Přežití a soběstačnost při rozvratu společnosti



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#2371 » sob 21. říj 2023, 16:50

Ježíšikriste, to je dobrá blbost, jako že bude doma topit elektrikou kterou mu vyrobí invertorovka na balkóně. To muselo stát dobrou řachu a obzvláště invertorovka pořízená de facto jenom na topení má smysl...
To už za zlomek těch peněz mu mohl někdo udělat komínek skrz zeď ven a mohl topit PB nebo v muzeu vzít nafťáky, účinností by to bylo určitě lepší než EC. No ale co už, fantazii se meze nekladou a když nevíš co s penězma...



GreatLama
Příspěvky: 155

Příspěvek#2372 » sob 21. říj 2023, 17:16

Myslím, že půjde primárně o chlazení.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 871

Příspěvek#2373 » sob 21. říj 2023, 18:27

Sobiho píše:Ale má jednu velkou výhodu, rohový byt v posledním patře...

Horní patro a balkon. Pro mě scifi... Hraju s kartama, které mám.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 814

Příspěvek#2374 » sob 21. říj 2023, 18:54

No tady to šlo a funguje to pěkně, je to tichý a fakt jsem byl překvapen jak to topí a zároveň napájí i zbytek (TV, mobily, lednici). Samozřejmě to není na saharu. Chlazení je samo lepší. Bylo to vlastně All in one řešení s ohledem na prostor a hluk, a jedna průchodka skrz panel.

No a nebo si pak udělat Prepří garáž nebo exodus na vesnici! :-D

No pak už je jen Romský systém a-la Chánov dira skrz zeď nebo trubka do okna a topit vším :-D ale to el. neprodukuje.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1880

Příspěvek#2375 » sob 21. říj 2023, 21:01

Není lepší mít místo "tuny" svíček nebo lucerny a 20 litrů lihu něco jako je třeba Fenix CL26R PRO + solární panel na dobíjení?

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 814

Příspěvek#2376 » sob 21. říj 2023, 21:41

To je Fáze2 tohle je Fáze1 čili zachování komfortu.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#2377 » ned 22. říj 2023, 06:56

Sedmej píše:Není lepší mít místo "tuny" svíček nebo lucerny a 20 litrů lihu něco jako je třeba Fenix CL26R PRO + solární panel na dobíjení?


Odpovím asi takle, NE, mám vyzkoušeno a pokud je v zimě hodně sichravo a hlavně dny jsou krátké a noci dlouhé tak díky tomu že není skoro slunce tak nenabiješ ani prd.
Další věc je že pokud solárem nabiješ tak ona ta doba svícení není nic moc. tak blbá petrolejka ti vydrží skoro dva dni v kuse.

pokud máš ještě navíc plynou petrolejku typu PETROLEJKA HK500 kterou mám i já tak s ní rozsvítíš tak jako by byl den. Takže je to 100% výhoda.

Ty klasické drátěné petrolejky sou k ničenu. Je petrolejka a petrolejka

Jinak toho fenixe znám - v popisku píšou 400 hodin a ano ale jen na nejnižší výkon a tedy bloudím a prd vidím, pokud to dáš naplno tak za necelé dvě hodiny jsi bez světla, vybije se a tohle je právě problém všech akumulátorových svítidel - výdrž . Třeba jsou lepší co neznám ale pochybuji že něco je.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#2378 » ned 22. říj 2023, 11:15

Ad výdrž LED svítilen - V oblasti svítidel mám sice jak klasiku (dvě knotové petrolejky + 1x HK500 tlaková a 20l kanystr petroleje), ale také i "modernu" - spoustu LED svítilen. Jako elektrickou náhradu petrolejky tak mám především již tuším nevyráběnou svítilnu Energizer 360 Camping lantern. Na tři lithiový buřty (D baterie) dokáže svítit při maximu (500 lm) cca 150 hodin, na střední svit cca 650 h a na nouzovou "bludičku" dle popisu - viz obr - (to už jsem netestoval) až 1000 hodin. To je podle mě dost slušný.

S náhradní sadou dalších tří buřtů tak mám při nejvýkonnějším režimu (kdy to fakt svítí jak sviňa - v pohodě osvítí celou místnost) cca 12 dní nepřetržitého svitu, na střední režim (který ale stále svítí více, jak knotová petrolejka) cca 54 dní světla a na "nouzovku" slušných 83 dní NEPŘETRŽITÉHO svícení.

Pokud bych uvažoval jen o svícení "večer" (tj. dejme tomu 6 hodin denně), tak s šesti buřty si na max výkon si posvítím 50 dní, na střední 216 dní a na bludičku skoro celý rok (333 dní). Takže bych LED svítilnu úplně tak nezavrhoval...

Na této svítilně je dobré i to, že v nouzi může jet i na klasické AA tužkovky (samozřejmě, že pak výdrž svícení je někde jinde jak na buřty, ale pořád IMHO vemi slušné - opět viz sheet svítilny níže).

Energizer360.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#2379 » ned 22. říj 2023, 11:53

Teď to neber odemne zle, ale zkoušel jsi to ? já mám baterku velkou MagLite na 3 D buřty ale nikdy mi nesvítila jak popisuje výrobce nebo prodejce, baterie používám jen a pouze Duracell a energizer dle svých testů asi baterie s největší výdrží, ostatní je na nic.
Co se týče baterky MagLite LED ML300LX 3D-CELL má svítit 625 lumenů 117 hodin, nechal jsem ji tedy v kuse svíti, test sem dělal na dvakrát a vždy vydržela okolo 60 naplno pak už to šlo rychle dolu. U těch nabéíjecích je to ještě horší.
Obrázek

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#2380 » ned 22. říj 2023, 12:15

Zkoušel jsem to na ty tužkovky a +- to odpovídalo tomu sheetu. Samozřejmě, díky tomu, že ta svítilna nemá žádnou elektroniku pro udržování konstantní úrovně svitu (což v tomto případě považuji za plus), tak se snižujícím se napětím baterií slábne postupně i svit. Ale není to taková tragédie - celou dobu svítila slušně až posledních pár hodin pak ten svit začal výrazně slábnout, než zdechla.

Do takovýchto nouzových zdrojů světla používám pouze lithiovky Energizer s dobou životnosti 10/20 let. Prostě ulož a zapomeň.



LDK
Příspěvky: 113

Příspěvek#2381 » ned 22. říj 2023, 15:50

Na nějakou SHTF situaci bych se také klonil rozhodně k variantě LED svítilny, než petrolejku. Osobně používám jen LEDky a žádnou petrolejku nemám, tak můžu mít rezervy ve vědomostech o nich, ale žádnou výhodu v nich na papíře nevidím.

Ten Fenix CL26R PRO na maximální svit nevydrží 2 hodiny, ale 10 hodin a jelikož pár Fenixů doma mám a pravidelně používám, tak údajům výrobce i v tomto případě věřím. Tak jako tak mi ale přijde nesmyslné porovnávat výdrž na maximální svítivost. Já na kempování a turistiku používám lucernu CL20R a nejčastěji používám režimy 1 a 40 lumenů, výjimečně 130 lumenů a vydrží mi bez nabíjení celý týden používání. Kolikrát jsem použil plných 300 lm bych napočítal na prstech jedné ruky. Stejně tak na klasické svítilně Streamlight při nočních pochodech používám nízký mod 40 lumenů a je to naprosto dostatečné. Když vezmu první 20000 mAh powerbanku, co mi Alza nabídne, tak mám s touto lucernou při 40lm cca 250 hodin světla v 500g. Baterie v ruční svítilně mi vydrží 30h a další 18650 váží jen 50g.

Tzn. ve finále mám ve formě LED malé, lehké, vodotěsné svítilny se spoustou kapacity, jednoduchým ovládáním a vysokou odolností. Když se podívám na tu HK500, tak to váží 3kg, stojí 7000, etalon odolnosti to asi nebude a ještě to produkuje spaliny. Jediné + petrolejky vidím v tom, že se na ni hezky kouká :)

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#2382 » ned 22. říj 2023, 16:28

Plný výkon svícení beru proto, že potřebuji taky něco udělat, nebo si přečíst knížku. Když naposledy u nás v zimě nešla elektřina díky spadlému vedení byli jsme tu 17 dní bez proudu. To byla ta doba kdy sem poznal že baterky sou dobrý na chvilku, nebo na svícení když jdeš do sklepa či do kůlny atd.Ale doma při práci něco udělat, napsat si něco, uvařit nebo přečíst knižku je nereál. První den s čelovkou OK ale to nejde. Proto jsem psal o petrolejce, prostě ji zapálím v chodbě v kuchyni a tak a mám pořád světlo a volné ruce :-) všude světla dost. Co se týče třeba té HK500 krásně osvětlený pokoj , hezky se čte a vidíš po celé místnosti a to nemluvím o tom když ji veměš ven na terasu, v dešti jí to nevadí , svítí za deště i větru .

Pak další věc, co až ti dojde power banka :-) tu bych si asi nechal na důležitější věci. Ale jak píšu jde o to si to reálně zkusit a zažít si několik dní bez elektřiny pak baterkou švihneš o zem jako já ze začátku a za ty roku budeš rád za petrolej, nebo spíš už po 5 - 7 dnech bez proudu poznáš co je baterka :-)

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 994

Příspěvek#2383 » ned 22. říj 2023, 18:21

Mimo petrolejky, mám asi 6 LED baterek a zásoby aku 18650, průběžně nabíjených, a mám ještě čtyři baterky na kličku, nesvítí to sice nijak silně, ale svítí to vždy a když začne skomírat, tak se párkrát zatočí kličkou a jede se dál...
Něco jako toto:
Baterka.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#2384 » ned 22. říj 2023, 20:29

Panove, u techto 'testu' je podstatne, jestli je delala nejaka akreditovana laborator a nebo si Cinan neco vycucal z prstu. U akreditovanych testu musi byt uvedeno, za jakych teplotnich a vlhkostnich podminek se test provadi, jaka konecna hodnota svitu test ukoncuje, ale hlavne - jaky pocet svitilen se STATISTICKY povazuje za ty, ktere PROSLY. To je vec, kterou spousta lidi netusi a naivne se domniva, ze kazda svitilna musi tyto parametry splnit. Prdlajs. Uvede se treba, ze 63 % musi splnit. Pak se udela klasicke Gaussovo rozlozeni, takze 63 % splni, ale zbylych 37 % ne a porad je vyrobek oznacen za OK, protoze test byl takto nastaven. Pomerne znamy for je to treba u LED zarovek, kde vyrobce hrde pise, ze zarovka vydrzi 10000 hodin, ale pak vezmeme datovy list, vyzadame si dokumentaci CE a ejhle... tech 10000 hodin splnily treba jen 3 % (!) zarovek. Zbytek ne. A uplne klidne bude tech magickych 63 % nastaveno na 1000 hodin. A 37 % nam neprezije ani tech 1000 hodin. Trada....

Takhle se to dela. Takze je to jen o tom, jak jsou definovany podminky testu. Pokud nastavim, ze 3 % musi dosahnout 150 hodin, tak se mi, vzhledem k toleranci soucastek, uplne klidne stane, ze 3 % skutecne budou svitit 150 hodin, ale ne 500 lm. A v te stejne skupine budou jina 3 %, ktera splni 500 lm, ale nebudou svitit 150 hodin. Na to totiz neni zadna norma, je to jen a pouze o prohlaseni vyrobce a nastaveni podminek testu, pokud ho vubec nekdo udelal.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#2385 » ned 22. říj 2023, 20:35

LDK píše:Na nějakou SHTF situaci bych se také klonil rozhodně k variantě LED svítilny, než petrolejku. Osobně používám jen LEDky a žádnou petrolejku nemám, tak můžu mít rezervy ve vědomostech o nich, ale žádnou výhodu v nich na papíře nevidím.


Rozdil je v tom, u ceho mas snadnejsi prisun paliva a nahradnich dilu. LEDky nemaji nekonecnou zivotnost, opravitelnost nulova. U petrolejky musis mit petrolej a puncosky. Spolehlivost zapaleni petrolejky je vyrazne vyssi, nez spolehlivost LED. LED svitilny pouzivaji DC/DC menice, kde cassem starnou a odchazeji kondenzatory, bez ohledu na to, jestli se pouzivaji, nebo ne (hodne lidi tohle zna treba z obehovych cerpadel s elektronikou. Jednoho dne se to podela a pritom staci vymenit elektrolyticke kondezatory za korunu). Takze LED muze doslouzit treba po triceti letech v supliku. Petrolejka pojede i po sto letech.

Kazdy ma svy, nejlepe kombinovat oboji.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti