Silica Gel - odstraňování vlhkosti v trezoru



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#1 » pon 23. úno 2015, 22:47

Máte někdo zkušenost z prostředky ke snížení (odstranění) vlhkosti v trezoru nebo skříni? Zajímaly by mě praktické zkušenosti s používáním a s udávanou možností regenerace v troubě.

Koukal jsem že se dají sehnat různé velikosti v různých cenových relacích.
http://www.naboje-prebijeni.cz/silica-gel-krabicka-40-g
http://www.naboje-prebijeni.cz/silica-g ... ovka-750-g



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#2 » pon 23. úno 2015, 22:52

Asi dobrá věc, použil bych to asi na chatě.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#3 » úte 24. úno 2015, 00:31

Někdo tvrdí, že podobně poslouží pytlík rýže, jelikož také váže vlhkost.



aleš_
Příspěvky: 136

Příspěvek#4 » úte 24. úno 2015, 03:45

Nemáte někdo informace, jestli levné silikagelové stelivo pro kočky funguje alespoň podobně jako klasický silikagel pro vysoušení? Používá se v laboratořích k vysoušení chemikálií a je o dost dražší, než stelivo pro kočky. Chemicky je to to samé, princip vázání vody je fyzikální - v těch kuličkách jsou mikropóry ve kterých se voda zachytí.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#5 » úte 24. úno 2015, 16:07

Silkagel se regenerovat dá a je inertní, nepodporuje korozi. Je to vlastně mikroporézní sklo, které do pórů zachycuje vlhkost. Pak jsou ještě odvlhčovače s chloridem vápenatým, který naváže vodu a steče do misky. Ten bych do trezoru nedával, přece jen chlorid je chlorid. Kilo silikagelu pojme něco přes dvě deci vody. Volně sypaný stojí od 200 za kilo, mívají ho v prodejnách obalů. Nasypeš to do plátěného pytlíku a sušíš. Nejsem si jistý, ale ten kočičí bude smíchaný ještě s něčím jiným, nebude to čistý silikagel. Regenerace je pár hodin v troubě při cca 140 stupních. Dobře se to kontroluje průběžným vážením. Asi by nebylo od věci zaizolovat dveře a všechny otvory v trezoru. Proti vlhkosti ale možná nejlépe zafunguje malé topné těleso. Ohřátý vzduch má větší schopnost absorbovat vodu a proto klesne relativní vlhkost. Kdesi jsem takové topítko viděl jako doplněk trezoru. Nechci z nikoho dělat trubku, ale dej do trezoru nejdřív vlhkoměr ať víš, na čem jsi. Až tam dáš vysoušedlo, budeš mít srovnání.
Howgh

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#6 » pát 9. říj 2015, 19:43

Poridil jsem 750g plechovku i 450g krabicku do dvou ruznych trezoru, tak budu zkouset. Je to od vyrobce Lockdown.

Pro ty kdo by si porizovali novy dejte si pozor at nekoupite siliga gel se zbarvenim z modre do ruzove barvy, protoze je toxicky a byl stazen z prodeje uz nekdy v roce 2000. Stale co jsem se dival ho ale obcas nekdo prodava, nebo si prinejmensim neaktualizoval popisky v e-shopu. Oranzovy do tmave zelene by mel byt ok.

Uživatelský avatar
tormans
Příspěvky: 56

Příspěvek#7 » sob 10. říj 2015, 05:26

Kočičí silikagel je trochu parfémovaný a obsahuje i nějaké inhibitory zápachu, ale co do absoprční schopnosti funguje stejně. Jediné praktické omezení asi bude v tom, že regenerace v kuchyňské troubě by nemusela být dobrý nápad právě kvůli tomu parfémování - ale mám za to, že při ceně (cca tři stovky za patnáctilitrové balení) se to regenerovat nevyplácí. Určitě by šel použít i energetický silikagel (ten se dokonce vyrábí i v indikačním provedení, měnícím při zvlhnutí barvu z oranžové na bílou nebo v případě ukrajinského z modré na růžovou), ale co nejsem energetik, zdroj mi vyschnul a myslím, že cena se nebude moc lišit. Ten není parfémovaný určitě a regeneraci při teplotě mezi 130 a 170°C má povolenou až v deseti cyklech, navíc proti kočičímu bude mít vyšší schopnost absorpce.

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#8 » sob 10. říj 2015, 09:02

Nejbezpecnejsi je prave podle toho co jsem četl ten z oranžové na zelenou. Neobsahuje toxický "cobalt chloride" . Má ale nějaký "phenophtalein" , byt v malém množství. Lockdown to prodává v plechovkách a krabici dá se to koupit i dovezené v ČR. Ještě jsem ho pravda v troubě nevypekal. Uvádí se ale že cyklu má neomezene.

Jinak varování z eshopu výše to neberte! Jedine pokud by jste chtěli měsíc čekat na to než vám zruší objednávku. Ještě je v ČR jeden kdy to je doma do půl týdne. Mužů pak prip. poslat odkaz. Podle mého to berou ve velkém na Amazonu, kde to je za pár kacek.

Odesláno z mého Nexus 4 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
tormans
Příspěvky: 56

Příspěvek#9 » sob 10. říj 2015, 09:20

Fenolftalein. Indikační činidlo na zásadité prostředí. Silné projímadlo, mimochodem, ale jedovatý není :) Ono to ani s tou toxicitou chloridu kobaltnatého není tak strašné, relevantní R-věta je R22 - Zdraví škodlivý při požití.

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#10 » sob 10. říj 2015, 09:27

Fenoftalein je take ve zdravotnictvi podavan jako projímadlo, to jsem si vcera našel. Ve větších dávkách byl nedavno označen jako nevhodny. Jinak snad jak pises není toxický tak se tím taky uklidňuji, když to mám v trezoru v ložnici.

Jinak u toho "cobalt chloride" je podle vseho závadné zejména vdechování prachu z něho a dávat si pozor na pozření už beru jako samozřejmost (mimo lidí v USA co dávají kocky do mikrovlnky, nebo pijou po pozření mravence hubic hmyzu). V CR jsem toho moc nenašel, ale na zahranicnich forech je toho plno. V USA to tuším někdy v roce 2000 označili za toxické, ale někteří výrobci stále dávají do obehu verzi z modra do ruzova.

Silica gel bez indikace v sobě nic zavadneho podle všeho nemá a zkoušeli to někteří i konzumovat. :D

Odesláno z mého Nexus 4 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#11 » úte 8. pro 2015, 01:34

Mam dotaz, silica gel uz mi zezelenal v obou trezorech. Chystam se na peceni vanocniho silica cukrovi. Mam se pripravit na nejaky zapach s nutnosti vetrani, nebo si davat pozor na teplotu? Pojedu podle navodu a prevedu si teplotu z °F na °C. Nekteri to vypekaji taky v mikrovlnce na rozmrazovaci mod, ale radeji to dam asi do trouby, byt to bude trvat o par hodin dele.

Uživatelský avatar
tormans
Příspěvky: 56

Příspěvek#12 » úte 8. pro 2015, 07:56

Ne, vlastní zápach nemá silikagel žádný, akorát poměrně dost intenzívně chytá (ostatně jako všechny pórovité materiály) pachy z okolí, takže je možné, že bude při ohřívání cítit po mazivech nebo rozpouštědlech z čištění.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů