Zbraň a otázka "Na co to máš?"



Jezevec
Příspěvky: 139

Příspěvek#121 » pon 29. kvě 2017, 22:02

Kolega z práce mi na víkendové akci řekl, že prostě nejde za žádných okolností zabít jinýho člověka. A že střelnou zbraní je jednodušší někoho zabít, protože je to neosobní atd. Chvíli jsme se dohadovali a pak jsem to zkusil jinak . Za pár týdnů bude mít svatbu tak jsem se ho zeptal zdali by chtěl, aby se jeho snoubenka mohla bránit v případě, kdyby jí chtěl nekdo znásilnit, jako třeba ty panáčci co chtěli mít holku na 10 let. Řekl mi, že znásilnění není totéž co vražda. Dokonce nevím přesně jestli tam nepadlo i to že by se snad i nechal umlátit, ale nevzal by život jinýmu člověku. No každej asi máme jinej žebříček hodnot. Každopádně až bude mít po svatbě tak si se mnou půjde zastřílet. Třeba mu to alespoň poopraví názor na zbraně jako neosobní vraždící nástroje :-D



JoeBiden
Příspěvky: 80

Příspěvek#122 » pon 29. kvě 2017, 22:26

O čem ve skutečnosti mluví je to, že by rád zničil život člověku, který by se ubránil brutálnímu a nevyprovokovanému násilí. Buď přímo nebo za asistence státního aparátu. A protože není dostatečně chlap (člověk), tak to řekl oklikou. Morální odpad.

Nerozhoduje o manželce, ale vnucuje znásilnění cizím partnerkám. Jaká ubohá, zvrácená arogance. :blicismajlik: A 10 let věznění v plísni s potraty úderem do břicha je život.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1304

Příspěvek#123 » úte 30. kvě 2017, 07:09

Jezevec: Střílel bych s ním na figury... ;) Dej mu terč na 20m - tam to neosobní být může - a schválně kolik trefí... Pak na 7m (statisticky docela časté vzdálenost), kdy by k němu mohl útočník s nožem pod návalem adrenalinu dojít a bodnout... ;) Pak třeba pochopí, že to neosobní až tak není... Pokud nejsi sniper... A pokud bude mít dítě, tak mu snad dojde i zbytek...



juraj1
Příspěvky: 495

Příspěvek#124 » úte 30. kvě 2017, 07:14

Na me tohleto opet nedavno vytahla ma draha polovicka. Nekolika hodinova hadka na tema zbrane, deti, bezpecnost apod. Nastesti uz zjistila, ze na me ty jeji emocionalni argumenty neplati. Bohuzel jsem rekl vec, ktere se pak chytla. "Bojim se, ze to nekdy budu muset pouzit." Hned na me vyjela, proc to teda nosit a podobne. To uz jsem se nastval a nekompromisne jsem ji "ukamenoval" argumentama zbrojak a zbran vs. ridicak a auto. Po statnicich mam jet za jejimi rodici, tak jsem zvedav, co se na me vytahnou tam. Jim vadi uz jenom to, ze na opasku nosim Lionsteel M2 UL. A to bydli na samote u lesa, kde noze pouzivaji bezne.

Ocekavam, ze skoro-tchanovy argumenty budou:
1) Ja jsem to nikdy nepotreboval a neschvaluji to, proto to taky nepotrebujes.
2) Je to nebezpecne.
3) Cemukoliv se ubranim rukama, i nozi.

Takovy naivka/egoista bude tezky orisek (nevim co z toho si vybrat).

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#125 » úte 30. kvě 2017, 07:32

Tedy pánové, to jsou opravdu extrémní postoje z rodinného prostředí. Až bych řekl, že to hraničí s nějakým stupněm arogance, sebesestřednosti a absolutního nerespektování svobod druhých.
O víkendu budu muset poděkovat svým militantním, pravicově populistickým xenofobním rodičům za výchovu ve svobodné respektující rodině. :thumbup:



pavelg
Příspěvky: 3129

Příspěvek#126 » úte 30. kvě 2017, 08:16

Oni lidi většinou teoretizují, ale reakce na hrozbu bývá různá. Nepochybuju, že existují i tací, co se nechají v klidu zabít, aniž by se pokusili bránit a berou to jako osud. Ale těch nebude moc.
Většina lidí když přijde na věc, si brání svoje věci, vyhýbá se bolesti a nakonec i bojuje o život.
Takže jediná spolehlivá metoda je osobní zkušenost. Jestli v obklíčení týpků jsou smíření s tím, že jim borci udělají co jim napadne a oni se ze své přirozenosti nebudou bránit ani když je budou kopance bolet, tak pak jsou to féroví lidé a je třeba je respektovat. Pokud ale začnou přivolávat někoho (pochopitelně ozbrojeného či silnějšího) na pomoc nebo se sami bránit, jsou to pokrytci a měli by si napřed sami vyjasnit svoje postoje.
Lidé sami dobrovolně nepůjdou do nebezpečných míst a ČR je natolik bezpečná země, že opravdu bránit se musel mizivý zlomek promile populace, takže svůj skutečný postoj nikdo pořádně nezjistí a může nerušeně teoretizovat o karmických důsledcích použití zlého slova na útočníka. Anebo naopak zjistí, že pod tlakem odevzdá i toho Glocka a podvolí se.

Pozice ekonomicky nesamostatného člověka v pacifistické rodině je v tomto ohledu jasná - majitel nemovitosti určuje, zda tam zbraně budou nebo ne.
Taky si myslím, že tahat pistoli na oslavu byla blbost. Pokud cesta nevedla přes noční Chánov, bylo to zbytečné. Skoro bych řekl, že ta umanutost nosit neustále bude v proporci s podobnou antigun umanutostí rodičů. Takže asi by obě strany měly přepnout do vyjednávacího modu a neeskalovat spor.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#127 » úte 30. kvě 2017, 08:40

K tomu "Raději se nechat zabit, než někoho zabít"... papeže Jana Pavla II. asi nikdo nebude podezřívat z krvelačnosti a tak si dovolím citaci z jeho encykliky Evangelium vitae:
" Existuje například legitimní obrana, kdy povinnost chránit vlastní život se jen obtížně může srovnávat s právem a povinností nepoškodit život druhého člověka. Zajisté fakt, že život ve své podstatě je dobro, a povinnost milovat sám sebe jako ty druhé, zakládají skutečné právo na vlastní obranu. Tentýž příkaz lásky k bližním, vyhlášený již ve Starém zákoně a potvrzený Ježíšem Kristem, určuje jako základní rovinu pro srovnání lásku k sobě samému: "Miluj svého bližního jako sám sebe" (Mk 12,31 ).
Právo na vlastní obranu tedy nikdo nemůže odmítat proto, že málo miluje život nebo sám sebe, ale pouze v síle hrdinské lásky, která onu lásku k sobě prohlubuje a proměňuje v duchu evangelijních blahoslavenství (srov. Mt 5,38-48) s úmyslem obětovat se až do krajnosti, čehož nejdokonalejším příkladem je sám Pán Ježíš.
Jindy zase "oprávněná obrana může být nejen právo, nýbrž i závažná povinnost toho, kdo je odpovědný za život druhých, za obecné blaho rodiny nebo občanského společenství".
Naneštěstí se také stává, že chceme-li zabránit útočníkovi, aby neublížil, je nutno přivodit jeho smrt. V tomto případě vinu za smrt je třeba přičítat opět tomu útočníkovi, který svým násilím se vystavil smrti, i když není nutně morálně vinen, protože tehdy nemusel být schopen rozumně uvažovat."
Drobet delší příspěvek je veden snahou nevytrhovat jednotlivé věty z kontextu...



pavelg
Příspěvky: 3129

Příspěvek#128 » úte 30. kvě 2017, 08:52

Wojtyla byl v mládí partyzán a určitě by se tehdy nerozpakoval sejmout Němce. On pamatoval dobu, kdy obrana nebyla tématem čajových dýchánků neobolševiků, ale každodenní výzvou jak jedince, tak národa.
Ono ale křesťanství je mírumilovné asi jako ten islám. Záleží holt na interpretaci a hloubce víry.

