Závady na zbrani při střelbě (selhač, zádržka atd.) - jak řešit v praxi?

Uživatelský avatar
nimha
Příspěvky: 79

Příspěvek#31 » pon 27. lis 2023, 11:52

Děkuji za Vaše rady, pánové.

Beru si z toho, že:
- selhače se netřeba nějak zásadně bát, tj. že po povinné čekací době se už prakticky nemůže iniciovat a pokud přece jen ano, nebude to nějak fatální exploze síly nášlapné miny :-) Selhané náboje nechám správci. Je pravda, že třeba Policie ČR a další ozbrojené sbory mají v instrukcích hned tap-rack; to nám zmiňoval zk. komisař před zkouškou, aby tam policisté neudělali při zkoušce chybu, že zákon (ZoZ) vyžaduje čekat.

- pro vyrážení zaseklé střely pořídím nějakou tu mosaznou tyčku (na 9mm Luger tyčka 8mm?). Co celý zaseklý náboj, viz foto výše? Mlátit do to tyčkou, zvlášť ze předu, se mi pocitově moc nelíbí; nemůžu to přece jen odpálit? Pokud část nábojnice trčí z komory ještě ven, asi bych to páčil kleštěma zpět.

- pokud bych při slabé ráně tam poslal další náboj (pokud by to šlo), tak doufám, že lze max čekat poškození hlavně resp. zbraně, ne mojí hlavy :-)

- u zádržky budu holt doufat, že nějaká složitější se nevyskytne.

Taky díky tip na nějaké ty kurzy. Něco podobného zvažuju, tak se snad k tomu brzy dostanu.



dan
Příspěvky: 326

Příspěvek#32 » pon 27. lis 2023, 12:49

nimha píše:Policie ČR a další ozbrojené sbory mají v instrukcích hned tap-rack

Totez ti reknou i na kazdem kurzu obranne strelby. Jde o to, ze pri konfliktu, ktery je nepochybne vazny, kdyz doslo az na vystrel, nemas cas pul minuty cekat. Bojeschopnost potrebujes obnovit hned a i to muze byt pozde. Selhac proto resis okamzite, v rozporu s pokyny vyrobce streliva, jednas v mezich nutne obrany nebo krajni nouze.

Druha pulka problemu je, ze postupy se potrebujes ucit tak, jak je budes v realne situaci delat - jinak je v realne situaci udelas tak, jak ses je naucil. Takze selhac budes okamzite resit i pri treninku obranne strelby.



Satanáš
Příspěvky: 135

Příspěvek#33 » pon 27. lis 2023, 13:21

O to důležitější je pak si nevypěstovat ten návyk zakrývat výhozní okénko dlaní nebo nedejbože náboj chytat :D
A, stejně jako u všeho v životě, přemýšlet nad tím, co děláš. Je super když zbraň nestřílí a ty provádíš nadrillovaný tap&rack. Je ještě lepší se zamyslet jestli předchozí výstřel nebyl podezřele slabý ;)
Stran vyrážení já používám šťouchadlo 6mm a příště bych vzal spíše 5mm, ať se tím dá řešit cokoliv od malorážky po pětačtyřicítku. Ale nechtělo by se mi to dělat s nábojem v komoře, když už tak, že tyčku strčím do ústí a celou zbraní "bodnu" do něčeho tvrdého. Ale mnohem radši pořádně uchopím pistoli a vrchní hranou závěru vrazím do nějakého rantlu - ať už police, hrany skříně nebo něčeho podobného tvrdého. Jen si pořiď pořádná mířidla, tohle plastová neustojí :D



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#34 » pon 27. lis 2023, 14:21

A když to odnese drápek vytahovače, tak ze závady dočasné se stane závada trvalejšího charakteru.



dan
Příspěvky: 326

Příspěvek#35 » pon 27. lis 2023, 15:32

Ano, ale znovu, je potreba to tak trenovat, aby to cloveku naskocilo v hlave, kdyz to bude potreba v realnem konfliktu. Ono by se nic takoveho nemelo stavat casto, takze by to vytahovac ostrouhat nemelo. Pokud se to stava casteji, doporucuju zmenit dodavatele prebijenek nebo prejit na tovarni strelivo.

Satanáš píše:Je ještě lepší se zamyslet jestli předchozí výstřel nebyl podezřele slabý ;)


To je samozrejme ideal, ale mene zkuseny strelec slabsi ranu vetsinou nepona ani v klidu, a pod adrenalinem v boji pravdepodobne nezareaguje i strelec dost zkuseny.

Tenhle druh zavady se da bezpecne simulovat slepakem (samozrejme ti ho do zasobniku musi dat nekdo jiny, idealne bez tvyho vedomi). Pokud strilite dvojstrely a slepak vyjde na prvni ranu, tak tam tu druhou posle opravdu skoro kazdy. U jednotlivych vystrelu rada lidi "divnou ranu" zaznamena, ale zdaleka ne kazdeho napadne "to je ta slaba rana jak nas ucili" a zachova se podle toho.



Satanáš
Příspěvky: 135

Příspěvek#36 » úte 28. lis 2023, 08:25

Na PPQ mám vytahovač už štíplý a na funkci to má pramalý vliv. Samozřejmě jak se ulomí úplně, tak je bojový manuál stejný jako u L85A1/SA80 - vystřelit, rozebrat, vyčistit.. :D
Dane, v zásadě mluvíme o tom samém, cvičit je absolutní základ. Simulovat slabé rány slepákem je super nápad, to zařadím na program. Možná ještě lepší by bylo hylzna se zápálkou a namíchat do toho i úplně prázdné hylzny pro trénink zádržek - ačkoliv ne každá zbraň podá prázdnou hylznu.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2528

Příspěvek#37 » úte 28. lis 2023, 10:11

To se trenuje bezne. Nechas si zamichat do magu par skolaku, a par zohejbanejch hilzen. No a resis co se deje. Bude tap-rack, nebo mag ven a vykloktat.

JJ napad se slepákem je super. To taky zkusim zaradit. Mám jich krabicku zbytecne se valejici v trezoru. :)



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#38 » úte 28. lis 2023, 10:19

Na slabou ránu by šly udělat vhodné náboje. Například s plastovou střelou z 3d tiskárny a trochou prachu, aby střela spolehlivě opustila hlaveň a nic víc to neudělalo, přitom aby mechanicky byl náboj použitelný v zásobníku i při podávání.



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#39 » úte 28. lis 2023, 10:26




JirkaCV
Příspěvky: 1595

Příspěvek#40 » úte 28. lis 2023, 10:41

Piggy: na selhač máme asi všichni sušilky. Co nemáme, je něco na slabou ránu.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 697

Příspěvek#41 » úte 28. lis 2023, 11:43

Střílím jen továrním střelivem.
Za celou dobu jsem měl jen šest selhačů (různé střelivo, různé zbraně), přitom jen jeden náboj nešel podruhé vystřelit.
Slabou ránu jsem neměl nikdy.

Tím chci říct, že ten kdo střílí tovární střelivo, zřejmě nikdy slabou ránu nezažije.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2528

Příspěvek#42 » úte 28. lis 2023, 12:19

Jj ale prebijecu je mraky a nekdy se holt chyba stane. Zazil sem nafouklou P010. A vcera mi rikal Milos Muller, ze jeden kurzant znicil H11. Mel ale strelivo od STV. Pry se ale pochlapili a koupili mu novou zbran. Tj. deje se to vyjimecne, neni to fatalni, ale obcas si to potrenovat neuskodi.



Boci
Příspěvky: 90

Příspěvek#43 » úte 28. lis 2023, 12:29

Screenshot_20231119_103213_Photos.jpg
Mě se to stalo s fabrickým střelivem. S vlastním nikdy a to jsem přebíjeného vystřílel cca 60 000.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



cipis
Příspěvky: 2135

Příspěvek#44 » úte 28. lis 2023, 12:57

Také jsem slabou ránu potkal pouze u slabého a blbého. V Glocku. Borec měl štěstí, chybělo půl milimetru a dovřel by se závěr. Vytloukli jsme to dřevěnou tyčkou.



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#45 » úte 28. lis 2023, 20:58

JirkaCV píše:Piggy: na selhač máme asi všichni sušilky. Co nemáme, je něco na slabou ránu.
Ale to jsem právě odkazoval: přesně to, co chtěl Jarda Ježek, v továrním provedení.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CzechJoker, harald, Jarda.Jezek, JirkaCV, Motorlet, WALACHMOTORS a 6 hostů