Výstřel doma



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#286 » ned 26. lis 2023, 13:06

Ty v zásobníku asi nebudou problém. Pokud ten v komoře bouchne jako první, nevím jestli by přetáhnul. To by stálo za pokus.
Jako děcko jsem četl westernový komix, kde revolver pohozený v ohništi zastřelil kovboje. To mi přijde docela možné.



JirkaCV
Příspěvky: 1553

Příspěvek#287 » ned 26. lis 2023, 13:22

Větší problém může být rozžhavená hlaveň. Může z pistole udělat samopal. Jak je to reálné při požáru, netuším.



cipis
Příspěvky: 2116

Příspěvek#288 » ned 26. lis 2023, 15:05

Jestli tam bude takový požár, že to bude všechno do ruda, tak bude sakra jiný problém, než kvér v trezoru.
Řešíme defacto hovadiny. Je násobně větší šance, že si kolega doma něco prostřelí, než že vyhoří.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#289 » pon 27. lis 2023, 14:08

Výstřel v místnosti do vybíjecího zařízení. Zážiteček pro všechny kolem.
https://www.youtube.com/shorts/AhuMM3hJ ... ture=share



JirkaCV
Příspěvky: 1553

Příspěvek#290 » pon 27. lis 2023, 14:46

Na kurzu jeden z instruktorů záměrně jednu pustil do svahu, když jsme si o něčem povídali. Sice to nebylo jako 223 v místnosti, ale cuklo to s náma všema. A to se za svahem na druhý střelnici práskalo normálně.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#291 » pon 27. lis 2023, 16:36

Luger v místnosti jde v pohodě snést. Mám několikrát vyzkoušeno z dřívější doby. Minulý týden jsem vzal na střelnici (avim) kolegu, nebyl poprvé, byl bezpečný, až ukázkově, chystá se na zbroják. Manipulace i střelba dost dobrá. Po prvních pěti ranách říká že je debil. A já proč, všechno jsi udělal dobře, zásahy jsou perfektní. On zase zopakoval, že je debil. Když to říkal, už potřetí, tak jsem si teprve všiml, že má sluchátka nakřivo, že si je nedal přes uši. Tak říkám, proč sis je nesrovnal už po první ráně? No protože jsem debil, byla odpověď. Takže tolik k tomu, jak je výstřel děsivý... I amatér bez mrknutí oka střílí dál. A trefuje se každou ranou.



cipis
Příspěvky: 2116

Příspěvek#292 » pon 27. lis 2023, 16:51

Jo ták, už tě neslyšel, tak furt říkal, že je debil :D
No, a za dva dny akustické trauma a tinnitus do konce života.



MojeTikka
Příspěvky: 1601

Příspěvek#293 » pon 27. lis 2023, 18:33

Uplne vidim, jak mi vleze zlodej s nozem v ruce do baraku, ja v ruce zbran a jdu hledat sluchatka, protoze po prvni rane bych se pos...

Ochrana sluchu dobry. Taky rezu na cirkuli se sluchatkama. Ale kdyz je zapomenu nekde zahazeny, tak holt rezu bez nich a tragedie to neni. U te strelby povazuju za samozrejmost, ze si clovek ten vystrel bez sluchatek alespon vyzkousi, protoze jinak muze mit strach to zmacknout, kdyz by to prave zmacknout mel.

Prijde mi to, jako kdyz jsem videl mladyho kamarada, kterak s desem v ocich zkusil na parkovisti jet se Skodou 110. Zadnej posilovac a on z toho byl uplne ve stresu, ze 'co bych delal, kdybych s timhle jel a prisla prudka zatacka'. No coby, proste by zatocil.

Strilival jsem velky ohnostroje, nikdy jsme sluchatka nepouzivali. A to jsem cigaretou odpaloval i 140 kg valcovku (pro rejpaly - bylo to na Malte, tam jsou jine predpisy). Slysim vyborne, v usich mi nehvizda a mam dost krizku na krku.

Takze zadnej strach, hlavne se nepos...



ondrush
Příspěvky: 291

Příspěvek#294 » pon 27. lis 2023, 18:43

MojeTikka píše:Uplne vidim, jak mi vleze zlodej s nozem v ruce do baraku, ja v ruce zbran a jdu hledat sluchatka, protoze po prvni rane bych se pos...


To je ale uplne o niecom inom. Auditory exclusion, fakt to funguje. Veterani popisuju podobne situacie, kedy pri cisteni baraku mozu strielat fullauto, stale dokazu komunikovat a ziadne piskanie v usiach nemaju. Ja s bojom skusenosti nemam ziadne, ale mozem potvrdit, ze to funguje pri love - pri napumpovani adrenalinom z lovu nie je ziadny problem vystrel z pusky z plnotucnej raze, ani opakovany. Po odozneni je to uplne bez nasledkov a aj v kratkej chvili po vystrele sa da komunikovat septom. Zato necakana (ked soulame v dvojici a len to sledujem) alebo aj cakana umyselna rana bez sluchatok, ale mimo aktivny lov, ma za nasledok silne piskanie v usoch a minimalne do druheho dna o dost vyraznejsi tinnitus nez obvykle.

Teda: vystrel doma v pripade nutnej obrany predpokladam, ze bude uplne bez nasledku na sluch strelca (a predpokladam, ze strelec moze reportovat nieco ako "vobec som tie tri rany nepocul", pricom okolie mu bude oponovat, ze v skutocnosti ich vyslo 8), zato nahodny vystrel doma pri vybijani bude mat nasledky, jak akutne tak pravdepodobne trvale.



cipis
Příspěvky: 2116

Příspěvek#295 » pon 27. lis 2023, 19:51

Tikka - střelba na střelnici není obrana domu/bytu.
Tím jsem chtěl říct, že tam ten známý kolegy nebyl idiot kvůli tomu, že si to nasadil blbě, ale že si to neopravil po první raně.
S akustickým trauma mám osobní zkušenosti, tak prr.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 994

Příspěvek#296 » pon 27. lis 2023, 20:10

Já jsem zatím bez chráničů sluchu z pistolí, které mám, nevystřelil a plánuji to na střelnici vyzkoušet. Právě pro ten případ střelby v nouzi třeba v noci doma.
Ale jako dítě a potom i později jsem opakovaně střílel bez chráničů sluchu z malorážky, brokovnice, kulovnice - strejda byl hajný a tak vždy o prázdninách byla moje nejlepší zábava jít s ním do blízkého lomu a tam střílet jako u Verdunu. Žádné velké rány to, pokud si vzpomínám, nebyly (spíše se mnou cvičil zpětný ráz), nevím, jak je vůči tomu hlasitá rána u pistole ráže 9mm.
No a na vojně jsem byl u protiletadlovců a tam jsou dosti výkonná děla a při cvičných střelbách jen špunty v uších nebo také ne a následky snad doposud žádné neeviduji.
Jo a doma při ráně jistoty mířím mazaně do mezery mezi masivní skříní a dřevěnou podlahou, mělo by to eliminovat odraz a oboje jen málo poškodit. Jo a pod námi nic není - přízemí domku...



JirkaCV
Příspěvky: 1553

Příspěvek#297 » pon 27. lis 2023, 20:12

Jsem amatérský muzikant, tak jsem asi moc citlivý. Mám Peltory trojky, ale když jsem si bouchnul z HK 5,56 v kryté střelnici, ještě druhý den jsem slyšel šumění moře ... Každý je na tom jinak.



ikeb
Příspěvky: 27

Příspěvek#298 » pon 27. lis 2023, 20:41

lidi citlivejsi na sluch ke kvalitnim aktivnim sluchatkam pouzivaji jeste ucpavky do usi.
otazka je taky kolik skodi napr prenos vibrace skrz kost



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#299 » úte 28. lis 2023, 06:55

Také si dávám na vnitřních střelnicích pod aktivní sluchátka Peltor 6s s gelovými náušníky ještě špunty do uší. Hlavně kvůli těm sellierům, co lidi střílí kolem. Už nemládnu a rád bych si ty zbytky sluchu, co ještě mám, zachoval co nejdéle.
Když jsem byl malé dítě, tak mě při střelbě z palných zbraní místo ucpávání uší naučili otevírat ústa. Prý, aby se vyrovnávaly tlaky v uších... Kulička z toaletního papíru by podle mě v každém uchu udělala lepší práci.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#300 » úte 28. lis 2023, 08:39

Stačilo! Ochrana sluchu se řeší jinde!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 2 hosti