Lightstick/chemické světlo

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1 » ned 24. led 2021, 22:54

Máte někdo zkušenost s lightsticky/chemickým světlem? Stát se může leccos, tak uvažuju o jeho zahrnutí do nouzové výbavy pro přežití při víkendových výpravách mimo civilizaci (hory, les). Předpokládám použití ve chvíli, kdy jsem požádal o pomoc a chci označit místo, kde mě mají hledat. Z toho plyne v podstatě jediný požadavek, co možná největší svítivost (viditelnost z dálky). Různé barvy pro různé podmínky považuju za samozřejmost.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 230

Příspěvek#2 » ned 24. led 2021, 23:48

Hele já je nakoupil před několika lety a taky jsem samozřejmě zkoušel. Každopádně je to taková ta věc, co radji mít... Ale nejsem si úplně jistý, že by Tě to dokázalo zachránit v nějakém špatném počasí - ta svítivost není zas tak velká - něco jako tlumiče v US filmech :D Ale v přírodě a za dobrého počasí dobré. Měl jsem víc značek - takové ty obvyklé z armyshopů a pokud si to dobře pamatuju, tak všechno víceméně stejné. Některé barvy svítí déle, jiné jdou do kopru celkem brzy - bývá to u nich napsané...

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#3 » ned 24. led 2021, 23:53

zkoušel někdo porovnání tyčinek stick koupené v čechách a za já nevím půlku v číně?

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#4 » pon 25. led 2021, 00:10

Díky za komentář. Viděl jsem nabídku s viditelností až do 3 000 metrů, takže jsem měl větší očekávání :)

Ale i když už pár dní na to z rychlíku koukám, až teď jsem se dočel, že "Použití chemických světel je omezeno teplotní odolností polypropylenu a reakční teplotou = můžete je použít při teplotách nad 0 °C do 50 °C. Při teplotách pod bodem mrazu se chemiluminiscenční reakce zastaví, ale po zahřátí se opět aktivuje." To zrovna v zimním období, kdy je pravděpodobnost použití asi nejvyšší, není zrovna ideální.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#5 » pon 25. led 2021, 01:12

Lynx: A nebylo by jednodušší prostě zavolat telefonem, a nahlásit svoje GPS souřadnice? A kdyby tě nemohli na posledních 50 metrech najít, tak blikat baterkou?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#6 » pon 25. led 2021, 07:23

Po Blackoutu si telefon uz nenabije a solary jsou slabe. :) Já si myslím, ze se par tycinek neztrati. Jak je to z zivotnosti? Muzu je mit par let doma a pak pouzit?

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#7 » pon 25. led 2021, 07:47

Blackout a postapo neřeším :) GPS pochopitelně nejjednodušší je, ale v horách a v zimě může trvat i pár hodin, než se k člověku pomoc dostane. Viditelné místo a závětří se vylučuje, takže by bylo dobré na viditelném místě umístit zdroj světla a schovat se do závětří.

Životnost je prý čtyři roky, rozměry 2x15/40 cm, doba provozu obvykle 8-12 hodin. Cena v rádech deseti- až stokorun. Provozní teploty jsem uváděl výš, asi to zkusim v mrazáku.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#8 » pon 25. led 2021, 08:05

Chemická světla používám na rybách při chytání v noci. Nejsou to ta velká ale malinká rybářská. Tu svítivost ber s rezervou. Možná že to je 8-12 hodin ale už zhruba po hodině svítivost klesá takže po 4 hodinách už bude svítivost zhruba na půlce. S tím mrazem je to pravda. Reakce se nezastaví ale hodně zpomalí takže běžně dělám to že když přijdu v noci z ryb kde jsem světýlko používal dvě hodiny dám ho do mrazáku a druhý den večer když jdu zase na ryby ho vytáhnu a po zahřátí svítí další dvě tři hodiny.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 521

Příspěvek#9 » pon 25. led 2021, 10:17

Ideální službu by udělala nějaká výprodejová vojenská světlice s možností odpálení z ruky, aktuálně např. Zelenák 40 R-OS. Většina podobného zboží je bohužel výhradně pouze na export. Tušíte někdo proč tohle nelze držitelům prodávat ? Obecně pistoli na světlici si pořídit na ZP můžu, ale krmení do ní ne, nebo velmi obtížně. Významný vojenský materiál to při staří materiálu nebude, zneužít se to nedá, teroristy to nezajíma.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#10 » pon 25. led 2021, 12:22


Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#11 » pon 25. led 2021, 15:09

Bohužel, louče i světlice označí místo jen po krátkou dobu, takže pro můj účel jsou nevhodné.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#12 » pon 25. led 2021, 16:36

Synovi jsem kupoval 12h, vecer si svitil, pak sla tycka do mrazaku a dalsi vecer zas fungovala
Vhodne aby clovek ve tme nezakopnul, moc nesviti
Vetsi prdel je tycinku nariznout, namocit si ruce (pozor na strepy) a otisknout na zed
Pripadne polozit plechovku se samolepkou ☢️ a vylit napln kolem, to by bylo bezpecne na kriminal



Hankye
Příspěvky: 74

Příspěvek#13 » pon 25. led 2021, 17:00

Nejlepší je používat pro tyhle účely věci přímo pro to vyrobený. Konkrétně mám https://www.odintactical.co.uk/military ... -strobe-ir . Koupil jsem to kdysi za 600 czk pro účely IFF na mil-sim akcích. Když jsem skončil a jezdili jsme na jachty či do hor, bylo vždy po ruce. Když jsme se jako skupina rozdělili v Rumunsku, odvedlo svou práci.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#14 » pon 25. led 2021, 17:39

Když už je řeč o těch námořních a military grade řešeních, pak bych uvážil i něco jako tohle:
https://www.findmespot.com/en-gb/produc ... /spot-gen4
Je teda k tomu potřeba platit službu, ale má to "panic tlačítko", funguje to na baterky několik měsíců a v podstatě po celém světě (snad s výjimkou pólů).

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#15 » pon 25. led 2021, 18:08

To dělá i Garmin, buďto jako samostantný dzindzik InReach Mini, nebo v kombinaci s klasickou velkou navigací GPSmap 66i. O tom malém jsem uvažoval, když jsem plánoval projet Írán.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů