Přežití a soběstačnost při rozvratu společnosti



MojeTikka
Příspěvky: 1580

Příspěvek#766 » ned 5. led 2020, 20:56

@sonor: To je dost mizerny naboj, pokud bys nechtel opekat lisky. Vyhodou je presnost, takze bys musel presne strilet na mista, ktera jsou vitalni. Ciste olovena mala strela se ti na kostech bude rozpadat na prach. Otazka konzumace masa s kousky olova v dlouhodobem meritku by asi taky byla zajimava.

Pokud bys prostrelil lebku a zasadne devastoval mozek, pak s tim zabijes kdeco. Vim o pripadu, kdy .22LR pouzival clovek na zabijeni ovci, protoze mu to prislo lepsi, nez umlatit sekyrou. A musim uznat, ze mel 100% uspech, ale strilel revolverem primo do hlavy.

Takze srnci by timto zpusobem nepochybne slo. Lan asi taky, u jelena uz je to otazka, kudy a jak by strela do hlavy sla. Kone bys uz zrejme nedostal. Vypravel mi jeden soused, ze kdysi chtel zabit mladeho byka malorazkou, strilel na celo a i po peti ranach zvire stale stalo a nic. Takze ho pak sundal jednou ranou Springosem.



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#767 » ned 5. led 2020, 20:58

Pro prepry(ty vole, to je spojení) si myslím není
špatná volba, co se týká munice. Dá se sehnat za korunu kus a mít v zásobě 10 tisíc kousků není takový problém. A s tím nějakou dobu vydržíš. A když si budeš silnější střelivo přebíjet, máš slušnou šanci.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#768 » ned 5. led 2020, 21:03

Hmm, 22lr v takové 10/22 s tlumičem, to nevypadá špatně.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#769 » ned 5. led 2020, 21:11

MojeTikka: Nejsem myslivec, takže v tom nemám takovou zkušenost. Ale s přesností dnešních zbraní to nevidím jako nereálné. Vím že na vysokou jsou limity čím se má střílet. Navíc bude poměrně jedno co použiji za ráži. (co udělá 338 se srnou? Bude v ní hrozná díra) Vím že se střílí na komoru, ale v jednom seriálu jsem viděl lovce co shcválně střílí do plic pro menší poškození masa. Davá mi logiku, že když srna přijde o hlavu bude poškození masa minimální. Možná je to ale kvůli trofeji



MojeTikka
Příspěvky: 1580

Příspěvek#770 » ned 5. led 2020, 21:22

@Dragunov: tak ja neresim myslivecke forsrifty, jen spekuluju v ramci pouziti pri rozvratu. Ja osobne bych se na .22LR vyprdl. Sel bych cestou .30 s prebijenim a v idealnim pripade laboraci pro subsonic a tunningem na konci laufu. Nejake kokily a pul metraku olova coby jistotka. S tim se da jak lovit, tak branit.

Vetsi kalibry na lov v Cesku nemaji smysl, pokud nechces sousedovi sezrat kone, nebo kravu.

Na komoru se strili jednak proto, ze je to vetsi cil, nez hlava, dale pak je to mekky cil no a nakonec pri vhodne strele je devastace tkani srovnatelna s prustrelem hlavy. Pochopitelne zabit muzes i do jinych mist, nebo si vezmes .223 Rem s hodne lehkou nestabilni strelou a pak muze byt temer jedno, kam to trefis. Ovsem sbirat to pak po kouskach v ohni muze byt zabava na delsi cas.

Jak rikam - Paganini muze hrat dobre i na skripky, ale nesika nezahraje ani na Stradivarky.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#771 » ned 5. led 2020, 21:28

Velké prase je tvrdé na ránu a je to noční tvor. Pokud chci lovit bezpečně aby mi prase neodešlo, používám ráži 7x65R 11,2 g střižná hrana, úsťová energie 3500 J. Viděl jsem videa nočního lovu přemnožených prasat na vnadišti ráží 22LR, ale jednalo se o lov mladých kusů do cca 30 kg na oko na krátkou vzdálenost, ale hlavně pomocí nočního vidění. A kdo z Vás to má? A kdo si myslí, že si vezme malorajdu, zajede si do lesa a za hoďku je doma i s prasátkem, je beznadějným snílkem. ;)

MojeTikka: tys toho dle tvého příspěvku asi moc neulovil. Takovým jako ty se u nás říká "sexuální maniak teoretik" :lol:



gunman
Příspěvky: 173

Příspěvek#772 » ned 5. led 2020, 21:48

noční vidění koupíš do 20-ti tisíc

jestli někdo ví o tom, kde se dnes prodává .22lr za korunu, tak napište :-)



MojeTikka
Příspěvky: 1580

Příspěvek#773 » ned 5. led 2020, 22:05

@gunman: kamarad mi ukazoval nocni videni gen2 coby predsadku, nejaka Cina, stalo to sestnact a rikal, ze na skodnou mu to uplne staci.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#774 » ned 5. led 2020, 22:08

Dragunov píše:MojeTikka: Nejsem myslivec, takže v tom nemám takovou zkušenost. Ale s přesností dnešních zbraní to nevidím jako nereálné. Vím že na vysokou jsou limity čím se má střílet. Navíc bude poměrně jedno co použiji za ráži. (co udělá 338 se srnou? Bude v ní hrozná díra) Vím že se střílí na komoru, ale v jednom seriálu jsem viděl lovce co shcválně střílí do plic pro menší poškození masa. Davá mi logiku, že když srna přijde o hlavu bude poškození masa minimální. Možná je to ale kvůli trofeji


1. srna není vysoká a ráže 338 se u srnčího chová spíš jako celoplášť (pokud nechytneš páteř, nebo velkou kost)
2. zkus mi popsat rozdíl ve střelbě na plíce a na komoru :lol:
3. zvěř má zvěřinu, maso má prase domácí a skot
4. lov na hlavu je u zvěře považován za prasárnu nejhrubšího zrna (ovšem účel světí prostředky, že)



MojeTikka
Příspěvky: 1580

Příspěvek#775 » ned 5. led 2020, 22:23

@greenhorn: nebud na nej zlej, vsak pise, ze neni myslivec. Fura lidi ti taky rekne, ze ze zbrani litaj kulky, pritom ty ma tak maximalne lovcuv pes. A nebo i fura drzitelu ZP je schopna tvrdit, ze strelny prach je trhavina. Proste nikdo nerozumi vsem ustalenym vyrazum.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#776 » pon 6. led 2020, 03:40

Pokud se tady bavíme jen o případ průseru, tak bych sázel na oka. Akorát s nimi je problém najít cestu, kterou zvěř chodí. Možná by bylo jistější zvěř doběhnout a prokousnout krční tepnu. (to poslední není myšleno vážně)



Piggy
Příspěvky: 1876

Příspěvek#777 » pon 6. led 2020, 07:31

MojeTikka píše:Fura lidi ti taky rekne, ze ze zbrani litaj kulky, pritom ty ma tak maximalne lovcuv pes.
Proste nikdo nerozumi vsem ustalenym vyrazum.
OT: Když už někdo hnidopiší qůli kulkám (mmch. je zajímavé, že z pušky lítají kule, zatímco z děla koule), tak prosím lovcův pes má ráže. Kulky má leda tak podvraťák.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#778 » pon 6. led 2020, 11:31

Pre pripad rozpadu je .22LR idealne lovecke strelivo. Tento kaliber je rozsireny, takze sa bude dat najst lahsie. Ma slaby zvukovy efekt, cize nedam o sebe vediet na mile daleko. Na drobnu zver dostacujuci ucinok. Lovit velku zver bude zbytocne, koli problemom s uskladnenim. Naboj je maly a lahky, takze sa ho da prepravovat velke mnozstvo v pripade nutnosti rychleho presunu. Tisicka .223 vazi cca 12,5kg, tisicka .22LR cca 3 kila.



vidocqcz
Příspěvky: 203

Příspěvek#779 » pon 6. led 2020, 12:04

Tak jdu kolem a napadá mě, co chcete lovit na území s tak vysokou hustotou obyvatel? Možná v usa, ale u nás? Za týden jsou lesy prázdný. Buď zvířata utečou, nebo je někdo sní. Není lepší spíš spolupráce v rámci menších skupin kolem hospodářských zvířat, zemědělství a jejich obrany? Pak už je otázka ráže jednoduchá...



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#780 » pon 6. led 2020, 14:22

Ked bude bezvladie a beztrestnost a nebude elektrina, teplo, voda, lekarska starostlivost, likvidacia odpadu... tak ta hustota sa velmi rychlo znizi. V prvopociatku, kym sa pomery trocha nestabilizuju je fixacia na jedno miesto nezmysel. Hlavne na velke aglomeracie.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů