Jaké věnování ke zbrani?



jihlavak
Příspěvky: 23

Příspěvek#1 » čtv 25. čer 2020, 22:33

Řeším teď věnování k první zbrani a trochu mi dochází inspirace. Dostal jste někdo k první zbrani i nějakých pár slov? Třeba nějakej pěknej citát...
Tohle konkrétně bude pro desetiletého na pažbu vzduchovky, ale rád bych něco víc, než se dostalo mě samotnýmu, kdy mi táta dal vzduchovku se slovy: "tumáš a nevystřel si voko".

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#2 » pát 26. čer 2020, 02:59

Rozdíl mezi otrokem a pánem je v tom, kdo má v rukou zbraň. Ale už si nevzpomenu, kdo to prohlásil...



kolemjdoucí
Příspěvky: 812

Příspěvek#3 » pát 26. čer 2020, 05:26

jihlavak> táta to řekl dobře, zůstal bych u toho.



D&H
Příspěvky: 74

Příspěvek#4 » pát 26. čer 2020, 05:31

LoganRaise píše:Rozdíl mezi otrokem a pánem je v tom, kdo má v rukou zbraň. Ale už si nevzpomenu, kdo to prohlásil...


Zřejmě Andrew Fletcher. Nezmiňoval však pána, ale svobodného muže (v dnešním smyslu - člověka).

“Arms are the only true badge of liberty. The possession of arms is the distinction of a free man from a slave.” (Zbraně jsou jediným skutečným znakem svobody. Vlastnit zbraň odlišuje svobodného člověka od otroka)

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#5 » pát 26. čer 2020, 06:46

Šáša Krusty: "Pušky nejsou hračka. Jsou na ochranu rodiny, na lov nebezpečných nebo chutných zvířat a na to, aby sis udržel od těla anglickýho krále."

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#6 » pát 26. čer 2020, 06:55

kolemjdoucí píše:jihlavak> táta to řekl dobře, zůstal bych u toho.

To jsem mu chtěl napsat taky, ale pak mě došlo že když ho nic nenapadá tak to tak stejně dopadne :)
Já bych k tomu přidal nějakou knížku o technice střelby a věcech okolo. Ale to bych udělal já, jeho synka neznám.

EDIT: jo a na pažbu bych nechal vyrýt "První" :mrgreen:
Naposledy upravil(a) gogan dne pát 26. čer 2020, 06:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 685

Příspěvek#7 » pát 26. čer 2020, 07:31

Mě se líbí tohle. Ale pro děti to zrovna dobrý citát není,
Samuel Colt:
"Bůh stvořil muže silné a muže slabé, a já jsem ten rozdíl vyrovnal."

Myslím si že bys mu tam měl napsat něco osobního, tedy něco vy smyslu že kdykoliv vezmeš zbraň do ruky, vzpomeň si na toho, kdo ti jí s láskou dal .. nebo něco v podobném duchu. Prostě něco pro kluka.

Vypadá to jako sentimentální blbost, ale stejně tak se ti možná zdála ta tátova průpovídka když ti ji dával a jak si to do teď pamauješ :)



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#8 » pát 26. čer 2020, 07:38

Chlapi, ale je to vzduchovka.... ta ze slabého muže silného neudělá.

Mně se nejvíc líbí to "tumáš a nevystřel si voko" .. psát to asi nemá nikam cenu, ale přesně to vystihuje podstatu. Nedělá ze vzduchovky extra téma a upozorňuje na nebezpečí.

Vzduchovku má na seznémení se a na naučení se základním návykům při míření a bezpečosti. Tam nějaké patetické nápisy nemají místo bych řekl.

Asi bych tam vypálil: 1.7.2020 Frantovi a nechal dost místa, aby Franta mohl přidat 1.7.2040 Frantovi, až bude mít syna.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 685

Příspěvek#9 » pát 26. čer 2020, 07:47

ale pro toho desetiletého kluka je to opravdová zbraň, zas tolik bych to nezlehčoval.
Sám si velice dobře pamatuji, jak jsem si v tomto věku za mé vydělané peníze z brigády koupil slavii 618.
Jo, byl jsem z chudé rodiny :)



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#10 » pát 26. čer 2020, 07:51

Já jsem se vzduchovkou operoval od nějakých 10 let na zahradě a střílelo se i ve škole a vůbec mi to nepřipadlo jako něco neobvyklého. Prostě normání přechod od praku ... na lidi se nemíří a dává se bacha kam to poletí a neblbne se.
Je to samozřejmě Den, kdy kluk dostane svoji vlastní vzduchovku, ale mělo by to taky odrážet realitu, ne jen romantiku.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#11 » pát 26. čer 2020, 12:25

No jo, ale až ji syn bude předávat svému synovi, tak to bude mít s tím věnováním jiný náboj. Zvláště když mu řekne, že ji dostal v době, kdy to tady ještě bylo legální.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#12 » pát 26. čer 2020, 13:28

"Od táty synovi" a pod to datum. Nebo "Synovi Jakubovi - táta" ... prostě jméno. A pod to datum. Nebo "Od táty Franty synovi Jakubovi. A datum. Ten datum se ocení po x letech.
Jednoduché, výstižné.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 518

Příspěvek#13 » pát 26. čer 2020, 13:32

Plně souhlasím s příspěvkem nade mnou.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#14 » pát 26. čer 2020, 13:38

pavelg píše:Já jsem se vzduchovkou operoval od nějakých 10 let na zahradě a střílelo se i ve škole a vůbec mi to nepřipadlo jako něco neobvyklého. Prostě normání přechod od praku ... na lidi se nemíří a dává se bacha kam to poletí a neblbne se.
Je to samozřejmě Den, kdy kluk dostane svoji vlastní vzduchovku, ale mělo by to taky odrážet realitu, ne jen romantiku.

Já bych řekl kromě toho "nevystřel si oko" třeba "miř jen tam, kam chceš opravdu střílet".
Tak na okraj: jak se mění věci - já jsem dostal vzduchovku od strýce cca v 11 letech. Se slovy, že na nikoho se nesmí mířit ani nenabitou zbraní.
No třeba moje maminka v 50. letech když studovala zdrávku, měla vždycky za 3 z tělocviku, protože nenastřílela dostatečně dobře z malorážky...

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#15 » pát 26. čer 2020, 13:45

Hmm zajímavý nápad z ní udělat něco co se dědí generace. ALE: Co je to za kvér? Vydrží pár desítek/set let? Radu, aby si nevystřelil voko bych mu dal, alen a tu pažbu možná něco latinsky? At ho to nutí kliknout na google a třeba o tom něco nastudovat?

divide et impera?
beneficia plura recipit qui scit reddere

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 hostů