Závady na zbrani při střelbě (selhač, zádržka atd.) - jak řešit v praxi?

Uživatelský avatar
nimha
Příspěvky: 79

Příspěvek#1 » pát 24. lis 2023, 11:31

Ahoj,

mám nastříleno jen pár stovek ran, vše z pistole, takže se omlouvám za v podstatě laický dotaz - jak v praxi řešit na střelnici různé závady na zbrani (pro zjednodušení teď myslím závady na pistoli), které mohou nastat? Rád bych si to pro jistotu ujasnil.

Při drilu na zkoušky se samozřejmě učí řešit klasické závady - (dvojitou) zádržku, selhač a slabou ránu; nicméně je to v praxi stejné?

Konkrétně:
zádržka - už jsem při střelbě měl (asi slabý úchop), řešení jasné - zásobník ven, zarumplovat závěrem - vypadne vzpříčený náboj(nice), kontrola zbraně a jede se dál. Může ale nastat situace, kdy se zbraň "kousne" tak, že s tím člověk nic neudělá? Co pak s tím? Jít se zbraní v takovémhle stavu někam na správcem střelnice nebo ji tam nechat ležet na stavu a shánět ho, se nejeví úplně bezpečné.

selhač - zde upřímně trochu trpím fóbií, co dělat se selhalým nábojem. I když počkám oněch předepsaných cca 30s, není přece jen riziko, že se pak iniciuje? Pak by explodoval, ne? Předáváte ho na správci střelnice nebo dokonce výrobci náboje, jak se učí ke zkouškám, či ho prostě hodíte do koše s nábojnicemi? Mám na myslí náboj s otiskem úderníku, tj. vina náboje.

u slabé rány mě zase napadá problém, že třeba při nácviku rychlé taktické střelby do toho pustím další náboj. Stalo se to někomu? Máte tohle v hlavě někde na pozadí? (jakože stisknout znovu spoušť až když vidím/slyším/cítím, že střela vyšla).

Další pot. problém vidím se zásekem náboje (nábojnice) v hlavni (komoře). Co když u selhače nepůjde náboj ven klasicky vytahovačem (porucha vytahovače, špatná hrana (patka) nábojnice...)? Mám po rozebrání zbraně ho nějak tahat z komory ven třeba kleštěma?
Dále, co situace, kdy zůstane v hlavni jen střela? Mám ji nějak vytlačit směrem od komory ven, třeba násadou od vařečky?

Nosíte v tomto s sebou na střelnici nějaké nářadí?


Předem děkuji za Vaše postřehy a rady z praxe.
Případně můžete i uvést, co vše jste na střelnici (či jinde) museli sami řešit a jak.



skagerak
Příspěvky: 1008

Příspěvek#2 » pát 24. lis 2023, 11:47

Strelu vetsinou z hlavne nevytlacis vareckou ale vytluces. Mivam u sebe mosaznou kulatinu a kladivko a tlucu od usti.
(Da se to i jiNak je dulezite neposkodit hlaven/zbran)
Nekolikrat uz jsem to nekomu pujcoval, u prebijenek i u tovarnich...

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 521

Příspěvek#3 » pát 24. lis 2023, 11:47

Ahoj, běž na nějaký kurz (nejlépe HardTask, Aegis apod.) a tam tě to naučí jak se patří.

V podstatě zádržka jak píšeš, selhač - dorazit zásobník a přetáhnout závěr a slabá rána je jasná, rozebrat a vymlátit střelu vhodným nástrojem.
Na zaseknutou nábojnici je spešl vytahovač. Nebo prostě tyčkou přes ústí hlavně a poklepáním - řešil jsem několikrát u .223 a brokovnice 12.

Jde tedy o to v jaké situaci jsi. Během soutěže na čas, nebo v boji 30 s nebo kolik čekat nebudeš.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#4 » pát 24. lis 2023, 12:15

Nosím s sebou 8mm uhlíkovou laminátovou tyčku cca 25cm a skládací pseudokombinačky, takové to vše v jednom. Závady jsem buď měl, nebo aspoň řešil pro druhé už snad všechny.
Jiné nářadí jsem nikdy nepotřeboval, něco místo kladiva se dycky najde. Vlastně jo, klíčky k šroubkům, co jsem chtěl nebo musel štelovat, ale to nejsou závady, jak tu byly popsány.

Podstata je rozumět zbrani a pak už si člověk poradí.

Střelivo, které nechci dát do zbraně nebo rozebrat, dám správci střelnice. Je to pro pro mě nejjednodušší způsob, jak se ho zbavit.



Satanáš
Příspěvky: 137

Příspěvek#5 » pát 24. lis 2023, 12:19

Ahoj,
vítej do společnosti, před kterou tě maminka varovala a věřím, že se ti u nás bude líbit!
Postupně:
Ad zádržka - klasika, tap & rack. To znamená dorazíš zásobník (tap) a přetáhneš závěr (rack). Pokud to neřeší problém, řešíš ad hoc. U AR15 jsem měl jeden takový šeredný double feed, který jsem musel páčit nožem, ale poradil jsem si. Obecně závady, které nedokážeš řešit vlastními silami jsou vcelku vzácné, ale pokud se stane, tak prvním pravidlem je zabezpečit proti náhodnému výstřelu a odnést (míříc bezpečným směrem) k místu pomoci. Závadu, kdy bych ve zbrani měl někde náboj a nedokázal ji zabezpečit jsem ještě neměl.

Ad selhač - selhače, resp. zpožděný výstřel jsou problematické protože svádí manipulovat se zbraní mimo bezpečný prostor/směr. Pravidlo proto je po selhači stále mířit bezpečným prostorem. Po 30s si můžeš být opravdu jistý, že náboj neiniciuje, většina zpožděných výstřelů je <1s, nejvíce co jsem viděl bylo něco málo přes sekundu s mosinkou, kdy to borec krmil nějakou hnilobou z porušené konzervy, kterou vyhrabal kdesi u Stalingradu. Iniciace náboje mimo zbraň je ve skutečnosti málo nebezpečná. Střela (a její krimp) neposkytují dostatečnou setrvačnost k dosažení nebezpečných tlaků a většina iniciací mimo komoru končí třeba i roztrženou nábojnicí, ale bez střepin. Největší riziko hrozí pokud má někdo návyk chytat do ruky vyhozený náboj při vybíjení zbraně, resp. si zakrývat výhozní okénko a vyklepat náboj do dlaně. Obecně se to spíše přestává doporučovat, páč existují jednotky případů, kdy si borec vyklepal náboj do dlaně a zároveň shodil závěr tak nešťastně, že se mu náboj skřípnul v okýnku zápalkou přímo na ostrou rožek závěru.

Ad slabá rána - u moderních pistolí s polygonem a krátkou hlavní je to vcelku malý problém, i velmi slabé navážky umí protlačit střelu ven. Floberty a tuším některé obskurní malorážky dokonce používají jenom zápalku. Pokud se ti však stane, že budeš mít tak slabou ránu aby ti vznikla obstrukce, tak na 99% ti pistole nepřetáhne závěr - samozřejmě bavíme se o továrních nebo lehce laděných zbraních. To je moment kdy se musíš zabrzdit, nedělat tap & rack a dát si čas na rozborku a kontrolu. Na opasku mám šťouchadlo z měděné tyčky právě pro tyto případy, páč často střílím přebíjenky.
ALE zbraně jsou obecně dost naddimenzované. Nedám za to ruku do ohně, ale většina dokáže "bezpečně" odpálit i s obstrukcí.

Ad zaseklá nábojnice - způsobí ti double feed, takže řešíš double feed - vyrveš zásobník, přetáhneš závěr, kontroluješ jestli máš prázdnou komoru a pokud nemáš, řešíš zprůchodnění komory. Pokud je na náboji zbytek rantlu, může to jít vyšprtnout nožem z výhozního okýmka, jinak samozřejmě vařečka/šťouchadlo/klacek skrze ústí. Pokud se ti to stane znovu, kontroluješ jestli nemáš osekaný nebo přímo ulomený/ztracený vytahovač. U pušky se mi stalo, že se mi trhaly dna nábojnic a tam moc polní řešení není. V některých případech stačí aby zbraň zchladla a nábojnice vypadne, někde stačí protáhnout kartáčem od ústí. V mém případě do bylo peklo a musel jsem opatrně do nábojnice závitníkem. Takže zbytek střeleckého dne s pistolí.

Nakonec jestli mluvíš anglicky, tak vyhledej různé jůtůbry, spousta z nich tyhle věci rozebírá. Pak až si vezmeš k srdci rady kolegů výše a půjdeš na Hard Task, všichni ostatní budou čumět :D



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#6 » pát 24. lis 2023, 12:34

nimha píše:u slabé rány mě zase napadá problém, že třeba při nácviku rychlé taktické střelby do toho pustím další náboj. Stalo se to někomu?
Před lety jsem na nějakém fóru (možná přímo tady) viděl fotku revolveru, který ustál 5 kulí v hlavni.
Slabá byla nejspíš jenom ta první rána a až šestá roztrhla hlaveň.



JirkaCV
Příspěvky: 1598

Příspěvek#7 » pát 24. lis 2023, 12:55

Hlaveň pistole s pěknou výdutí jsem už viděl. Takže bych na nějakou rezervu nespoléhal.
Při dvojstřelu u pistole by k tomu dojít nemělo, samotná zápalka nepřetáhne závěr. U revolveru ale není nic, co by mě zabrzdilo.



skagerak
Příspěvky: 1008

Příspěvek#8 » pát 24. lis 2023, 12:58

U pistoel uzamcene, Ale u dynamickéhko zaveru (cz 50/70. 82/83, ppk/pp makarov nejaka PCCcka ....

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#9 » pát 24. lis 2023, 13:32

Tohle by jsi měl řešit se správcem střelnice podle provozního řádu střelnice.
A už neděláš zkoušky, tak to řeš i podle rozumu.

Nejproblematičtější je ta slabá rána, kdy musíš reagovat velmi rychle, než to znovu zmáčkneš, protože přebito být může. Viděl jsem to jen u přebíjenek, originál střelivo nikdy.
Při podezření střely v hlavni to raději rozeber a prověř, tady se chyba trestá minimálně poškozením zbraně. Mosazná tyčka a kladívko je výhoda, když to řešíš.

Na spoustu závad zabírá spolehlivá zbraň, dostatečně spolehlivé střelivo a kvalitní úchop. Protože když to blbě držíš, děláš závady i tím, jak zbraň nemá oporu v ruce.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2529

Příspěvek#10 » pát 24. lis 2023, 13:49

:) to je hezky dotaz. A jasná ukázka, ze realita se od zkoušek na ZP liší.

Rada co tu psal Killing je dobrá. Bež na kurz a tam se to dost dobře naučíš.

ad1) Zádržka. To máš správně. Zásobník ven (jinak se muze stat vetsi zavada), ikdyz by to nekdy slo odstranit i se zasobnikem a dokonce to tak nekdo učí). Ale jisté to není, tak ho radsi vyndat, vykloktat a pokračovat. Případ, že by to nešlo se děje málo kdy. Pokud znáš jak ta pistole funguje, tak to vždy vyřešíš. Pokud si nevíš rady, tak holt volat správce. Klidne tu pistoli ssebou. Dost casto je "opravarskej" stul mimo stavy. Samozrejmosti je drzet to mimo spoust a bezpecnym smerem.

ad2) Selhač. Tohle je složitější. Když si v klidu na střelnici, tak klidně počkej. ALE!! Když se ti to stane při obraně, tak můžeš bejt taky mrtvej. Takže já osobně mám v kebuli TAP - RACK (tj. dorazit zasobnik a přetahnout. I kdyby to byla opozdená iniciace, tak to po vyhozeni z komory prakticky nic neudelá. A pokud ti jde o zivot, tak nejaky skrabanec neřešíš. A vysoce nepravděpodobná možnost, že to něco udělá je holt osud.

ad3) slabá rána. To je holt život. Taky jsem uz zazil, že po slabé rane (kterou jsme ale okolo poznali) do P010 klučina poslal druhou a vydul lauf. No co holt trochu peněz a papírování. A zase, když ti pujde o zivot, tak proste vališ a slabou ranu neresis. Bud to bude ok, nebo jsi stejne v prdeli.

Ad4) seklej naboj. No proste nejak rozebrat a vytahnout nebo vytlouct. Neresim jakym smerem, resp tim kratsim. :)

Na strelnici je dobre mit navyk a v obvyklé brasne proste nejaky naradi. Multitool v kalhotech a nejaky sroubovak, a tycku.

Realny zkusenosti:

U malorajdy Walther P22 mi nejaky prestarly strelivo blblo a strelu v hlavni sem resil asi 5x, nez sem to vyhodil. :)
O te P010 sem psal.
U pusky parkrat doublefeed,
a mockrat schvalne udelany zavady pro trening. Vetsina proste vykloktat, obcas i rozebrat pusku. Jak AR, tak MDRx co mám.

Ono právě trening závad hodně pomůže se toho tolik nebát.

Obecne se netřeba tolik bát náboju. Porid si delaboracni kladivko a muzes si ty selhace rozebrat. Prach klidne vysyp do uhli, nebo zapal nekde venku. Uvidis, ze to moc nehori. Zapalku bud odpraskni dulcikem, enbo klidne ve zbrani. Nejakym bezpecnym zemrem, nebo do hadru (ne od redidla). Je to proste jak kapslik, nebo bouchací sirka.



JYbour
Příspěvky: 230

Příspěvek#11 » pát 24. lis 2023, 14:01

No a co teda s tím selhačem, nechat ležet na pultu na stavu a pak to nahlásit správci na recepci? Asi bych ho s sebou nikam nenosil, tohle řeším pořád, v řádu ani slovo a ještě jsem neměl žádnou závadu.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2529

Příspěvek#12 » pát 24. lis 2023, 14:05

Selhač, pokud neni zvohejbanej, ale jen proste neodpalenej, klidne zkus odpalit znova. Kdyz ani to nezabere, tak hoď nekde vedle. Pak az pujdes ze strelnice si ho vem domu a delaboruj a nebo ho proste dej správci. Klidne ho nos. Nic to neudělá. Bavím se teda o beznych nabojích. Nejakou výbušnou 20mm mrchu z flaku bych tomu správci dal. (A fotil si jeho výraz) :)



Satanáš
Příspěvky: 137

Příspěvek#13 » pát 24. lis 2023, 14:09

Zrovna minulý čtvrtek jsem řešil selhač. Mosinka, dvakrát neodpálil. Měl jsem ho odložený na stavu, ale přišla správcová se na nás podívat, tak při té příležitosti normálně náboj sbalila do kapsy a zase šla.
Jak ten náboj nepráskne do pár sekund od úderu na zápalku, tak se opravdu už nic nestane :D



JYbour
Příspěvky: 230

Příspěvek#14 » pát 24. lis 2023, 14:19

Díky, tohle jsem potřeboval vědět.



pavelg
Příspěvky: 3125

Příspěvek#15 » pát 24. lis 2023, 14:33

Mně se závada stala jen jednou.
Natáhnu, zmáčknu, kohout spadl ... a nic. Srdce zabušilo, v hlavě se přehrály postupy, chvilku jsem zůstal v pozici a popřemýšlel, co dělat .. zásobník ven nikdy neškodí, vyhodit z komory určitě, když to půjde. Jak jsem pomylel, tak jsem udělal, předpisově. Hlaveň prázdná, náboj ani netknutý, kouknu teda na kohout - a bylo jasno.

Já jsem tam měl kus pěny kvůli sušení, abych si nemlátil do úderníku.
Zakže to byla závada v mé hlavě. Kromě pobavení to píšu taky proto, že by měl člověk vždycky přemýšlet, než se vrhne bezhlavě na postupy. A řekl bych, že jako u všech případů řešení závad u čehokoliv, nejdůležitější je mít jasno v tom, jak zařízení funguje ve správném režimu, do přiměřených detailů.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti