Identifikace "nosiče"



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#136 » úte 14. srp 2018, 15:02

@Střelec: Tasticka u doktora ma jistou vyhodu a vyhnul bych se u doktora situacim typu: "Svleknout <doplnte dle vaseho uvazeni> a na stul." Muj obvodak je naprosto v klidu a podobnou prihodu jsem zazil na ultrazvuku lytka po urazu.
Prisel jsem na radu, sestricka me poprosila at si sundam kalhoty a lehnu si na stul brichem dolu. Tak jsem se zminil, at se nelekne, ze mam sebou pistoli. Prohlasila: "Pokud na nas nebudete strilet tak v pohode." Tak jsem vybil zbran, udelal rozborku, schoval hlaven k sobe a lehnul si na stul. Prisla pekna mlada doktorka, udelala vysetreni a po vykonu jsme podiskutovali na tema s cim strilime, jak dlouho, jestli jsme se nevideli na besede LEXu apod. Provedl jsem sborku, oblekl jsem se, nabil a schoval Glocka, podiskutoval se sestrickou na tema "proc se ji nelibi zbrane v pritomnosti deti." Diskuse mela asi 30 sekund a uznala, ze na tim neni nic spatneho, akorat je treba pristupovat k tomu odpovedne.

K tematu. Identifikace nosice jde jednoduse podle chovani a obcasne boule pod oblecenim co se vyskytne. Nekdy to je hodne zrejme, kdy se pan v lehke bile kosili postavi proti slunci a prosvita mu pod ni IWB pouzdro, nebo pripad meho kamarada, ktery nosi CZ75B ve vnejsim pouzdre a pres to vypasovane triko presne na telo. Jindy to nejde ani poznat. Ja treba nosim pred pistoli nuz na opasku, ktery pouta pozornost a pokud clovek vylozene nezkouma co je za nim tak si niceho nevsimne. Paradoxne moje IWB pouzdro dela vetsi bouli na triku kdyz tam zbran nemam, nez kdyz nosim. Uz jsem na tancirne zaregistroval par zvedavych pohledu co je ta boule na triku. Vysvetlujte jim pak v nasledujici diskusi, ze je to sweatguard ohnuty podle vaseho OTP(Okrasny Tukovy Polstar), protoze ho zrovna nedrzi zbran.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#137 » úte 14. srp 2018, 19:01

To bych asi radši pouzdro se zbrani omotal tričkem nebo oděvem ke kteremu je pripnuto a vzal si ho k sobe na lehátko, než tam manipulovat, a nejlip provest vše tak, aby nebyla videt, i kdyýž jsem její přítomnost oznámil. Uf ... to, co jsi popsal, bych mel strach provest v ordinaci.



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#138 » úte 14. srp 2018, 19:21

juraj1 píše:...Tak jsem vybil zbran, udelal rozborku, schoval hlaven k sobe a lehnul si na stul. Prisla pekna mlada doktorka, udelala vysetreni a po vykonu jsme podiskutovali na tema ... Provedl jsem sborku, oblekl jsem se, nabil a schoval Glocka, podiskutoval ... akorat je treba pristupovat k tomu odpovedne.


Proboha! To snad ne?!

Každá zbytečná manipulace s nabitou zbraní s sebou přináší riziko, a vy provádíte takovéhle "zbraňové manévry" před cizími lidmi, vybíjíte a nabíjíte zbraň v místnosti, ve které s největší pravděpodobnbostí nebylo vybíjecí zařízení a žádný bezpečný směr, kam mířit při těchto manipulacích?!

Jenom to, že zbraň opustila pouzdro, se nemělo stát, a všechno potom je úplná katastrofa. To opravdu nebylo odpovědné, to bylo hloupé a nebezpečné.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#139 » úte 14. srp 2018, 20:51

jj asi určitě jo. Já bych se svlékal odvrácenou stranou, odloženým oblečením pistol v pouzdře zlehka přikryl, aby nebyla na první pohled vidět, žádný stres. Kdyby vidět byla, podle mě obsluha ordinace nebude reagovat (pištol, analní vibrátor, klíčky od Bugatti, to je vše pacientovo osobní věci které nemá co ordinace hodnotit nebo se tím vzrušovat). Pokud ne, fklidu se obsluha zeptá nebo se začne bát (aspon bude pečlivější), nosič fklidu odpoví. Excesy být můžou, ale bude jich velmi velmi málo, ohled na ně brát netřeba.



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#140 » úte 14. srp 2018, 20:53

@Knop :lol: Tak hlavně opatrně, a doma se na zbraně dívej jen z dálky, nebo na obrázku :lol:



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#141 » úte 14. srp 2018, 21:39

@Viral: Opravdu si názor, že nadrcnutá zbraň měla zůstat v pouzdře, zaslouží takový posměch ve stylu dívání se na zbraň zdálky, na obrázku a podobné lability? Psal snad o tom Knop něco?
Píše se tu o identifikaci nosiče, tady pán nahoře předvedl názorně, jak se zcela anuluje skryté nošení, dokonce i to, jak se páchá přestupek za přítomnosti svědků, a posměch sklízí ten, kdo to kritizuje. Zajímavé.
Nevím jak kdo, ale já osobně se domnívám, že umím svléknout a odložit (i letní) oblečení, aniž by plné pouzdro bylo vidět. Potřebuji k tomu jen jednu zeď, ke které se natočím dokud nejsou gatě dole a nejsou přeloženy napůl. A nemusím z toho udělat divadlo pro osazenstvo ordinace. Nehledě na to, že k lékaři, kde se svléká, beru vždy taštičku, nebo neberu nic (podle toho, jak mohu kontrolovat).



jihlavak
Příspěvky: 23

Příspěvek#142 » stř 15. srp 2018, 08:02

Pár pravděpodobných úlovků ostatních nosičů mám, většinou jsou to evidentní brašničky, pak občas obrys pod trikem a jeden exot se schválně odhalenou pažbičkou, ale toho mezi skryté nosiče nepočítám. Souhlasím s Braniborem, že když při čekání někde si všimnu někoho dalšího s "bambitkou", tak jsem za to spíš rád.
Sám nosím skoro pořád v apendix pouzdru a i když jsem to nejdřív hodně řešil aby nikde nic nevykukovalo, tak s postupem času mi narostl pupík, pouzdro se změnilo na pupendix a začala se mi rýsovat pažbička pod trikem. Vyřešeno nakonec podložením pouzdra tak, aby zbraň byla víc zatlačená do pupíku.
Jinak je až překvapující jak jsou lidi nevšímaví, i v situacích kdy si sám myslím že jsem byl 100% prozrazen, tak se mi snad ještě nestalo aby si někdo opravdu všimnul. Soudě podle jejich reakcí...
Jednoznačně nejrizikovější místo k odhalení bych řekl: parkoviště u obchoďáku a MHD + výlezy z metra(průvan).

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#143 » stř 15. srp 2018, 09:14

Slezman, Knop: No já teda absolutně nesouhlasím. Tohle je teda pěkná paranoia. Pokud neumím vybít zbraň bezpečně kdykoliv a kdekoliv, tak bych vůbec neměl mít ZP sk. E. Podle zákona se jedná o "odbornou způsobilost" nosit, vlastnit a držet zbraň. Odborná způsobilost (nejen v tomto oboru, ale i BOZP, PO a čemkoliv dalším) znamená, že jsem dostatečně znalý a umím vyhodnotit danou situaci a sám si určit přítomná rizika a dle toho si určit postup co a jak budu dělat. Určitě je vhodné použít vybíjecí stoleček, pokud tam ale není, je moje povinnost to vymyslet jinak. Stejně jako když jsem odborně způsobilý pro práci ve výškách, tak hledám jistící oko, ale když tam hold není, musím dle své odbornosti vymyslet, kam si lano uvážu. Pokud umím bezpečně vybít zbraň pouze na střelnici u stolečku, měl bych mít tedy pouze sk.B, sorry.
juraj 1 podle mě vůbec neřekl nic, co by poukazovalo na to, že porušil zákon. Automaticky předpokládám, že si vybral směr bezpečný pro vybití. Rozhodl se, že odtajní svoje nošení, získal svolení vlastníka prostor, aby směl zbraň držet v jeho prostorech a předpisově ji uvedl do stavu držení. Podle mě čistý jako křišťál.

Sorry za zdánlivé OT, ale podle mě je to i tak stále dost k tématu - jde o situaci, kdy kolega nosil a bylo třeba odhalit, že nosí.

Jo, a ještě EDIT k zamyšlení - Slezman, Knop: opravdu si myslíte, že nadrcnutá zbraň má zůstat v pouzdře? Podle mě pouze pokud ji máte u sebe. Pokud ji ale máte někam odložit, je vaše povinnost ji vybít! Jinak leží nabitá zbraň v objektu vlastníka prostor v režimu držení bez jeho vědomí a ready k použití. Není spíš tohle porušení zákona? Uznávám, nejlepší varianta je se na to připravit a zbraň k lékaři nebrat. Ale lehnout si nahatý čelem na lehátko a nechat si zbraň ležet nabitou v haldě oblečení na stole je podle mě dost zcestné. A vy to tu radíte nováčkům, kteří si to můžou přečíst.
Naposledy upravil(a) honzek86 dne stř 15. srp 2018, 09:23, celkem upraveno 1 x.



Caroprd111
Příspěvky: 313

Příspěvek#144 » stř 15. srp 2018, 09:20

Neřekl bych, že to není čistý, jen, že je blbost tyhle věci v ordinaci dělat. Ale pokud už se pro ně rozhodl, asi je špatně neudělal. Asi jako privazat si to lano za shnilej trám, i když je vedle něj pevná traverza.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#145 » stř 15. srp 2018, 09:24

Caroprd111: Amen. Asi tak. Rozhodl se pro dost krkolomnou variantu, ale obviňovat ho, že na veřejnosti porušoval zákon, mi přijde trochu silný kafe.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#146 » stř 15. srp 2018, 09:52

Slezman píše:jak se zcela anuluje skryté nošení, dokonce i to, jak se páchá přestupek za přítomnosti svědků,

Pak me zcela jiste dokazes odkazat na paragraf, ktery jsem porusil?

Kód: Vybrat vše

(2) Pro účely tohoto zákona se rozumí

a) držením zbraně nebo střeliva mít

1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,

2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,

b) nošením zbraně nebo střeliva mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a),


V momente kdy bych odlozil kalhoty s nabitou zbrani v pouzdre, pak bych se dopustil prestupku proti:

Kód: Vybrat vše

§ 29

Povinnosti držitele zbrojního průkazu

(1) Držitel zbrojního průkazu skupiny A až E je povinen

a) dbát zvýšené opatrnosti při zacházení se zbraní, střelivem, střelným prachem a zápalkami,

b) zabezpečit zbraň kategorie A, B nebo C a střelivo (§ 58),

c) zabezpečit zbrojní průkaz a průkaz zbraně proti zneužití, ztrátě nebo odcizení,


protoze bych zbran nezabezpecil, jak mi uklada zakon. Nadrcnuta zbran co se nekde jen tak vali je jeste horsi moznost nez to co jsem udelal ja a je to minimalne prestupek proti zakonu.

Takto jsem presel z rezimu noseni do rezimu drzeni se zbrani vhodne zabezpecenou jak mi uklada zakon.

A kdyz uz jsme u toho. Ordinace neni verejne pristupny prostor. Cekarna mozna ano, ale ordinace v zadnem pripade. Z hlediska zakona 119/2002, respektive povinosti ZP kat. E to nema vyznam. Leda bych se tam mohl s doktorkou ozrat a <edit>manipulovat u toho se zbrani</edit> dle:

Kód: Vybrat vše

§ 29

Povinnosti držitele zbrojního průkazu

(3) Držitel zbrojního průkazu skupiny A až E nesmí

b) nosit zbraň nebo s ní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném jakkoliv manipulovat, pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů nebo jiných návykových látek,11) léků nebo v důsledku nemoci,



Dale gymnastikou v rohu se stoprocentne kvalifikujes na odhaleneho nosice, nemluve o poruseni zakona o zbranich, protoze jsi nezabezpecil zbran.



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#147 » stř 15. srp 2018, 10:00

honzek86 píše:opravdu si myslíte, že nadrcnutá zbraň má zůstat v pouzdře? Podle mě pouze pokud ji máte u sebe. Pokud ji ale máte někam odložit, je vaše povinnost ji vybít!


NE!!! Vaše nejdůležitější povinnost je neohrožovat sami sebe nebo ostatní! Jak chcete vybíjet a nabíjet zbraň, když nemáte v tu chvíli bezpečný směr, kam mířit? Když nemám kam mířit, tak to prostě dělat nemůžu, a nejbezpečnější věc, co se dá udělat, je zbraň vůbec nevyndavat z pouzdra a manipulovat jenom s pouzdrem se zbraní uvnitř.

Co se týká návštěv lékaře, nejlepší je zbraň s sebou vůbec nebrat, nebo brát ale pokračovat v režimu skrytého nošení (třeba si jí i s pouzdrem na záchodě přendat do kapsy, do tašky, atd. za předpokladu, že oděv s nebo tašku budete mít u sebe a pod kontrolou).

To, co tady popisoval Juraj, mi zní tak neuvěřitelně, že to snad ani nemůže být pravda, ale jestli je, tak bych to hodnotil jako trapné divadlo a předvádění se, ale hlavně jako závažné porušení zásad bezpečného zacházení se zbraněmi.

Kdyby se formulovaly zásady zacházení se zbraněmi, tak by za 1. byla BEZPEČNOST a za 2. DISKRÉTNOST.
Naposledy upravil(a) Knop dne stř 15. srp 2018, 10:18, celkem upraveno 1 x.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#148 » stř 15. srp 2018, 10:17

Nepřeháněj to - bezpečný směr je v takovém případě přímo dolů nebo proti překážce, za níž se nenachází živá bytost a u které lze rozumně předpokládat, že případnou střelu zadrží.

Formálně vzato na tom nic špatného není (spíše naopak), k diskusi je spíš to, jestli je moudré vybíjet zbraň u doktora, protože ne každý má pochopení pro držitele ZP a i když ho má, tak se mu nemusí moc líbit, že mu v ordinaci manipuluješ se zbraní. Sice nosíme skrytě, ale občas k tomu doktorovi někdo musí i se zbraní s něčím akutním, co vyžaduje odložení oděvu - a tam se prostě nejde vyhnout tomu, že budeme rozpoznáni jako "nosiči".

Osobně bych se obával, že třeba na malém městě, kde se všichni znají to pak doktor nebo sestra začnou řešit s pacienty - a celé město bude vědět, že nosím (což je identifikace nosiče totální a skryté nošení pak začíná postrádat svou hlavní funkci - že o té zbrani nikdo neví). Toho doktora neznáme, takže nemůžeme soudit, jestli se juraj rozhodl správně, osobně jsem toho názoru, že tahle diskuse už je off-topic.



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#149 » stř 15. srp 2018, 10:26

Bezpečný směr míření není v ordinaci lékaře NIKDY ŽÁDNÝ, i kdyby tak náhodou nějaký byl.

A fakticky tam žádný opravdu nemusí mít, protože mířit na např. betonovou podlahu opravdu není bezpečné, mířit na stěnu, která může být tenká příčka s lidmi nebo drahým zařízením za ní, také ne.

Mimochodem, jestli začnete vytahovat, vybíjet, nabíjet a dokonce rozebírat zbraně kdekoli na veřejnosti nebo v uzavřených prostorech před cizími lidmi, koledujete si o velký průšvih, není to jenom trapné, nebezpečné a nediskrétní.



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#150 » stř 15. srp 2018, 10:34

Knop má doma profi vybíjecí zařízení. Kdo ho nemá, je nebezpečný ;) A stejně jako nosí zbraň, jen když je to pohodlné, zapíná si pásy v autě taky jen když má chuť a když se to hodí. Když bambitku s sebou nemá, nic se mu nemůže stát.

My ostatní se budeme v nestandardních situacích chovat tak, jak usoudíme, že je nejvhodnější a nejbezpečnější...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti