Závada: Pistole nevystřelí (Walther PPQ M2)



ZPMK
Příspěvky: 9

Příspěvek#1 » ned 22. pro 2019, 15:05

Zdravím.

Jelikož jsem víceméně začátečník a fóra a google moc nepomohli, ptám se zkušenějších. Při předposlení návštěvě střelnice mi pistole dvakrát (ne po sobě) nevystřelila bez zjevné závady. Prostě střílíte a pak promáčknete bez výstřelu (odpor spouště i zvuk mechanismu při vypuštění úderníku stejný jako vždy). Zápalka bez stopy úderu. První takto selhaný náboj jsem vyhodil v domnění, že jde o vadný náboj, druhý jsem opět nabil a bez problémů vystřelil. Při poslední návštěvě se mi toto stalo jednou, opět stejný průběh - promáčknutí bez výstřelu, zápalka bez otisku, přebito tímto nábojem a vystřeleno bez problémů. Jelikož jsem si na to již dával pozor, stalo se to tentokrát na začátku cyklu (vložení zásobníku a shození závěru, který byl po předchozí střelbě zachycen vzadu). Jelikož se to děje opakovaně, identifikuji to jako závadu a ne jako náhodu.
A teď otázky. Čím je to způsobeno? Střelivem nebo zbraní (tomu se přikláním já)? A jaká je příčina? Můžu si to způsobovat sám rukama?

Doplňující info:
Jde o Walther PPQ M2, koupený jako nový cca před třičtvrtě rokem, vystříleno okolo 1000 nábojů - drtivá většina Sellier&Bellot 9mm Luger.
Údržba běžná po každé střelbě, mechanimus úderníku dosud nerozebírán.
Děkuji za každou radu.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#2 » ned 22. pro 2019, 20:17

Nie som žiadny odborník, ale ak by to bolo strelivom, videl by si na zápalke otisk rovnako ako na úspešne vystrelenej. Neviem ako by si to mohol spôsobovať úchopom... to by ti spravilo zádržku ak by si to držal príliš slabo, nie neodpálenie náboja. Toto bude nejaký problém v bicom mechanizme.

Ja by som postupoval tak, že zbraň poriadne vyčistím. Skúsil by som zo zbrane ešte vystrieľať zopár nábojov aby si čo najlepšie zistil čo to robí a kedy to robí, no a ak to bude robiť aj ďalej, využil by som reklamáciu. Zbraň je nová, nebabral by som sa s tým a doniesol to obchodníkovi.



mischanek
Příspěvky: 96

Příspěvek#3 » ned 22. pro 2019, 21:49

O jaké náboje se jednalo v tom daném případě, kdy se vyskytly selhače..? Delší OAL náboje (typicky u přebíjenek) může způsobit vzpříčení na přechodovém kuželu, nedovření závěru a následné neodpálení náboje..

Stejně tak pokud používáš "standardní moderní" úchop s palcem slabé ruky na rámu, můžeš si snadno tím palcem nechtěně přibrzdit závěr a způsobit jeho nedovření..

Zmiňuješ jeden selhač pri shození závěru - bylo tak učiněno pomocí páčky vypouštění závěru, nebo "klasicky" pomocí slabé ruky..? Mohlo jít také o nedůrazné, či přibržděné shození závěru tou slabou rukou a nedovření závěru..

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#4 » ned 22. pro 2019, 23:22

mischanek myslel že tieto novšie zbrane by nevypustili bicí mechanizmus ak nie je záver úplne zamknutý, či hej? Tiež ak by záver aj nebol úplne tam, kde má byť, k úderu na zápalku by došlo aj tak, len by bol slabší (z väčšej diaľky) a nemuselo by ju odpáliť, ale otlačok by mal byť viditeľný. Ak by bol záver vzadu až tak, že by náboj nebol v polohe kde bicí mechanizmus udrie na zápalku ale niekam do okraju náboja alebo mimo, takéto nedovretie záveru, to už by si strelec asi všimol. (píšem moje dohady, zdôrazňujem že nie som odborník, budem rád ak moje predpoklady potvrdíš alebo vyvrátiš)



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#5 » pon 23. pro 2019, 00:10

Nedovreny zaver, bych to tak videl. Otazka, jestli za to muze zbran (nezajeta? 1000 ran uz by se jako zajeta dala brat) nebo jak bylo zmineno obsluha-pribrzdeni zaveru pri strelbe je jedna z moznosti. Jak jsi shodil zaver pri te zavade? Tahem zpet nebo tlacitkem?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#6 » pon 23. pro 2019, 12:06

Tyhle problémy jsem měl u přebíjených nábojů, které neseděly dobře v komoře a tak závěr o pár milimetrů nedovřel, takřka neznatelně. Ty náboje, co mi dělaly problém testem na ruční zasunutí do nábojové komory prošly bez problémů, zlobily jen ze zásobníku a ještě ne vždy.

Pokud není na zápalce náboje otisk zápalníku, tam náboj nemá jak vystřelit. Takže bych zkontroloval polohu závěru, prohlédl pořádně náboj a zkusil ho znovu vystřelit.



Kodl
Příspěvky: 20

Příspěvek#7 » pon 23. pro 2019, 12:36

Ahoj, na mém PPQ M2 se to občas stane taky a u mne je to opravdu nedovřeným závěrem. Spoušťový mechanismus funguje i když je nedovřený cca 5 mm, ale zápalník zřejmě nedosáhne na dno nábojnice. Lze nasimulovat nasucho - natáhnout a rukou vracet závěr, přidržet ho nedovřený a stisknout spoušť.
Mne se to ze začátku stávalo tak, že jsem spouštěl závěr tahem zpět a prstem opřeným na páčce záchytu závěru jsem si závěr brzdil. Občas se mi podaří závěr spustit prudkým doražením zásobníku a tehdy to taky někdy jen cvakne na prázdno - dokonce asi dvakrát ani nenatáhl náboj do komory. Ale vždycky to bylo u prvního náboje ze zásobníku. Nikdy se mi to nestalo v "průběhu" střelby :)

Edit: a střílím z něj jen tovární S&B



ZPMK
Příspěvky: 9

Příspěvek#8 » pon 23. pro 2019, 13:45

Závady s továrními SB, takový ten sypaný family pack po 250 kusech. Závěr shazuji rukou.

Nasucho jsem mírné neuzamknutí již zkoušel, ale jde to poměrně špatně resp. neprokazatelně, protože postupné namačkávání spouště tlačí silou závěr dopředu (předpokládám, že to tlačí ta "páčka" mechanismu, která zatlačuje pin, který odemkne zápalník/úderník) a tím je současně závěr uzamknut, spoušť promáčknuta úplně a zápalník plně vypuštěn přibližně ve stejnou dobu.
Každopádně neuzamknutí může být dost dobře příčina, když jde o milimetry a nemusel jsem si toho všimnout.
Pokusím se to příště nasimulovat a přijdu s výsledky.
Díky všem za rychlou reakci.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#9 » pon 23. pro 2019, 18:12

Kodl píše:... Spoušťový mechanismus funguje i když je nedovřený cca 5 mm, ale zápalník zřejmě nedosáhne na dno nábojnice.
...

Vzhľadom na prítomnú (a za normálnych podmienok obvykle funkčnú) blokáciu zápalníka je samozrejmé, že pri nedovretí záveru je zápalník zablokovaný a na zápalke nie je stopa po nápichu.



Kodl
Příspěvky: 20

Příspěvek#10 » čtv 2. led 2020, 13:34

Igrlik: s tím si dovolím nesouhlasit - při stisknuté spoušti je blokace zápalníku vyřazena i když je závěr nedovřený na těch pár milimetrů.



ValdaM
Příspěvky: 153

Příspěvek#11 » čtv 2. led 2020, 13:46

Taky jsem majitel PPQ M2. Mám nalítáno cca 5000 a bez jediné závady. Doporučuji přejít na uvolnění závěru pomocí záchytu závěru. Závada je určitě způsobena přibržděním závěru.

Další možností je po každém nabití závěr dorazit ručně. V základním výcviku se naši vojáci po každém nabití učí provést kontrolu náboje v komoře a závěr ručně dorazí. Bohužel se tohle taktické střelbě vážně nepodobá.

Když mám s sebou na střelnici přítelkyni občas se jí nepovede správně natáhnout závěr (PPQ má opravdu silnou pružinu) a dojde k nedovření komory. Při kontrole jsem komoru ručně dorazil a výstřel bez problému.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#12 » čtv 2. led 2020, 15:51

Kodl: Ak je záver nedovretý, tiahlo spúšťového mechanizmu, ktoré by ju malo zdvihnúť, je mimo samotnej blokovej poistky v závere a teda ju nezdvihne.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#13 » čtv 2. led 2020, 16:47

Tak snad kdyz majitel pistole PPQ M2 napise, ze ta pistole pri nedovrenem zaveru spusti, tak spusti. Tady neni o cem debatovat.
Taky bych rekl, ze tazatel mel nedovreny zaver. Staci 1-2 mm pistole spusti, ale zapalnik na zapalku nedosahne.
Treba moje byvala GP P45 spustila i kdyz byl zaver 4-5 mm nedovreny. Uderem kladiva se zaver dovrel.



caddovski
Příspěvky: 5

Příspěvek#14 » ned 27. zář 2020, 21:16

Ahoj. Jen by mě zajímalo.. závěr si lze pribrzdit uprostřed střelby? Je mi jasný, že na začátku po nabití, zasunutí zásobníku a natažení to lze pribrzdit když závěr poustim a komora se neuzavře, nebo se špatně nabere naboj, ale jde to i uprostřed střelby? Také vlastním PPQ. Dik



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#15 » ned 27. zář 2020, 23:13

Behem strelby si muzes pribrzdovat zaver spatnym uchopem zbrane. Muze to byt palec nebo cast dlane. Tim si clovek muze zpusobit par nemilych zavad.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Dentista Žurovský a 10 hostů