Mírumilovní jsou spíš na východě, ale tam se to zase snoubí s pro nás nepochopitelnou bezcitností vůči utrpení.

Ale to jsme mimo téma.



Jezevec
Příspěvky: 139

Příspěvek#129 » úte 30. kvě 2017, 09:21

Já bych se v tom nešťoural. Ten člověk to tak vidí a o to asi bude bolestivější setkání s realitou, pokud na to nedejbože přijde. Určitě to nikomu nepřeju. Životní zkušenosti a taky hlavně děti dokážou změnit člověku pohled na svět. Když už s někým zabrousím na téma obrany s palnou zbraní tak většinou říkají zdali není lepší utéct. Já říkám že nejlepší je vůbec v takové situaci nebýt. Pokud už tam jsem tak utíkat. Oni spokojeně pokývou hlavou. A já dodám "Akorát moje děti májí dohromady 45 kilo a pokud je popadnu tak moc daleko neuběhnu. Nemluvě o tom, že pokud na tebe někdo střílí, tak střela urazí 300m/s a tomu neuběhneš ani ji nevykličkuješ."



JoeBiden
Příspěvky: 80

Příspěvek#130 » úte 30. kvě 2017, 09:25

A pak na oslavu vtrhl známý a zastřelil 4 lidi a následně sebe (Petřvald, nelegální zbraň, cizinec, 2008). Blbost to není. Spíš by si to chtělo pohlídat, nosit něco malého, v appendixu a mít vhodné dlouhé tričko. Košile se (mi) moc neosvědčují, vítr je snadno nadzvedá a obecně se z nich špatně tasí, zvlášť s mokrými rukami.

Útéct z napadení/přepadení obecně není možné. Otočka zabere moc času -> sražení na zem + napadení tak obecně nevypadají, obvykle to dobře nastaví a jedou z 0 na 100. To samé s nožem, otočka a útěk funguje akorát tak na navedení si nože na ledviny.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#131 » úte 30. kvě 2017, 09:37

kolec: Racionální argumenty v tvém případě budou k ničemu. Zkus rodiče pozvat, ať jdou s tebou na střelnici. Spousta lidí se bojí zbraní, protože se bojí svého selhání, kdyby ji sami měli. Promítají do tebe svoje obavy. Na to nefunguje racio, ale může zafungovat, když si půjdou zastřílet a jejich strach se umenší. Zároveň až s nima budeš procházet bezpečnou manipulaci, tak uvidí že víš co děláš a to taky pomůže. S trochou štěstí budou souhlasit, akorát dej pozor ať se nenecháš zatáhnout do debaty "zbraně jsou dobré/špatné", aby neodmítli kvůli dalšímu konfliktu. Prostě je pozvi, ať si jdou s tebou zastřílet v bezpečném prostředí a seznámí se s tvým koníčkem.

Pokud to rezolutně odmítnou, nenuť jim to, vyjdi jim vstříc a řekni, že upravíš svoje zvyklosti tak, abys je zbytečně nestresoval - a pak prostě nenos v situacích, kdy budeš trávit čas s rodinou. Je to něco za něco a u nás není tak nebezpečno, aby kompromisy byly skutečně nebezpečné.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#132 » úte 30. kvě 2017, 11:23

Tuhle mi jeden nejmenovaný policista povídal, jak trénují na "aktivního střelce". Tak si říkám zda je vhodné při otázce "na co to máš" odpovídat, že "jsem aktivní střelec" :D



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#133 » úte 30. kvě 2017, 14:33

kolec: Situaci ti rozhodně nezávidím.
Rozhodně nemá cenu je přesvědčovat, tahat na střelnici, nebo jinak ohýbat. Jen se to zhorší, čas na to příjde třeba později.
Veškeré hovory na dané téma bych doma ukončil. S tím, že přiznáš chybu, protože skryté nošení znamená stav, kdy o tom prostě nikdo neví. Další rodinných akcí se pak účastnit beze zbraně nebo vůbec (pokud nebudeš mít možnost odložit doma) a takto to doma i podat.
Pokud by někdo měl problém i poté, co přistoupíš na jeho pravidla, pak jeho problém jsi Ty a jeho vlastní omezenost... pak nezbývá než omezit množství setkání. (pokud na tebe se zbraní koukají jako na vraha, pak se zeptej, proč podle nich nejsi sexuální násilník, když na to máš také vybavení)

Má osobní odpověď, na co to máš... hlavně na sport, je to dobrý způsobe relaxace a uvolnění. Stejně opojný a podstatně pro mne i ostatní bezpečnější, než třeba rychlá jízda autem.
Na otázku proč nosím, tak ne proto, že bych se cítil ohrožený, ale proto, abych byl zvyklý na veškeré chování a manipulaci se zbraní pro budoucnost. Tj. pro bezpečí svého chování pro sebe i pro ostatní.
Je lepší nebýt vykulený už jen z toho, že mám výjimečně zbraň, zejména ne při zvýšené pravděpodobnosti její potřeby. Byť stavu se zvýšeným rizikem se vystavuji jen pár hodin ročně.

A k tomu kdo může umřít:
Také bych radši bych zemřel sám, než způsobit zbytečnou smrt jinému (je to hrozná představa, a zátěž pro psychiku do konce života). Chovám se proto tak, abych nikomu neublížil, ale odmítám se nechat zabít či zmrzačit, nebo sledovat jak někdo kolem mne mrzačí nevinné.

Hodně zdaru s uklidněním situace. A také se stavěním se na vlastní nohy.



GeorgeP
Příspěvky: 28

Příspěvek#134 » úte 30. kvě 2017, 15:01

kolec: ještě je tu možnost se v rodině zaměřit na nejslabší článek, rozuměj toho, kdo má ke zbraním nejméně negativní vztah a toho vzít na střelnici a dostat ho postupně na svoji stranu. Někdy nemá smysl snažit se přesvědčit toho nejzarytějšího odpůrce, ale zaměřit se na jeho okolí, přátele, rodinné známé apod. Prostě zvrátit poměr sil, protože pokud budeš sám proti všem a oni neuslyší tvé argumenty i od třetích osob, tak je nikdy nepřesvědčíš.



hulvath
Příspěvky: 20

Příspěvek#135 » úte 30. kvě 2017, 15:33

Jsou lidé, kteří se neumí srovnat s kritickými situacemi a tak je vytěsňují z mysli a silně odporují tomu, co jim je připomíná. Jednoho takového znám, dobrý, velmi inteligentní a vzdělaný člověk - má odpor ke zbraním (vždyť k čemu by byly? je to akorát nebezpečné!) a nejen k tomu, představě, že jeho žena půjde na kurz sebeobrany pořádaný místní MP se vysmál a podobné projevy potlačování představy existence stresových situací a spoléhání na statistiku (mě se to nestane) a pomoc zvenčí (profesionály).

Jednou jsme byli u nehody s cyklistou vážně a ošklivě poraněným v oblasti obličeje a zmíněný člověk se u toho úplně rozklepal a sesypal, nedokázal by nejspíše ani vyťukat 155 do mobilu a něco říct... pomoc byla na nás "ozbrojených šílencích". Je to milý člověk, erudovaný, ale jeho názory a na celou problematiku bezpečnosti a nějakého krizového řízení nemají žádnou váhu a jejich převedení do praxe by bylo bezpochyby na škodu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host

cron