeba souvisí i s tím, zda uživatel nosí brýle či ne?

Uživatelský avatar
tomblaha
Příspěvky: 195

Příspěvek#4 » sob 4. bře 2017, 23:04

Já mám na maloážce tohle: http://aukro.cz/puskohled-6-24x50-s-pri ... 18534.html druhou sezonu, cca 1000 ran a není problém, nástřel drží bezproblému, používám většinou rozsah 6 - 12x, při maximu 24x už obraz není tak kontrastní. Koupil jsem ho v aukci s příhozy za cca 800kč.. Netuším jaký rozdíl je mezi malorážkou a vzduchovkou v průběhu zpětného rázu ale malorážka (střela) má rádově větší energii...



Chudzoskruo
Příspěvky: 53

Příspěvek#5 » ned 5. bře 2017, 12:23

Ahoj, dík za info. Můžu se zeptat? Myslíš, že 9 stačí nebo je těch 9-12 zásadněji užitečné? (Už jsem četl od některých lidí, že čím víc, tím líp, jiní zase že není potřeba, jeden dokonce že mu stačí 4× dokonce i na 100m, ale každý názor se hodí).
Jakože docela dobrá cena za 6-24×50, divím se, že to stále prodává, asi má zásoby.
Jinak taky jsem kdesi četl, že maxima zvětšení k 24 prý dávají až ty hodně drahé puškohledy bez mlhy.

O vzduchovkách dost lidí říkalo, že sice energie je menší, ale ten ráz je prý kvůli pružině a pístu horší, tedy co se týče ničení puškohledu, u nepružinovek to tak prý už není. Psali i lidi, že jim třeba slavia 634 zničila 3 puškohledy v řadě někdy i po 50 výstřelech dokonce. Psalo to víc lidí, jakože už se mi přihodilo, že něco říkali na fóru všichni a nebyla to pravda, takže jsem tak trochu ostražitější.

Mimochodem, nechybí ti někdy to zvětšení 3-6krát, když to začíná od 6ti? Ten puškohled asi nemá značku, což by samo nemuselo vadit. Přiznám se, že se v puškohledech vůbec nevyznám, protože jdu kupovat první, vím, že lidi psali o rozdílech v ostrosti a čistotě obrazu. Taky jsem si říkal, jestli těch ×50 není už moc velká koule, na zkm 456 a snipení asi ne (tu ostatně i mám; zkm456 je totiž stejně těžkopádná), ale otázka je, jestli na slávce to člověk neurve někde o strom :), ale je to jen můj laický nápad, tak nevím jak je to v praxi.



Chudzoskruo
Příspěvky: 53

Příspěvek#6 » ned 5. bře 2017, 14:17

Ten člověk co je prodává na aukru má i webové stránky:
https://goodgoods.cz/index.php?id_categ ... &id_lang=1

Prodává jen bez značky jestli dobře koukám.

Má tam např. tedy ten tvůj:
1500 Kč - 6-24×50, s podsvitem, AO
A potom za 1700 - 4-16×40, s podsvitem, AO

Jakože jsem ještě zapomněl dodat, že tamty puškohledy navrchu měly všechny v ceně montáž 11mm.
Tady ten druhý (4-16×40) je bez montáže, ten první má montáž 22mm, montáže k nim jde dokoupit za 200 Kč.
Prý montáž může taky dost ovlivnit, zda drží nástřel.

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#7 » ned 5. bře 2017, 14:33

Tvl a já si koupil sklo 6-24x56 za 4 pětky a k tomu montáž za 10, no to mi po.er. Ale jo, je třeba prošlapat i slepé uličky, taky jsem si podobnými skly před cca 12-15 lety prošel.



Jirik.fx
Příspěvky: 356

Příspěvek#8 » ned 5. bře 2017, 16:30

O větrovkách a pružinovkách toho vím celkem dost. A dlouhodobě nevydrží na pružinovkách žádná optika co se dá pořídit do 3 tis. Pružinovky naprosto spolehlivě likvidují i optiky co se dávají třeba na .308 win. Naopak na malorážce vydrží skoro všechno. Pružinovka je prostě zabiják optik. Je mi, ale jasné, že každý si musí tu jednu svoji levnou optiku na pružinovce zlikvidovat, jinak neuvěří. Já jsem nemusel, pružinovku jsem přeskočil a koupil rovnou větrovku. Napiš Alexovi na www.alexxxus.cz ten o tom ví naprosto všechno.



Chudzoskruo
Příspěvky: 53

Příspěvek#9 » ned 5. bře 2017, 21:49

Jj, dík za info.

Zkusím mu napsat, už jsem četl od něj nějaké recenze, jakože ale někteří psali, že jim právě puškohled vydržel. Regl jsem se na forum v angličtině a tam se právě jednomu divili, že mu diana 34 zničila už všechno i optisan, a ty jejich diany by měli mít i k 23 joulům, asi tam nemají to omezení na 16 jak my.

Jakože fór je, že arms-cz prodává dianu 34 v nadpisku 16J a dole 300m/s, což bude asi taky kapánek víc Oo.

Uživatelský avatar
tomblaha
Příspěvky: 195

Příspěvek#10 » ned 5. bře 2017, 22:27

Jirik.fx : právě proto jsem psal že jde nejen o energii střely ale o ten průběh sil v okamžiku výstřelu. A vzhledem k tomu že jde o naprosto jiný mechanizmus chápu že optika co dá v pohodě malorážku nemusí zvládnout vzduchovku s o řád nižší energií střely....
Chudzoskruo:
Hodně otázek :)
Zvětšení puškohledu - tady je vždy třebay zohlednit prmární určení. Jestli střelba na víceméně konstantní vzdálenosti a typ cíle (klidně pak fixní zvětšení) nebo co nejuniverzálnější. Variálbl dává prostě víc možností. Ale něco si za to bere. Vašší optickou i mechanickou složitost. Prvním důsledkem je vyšší cena, pak horší kvalita obrazu, zejména v oblasti maximálního zvětšení. Částečně se to dá kompenzovat právě vhodným průměrem vstupní čočky. Také čím větší čočka tím více světla, ale při hodně velkém průměru jde nahoru cena a možnost že se čočka "nepovede". Ideální by bylo kdyby měl puškohled 1x - 32 x ale to je tolik kompromisů že je to v praxi nereálné.. Mě osobně nevadí že začínám na 6x, protože když chci střílet na vzdálenost do 10ti merů optiku sundám během 10 sekund a nandám stejně rychle ... ale v podstatě to nedělám. Jo a ještě je jedna varianta a to je kolimátor případně se zvětšovacím modulem :) To aby toho člověk na přemýšlení neměl málo.. A to co psali jiní v jiných vláknech je pravda: pokud tě střelba chytne a budeš jí chtít provozovat na vyšší úrovni je to skvělý koníček ale dost drahý.... může se stát že člověk zaplatí 50000 ani neví jak :) Já osobně střílím druhým rokem (takže zelenáč) a peníze raději nepočítám... a když vidím co kolikrát soupeři mají za vybavení je mi do breku :) protože to nikdy nezaplatím...



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#11 » ned 5. bře 2017, 23:21

Neber to teď zle, ale vydáváš se na prošlapanou cestu, která nikam nevede. Tisíce to vyzkoušeli před Tebou, zanechali o tom svědectví a přesto to znovu a znovu zkoušejí další průkopníci objeveného.

1. finanční strop 3 tisíce prostě neumožňuje koupit novej puškohled - to co koupíš bude vždycky jen čínská hračka určená maximálně na airsoft (a kolikrát ani na ten airsoft ne).
2. snažíš se udělat sniperku z pružinovky, která ze samé podstaty je určená pro zábavnou střelbu na krátké vzdálenosti. Horko těžko se s ní dá použitelně přesně střílet na 25-30 m (ideálně na 10 m), 50 m je už na hraně, 100 m je sci-fi. Zkus si vygůglit balistickou křivku pro 16J vzduchovku a pochopíš. Na tyhle flinty patří dioptr se kterým se dá střílet s odpovídající přesností (na ty vzdálenosti 10-30 m).

Pokud už trváš na optice tak zapomeň na nové puškohledy v této cenové hladině a hledej v inzerci starší puškohled osvědčené značky. Mě se povedlo na Aukru podchytit starší Bushnell elite 3-9x50 za 1500 Kč. Nicméně pro tu optiku bude vhodnější (bezpečnější) větrovka, nebo jak už psali jiní malorážka (tam se těch 50-100 m už přesně střílet dá).

Pokud i přes dobře míněné rady koupíš nějakou čínu a rozpadne se Ti, tak to prosíííím hlavně ventiluj v tomto vlákně později. Může to ušetřit peníze dalšímu experimentátorovi (a nebo taky ne) ;)



Chudzoskruo
Příspěvky: 53

Příspěvek#12 » ned 5. bře 2017, 23:57

tomblaha: dík za info, myslel jsem z toho, co jsem zatím posbíral, že by to tak nějak mohlo být.

Já jsem střílel jako malý, tak snad mě to tak nechytne :). Pak jsem s tím docela na dlouhou dobu sekl, asi i kvůli flobertce, která mě zklamala.

Ještě jsem trochu řádil na tom fóru v angličtině gatewaytoairguns.org. Kukám teď podle názvu, že je to fórum jen na vzduchovky.

Jeden mi tam doporučil optiku na pružinovky, říkají jim obecně "spring rated", vypadá celkem solidně:
https://www.amazon.com/Hammers-3-9x40AO ... B0099XIJKC

Měla by prý vydržet, jen je otázka, zda ta montáž, jednodílná, půjde na slavii 634, četl jsem, že prý slavie mají celkem krátkou rybinu, ale jinak rozměrově podle description prý sedí na 3/8 palcovou i 11mm rybinu.
(Fits onto 3/8" & 11mm dovetail rail or groove on top of the receiver)



Chudzoskruo
Příspěvky: 53

Příspěvek#13 » pon 6. bře 2017, 22:31

Tak podle Alexuse cobra vydrží, slavia a 16 joulů je prý "vklidu".

Jakože na tom foru v angličtině považují 16ti joulové vzduchovky ještě za málo, ty silnější nazývají "magnum", většina tím snad myslí vzduchovky i nad 25J, doporučují tam tyto značky na pružinovky, zároveň tedy z těch, které mají puškohledy cenově dostupné:
leapers utg (měla by být jedna společnost), centerpoint, hammers

Ale asi tedy musí být u konkrétního typu, zda je určen pro pružinovky, asi někde dohledají, že je třeba pro "magnum springers".
Jakože jsem si teď všiml, že někteří prodejci podobné věci uvádí i u nás (jako třeba že vydrží do 16J), otázka je, do jaké míry je to pravda, je to uvedeno i u ravenů například v jednom eschopu.
Každopádně ta hammers 3-9×40 prý je ok, dost možná i na "magnum springers".

Jen je problém, že prý je v USA jakési ITAR nařízení (International Traffic in Arms Regulations) a ten prý zakazuje prodávat puškohledy vně U.S., takže na amazonu (ani tedy jinde) u amerických prodejců by se to nemělo dát koupit, psal to tam Kanaďan, že prý i on to musí kupovat přes nějakého známého v U.S.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#14 » úte 7. bře 2017, 21:41

Zpětný ráz je u vzduchovky větší, než u malorážky, to je jasná věc, také bych šel do levnější kvalitní a komisní.



Chudzoskruo
Příspěvky: 53

Příspěvek#15 » pon 20. bře 2017, 12:07

Koukal jsem se poté ještě na možnost koupit puškohledy přímo v U.S., protože hammers a centerpoint mimo U.S. nejsou moc k dostání. Vedlo mě to na tuto adresu DDTC - Directorate of Defense Trade Control:
https://www.pmddtc.state.gov/registration/

Napsal jsem tam na kontaktní email prosbu o radu/vyjádření (dělal jsem dřív trochu s legislativou, tak jsem tušil trochu, jak to chodí), jak je to s kupováním puškohledů, i zda je vlastně legální, když to běžný smrtelník koupí v U.S. a pošle do ČR a došla mi tato odpověď, která asi tedy zdůrazňuje jedinou schůdnou legální cestu pro běžného smrtelníka:
----
You would have to locate a company registered with DDTC in order to export the optical scope, the second question, is it controlled under the ITAR? If not, You would have to locate a company registered with the Department of Commerce.

Semper Fi
Donald R. Beard, Jr.
Official
UNCLASSIFIED
----

Když na to teď koukám, teoreticky by možná mohla tato společnost "registered with DDTC" být i v ČR.

Jinak tedy z odpovědi plyne, že:
pokud zbraň spadá do ITAR --> je třeba najít společnost "registrovanou pod DDTC"
pokud nespadá -> společnost "registrovanou pod Department of Commerce"

Myslím ale, vlastně to naznačuje i ta odpověď, že všechny optické puškohledy spadají do ITAR.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů