Závady na zbrani při střelbě (selhač, zádržka atd.) - jak řešit v praxi?



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#46 » stř 29. lis 2023, 13:07

Já to ani nechtěl. Když se k tomu vrátím, tak bych si pro sebe slabou ránu udělal tak, že bych dal třeba o čtvrtinu méně prachu než obvykle, poslal to přes hradla, abych věděl, že to kuli pošle stabilně, a mám hotovo, protože závěr to spolehlivě nenatáhne a začnou všechny možné závady. Ovšem, zase by to bylo pro zbraně, na kterých bych to ladil.
Něco takového si může udělat každý, kdo má lis nebo k němu přístup. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by si to někdo dělal.



dan
Příspěvky: 326

Příspěvek#47 » stř 29. lis 2023, 17:09

Ono to taky nema velky prakticky smysl si tu hlaven doopravdy zacpat. Ledaze si chces natrenovat vytloukani. Urcity smysl ma trenovat rozpoznani slabe rany, to je ale podle kopnuti a zvuku, nikoliv podle strely v hlavni ...

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 697

Příspěvek#48 » stř 29. lis 2023, 18:47

Myslim si ze na slabou ranu by stacilo naboj bez prachove naplne a s plastovou strelou.



JirkaCV
Příspěvky: 1597

Příspěvek#49 » stř 29. lis 2023, 20:13

Vyzkoušel jsi to? Docela by mě to zajímalo. Mám problém ubrzdit druhou ránu při dvojstřelu.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#50 » čtv 30. lis 2023, 07:34

Zápalkou bez prachu jsem kdysi zkusmo prohnal hlavní ušní špunt. Letěl hezky, asi 5m, obloukem za roh. Závěr se ani nehnul. Ani nemohl. Trochu žmolků zůstalo v hlavni.
Kdo si nemůžete vlastní slabou ránu vyrobit, zkuste 9mm Browning náboj v lugerové hlavni.
V obou případech nebude třeba druhou ránu brzdit. Nedojde k natažení závěru. I když u toho Browningu by se nějaký speciální případ, kdy by se závěr pohnul dost, objevit mohl. U mých zbraní ale ne.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#51 » čtv 30. lis 2023, 09:19

Destructor píše:Střílím jen továrním střelivem.
Za celou dobu jsem měl jen šest selhačů (různé střelivo, různé zbraně), přitom jen jeden náboj nešel podruhé vystřelit.
Slabou ránu jsem neměl nikdy.
Tím chci říct, že ten kdo střílí tovární střelivo, zřejmě nikdy slabou ránu nezažije.


Na slabou ránu musí dojít k technologické chybě ve výrobě, takže u malosériově přebíjeného střeliva se to stává.
Pokud v náboji byl alespoň nějaký prach, tak střela v hlavni nejspíše nebude.
A poznat se to fakt dá, už jsem to měl 2x, je to fakt divná rána.



rain
Příspěvky: 53

Příspěvek#52 » čtv 30. lis 2023, 13:04

Jarda.Jezek píše:Já to ani nechtěl. Když se k tomu vrátím, tak bych si pro sebe slabou ránu udělal tak, že bych dal třeba o čtvrtinu méně prachu než obvykle, poslal to přes hradla, abych věděl, že to kuli pošle stabilně, a mám hotovo, protože závěr to spolehlivě nenatáhne a začnou všechny možné závady. Ovšem, zase by to bylo pro zbraně, na kterých bych to ladil.
Něco takového si může udělat každý, kdo má lis nebo k němu přístup. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by si to někdo dělal.


Fakt super nápad :roll:
Asi to ještě nikdo neudělal proto, že slyšel o explozivním hoření v případě nízké navážky střelného prachu, když teda pominu, že dávat menší než doporučenou minimální navážku zakazuje přebíjecí manuál - viz např. Explosia/Lovex, strana 10, bod 11.
Ale když někdo mermomocí chce všechny možné závady...



Neptun
Příspěvky: 68

Příspěvek#53 » pát 1. pro 2023, 15:02

Teoreticky myslím, že slabá rána, bez nebezpěčí "explosivního" hoření prachu, by se dala udělat i s bezpečnou navážkou u dolní hranice doporučené navážky. Samozřejmě záleží na typu ráže a typu prachu. Takže pokud by si chtěl někdo trénovat nepřetažení závěru u pistole, tak by to asi nemusel být problém si takovou patronu udělat. Dá se to ovšem nasimulovat i cvičným nábojem, ať už nějakým plastovým, či vyrobeným doma na lisu, jen tam nebude ten předchozí výstřel, řešení závady je ale stejné.
Horší závadou je ovšem střela uvízlá v hlavni, k čemuž podle mně dojde pouze u náboje, kde chybí prach úplně. Zápalka má dostatečnou energii, aby hodila střelu do hlavně, ale tím že střela zde uvízne, tlak neodejde hlavní a závěr přetáhne do komory další funkční náboj. Mně se to zatím, díky bohu nestalo, ale kamarádovi již ano. Měl ovšem štěstí, že střela uvízla hned na přechodu z komory do hlavně a zbraň ( v tomto případě pistole Glock ) při podání dalšího náboje nedovřela závěr asi o 3 mm. Tím se závada odchytila po vyťuknutí střely pomocí dřevěné kulatiny se pokračovalo v tréninku. Nejhorší na tom je, že si kamarád vůbec nebyl vědom, že by při onom zrádném výstřelu bylo něco nestandartně. Je tedy pravda, že to bylo na tréninku, kde nás střílelo současně několik, takže se ta slabá rána asi nedala odchytit ušima.
Tedy jestli se v něčem pletu, tak mě prosím opravte. Pokud je zde někdo, komu se stalo, že mu uvízla střela v hlavni a napíše jestli se mu toto podařilo odhalit a jak mohlo by to být poučné i pro ostatní.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#54 » pát 1. pro 2023, 15:54

Neptun píše:...Zápalka má dostatečnou energii, aby hodila střelu do hlavně, ale tím že střela zde uvízne, tlak neodejde hlavní a závěr přetáhne do komory další funkční náboj...


Ta tučně označená část je nesmysl, Zápalka sice střelu vytlačí z nábojnice do hlavně, ale závěr se prakticky skoro ani nehne. Většina kaboom situací je, že střelec poté udělá "tap, rack" řešení situace (tedy doražení zásobníku a přetažení závěru) a tím si ručně a sám nahodí do komory nový náboj. Pokud se střela dostala dostatečně daleko (může a nemusí) tak pak dojde k úplnému zavření závěru a po stisku spouště ke kaboom situaci.



Neptun
Příspěvky: 68

Příspěvek#55 » pát 1. pro 2023, 20:15

Tak tvrdil mi, že to přetáhlo samo. Otázka je jestli nepřetáhl sám ( tedy neudělal Tap-Rack ) automaticky aniž by si to uvědomil.
Jsem rád že se mi to zatím nestalo, ale zajímalo mě to. Schválně zkoušet to ale nebudu ;-)

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#56 » pát 1. pro 2023, 20:59

Nemohlo - to prostě zápalka neobtáhne, je to fyzikálně nemožné. Přetáhl si to sám podvědomě, jak píšeš.

Vždyť i leckterá slabá terčová navážka má občas problém přetáhnout závěr a nacpat nový náboj - a to se bavíme o normálním (byť výkonově poddimenzovaném) střelivu.

Tap-Rack je skvělá věc do války nebo ostré přestřelky, ale na střelnici může být (právě u Squib Load) kontraproduktivní.



Neptun
Příspěvky: 68

Příspěvek#57 » sob 2. pro 2023, 07:15

To, že neobtáhne slabá navážka je mi jasné. Ale když říkal, že to přetáhlo, tak jsem si to vysvětloval tím, že zde nemá kudy utéct tlak, když je ucpaná hlaveň. Nicméně nemám důvod ti nevěřit. Ta pravděpodobnost automatického natažení (tap rack) je velká.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#58 » sob 2. pro 2023, 07:45

Neptun : Jednou jedinkrát se mi stalo, že při slabé ráně zůstala střela v hlavni a závěr přetáhl a nabil nový náboj. Ale to bylo u Makarova, takže u dynamického závěru. U uzamčeného nevěřím, že by to bylo možné.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#59 » sob 2. pro 2023, 10:09

2 marinakus - to se může stát teoreticky u dynamického závěru a pouze když je v nábojnici alespoň nějaká navážka prachu, která sice nestačí na vytlačení střely z hlavně, ale stačí na udělení impulsu závěru. Nicméně pouze samotná zápalka neobtáhne ani dynamický závěr.

2 Neptun - ten tlak (impulz), co vytvoří zápalka není zdaleka tak velký, aby to nějak výrazně pohnulo závěrem. U uzamčeného se nestane (z logiky mechanismu a vztažné soustavy hlaveň se závěrem vs rám) vůbec nic, u dynamického může dojít k několikamilimetrovému posunu.

Nicméně jak už píši v prvním odstavci, i u toho dynamického je potřeba, aby v nábojnici byla alespoň nějaká (slabá, vadná/zdegradovaná ap.) navážka prachu.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#60 » sob 2. pro 2023, 10:27

Héfaistos : Přesně tak. Byl to starý náboj a prach byl zcela zjevně degradovaný. Většina ho vyletěla zadem nespálená. Jak když Ti někdo hodí písek do obličeje.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti