Soubojový laser pro vojáky



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#1 » pát 10. črc 2020, 07:40

https://www.idnes.cz/zpravy/nato/laser- ... r_nato_inc

Napřed jsem myslel, že je to jako Laser Game, ale oni střílejí slepými a laser svítí z přilby. Viděli jste to někdo? Já si to moc nedovedu představit, že by to mělo fungovat tak, že se dozvím, jestli jsem trefil chlapa na 200m nebo ne - což prý má být účel toho systému za 300 mega.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#2 » pát 10. črc 2020, 07:41

Z přilby asi ne, když to reaguje na otřes zbraně při výstřelu.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#3 » pát 10. črc 2020, 07:48

Bože můj. to je materiál. :)

Z zadny prilby. Maji na zbrani značkovac. Po těle a helmě prijimace, který jim nahlasi zasah.
Naposledy upravil(a) Blacky dne pát 10. črc 2020, 07:49, celkem upraveno 1 x.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#4 » pát 10. črc 2020, 07:49

Nojo, slepota "na hlavni" jsem přečetl jako "na hlavě"... no tak to dává aspoň technicky smysl.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#5 » pát 10. črc 2020, 07:50

Ještě bych rád viděl tu stopu laseru na 300m.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#6 » pát 10. črc 2020, 07:54

pavelg: Tu neuvidíš :) To nejsou viditelné lasery.Ty se moc rozptylují.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#7 » pát 10. črc 2020, 07:57

pavel: Ty vogo vázně bys mel nez neco napišes, nebo reknes, počítat do 100 a zkusit pouzit mozek.

Jakou stopu laseru? Tohle není laser ve viditelnem spektru. Zadný barvicky pro pitomecky zblbe z hollywoodskejch filmu. Nemá to smysl. Je proste na flinte pridelanej a nejak vhodne nastrelenej zdroj koherentniho zareni na urcity vlnovy delce, kterou prijimac zaregistruje. Podobne jako policajti maj laser na mereni rychlosti. Ten taky neni videt. Vojak pouziva klasicky miridla. a kdyz se trefi, tak tomu zasazenemu zacne pipat, vibrovat, nebo blikat to misto. + to asik posle info do nejakyho vyhodnocovaciho strediska.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#8 » pát 10. črc 2020, 08:00

Já jsem myslel spíš jak velký průměr ta stopa má - tj. kam všude "trefí".
Přece jen puška střílí střely o průměru 5.56mm, které dopadají zase jako 5.56. Laser začíná jako půl milimetru a rozšiřuje se .... kolik chlapů asi trefí jeden "výstřel" tím laserem na 400m? Kolik čidel na něj zareaguje.

Jinak řečeno, jak velký průměr stopy laseru na 300m je schopen aktivovat čidlo?
Naposledy upravil(a) pavelg dne pát 10. črc 2020, 08:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#9 » pát 10. črc 2020, 08:01

DJ Die píše:pavelg: Tu neuvidíš :) To nejsou viditelné lasery.Ty se moc rozptylují.
V tom to není. Rozptyl je sice malinko ovlivnej frekvenci tj. barvou zareni, ale obecne laser je proste koherentni (usporadany, soudrzny) svazek "paprsku" - fotonu. Zalezi jak dobre je to udelaný. Navic taky u toho sistemu by i viditelnost byla na prekazku.

Ad: Pavel. Jukni na google neco o laserech a koherenci. Je to udelany tak, aby to odpovidalo co nejvic realite. (balistiku to asik nesimuluje no). Tj. Na 400-1000m se tim strilet nebude. :)



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#10 » pát 10. črc 2020, 08:05

Chlapi, já vím, že to není laser game v zakouřené garáži na efekt. Ale laser se z principu věci rozptyluje a rozšiřuje a jestli to má dávat jednoznačnou informaci trefil-netrefil, tak by ten detekovatelný půměr stopy měl být srovnatelný s ráží - tj. do 6mm ve vzdálenostech, na kterých po sobě střílejí.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#11 » pát 10. črc 2020, 08:15

Ne LASER se z principu prave nerozptyluje. To je podstata. Ovlivnuje ho prostredi, tj vzduch, ale fakt docela malo. Bezný znackovace civilni tridy umi 0,5 mrad. Vojenský odhaduju klidne 0,1mrad. Tj na 100m 1cm atd. A "dosah" je v kilometrech. Tj. mnohem dál, než probihaj boje a nez vojcl dokaze rozlisit nepritele.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#12 » pát 10. črc 2020, 08:24

Blacky píše: Bezný znackovace civilni tridy umi 0,5 mrad. Vojenský odhaduju klidne 0,1mrad. Tj na 100m 1cm atd.


O tohle mi šlo... tak na těch 300m jsme v oblasti min. 3cm u těch špičkových.



ondrush
Příspěvky: 291

Příspěvek#13 » pát 10. črc 2020, 08:59

kedze prijimace su v relativne malom pocte rozmiestnene po tele vojaka a nie je nim cele pokryte, tak nulovy roztyl je podla mojho usudku az neziaduci. tiez je to system na simulaciu bojoveho stretu, nie mierenky, kde viac ide o to kto koho prvy zbada a ma moznost ako prvy vystrelit, nie o to, ci pri tom trafi muchu v letu. laser zaroven nedokaze simulovat rozptyl streliva ani spominanu balisticku krivku - cela ta pavlova uvaha, aj ked sa technicky "vyriesila", ma chybnu premisu a vychadza z predpokladu, ze sa od toho systemu pozaduje nieco ine, ako sa pozaduje v skutocnosti

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 796

Příspěvek#14 » pát 10. črc 2020, 09:24

Blacky píše:Ne LASER se z principu prave nerozptyluje. To je podstata. Ovlivnuje ho prostredi, tj vzduch, ale fakt docela malo.


Ale ano, LASER se rozptyluje. Koherentní znamená, že má paprsek stejnou amplitudu a fázi. Ale ne do nekonečna (koherenční délka). Všechny LASERy (Fabry-Perot, DFB, vláknové a trubicové) mají na výstupu kolimační optiku. Rezonátor a zdroj LASERu totiž zajišťuje pouze tu koherenci a monochromatičnost. A každá optika má své hranice, z toho vyplývá ta rozbíhavost svazku.

Pak na to působí prostředí jak píšeš, různé druhy rozptylů (Rayleighův, Mieův) a chromatická disperze, prach atd.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#15 » pát 10. črc 2020, 09:32

Přesně tak, taky o optice a laserech něco vím .... šlo mi ale o tu praktickou stránku.

Asi nejlíp to shrnul ondrush... na 100m to rozhodně nesvítí do centimetru, spíš do pořádného kola, aby to chytily senzory, které nejsou zase tak nahusto, a z toho se asi odvíjí i charakter cvičení, na které se to dá použít. Mně to z toho článku opravdu evokovalo představu možnosti nácviku relativně mířené střelby v prostředí boje.
Kdyby někdo znal přesné charakteristiky, tak je sem prosím napište.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů