Kurz první pomoci



expres
Příspěvky: 609

Příspěvek#16 » stř 27. led 2021, 00:35

Ach ano zachranka. Zvlastni ze zrovna doktorka z useku rika neco jineho.. Neuvadim to ze bych nikdy neposkytl pomoc, ale debata zde mi prisla trochu odtrzena. Aneb rozmyslet si co delam. V dobre vire hypoteticky chci poskytnout prvni pomoc srazenemu chodci autem. Pohnu s nim a tim dokonam dilo a ochrne. To stejne autonehoda, kdy budu laicky nekoho vyprostovat kvuli zlomene noze a krvaceni abych ho zastavil. Opet, pohnu s postozenym a bac, ochrnul. Ze uz se to stalo pri narazu je dalsi vec...U soudu diky pozustalim muzete skoncit. Zni to jako blbosti? Dobre, neridte se tim ja jen predavam z prvni co rikala pani doktorka. Stejne jako poskytnuti pomoci je povinost, ALE v prvni rade nesmite ohrozit sebe je zakonem stanoveno. Nevim jak vy, ale ja i ty gumove rukavice zabranujici prenosu nemoci diky krvi nenosim po kapsach...Stejne jako umele dychani, dobre si rozmyslet co to muze mit za nasledek. AIDS,zloutenka, atd.
Svedkem nehod a zranenych jsem byl vicekrat. Nastesti vzdy az 10 v rade co nabizel pomoc. Co jsem odsledoval z udalosti.. Doufam ze to hlavne na sobe nikdy nebudu potrebovat. Vetsinou u toho panovala hysterie, mrhani casem v radu 5-10min a vice, kdy nikdo nic ucine nedelal. Nezvladani davu/stresu a jen zhorsovani situace pro postizeneho.
Udelal jsem si se zazitku vycuc a postupoval bych. Jeden ridi co delat, dava okamzity pokyn k volani 1-2 lidem zachranka. Dalsiho posila stopovat dopravu, dalsiho urcim k vytlaceni hysteriku.Obklopeny postizeny placicima moc lip nedejcha. Sam koordinator se zhostuje prvni pomoci s telefonistou co uz objednal sanitku a zacina pokus po telefonu s navodcim o prvni pomoc. Kdy je mu razeno jak asi ma dle simptomu delat.
Na tohle kurz se priznam nevyuziju. Mozna masaz srdce, nejaky pokus o uvolneni dychani plice, fixace zlomeniny, vetsiho ubytku krve co pujde zaskrtit u koncetin, to ano.
A vsak neco jako velka dira v brise, tepene krvaceni kdy do par sekund exne postizeny bez trefeni se zamacknuti.. No to neverim ze bych dal. Kurz nekurz :)
Zas kazdy je nejaky a treba vy co o todle jevite zajem zvladnete.
Jen neni uplne pravda povinost a predevsim, domyslet co vse jeste tim muze nastat a to jak pro vas tak pro postozeneho.

No hodne zdaru a stesi ze to nebude potreba :)



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#17 » stř 27. led 2021, 08:23

To, že nenosíš rukavice není důvod k neposkytnutí první pomoci, na hypotetickou možnost nákazy se vymlouvat nemůžeš... Tvůj výcuc je fajn, ovšem dojedeš na něj, když v reálu zjistíš, že jsi na všechno úplně sám... Všechny trable se nestanou na Staromáku ve 4 odpoledne... Takže se na něj úplně nespoléhej a spíš počítej s variantou, kdy sám voláš a sám si řídíš i tu první pomoc kterou sám poskytuješ...
A poskytnout první pomoc povinností je, jako běžný občan za to můžeš dostat až 2 roky, jako řidič u autonehody až 5 let... Nechuť pomoc, štítivost, nebo jakékoli obavy o pozdější soudní tahanice s pozůstalými tě z této povinnosti nezbaví...



kolemjdoucí
Příspěvky: 811

Příspěvek#18 » stř 27. led 2021, 08:37

Tvl, tady na fóru každej druhej řeší, kdy to může zmáčknout, aby se zachránil, a v poskytování první pomoci přemejšlíš, jak se pokud možno tomu vyhnout, aby tě někdo náhodou nežaloval?



Sody
Příspěvky: 316

Příspěvek#19 » stř 27. led 2021, 09:08

Tady je vidět, že armádní kurzy první pomoci jsou dobré, člověk se naučí ošetřovat zranění způsobená tříštivou pumou nebo zásahem záže .50 BMG. To nás na civilním kurzu neučili. Ale zato jsem se dozvěděl, že svou zákonnou povinnost splním už telefonátem na číslo 155. Vše, co udělám potom je už "navíc".



grey.man
Příspěvky: 169

Příspěvek#20 » stř 27. led 2021, 10:19

Civilní kurzy jsou opravdu nejvíc zaměřené na situace, jak zavolat záchranku a jak postiženého udržet na živu těch "pár" minut než rychlá dorazí. Zaměřují se na to, jak pomoci, ale nikomu víc neublížit. A to ani sobě. Při zachraňování cizího sebe ohrozit nesmím...



expres
Příspěvky: 609

Příspěvek#21 » stř 27. led 2021, 11:35

Byl jsem na lezeckem civilnim kurzu. Tzn. ocekava se zachrana solo sebe/partaka na lane... Ale jsem rad ze vim co me ceka a vysnil jsem si zachranu v davu :D Jednou me vezla rychla. Osetril jsem se sam, kolem cca 8 lidi a jen zmatek.. Stejne jako nehody venku u kterych jsem se nahodne ocitl.
Prvni pomoc je i telefonat. Nerikam ze bych ji neposkytl , jen na rozdil od army kurzu ocenuji informace od doktorky co nas sama brzdila at si vse dobre rozmyslime. Viz pak uvedene soudy :)

Sarkafarka- ne bez potrebneho vybaveni sebe ohrozuji, tak ze tim splnuji i telefonatem..

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 240

Příspěvek#22 » stř 27. led 2021, 16:29

Zrovna v případě toho Staromáku / davu bych si nebyl tak jistý. Člověk se skácí a máte tendenci ho považovat za feťáka / ožralu. Celkově ve městech (tedy alespoň já) moc po lidech nekoukám, aby mi nezačali něco nabízet / žádat o pětku na pivo / vybírat "vstupné" za pouliční performanci. A rozhodně se nejedná o lenost / neochotu / nevšímavost nefungující společnosti, nemoc komunity jako celku, jak se nám někdy média / sluníčkáři snaží apelovat na city*, ale o jasně zdokumentovaný davový stav...

* třeba je super videoklip - experiment skupiny esazlesa (mimochodem skvělá hudba, ale to podle vkusu každého soudruha), kde sebou v metru mlátí nějaká holka a "nikdo jí nepomůže". No asi to posuzují jinak, ale já bych v téhle situaci možná tak vykulil oči a zavrtěl hlavou, jak se někdo dokáže sjet...
https://www.csfd.cz/film/469411-esazles ... komentare/ - je to i na youtube.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#23 » stř 27. led 2021, 16:43

expres píše:Byl jsem na lezeckem civilnim kurzu. Tzn. ocekava se zachrana solo sebe/partaka na lane... Ale jsem rad ze vim co me ceka a vysnil jsem si zachranu v davu :D Jednou me vezla rychla. Osetril jsem se sam, kolem cca 8 lidi a jen zmatek.. Stejne jako nehody venku u kterych jsem se nahodne ocitl.
Prvni pomoc je i telefonat. Nerikam ze bych ji neposkytl , jen na rozdil od army kurzu ocenuji informace od doktorky co nas sama brzdila at si vse dobre rozmyslime. Viz pak uvedene soudy :)

Sarkafarka- ne bez potrebneho vybaveni sebe ohrozuji, tak ze tim splnuji i telefonatem..

Ne, telefonát na 155 skutečně není poskytnutím první pomoci, je jen základním a povinným krokem v celém procesu... A ani absence základního vybavení jako jsou rukavice, není omluvou pro její neposkytnutí... Protože k rukavicím a AIDS by se mohla přidat obava z horečky dengue, či MERS, TBC nebo může člověk pojmout podezření že na zemi se svíjí zombík a kousne ho a tak by vlastně nikomu nestálo za riziko komukoli pomoct... Není nad vlastní zkušenost, kdy sám člověk potřebuje pomoc, nebo někdo z jeho rodiny... Pak by mohly jít všechny výmluvy stranou, když člověk ví, jaké to je když běží o život...



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#24 » stř 27. led 2021, 16:46

To erteple: Viděl jsi někdy jak vypadá člověk s hypoglykemickým šokem??? Jako klasickej ožrala... A přitom může bojovat o život...



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#25 » stř 27. led 2021, 18:24

"v prvni rade nesmite ohrozit sebe je zakonem stanoveno"
"Při zachraňování cizího sebe ohrozit nesmím..."

Pánové, dost překrucujete, co říká zákon. Smysl je jiný, musím poskytnout první pomoc, ale povinnosti se lze vyhnout v případě, že bych poskytnutím ohrozil sebe nebo osoby blízké. Což znamená, že nebudu tahat nikoho z hořícího auta, pokud nemám ochranné vybavení. Nikoliv však to, že zavolám na 155 a víc se mě to netýká. Často jsou pokyny předány po telefonu, protože i masivní krvácení telefonátem na 155 nevyřeší. Rukavice jsou povinným vybavením autolékárničky. Řada lidí je nosí, zejména dnes, běžně. Já je mám také v báglu, se kterým chodím do práce.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#26 » stř 27. led 2021, 18:57

To je zajímavé, že každý rok někdo vytáhne někoho z auta, co začíná hořet. A ono stačí zavolat 155 a natočit to na mobil pro pozůstalé.



Sody
Příspěvky: 316

Příspěvek#27 » stř 27. led 2021, 20:28

Vím, že to pro někoho možná zní až příliš racionálně (necitlivě), ale bližší košile než kabát. Pokud uvidím, že v hořícím autě bude bezvládný cizí člověk a ne "osoba blízká", tak zavolám a řeknu jim, že auto vypadá, že každou chvilku exploduje a že tam prostě nejdu (neřeknu to vždy, jen když to tak bude opravdu vypadat). Když uvidím krvácející bezvládnou osobu, která je už od pohledu feťák a nebudu mít rukavice (také je nosím v batohu), tak jen zavolám a šmitec. Pokud bude situace bezpečná, udělám, co budu moci.



expres
Příspěvky: 609

Příspěvek#28 » stř 27. led 2021, 21:59

Jako vy mi tvrdíte když někde venku na procházce (bez rukavic,vybavení) budu muset poskytovat první pomoc u masivního krvácení a je to má povinnost? To mi chcete říct že dle zákona je má povinnost třeba s otevřenýma ranama na rukách poskytovat pomoc a riskovat přenosné nemoci krví s doživotníma následkama kdy na to umřu... To mi tady tvrdíte a říkáte že je to ještě v zákoně, jako vážně :roll: :lol:
Opravdu nejsem zdravotník...

Pro pobavení?
Když vidím krev omdlévám.
V ohronmém stresu jsem podlehl tlaku a dělal co jsem zvládl. Ovíval jsem zraněného...
Nemám žádný kurz první pomoci, nedokážu pomoci u ničeho krom zvýšené teploty..nejsem přeci zdravotník.
A teď následuje basa na 2 roky za tohle....:D:D:D:D

Přídal jsem v dobré víře zkušenosti člověka zasvědceného z první linie, který se účastní záchran u opravdu těžkých nehod s tím co říkal. Stejně jako v rizikových sportech. Chtěl jsem to předat dál ať taky po uvažujete racionálně co tím podstupujete, riskujete.



expres
Příspěvky: 609

Příspěvek#29 » stř 27. led 2021, 23:43

Jestli to uplne neurazi mistni diskutujici posledni zazitek s nehody, ac to neni primarne o kurzu.
Nehoda na prechodu, srazena holcina autem cca max 14 let. Stalo se to tak 150m o de me. Rozbehl jsem se k mistu nehody s kamaradem. Mezi tim se tam srotilo pres 12 lidi okolo bliz a zaclo "pomahat.
Po dobehnuti jsem nabidl pomoc a byl odmitnut. Telo holcine ve vozovce dvouproude, blokujici jeden smer.
Zacal jsem aspon spotane brzdit "volny" pruh aut.
Shrnuti:
-hrozen lidi na zranenou (kvilejici kamosky, vystresovani zmatkujici obcane)
-zacli ji spotane pretahovat ke krajnici (totalni nesmysl co vedl ke krouceni bezvladneho tela)
-jedna z hlavnich osetrujicich oznamovala ze je zdravotnice (sama ve velkem stresu)
- zkouseni tepu, ale ne dychani
- krvaceni z nosu, ust (co jsem videl, koncetiny bez otevrenych zlomenin
- kamen urazu, az tak po 8min a vic se teprve zaclo resit volani zachranky (doufam ze podobna "zdravotnice" me mine v pripade ze budu potrebovat pomoc)
- nastesti prijezd sanitky do snad 5min

Pisu to s duvodu k zamysleni zda tranafuze na kurzu je potreba. Spis nez vubec prvni pomoc, postupovat spravne a i rychle. Coz v tomto pripade byl dle meho lajckeho pusobeni totalni propadak. Dokonce jsem si i vycital ze jsem hned aniz bych se ptal nevolal zachranku. Ani ve snu me nenapadlo ze to ti lidi tak pokazi. Co vic, kdyz je tam zdravotnice... Priste hned volam a ani se neptam. Neb vzdy jsem byl s pomoci odmitnut..

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#30 » čtv 28. led 2021, 07:46

Tam záleží, jestli se najde někdo, kdo rozhodným způsobem začne organizovat a cíleně oslovovat lidi kolem a dávat jim úkoly, které zvládnou, třeba to zavolání sanitky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti