Přežití a soběstačnost při rozvratu společnosti



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#811 » ned 12. led 2020, 10:33

@Golem jo, máš pravdu, vyhledal jsem znova na ruském webu články o čištění v polních podmínkách a tam píšou, že zbytky po střelbě jsou kyselé a v oleji špatně rozpustné. Proto je lepší jakákoliv voda, ideální je voda s něčím zásaditým, mýdlová voda, ideálně voda s mycí sodou nebo v nouzi používali i sliny. Tím to projeli nejdřív, pak hadrem do sucha a pak olej.

http://battletried.blogspot.com/2011/03/blog-post_9755.html



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#812 » ned 12. led 2020, 10:56

Spalovanim siry v cernem prachu vznika slaba kyselina sirova, protoze mezi produkty spalovani patri i voda, byt v plynnem skupenstvi. Takze u predovek je to jasne. U nitrocelulozovych prachu nevim, tam je sirovka soucasti nitracni smesi, ale musi byt vymyta. Sira pak v molekule nitratu uz neni. To by asi musel nejaky chemik pres streliviny objasnit, odkud se bere to kysele prostredi. Mozna kyselina dusicna jako vedlejsi produkt spaleni nitrocelulosy?

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#813 » ned 12. led 2020, 10:57

No je tu nějakej černoprachář? Dřív taky nějak zpracovávali tuk na čištění, nebo něco podobného.



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#814 » ned 12. led 2020, 13:51

MojeTikka: u těch sovětských nebo obecně východních vojenských nábojů nejde o zplodiny z prachu, ale ze zápalky. Používali / používají rtuťové zápalky, které jsou velice spolehlivé i v silném mrazu, ale zplodiny z nich způsobují rychlou korozi.



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#815 » ned 12. led 2020, 13:58

Ano, Golem má pravdu, S&B používal:

Sellier & Bellot slož vz. 43pro zápalku 5,06 mm pro pistolové střelivo a zápalku vz. 43 K5,5 mmpro samopalové střelivo.
Třaskavá rtuť25,0 %
Chlorečnan draselný37,5 %
Sirník antimonitý37,5 %

Výroba třaskavé rtuti u nás byla ukončena až v roce 2002, Číňan ji myslím používá dodnes. Na jiném fóru píšou: po výstřelu je v kondenzovaných (tuhých zplodinách) zejména chlorid draselný, ale také chlorid rtuťnantý a mnohé další laskominy, které společně s vzdušnou vlhkostí, kyslíkem a CO2 způsobují to, že samopal ponechaný na větru a dešti prostě zrezaví.



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#816 » ned 12. led 2020, 14:18

Ze zrezavi, to by koneckoncu az tak nevadilo. Ale ze zkoroduje, to je jina. No jak je tam Chlor, tak je na nejakou fajn smak kyselinku zadelano, to pak chapu. I bez deste.



bitkar
Příspěvky: 302

Příspěvek#817 » pon 13. led 2020, 11:32

Ja vam nevim. Na vojne jsme neli kosy samozr z cca 60. let a celou dobu (coz jsme delali i my) byly cisteny konkorem a hadrem, akorat uplne do cista. Vypadaly i v roce 2002 jako novy, nebylo jim nic. Nikdo nam nikdy nerikal nic o nejakym neutralizovani ani nam nedaval zadny zasadity roztoky, ani nas nehnal to proplachovat horkou vodou. Nebylo na nich zrnko rzi.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#818 » pon 13. led 2020, 13:53

Ono si ty pušky od 60. let sem tam i v té armádě prošly repasí (ve VOZ)...



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#819 » pon 13. led 2020, 15:18

Vůbec nejde o nějaké repase, ale o to že tady někteří dělají z komára velblouda s tou korozí. Jak píše bitkar: hadr + konkor a bylo to cajk. Ještě jsem za třicet let neviděl 58-čku, která by díky špatné údržbě zrezivěla tak, že by nebyla střelby schopná. Střílejte, čistěte a nenechte se děsit blbostma.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#820 » pon 13. led 2020, 16:43

No tak asi takhle. Jsem na čištění fakt magor. Když jsem měl ještě kosu tak mi čištění zabralo více než hodinu. A ze začátku jsem ji čistil jen konkorem a opravdu pečlivě k tomu mám doma opravdu dost suchý vzduch a stejně jsem pár dní po jednom čištění v komůrce našel ošklivou lišku. Od té doby jsem hlaveň a komůrku začal proplachovat vodou a od té doby žádná liška. Jinak tu korozi po střelbě surplus střelivem nezpůsobuje žádná kyselina ale rtuťnaté soli ze zápalek ty jsou silně hydroskopické a nejsou rozpustné v oleji. Proto je to lepší propláchnout vodou. Btw. třaskavá rtuť je dobře rozpustná v čpavku takže to močení do hlavní mosinů má svou logiku.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#821 » pon 13. led 2020, 18:09

Rtuťnaté soli nejsou hydroskopické, nýbrž hygroskopické - pohlcují vlhkost.
Močení do hlavní má z chemického hlediska význam kvůli obsahu vody v moči. A voda působí jako rozpouštědlo. Moč dále obsahuje močovinu (H2N-CO-NH2) a nikoliv čpavek, neboli amoniak (NH3 • H2O), jak uvádíš ty. ;)



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#822 » pon 13. led 2020, 18:18

Detailisto... :lol: No každopádně prolévat zbraň vodou po použití surplus střeliva smysl má!



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#823 » pon 13. led 2020, 18:30

...a nevznikla ta povest ked rusky vojak po niekolko sto gramoch vodky ostal vsetko, vratane pusky :-D Treba dobre olejovat (motoroveho oleja bude dostatok) a bude to strielat aj spinave.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#824 » pon 13. led 2020, 22:27

Ani ošklivá liška nezabráni tomu, aby zbraň vystrelila! (To by musela byť ozaj echt hĺbková korózia a fest zapečené styčné plochy.)
Ale potom je rozhodujúce, aby si tým prvým výstrelom aj trafil. Takže radšej ako špekulovať nad nezmyslami je dôležitejšie trénovať... :twisted:



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#825 » pon 13. led 2020, 23:11

Kosa má hlaveň včetně komory, plynovou komůrku a píst, tedy nejvíc exponované části, v tvrdochromu, což jim výrazně zvyšuje odolnost (tím nechci říct, že by čistit nepotřebovala).
Tahle diskuze o močení začala u Mosina, který chrom v hlavni neměl. Originální olejnička k Mosinu je dvoukomorová, v jedné polovině měl voják olej, ve druhé jakýsi louhový přípravek, tedy silně zásaditou látku. To myslím nevzniklo ani kvůli vodce, ani kvůli komárům a velbloudům v internetové diskuzi.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Héfaistos a 11 hostů