Výstřel doma



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#241 » čtv 23. lis 2023, 06:29

Je zajímavé, jak se vyjádřené názory v drtivé většině odpovědí přiklání k mému předchozímu s touto alternativou původnímu příspěvku.

Já například zbraně, které nosím, do trezoru ani nedávám. A doma nosím, i když spím.

Ovšem nebereme v úvahu jeden důležitý faktor. Manželku. Pokud by nám stejně jako Petrovi manželky takto významně zasahovaly do práva držet a nosit zbraň, měli bychom obdobné problémy taky.

Takže přidám druhé doporučení. Zvýšit počet zbraní v domácnosti natolik, aby žena o nich ztratila přehled. O té jedné, která na rozdíl od ostatních není v trezoru, ani vědět nemusí.

A do té doby se před zmáčknutím spouště raději 2x navíc podívej do komory. Pokud máš výstražník, přidej jeho ohmatávání. Ne, že bys měl na něj spoléhat, ale dá ti to čas si znovu rozmyslet, jestli fakt chceš zmáčknout spoušť.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#242 » čtv 23. lis 2023, 09:07

RedAce píše:Já akorát pořád nechápu to večerní vybíjení. Sice k tomu nemám žádnou statistiku, ale pokud se člověk pravidelně nepohybuje v nějakém opravdu rizikovém prostředí, tak scénář "home defense aneb nezvaný noční host" je podle mě mnohem pravděpodobnější než KN/NO někde venku. A přemlouvej pak zloděje, ať chvilku vydrží, že si potřebuješ naládovat flusačku...
Já třeba zbraň nenosím, mám ji primárně na závody, ale právě doma ji (v trezoru) udržuju ve stavu co nejvyšší připravenosti. Takže za mě spíš než bezpečný prostor změnit návyky...


Tady jde o situaci kdy mít vždy po ruce a připraveno, já mám Makarova stále nabitého v zásobníku 8 nábojů a to už několik let, nevybíjím, nevidím důvod proč a za ty roky je pružina pořád OK . Takže nabíjet a vybíjet je za mě blbost, proč ? Navíc se ničí pružina. Když přijede syn s dětmi jen to dám do trezoru a taky nabité .............

Obrázek



Střelec
Příspěvky: 1673

Příspěvek#243 » čtv 23. lis 2023, 11:40

Jarda.Jezek píše:Takže přidám druhé doporučení. Zvýšit počet zbraní v domácnosti natolik, aby žena o nich ztratila přehled. O té jedné, která na rozdíl od ostatních není v trezoru, ani vědět nemusí.


Toto je taky rada za všechny prachy, podle původního příspěvku usuzuji, že vkladatel bydlí v bytě, podle ostatních jeho příspěvků asi nebude úplně největší (zmínky o trezoru v obýváku, zvuky zámku budí manželku), takže asi nebude mít moc možností tu zbraň někde schovat tak, aby manželka zbraň nenašla nwbo ztratila přehled. Já mám dům, takže to je trošku jiný, ale v bytě si to moc nedovedu představit. Navíc, když vemu podle sebe, jak je moje panímáma schopná mi při úklidu popřemisťovat věci a pak zapomenout, kam co uklidnila, tak bych měl strach, že bych ještě hledal pistoli.



Satanáš
Příspěvky: 134

Příspěvek#244 » čtv 23. lis 2023, 11:56

Pokud zamykáš zbraň do trezoru, tak je vybití, potažmo rána jistoty, redundantní. Nad to vždycky od rány jistoty spíše odrazuju, sahat na spoušť při bezpečné manipulaci mi nepřijde OK. Táta svého času měl pro štěstí v šupleti zašitou "placku" z .357Mag kdy mámě zničil kredenc, dvě pánve a čtyři kastroly :D Rizika rutiny.
Když jsem bydlel na bytě, tak jsem při sušení bezpečný směr neřešil dokud to nebyly dveře, okno nebo něco hodnotného. Panel ustojí většinu běžně dostupných ráží a zasádrovat to je poměrně malý problém, např. proti obnově knihovny, šatníku nebo televize :D Kdo chce mít ještě o práci méně suší směrem, kde případnou neshodu zdiva může zakrýt obrazem :D
Na domku mám dřevěný strop a půda je nevybavená, takže taková .223 by asi doletěla do sousední vesnice. Stejně tak musím myslet na sádrošové příčky. Ale kde je cihla, tam je bezpečný směr. Samozřejmě, dřevostavby to mají zlé, tam prostě nejde doporučit rutinní sahání na spoušť, pokud si člověk opravdu nepořídí dedikované vybíjecí zařízení nebo neinstaluje do některé zdi 15mm ocelový plát :D
Tím, že výstřel do vybíjecího zařízení dělá stejný kravál jako výstřel navolno, tak bych ho spíše nepořizoval. Petře z Branika, tvému problému by to nepomohlo, ty sis málem prásknul při nabíjení a nabíjet určitě nebudeš směrem do vybíjecího zařízení. Zdá se mi, že tvůj problém je žena a lze doporučit více osvěty a normalizace zbraní.
Ve finále ale žádná zbraň nestřílí bez zmáčknutí spouště. Mačkání spouště by proto nemělo být součástí rutinních činností, zejm. spojených s bezpečností.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#245 » čtv 23. lis 2023, 12:05

@Satanáš: vidíme to stejně
@Bubenicek: Vybíjí se v případě, že nosíš náboj v komoře. Jinak nevidím důvod k ráně jistoty.
---
A pro rýpaly, řeší se to tu proto, že párkrát za život jedinec prostě selže a ztratí pozornost (z únavy, z hádky, důvodů je spousta). Stane se chyba a člověk ani netuší jak. Důležité je mít pak bezpečný dril, který minimalizuje škody na minimum. A určitě bych nemířil na postel, nebo šatní skříň.



cipis
Příspěvky: 2115

Příspěvek#246 » čtv 23. lis 2023, 12:14

Za předpokladu, že teda jsem majitelem nebo nájemcem, což pro "doma" je nejspíš nutná podmínka, tak doma se drží ;-)

Jarda.Jezek píše:A doma nosím, i když spím.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#247 » čtv 23. lis 2023, 12:17

Jarda to myslel logicky - celý den jí nedrží v ruce ale nosí v pouzdru ....................



ante
Příspěvky: 43

Příspěvek#248 » čtv 23. lis 2023, 13:31

Satanáš píše: Zdá se mi, že tvůj problém je žena.


Ano. Čtu a občas údivem i povytáhnu obočí. Radši si asi osvěžím Jiráska, konkrétně tu pasáž o atentátu na kněžnu Libuši.



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#249 » čtv 23. lis 2023, 20:20

Letec 12 píše:@Satanáš: vidíme to stejně
@Bubenicek: Vybíjí se v případě, že nosíš náboj v komoře. Jinak nevidím důvod k ráně jistoty.
---
A pro rýpaly, řeší se to tu proto, že párkrát za život jedinec prostě selže a ztratí pozornost (z únavy, z hádky, důvodů je spousta). Stane se chyba a člověk ani netuší jak. Důležité je mít pak bezpečný dril, který minimalizuje škody na minimum. A určitě bych nemířil na postel, nebo šatní skříň.

Nevidím důvod k vybíjení. To je přesně ta nebezpečná operace. Tak ji úplně v ynechávám a ke zbrani se vyždy chovám jako k nabité. Vybíjím pouze při cvičení, čištění a podobně. A na to mám vždy odpovídající klid a nic nedělám drilem, ale VĚDOMĚ. Dril má tu nevýhodu, že při jeho narušení, okonce i podvědomém narušení je veškerá bezpečnost v čudu. Při podvědomém narušení dokonce tak, že o narušení člověk ani neví.

V domácnosti s manželku naopak míření na skříň může sice přinést nějaké to překavení, na druhou stranu může snadno vyřešit problém. Jem bych pak doporučoval kostlivce ve skříni přenechat ženě. Já vim.. kdo to ale má čuchat...

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 287

Příspěvek#250 » čtv 23. lis 2023, 21:59

No tak žena určitě není "problém". Žena je partner, a jako taková se snaží udělat krok směrem ke mně, zatímco se čeká, že je udělám krok směrem k ní, pokud jde o věci, kde jsme výjimečně názorově úplně z opačných pólů.
Svoji fóbii ze zbraní se kvůli mně snaží odstraňovat, po půl roce dokonce šla poprvé na střelnici, a od té doby už tam se mnou byla mnohokrát. Já se zase snažím, aby ta vznikající důvěra ve zbraně stále narůstala, netlačím na tempo. To, co se roky buduje, by určitě ranní výstřel pěkně dosral, a já to tady čtu a bez si k srdci všechno co píšete. Vlastně ani nevím, proč po vyndání náboje z komory mačkám ránu jistoty. Máte pravdu, že do trezoru ji mohu dát sice prázdnou, ale nevypuštěný bicí mechanismus (striker, nelze vypustit přes palec). Stačí, že jsem šachtu a komoru viděl. Zrovna tak by tam mohly být nabitá, to je taky pravda. Náhodou jsem za tyhle rady rád a děkuji.



Xaw
Příspěvky: 112

Příspěvek#251 » pát 24. lis 2023, 02:44

Zbraň mám doma nabitou a v pouzdře. Dávám ji tak i pod polštář. Zatím všichni žijeme.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#252 » pát 24. lis 2023, 04:42

Znal jsem jednoho, co měl pod polštářem perkusní revolver. Vždy, když jsem k němu přišel na návštěvu, první moje kroky byly k polštáři, zvednout ho a lauf perkuse otočit do zdi. Pak zase pěkně přiklopit polštář.

Mám tak trochu obavu, že takto schovanou milenku by paní Petrová z Braníka objevila záhy a nesouhlas by vyjádřila všemi prostředky.

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#253 » pát 24. lis 2023, 07:25

Možná už moc přemýšlím, ale - pro ty z vás kdo nevybíjejí a hodí to na noc do trezoru tak jak to je... máte to nějak vymyšlené pro případy kdy by se vám něco stalo a do trezoru se pak dobýval někdo kdo by řešil co po vás zbylo...? trochu morbidní, já vím, ale stát se může cokoliv kdykoliv a asi nikdo z nás by nechtěl aby třeba jednou naše polovička nebo potomek nic netuše vzali do ruky nabitou zbraň z trezoru...



kolemjdoucí
Příspěvky: 819

Příspěvek#254 » pát 24. lis 2023, 07:32

Satanáš píše:Táta svého času měl pro štěstí v šupleti zašitou "placku" z .357Mag kdy mámě zničil kredenc, dvě pánve a čtyři kastroly :D Rizika rutiny.


On vybíjel s ránou jistoty revolver?



Hankye
Příspěvky: 74

Příspěvek#255 » pát 24. lis 2023, 08:06

Nabíjení a vybíjení zbraně za mě spadá do kategorie deliberate manipulation, což samo o sobě vylučuje jakýkoliv prvky drilu. Musí to probíhat v klidu, musím na to mít čas, a všechny věci se snažím si uvědomit. Pokud na to prostor a čas není, počkám si až bude, nebo si ho vytvořím.

Vyjmu zbraň z pouzdra a přes bezpečný prostor (podkrovní trám 20x20) do HR. Vyjmu zásobník, a zeptám se, je zásobník pryč ? Dám prst do šachty a odpovím si, je pryč. Závěr dozadu náboj z komory, vystavit na záchyt a podívám se do komory. Není náboj v komoře ? Odpověď není. pohled do šachty zásobníku skrz výhozný okno. Je tam zásobník ? Není. Pohled do komory a zásobníkový šachty ještě jednou. Závěr dopředu. Zeptám se. Můžu dát ránu jistoty ? Odpověď ano. Zapíchnu na trám s namáčknutím a stisknu spoušť. Zbraň do pouzdra. Náboj z ruky do zásobníku. Počet nábojů sedí ? (G48 - 10 nábojů) Sedí. Vyjmu zbraň i s pouzdrem z kalhot, do HR stejně, jako by na ní pouzdro nebylo, zásobník do zbraně, zatáhnout, zda-li sedí a v pouzdře odkládám na trezor s dlouhýma. Doba kdy to vedomě vykonávám nepřesáhne 30 sekund. Za den to dělám třeba 3-4x

Důvodů, proč ji skladuju takto je několik. Máme dvě děcka a pro ně je pistole starej rohlík. Vídaj to všude a nejeví o ni zájem. To, že ji nechám v tomhle stavu mi tak do jejich osmi let dává jistotou, že pokud budou mít nějaký stupidní choutky si s tím hrát, neobtáhnou závěr. To nedá bez drilu většina ženskejch, co začínaj. Pokud v noci vstanu (ověřený budíkem - zazvoní a za jak dlouho máš funkční zbraň), mam ji v ruce funkční do 8mi sekund. Je to konsenzuální řešení, na kterým je s paní shoda.

Pro ty, co nevylezou z baráku bez kvéru, já se to taky tak snažím dělat ale jsou prostě chvíle, kdy ji nenosím, seč je to absolutní minimum - bez turniketu a pistole neopouštím pozemek. Nicméně pokud mam celej den štípat dříví,stát u soustruhu a točit kličkou nebo ležet celej den pod traktorem, zbraň nechám prostě doma ve výše uvedeným stavu bez obav z toho, že s ní děcka něco vyvedou (neměly by, to by ale neměla vystřelit zbraň při vybití a přesto se to někdy stane.)

Za mě je nutný si uvědomit, že děcka maj komoditu, kterou většina dospělých nevlastní, a to je neomezený množství času.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti